Proszę o skomentowanie mojego pomysłu.

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
ODPOWIEDZ
podrzyk
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: podrzyk » 06 wrz 2008, 13:35

Dwa lata temu zacząłem pracę z harcerzami i harcerzami starszymi. Sam studiuję- II rok geografii na UJK. Przyszło mi do głowy aby w pracy z młodymi harcerzami wykorzystać "Katechizm polskiego dziecka"

- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
- Czem ta ziemia?
- Mą ojczyzną.
- Czem zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.
- Coś ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
- Oddać życie.

Myślę że wpajanie dzieciom takich treści za wszelką cenę nie jest dobre, ale z drugiej strony jeśli by nie przesadzić z naciskiem na patriotyzm (pewne rzeczy wytłumaczyć, dlaczego tak jest napisane, a nie inaczej) to ogólne przesłanie tego "wierszyka" złe chyba nie jest?
Co druhny i druhowie sądzicie o tym? Osobiście wydaje mi się, że to wszystko jak najbardziej współgra z ideałami jakie sami wyznajemy. Takie treści chyba nie skrzywią systemu wartości młodego pokolenia?
Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ! Podrzyk

kamiltula
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kamiltula » 06 wrz 2008, 13:48

podrzyk pisze:Dwa lata temu zacząłem pracę z harcerzami i harcerzami starszymi. Sam studiuję- II rok geografii na UJK. Przyszło mi do głowy aby w pracy z młodymi harcerzami wykorzystać "Katechizm polskiego dziecka"

- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
- Czem ta ziemia?
- Mą ojczyzną.
- Czem zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.
- Coś ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
- Oddać życie.

Myślę że wpajanie dzieciom takich treści za wszelką cenę nie jest dobre, ale z drugiej strony jeśli by nie przesadzić z naciskiem na patriotyzm (pewne rzeczy wytłumaczyć, dlaczego tak jest napisane, a nie inaczej) to ogólne przesłanie tego "wierszyka" złe chyba nie jest?
Co druhny i druhowie sądzicie o tym? Osobiście wydaje mi się, że to wszystko jak najbardziej współgra z ideałami jakie sami wyznajemy. Takie treści chyba nie skrzywią systemu wartości młodego pokolenia?
A w jaki sposób chcesz to wykorzystać bo nie bardzo zrozumiałem...
pwd.Kamil Tuła
Harcerski Klub Podróżnika "Róża Wiatrów"
http://www.hkproza.pl/
"Gdy instytucja przekroczy liczbę 1000 urzędników, nie potrzebuje do swego istnienia świata zewnętrznego: jej własne problemy pochłaniają cały jej czas i wysiłek."
Cyril Parkinson

maki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: maki » 06 wrz 2008, 20:57

W jakich zajęciach będzie druh wykorzystał te rozważania???? Wiadomo oczywiście że potrzebne jest wychowanie w patriotyzmie owszem ale ten wierszyk uczą się dzieci w przedszkolu lub pierwszej klasie. Mógłby druh wytłumaczyć o co chodzi? CZUWAJ!!!
pwd. Krzysztof Makowski H.R.
drużynowy 2 ŚDW ARKADIA
Hufiec Bystrzyca Kłodzka
http://bystrzycaklodzkazhp.pxd.pl/
http://bystrzycaklodzka.zhp.pl

kamiltula
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kamiltula » 07 wrz 2008, 18:20

kamiltula pisze:
podrzyk pisze:Dwa lata temu zacząłem pracę z harcerzami i harcerzami starszymi. Sam studiuję- II rok geografii na UJK. Przyszło mi do głowy aby w pracy z młodymi harcerzami wykorzystać "Katechizm polskiego dziecka"

- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
- Czem ta ziemia?
- Mą ojczyzną.
- Czem zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.
- Coś ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
- Oddać życie.

A w jaki sposób chcesz to wykorzystać bo nie bardzo zrozumiałem...
Ja osobiście się z tym tekstem zapoznałem w pierwszej klasie szkoły podstawowej i uważam,że był to najlepszy czas. Wtedy takie rzeczy przyjmuje się dogmatyczniei bezkrytycznie, to jest podłoże na którym możesz coś budowac. Piszesz,że zajmujesz się harcerzami starszymi. Tacy ludzie tak nie reagują,potrzebują czegoś "wyższego". Czegoś co im uświadomi wartości patriotyczne w trochę inny sposób. Takie sprowadzenie 16 latka do poziomu 8latka może przenieść odwrotny skutek, chociaż nie przeczę ,że może być skuteczne.
Osobiście polecam ksiązki typu "Kamienie na szaniec"-tych książek jest masa nie muszą być koniecznie o tematyce harcerskiej. Filmy, owa akcja pod arsenałem czy też "Katyń"- z tego co wiem to szkoły brało na to do kina więc chyba nie powinieneś się obawiać,że to za "mocne". Generalnie coś tego typu.
pwd.Kamil Tuła
Harcerski Klub Podróżnika "Róża Wiatrów"
http://www.hkproza.pl/
"Gdy instytucja przekroczy liczbę 1000 urzędników, nie potrzebuje do swego istnienia świata zewnętrznego: jej własne problemy pochłaniają cały jej czas i wysiłek."
Cyril Parkinson

pleban
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: pleban » 07 wrz 2008, 19:38

No jeśli chodzi o "Akcję pod Arsenałem" to oczywiście ciekawy film, ale nasi harcerze przez jego większość się wiercili na krzesłach, dopiero później się zainteresowali, gdy nastąpiła wiadoma akcja :)
pwd Pleban HO
1 SHSMW "Gryf", Montreal
www.rancid.ca/gryf

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 08 wrz 2008, 12:26

Ten wierszyk... Niejaka Barbara Wachowicz (fioletowa) odpytywała z niego dzieci na spotkaniu autorskim. Niby rodziny och i ach, poszły z dziećmi na jej spotkanie, posłuchać o Sienkiewiczu i nie tylko... ale wierszyka nie znało żadne dziecko!

Potem rozmawiałem z moimi harcerzami, twierdzili, ze w szkole tego nie mieli.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

podrzyk
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: podrzyk » 13 wrz 2008, 10:28

Przepraszam nie napisałem, że ten pomysł jest dla młodszych. :)
Bardzo możliwe, że teraz zacznę pracę z harcerzami z "młodszego pionu". I dlatego pytam o ten "wierszyk". A co do harcerzy starszych to wiem że to jest.... zbyt proste, okrojone.

A co do "Akcji pod Arsenałem" to moi harcerzykowie oglądali z ogromną ciekawością. :)

Pozdrawiam i dziękuję za komentarze.
CZUWAJ!

Orli Galaz
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Orli Galaz » 15 wrz 2008, 16:04

Bardzo dobry pomysł szczególnie dla starszych właśnie, aby nie musieli się ze wstydu palić gdy ich normalnie wychowany zuch jakowyś o te strofy zapyta. Poza tym, ktoś młodszych powinien tego uczyć, więc zaczynanie nauki tego wiersza od nauczycieli jest jak najbardziej wskazane. Będą mieli okazję pod pozorem nauczania innych,- sami się tego pięknego wiersza nauczyć.
P.s. A i na grób pana Bełzy na Łyczaków do Lwowa druhowieństwo będzie miało okazję się wybrać (wraz z drużyną ,,ma si rozumić...'')
Ostatnio zmieniony 27 sty 2009, 16:55 przez Orli Galaz, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”