Komentarz do Prawa Harcerskiego

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
ODPOWIEDZ
miły5
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: miły5 » 16 paź 2008, 07:13

Co sądzicie o propozycji nowego komentarza do Prawa Harcerskiego? Czy jest potrzebny kolejny? Czy odpowiada Wam taki płytki i niepełny komentarz?
Ostatnio zmieniony 16 paź 2008, 07:19 przez miły5, łącznie zmieniany 1 raz.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 16 paź 2008, 09:35

Pawle, każda interpretacja doktryny wzbogaca ją. Tym różni się system totalitarny, gdzie masz jedną wykładnię od republikańskiego, gdzie masz wykładni wiele tworzących wspólną wizję Celu i Drogi. Historia pokazała, że drugie rozwiązanie jest trwalsze i skuteczniejsze.

Po drugie, zwróć uwagę, do kogo jest kierowany komentarz. Inny będzie dla harcerzy, inny dla harcerzy starszych, inny dla zuchów, a inny dla instruktorów. To, że poznanie pogłębia się wraz z rozwojem człowieka i nie daje się nowicjuszowi od razu wszystkiego, tylko właśnie wersję uproszczoną, to "oczywista oczywistość" od co najmniej 2000 lat. :)

Zresztą, temat był wałkowany i nie ma co do niego wracać.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

makaron505
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: makaron505 » 16 paź 2008, 15:46

miły5 pisze:Czy odpowiada Wam taki płytki i niepełny komentarz?
Moim zdaniem nie ma różnicy czy będzie on płytki czy nie... A jak twoim zdaniem powinien wyglądać pełny komentarz... Pamiętajmy, że to my sami powinniśmy "kierując się Prawem Harcerskim budować swój własny system wartości"... Komentarz ów powinien być tylko wskazówką, podstawą do dalszych rozważań i do własnego postrzegania tegoż zbiory zasad... Uważam, że taki komentarz powstał dla leniwych wędrowników i instruktorów... Bo przecież oni w pierwszej kolejności muszą Prawo zrozumieć, i od tego jak oni je zrozumieją zależy jak przekażą je innym...

perfum
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: perfum » 27 lis 2008, 20:14

Zgadzam się z przed mówcą ten temat jest odkąd wstąpiłem do tej organizacji... Według mnie nigdy nie będzie wystarczająco dobrze sprecyzowany komentarza!! Poznając harcerzy z całej Polski wiem że każdy interpretuje Prawo na rożny sposób... Jak dla mnie Prawo jest jak by wskazówka dla nas, bo czy będziemy stosować się do niego zależy od naszego sumienia!!

Orli Galaz
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Orli Galaz » 08 gru 2008, 00:00

Dla mnie następna wykładnia,(bo chyba o to chodzi) nie jest do niczego potrzebna, a wręcz będzie utrudnieniem w prowadzeniu pracy wychowawczej. Tak jak wielość ośrodków opiniodawczych, czy środków przekazu raczej nie wspiera mnie w rozumieniu pewnych trudnych , a ważnych dla harcerzy treści, tak jeszcze jedno tłumaczenie zapisu Prawa raczej nie tylko mi zamęt w głowie wprowadzi, lecz sprawę mocno utrudnić może. Tak to już jest, że im bardziej dresiarska kultura osobista, niższe morale czy większe rozchwianie ideowe, tym bardziej paląca potrzeba zastąpienia zdrowego rozsądku, zwykłej ludzkiej przyzwoitości czy kultury osobistej, jakimiś dodatkowymi zapisami o dość miernej, żeby nie powiedzięć drętwej wartości metodyczno dydaktycznej. Potrzeba wypuszczenia takiego dokumentu to, według mnie, jeszcze jeden dowód na zapiaszczenie intelektu i umysłową macerację naszych instruktorskich ,,elyt''. Bo jak brakuje autorytetu czy możliwości dania osobistego przykladu, to czymś się podeprzeć w pracy z młodymi trzeba. No nie?. -,,Czuwaj''
Ostatnio zmieniony 08 gru 2008, 16:56 przez Orli Galaz, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”