Kombajn a koszenie niewielkiego trawnika.

forum poświęcone tematyce harcerskiego internetu
bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 11 sty 2008, 10:26

(http://internet.zhp.pl/news.php?id=11)

Każdy wie jak wygląda kombajn (nie każdy - takie duuuuże czerwone i trudno to ominąć na drodze :D, występuje przeważnie na przełomie lipca i sierpnia ), duży masywny i toczy się po ogromnych polach zbierając to, do czego został przystosowany: ziarno z kłosów, rzepak, ziemniaki :)

Pytanie brzmi: czy jako posiadacz takiego kombajnu skorzystałbyś z niego kosząc trawę na podwórku, na którym ledwo co się mieści ? Rozsądek podpowiada, że raczej nie.

Otóż tak samo jest ze stronami internetowymi... W harcerskim półświatku internetowym przyjęto właśnie niepisaną zasadę używania kombajnów do koszenia podwórek. A przekładając to na język bardziej internetowy, chodzi o korzystania z gotowych rozwiązań posiadających ogromne możliwości do otwarcia strony, na której znajduje się regulamin i formularz kontaktowy. Oczywiście to tylko pewne uproszczenie, ale chodzi o jego sens.

Gdziekolwiek z kimś rozmawiam, czy pisze w sprawie pomocy i rady wszędzie Joomla, Fusion itp. Tak, te oprogramowania są dobre i darmowe, pozwalają również w łatwy i przyjemy dla użytkownika sposób uruchomić witrynę i zaistnieć w sieci. Problem w tym, że montaż takiego oprogramowania (kombajn) na koncie www (podwórko z trawnikiem), nie pozwala innym użytkownikom tego konta na ruchy (koszenie), bo tych kombajnów jest tam za dużo, a każdy z nich zabiera spory kawałek wspólnego podwórka.

Musimy pamiętać, że tzw serwery wirtualne w hostingu masowym, aby funkcjonowały sprawnie i należycie posiadają szereg limitów, i nie jest to tylko pojemność serwera, którą liczymy w gigabajtach czy wielkość rocznego transferu z i do sieci, gdzie terabajty stają się już codziennością. Należy pamiętać także o zasobach procesora, pamięci ram i innych elementach składowych serwera fizycznego który obsługuje kilka lub kilkadziesiąt serwerów wirtualnych.

Budując taki serwis oparty o otwarte masowe rozwiązania, musimy pamiętać, że nie każdy moduł kalendarza, księgi gości czy hiper super fajnej galerii jest dobry. Często dodatki te, choć testowane przez masę osób, nie są najlepszej jakości. Działają, ale niekoniecznie dobrze.

Reasumując: budując stronę czy dodając nowe funkcjonalności zassane z sieci warto najpierw się poradzić czy aby tym kolejnym ficzersem nie uniemożliwimy ruchu innym na naszym podwórku, bo nasz kombajn będzie już za wielki. Niestety nasze możliwości są takie, a nie inne dlatego na tym podwórku musimy się równo i sprawiedliwie dzielić.

Kilka uwag administratorów home.pl:

1. Tam gdzie to możliwe proszę stosować content statyczny,
2. Warto rozważyć w wypadku stron dynamicznych przygotowanie ich zawartości wcześniej (np. szablony),
3. Skrypty powinni kończyć prace w jak najkrótszym czasie (do 200 ms),
4. Unikać serwowania plików z poziomu .php (poprzez kopiowanie zawartości plików dyskowych binarnie na standardowe wyjście),
5. Stosowanie zapytań które baza danych jest w stanie wykonywać równolegle,
6. Wyeliminowanie połączeń do zewnętrznych serwerów,
7. Unikanie generowania obrazków 'na żywo',
8. Zadania 'porządkowe' najlepiej wykonywać w cronie w godzinach nocnych,
9. Należy pamiętać o odpowiednich indeksach na tabelach baz danych.

Pragnę zaznaczyć, że Zespół ds. Internetu bardzo prężnie pracuje nad budową oprogramowania specjalnie dla Nas, dzięki któremu rozwiążemy palący problem często widywanego błędu 503 :-)

pwd. Robert Majer (autor uroczych metafor kombajnowych), z którymi dzielnie walczyła dh. Hanna Musur :)

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 11 sty 2008, 13:29

Bobiku... Nie wiem dlaczego porównujesz faktyczne kombajny jak mamboo czy joomla z fusionem który jest leeki i mały. Na tyle mały że jak juz to możesz go porównac do uniwersalnego traktorka ogrodowego do którego możesz podpiąc stosowne przystawki.
Strona w fusionie która w ciagu 2 lat ma całkiem sporo newsów, ponad 130 tys unikalnych odwiedzin, i generalnie spory ruch ma zrzut z bazy rzędu 1 mb. A sama baza ma 2 mb. Transfer wg hostingodawcy jest pomijalny. A że jest małe to chodzi jak burza :)
Więc nie wkładaj do jednego wora wczystkich cms-ów. Bo tak jak są różne potrzeby tak sa różne narzędzia. Fusion akurat jest malutki i niewymagajacy :), a gdyby zespół włączył się w pracę na fusionem to dopiero byłby najlepszy cms na świecie no ale cóż, ambicja rzecz ważna :) Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 11 sty 2008, 14:37

Masz słuszność, nie napisałem że którykolwiek z tych systemów jest ZŁY. Problem powstaje wówczas kiedy na serwerach wirtualnych takich jak usługi home.pl montaż KILKU takich systemów, stwarza problem :) Warto pamiętać o tym kiedy np. kilka hufców mieści się na jednym koncie serwera wirtualnego lub przy tego typu układach. Sam jeden nie robi dużych problemów. Ważne jest tu także ilość odwiedzin serwisów u nas serwisy mają po 30 000 odsłon w ciągu dwóch tygodni.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2008, 14:42 przez bobik, łącznie zmieniany 1 raz.

