zmiana skryptu forum

forum poświęcone tematyce harcerskiego internetu
Zablokowany
qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 13 mar 2006, 00:33

witam
w związku ze sporą dziurą w bezpieczeństwie forum.zhp.pl zdecydowałem o zmianie skryptu forum z dotychczas używanego na punbb

co to oznacza?

zmieni się kilka rzeczy, i wypadnie kilka funkcjonalności: wybór forów po zalogowaniu, możliwość posiadania 3 sygnaturek (podpisów), wstawianie mapek do opisu imprez, no i szata graficzna

działanie to próbowałem odwlec i poprzedzić dłuższą akcją informacyjną, ale wizja skasowania wszystkich postów na forum okazała się zbyt sugestywna.

proszę o wskazówki i pomysły, bo chcielibyśmy zwiększać funkcjonalność naszego forum ale do tego potrzebne są konkretne podpowiedzi

zapraszam do dyskusji

Jakub Bobrowski
ZI

kojot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kojot » 13 mar 2006, 00:48

Jako autorowi starego forum wypada mi dopisać tutaj stosowną informację.

Poprzednie forum ze względu na czas jaki upłynął od jego napisania (działało od czerwca 2002 - ładny kawał czasu) i błędy popełnione przy jego pisaniu nie było zupełnie bezpieczne.

Czas robi swoje - poziom umiejętności rośnie, zdobywa się nową wiedzę. Jakiś czas temu wpadł mi w oko jeden element forum, który mógl stanowić dziurę prowadzącą do uszkodzenia go w całości lub części (dla osoby znającej strukturę wewnętrzną bazy danych - nazwy tabel).

Dlatego też naciskałem obecnego Kierownika Zespołu Internetu GK ZHP, aby jak najszybciej przeniósł forum na bezpieczny skrypt - postulowałem przy tym sprawdzone w działaniach Zespołu HARCnet.net forum PunBB.

Zmiana ostatecznie doszła do skutku. Dziękuję.

Funkcjonalności, które zniknęły z forum były dość ciekawe (pisałem je wraz z rozwojem starego forum). Dwie najważniejsze to możliwość ustawienia trzech sygnaturek oraz profilowanie strony głównej forum. Mniej istotne to np. możliwość zmiany wielkości czcionki.

Dzięki PunBB forum.ZHP.pl zyskuje jednak wiele nowych możliwości - podstawowy skrypt jest uboższy od np phpBB, jednak dzięki temu szybszy. Możliwe jest jednak doinstalowanie komponentów, które wzbogacą forum o dodatkowe funkcjonalności - tutaj otwiera się pole do popisu dla ZI.
hm. Krzysztof Kujawski

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 13 mar 2006, 08:27

kojot pisze:Poprzednie forum ze względu na czas jaki upłynął od jego napisania (działało od czerwca 2002 - ładny kawał czasu) i błędy popełnione przy jego pisaniu nie było zupełnie bezpieczne.
Dobrze ze skrypt sie zmienil co tez kilka razy sugerowalem, bo "niezupelnie bezpieczne" to chyba raczej nie jest trafne okreslenie.

Ze wzgledu na to iz skrypt sie zmienil pozwole podac jeden przklad ktory mnie rozbil totalnie(choc pod koniec istnienia dzieki giquskowi zostal poprawiony): forum pozwalalo na zmiane cudzego hasla...

Jednoczesnie pelen podziwu dla ZI jestem, ze chcialo Wam sie przenosic dane;)

Nie majkiegos gotowego kompoinentu pozwalajacego zmniejszyc ilosc foruw na stronie startowej? Mysle ze malo znajdzie sie osob ktore czytaja wszystko, a te na ogol korzystaja z opcji 24h.

Niestety znaki ">" "<" ze starcyh postow sa zle wyswietlabe - skrypt forum/przeczucajacy dane zmienil je na ">" ciekawe jak inne encje.
Przyklad:
http://forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=3492
Ostatnio zmieniony 13 mar 2006, 08:46 przez orcus, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 13 mar 2006, 18:35

kojot pisze:Funkcjonalności, które zniknęły z forum były dość ciekawe (pisałem je wraz z rozwojem starego forum). Dwie najważniejsze to możliwość ustawienia trzech sygnaturek oraz profilowanie strony głównej forum. Mniej istotne to np. możliwość zmiany wielkości czcionki.
(...)
Możliwe jest jednak doinstalowanie komponentów, które wzbogacą forum o dodatkowe funkcjonalności - tutaj otwiera się pole do popisu dla ZI.
ja ze swojej strony niestety nie mogę zaoferować pomocy, ale chętnie wypowiem się, że te funkcje były bardzo użyteczne i trochę się zasmuciłem ich brakiem w nowym skrypcie. Powiem więcej - długo ich szukałem w ustawieniach a tu nic ;)
Pozdrawiam ZI, działajcie.
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 13 mar 2006, 19:16