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 11 sty 2008, 15:28

Problem może polegać na czymś innym. Na tym, że się "uczepiłeś". "Uczepiłeś" się po pierwsze tego, że harcerze nie potrzebują tych jak to nazwałeś "kombajnów", a Ty wiesz lepiej czego im trzeba. Hmm.. Niech oni sami zdecydują czego używają... to oni płacą za konta.

Po drugie "uczepiłeś się" home.pl. Od chyba już od 2 lat ciągle słyszę o problemach GK ZHP z hostingiem home.pl.

Moja rada jest jedna i ta sama. Zmieńcie usługodawcę. Polecam NetArt, czyli nazwa.pl. Na moim koncie w NAZWIE mam w tej chyba 5, albo 6 niezależnie działających "kombajnów" Joomla i Mamboo z takimi dodatkami i modułami, jakie tylko mi się podobają. I jakoś działa to bezbłędnie. Nie trzeba niczego okrajać, nie trzeba ingerować w kod, nie trzeba wyłączać żadnych funkcji. Firma jest porządna i dba o to, żebym na swoim koncie mógł uruchomić to, co chcę i tak jak chcę.

Więc po raz kolejny proponuję, abyś wreszcie zadziałał w tym kierunku, aby były rozwiązania, a nie pisał na temat problemów, które tak naprawdę wynikają z "dziwnej" umowy GK z home.pl w sprawie hostingu.

Chciałbym, aby szef od Internetu zajął się działaniem, anie pisaniem. I to działaniem dla kogoś, a nie przeciw komuś.

Czekam na porządny serwis ZHP...
Ostatnio zmieniony 11 sty 2008, 15:30 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 11 sty 2008, 15:43

@->- dla Ciebie Mariuszu specjalnie

A na przyszłość, przeczytaj co napisałem w newsie oraz poście powyżej, a potem się wypowiadaj.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2008, 15:56 przez bobik, łącznie zmieniany 1 raz.

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 11 sty 2008, 16:15

Home to na pewno jeden z najbardziej prestiżowych hostingów ale... ja np mam na Insane :). Powiem tak, przy 6 serwisach nie widze problemów. Przy serwisach wielkości ZHP serwer dedykowany rozwiązuje wszystkie problemy.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 11 sty 2008, 16:18

sikor pisze:Home to na pewno jeden z najbardziej prestiżowych hostingów ale... ja np mam na Insane :). Powiem tak, przy 6 serwisach nie widze problemów. Przy serwisach wielkości ZHP serwer dedykowany rozwiązuje wszystkie problemy.
I ponownie masz słuszność :-)

Co do dedyka, to liczę że lada dni tu także będziesz miał słuszność ;-) już za chwileczkę już za momencik, pracujemy nad tym ... choć niektórzy twierdzą, że nie.

Han
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Han » 11 sty 2008, 16:23

Drogi Mariuszu!!!! Ja piszę, Bobik pracuje :)
A Ty tylko piszesz i piszesz ... wszędzie ;)

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 11 sty 2008, 17:46

a ile serwisów GK ZHP obsługiwanych jest przez home.pl w ramach jednego serwera wirtualnego?
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 11 sty 2008, 18:39

sigma pisze:a ile serwisów GK ZHP obsługiwanych jest przez home.pl w ramach jednego serwera wirtualnego?
Hej, jadę właśnie w pociągu i się objam jak zawsze :) nic nie robiąc ale necik tu słaby więc na oko wygląda to tak mamy trzy konta

1. 28 w tym główny cms (50 uruchomionych), ponad 60 000 odsłon tygodniowo
2. 18
3. 4 (ale to konto techniczne i mało co tam jest a i konto jest małe i posiada jeden dostęp FTP) w tym forum ponad 50 000 odsłon tygodniowo

serwisów mogło by być i 100 ale każda osłona generuje ziarenko, a niektóre odsłony i kilkanaście ziarenek ;-) no i tym sposobem mamy 503, których dziennie jest kilkanaście co godzinę.

edycja: aż policzyłem na szybko ;-) licząc katalogi
Ostatnio zmieniony 11 sty 2008, 19:20 przez bobik, łącznie zmieniany 1 raz.

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 11 sty 2008, 20:24

Han:

Ja mam swoją działkę w ZHP, której się podjąłem... I tam działam. Możesz śmiało oceniać krytycznie moje działania z tego zakresu. Czekam :)
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 11 sty 2008, 21:19

Bobik.
Z mojej strony pozytywne zaskoczenie. O takie pisanie cały czas chodzi. Trzymaj tak dalej.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 11 sty 2008, 23:01

Maciek P pisze:Bobik.
Z mojej strony pozytywne zaskoczenie. O takie pisanie cały czas chodzi. Trzymaj tak dalej.
Maćku boju, ty masz ludzką twarz ;-) jestem w totalnym szoku. Dzięki za pozytywnego posta.

przepraszam za OT ale jako admin to se chyba czasem mogę co ;-)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 11 sty 2008, 23:03

Jak ty pozytywnie piszesz, to ja pozytywnie odpisuję. Jak znowu będziesz bawił się w kontrolę myśli, to dostaniesz po łapach. :)
I tyle.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 11 sty 2008, 23:54

Dobra nie zaczynajcie znowu bo wejdziemy w slepa uliczke a szkoda na to czasu. Bądźmy merytoryczni i skupmy się na temacie.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerski Internet”