Dzięki, że przenieśliście - krew zalewała przy "udogonieniach" z poprzedniego. Zwłaszcza przy otrzymywaniu jednego mejla na każdą odpowiedź (ile to ruchu w necie i smiecia w skrzynce) i niemożności przewinięcia tylko do nowych postów.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

d@rek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: d@rek » 14 mar 2006, 02:07

Dzięki Bogu, że wreszcie zmieniliście skrypt forum. Jak widziałem poprzednie to mnie krew zalewała, bo ani nie widać było kiedy są nowe posty, ani nie było podpowiedzi do ikonek. A udogodnienie z 3 podpisami mnie troche dziwi bo ja nie mogłem zapisać ani jednego swojego podpisu w systemie.
Za to wybieranie forów do czytania było bardzo przydatne :) bo teraz to za dużo ich jest.

Nowy skrypt jest ok ale przydałoby się też żeby każdy był gdzieś podpisany z imienia i nazwiska jak to było na starym forum :) bo nie lubie gadać z anonimami

pozdrawiam
Darek
już były drużynowy

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 14 mar 2006, 14:30

chwała Wam za zmianę skryptu - punBB jest bardzo wygodne i przyjazne, poza tym nie wiem czy to kwestia zmiany skryptu czy serwera (a może jednego i drugiego), ale u mnie działa szybciej niż poprzedni skrypt na forum.zhp
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 14 mar 2006, 20:55

przepraszam za takie działanie ale usunąłem 6 ostatnich wypowiedzi - naprzemiennych dominika i orcusa,

przepraszam dominik, ale wolność wypowiedzi ma swoje granice, a ludzi którzy pomagają w pracy zespołu w taki sposób nie pozwolę "wymieniać" na tym forum, a twoje wypowiedzi nie przystoją osobie pełniącej te a nie inne funkcje w ZHP

przepraszam orcus że twoje wypowiedzi zostały usunięte - ale polemizowały z wypowiedziami, które nie powinny znaleźć się na tym forum.

dysponuję kopią do celów archiwalnych, więc w przypadku odwołań do konkretnych wypowiedzi możemy porozmawiać na ten temat.

pozdrawiam
Jakub Bobrowski
ZI

Dominium
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Dominium » 14 mar 2006, 21:32

hmm, w zasadzie to dziwie sie ze zostaly usuniete, odrazu napisalem ze nie chcialem nikogo obrazic, ale widac prawda w oczy kole. no coz, mowi sie trudno.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 14 mar 2006, 22:10

qbek pisze:przepraszam orcus że twoje wypowiedzi zostały usunięte - ale polemizowały z wypowiedziami, które nie powinny znaleźć się na tym forum.
Tym razem to chyba najrozsadniejsze wyjscie.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 15 mar 2006, 00:38

moje propozycje:

- jeśli jeszcze tego nie zainstalowaliście, to proponuję dodać moda do moderacji polegającej na przenoszeniu postów między wątkami (może Wam się przydać). można go znaleźć tutaj:

http://forums.punbb.org/viewtopic.php?id=10694

- dodatkowo proponuję podmienić kwadratowe "ikonki" prezentujące nowe posty w wątku na jakieś ładne i dopasowane do tematyki forum ikony.

- nagłówek tekstowy u góry zmienić na jakąś ładną grafikę, najlepiej nawiązującą do layoutu strony głównej zhp (trzeba by chyba również dopasować domyślny styl forum)

- napisałem to też w innym wątku, ale powtórzę tutaj (nie wiedziałem że tu można zgłaszać propozycje) - proponuję umożliwić skorzystanie z małych avatarów (choćby 70x70px jak na forum Wyprawy Wędrowniczej) oraz na wybór stylu forum przez użytkownika.
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 15 mar 2006, 17:27

Maile wysyłane przez forum (np. przy zmianie adresu emaila) mają złe kodowanie w nagłówku maila - temat jest w iso-8859-2, ale nie tam napisane, że jest ono używane.
Poza tym podoba mi się. Chyba jest jakaś moda na punBB. :)
Tomasz Rojek

dozorca18
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dozorca18 » 15 mar 2006, 22:31

okay,okay, tylko dlaczego podpisano fora wg starych "zasad",tj. forum Wydziału Zuchowego, Wydziału Harcerskiego itd., przecież już takich wydziałów nie ma...
pwd. Rafał Matuszewski HR

qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 16 mar 2006, 22:13

fora podpisano w stosunku jeden do jednego - zrobiono kopię poprzedniego forum - możemy poprawić - nie widzę problemu - sprawęzałątwiępo skontaktowaniu się z szefem wydziału metodycznego

dopisek z 17.03: skontaktowałem się - i poprawiłem

pozdrawiam
Jakub Bobrowski
ZI

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerski Internet”