Patriotyzm a dzisiejsza sytuacja?

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
KubuśK.
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: KubuśK. » 28 lis 2006, 22:01

Witam.

Czy wy, drużynowi mówiąc swoim harcerzom, że harcerz jest patriotą, że musi kochać Polskę, starać się, by było lepiej, nie czujecie się jakoś dziwnie? Przecież co 13-15 letnie dzieciaki mogą zrobić? Sam mam 12 lat, no i myślałem o tym często... co ja mogę zrobić, aby być patriotą? Nic... jakby był stan wojenny, okupacja - wtedy dopiero mógłbym o jakimś działaniu, ale teraz to nic nie mogę, jedynie wmawiać sobie, że jestem patriotą, że kocham Polskę. Wszak jak ja mam to pokazać? Przecież nigdy nie dzieje się coś na co mógłbym zwrócić uwagę... nikt nie pali flag (tak jak w niektórych narodach), nikt nie niszczy Polskich barw, nikt... to po co wmawiać harcerzom, że mają być patriotami, skoro i tak nie będzie z nich żadnego pożytku.
Rozmawiając z rówieśnikami z drużyny, stwierdziłem, że nikt z nich na prawdę nie uważa się za patriotę.
I po co to wszystko? Co ja mogę zrobić, by być prawdziwym patriotą?
Wyw. Jakub Kieszkowski
10 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów im. S. Sosabowskiego
Hufiec Rumia im. 1 Brygady Pancernej WP

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 28 lis 2006, 22:45

Oj Drogi Kubusia,
Mądrzy ludzie mówią, że co innego być bohaterem wojennym przez minutę (czyli aż dostaniesz kulkę), a co innego znosić trud codzienności w cichym heroiźmie. Uwierz mi, można być patriotą w czasach pokoju i spokoju. Wielkie rzeczy najpierw trzeba zbudować z małych. Patriotyzm najlepiej wyraża się przez Pamięć i Służbę. Ile obchodzisz świąt narodowych? Co wiesz o historii Polski? Nie myślałeś, że Twoja nauka jest służbą, żeby móc wyrosnąć na pożytecznego, prawego obywatela? Oswajaj się z myślą, ze w przyszłości będziesz pracował, a twoja praca może być bardzo przydatna Polsce (budowniczy, lekarz, nauczyciel). Wolontariat... ale chyba jesteś na to za młody.
Kilka przykładów, ale podchwyć mój tok myślenia i rozejrzyj się wokól siebie.
I nikt nie powinien Cię zmuszać, żebyś kochał Polskę. Ty musisz tego sam chcieć.
Pozdrawiam
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 28 lis 2006, 22:53

Patriotyzm to jest takie uczucie, które nosisz w sobie. Jeśli je poczujesz, będzie Ci lepiej pokazać samemu sobie, że jesteś patriotą, wypełniając obowiązku obywatela Polski, chroniąc kulture, pomagając ludziom. Przykładowo, właśnie małymi uczynkami pomagasz komuś, kupujesz zawsze bilety autobusowe, kolejowe, itd. przestrzegasz przepisów rowerowych, przechodzisz tylk na zieloym świetle, nie skracasz dróg w parku po trawniku, jak niedaleko jest chodnik (i co z tego, że 1 metr dalej, ale od tego jest chodnik, a nie zieleń. Inaczej jak nie ma chodnika, ale jak jest to jest), ogólnie przechodzenie na pasach, itd itd. Tym wszystkim stajesz sam się patriotą samym w sobie a również dajesz przykład innym.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

pleban
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: pleban » 29 lis 2006, 01:53

KubuśK. pisze:Rozmawiając z rówieśnikami z drużyny, stwierdziłem, że nikt z nich na prawdę nie uważa się za patriotę.
Bardzo poprawnie piszesz i ukladasz zdania - czyz zwracanie uwagi na poprawne uzywanie jezyka nie zalicza sie do patriotyzmu? :)
pwd Pleban HO
1 SHSMW "Gryf", Montreal
www.rancid.ca/gryf

l.jedrasiak
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: l.jedrasiak » 29 lis 2006, 12:40

W portalu skauting.pl otworzylismy wlasnie nowy dzial "Patriotyzm". Na razie mozesz przeczytac 2 artykuly wprowadzajace do tematu, ktore, mam nadzieje, rzuca troche swiatla na twoje pytania.

podaje zajawki tych dwoch tekstow:
"Spoleczenstwo obywatelskie"
Twoim zadaniem, jako instruktora harcerskiego, jest kształtowanie w swoich podopiecznych ducha obywatelstwa. Bycie aktywnym obywatelem jest współczesnym patriotyzmem. Skończył się czas heroicznych gestów i bezustannej walki o wolność! Dziś, aby być patriotą, trzeba aktywnie działać w swoim otoczeniu.

Drużyna harcerska jest świetnym miejscem do wychowania prawdziwego obywatela. Za pomocą prostych gier i zabaw przygotujesz swoich podopiecznych do aktywnego życia w dorosłym życiu. Będą patriotami, którzy chcą i przede wszystkim potrafią uczynić ten świat lepszym niż go zastali.
KLIKNIJ TUTAJ

"Leśne wychowanie społeczne"
Każdy człowiek jest zobowiązany do „uprawiania swego ogródka”, a więc robienia jak najlepiej tego, co należy do jego obowiązków. Wychowanie obywatelskie ma do tego przygotować. Każdy obywatel jest zobowiązany do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczeństwa (w przeróżnych aspektach – chociażby nawet polityka, filantropia...), a wychowanie obywatelskie ma za zadanie wytworzenie w człowieku świadomości tego obowiązku i jednocześnie przekazanie podstaw do tego aktywnego uczestnictwa.
KLIKNIJ TUTAJ
Łukasz Jędrasiak
Niezależny Portal Harcerski
www.skauting.pl

KubuśK.
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: KubuśK. » 29 lis 2006, 17:56

pleban pisze:
KubuśK. pisze:Rozmawiając z rówieśnikami z drużyny, stwierdziłem, że nikt z nich na prawdę nie uważa się za patriotę.
Bardzo poprawnie piszesz i ukladasz zdania - czyz zwracanie uwagi na poprawne uzywanie jezyka nie zalicza sie do patriotyzmu? :)
Staram się pisać jak najbardziej poprawnie, lecz jak się rozpiszę to brzydko wygląda tekst.
peshoo pisze:Patriotyzm najlepiej wyraża się przez Pamięć i Służbę. Ile obchodzisz świąt narodowych? Co wiesz o historii Polski?
Co do historii Polski - interesuję się dziejami II Wojny Światowej, Wojskiem Polskim z okresu 1939-1945, Armią Krajową, Szarymi Szeregami, Powstaniem Warszawskim, wszystkim, ale najwięcej o Powstaniu właśnie.
Wyw. Jakub Kieszkowski
10 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów im. S. Sosabowskiego
Hufiec Rumia im. 1 Brygady Pancernej WP

harcerka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: harcerka » 03 gru 2006, 20:19

Nie trzeba walczyć na wojnie, żeby być patriotą...dziś nie trzeba umierać za Ojczyznę, ale to nie znaczy wcale, że nie można być patriotą!! A. Kamiński powiedział :"bohaterstwo życia codziennego jest tak samo wspaniałe jak bohaterstwo walki"...dziś nie trzeba pięknie umierać, ale trzeba pieknie żyć, dać coś z siebie innym...już wyżej zostało napisane jak dziś można być patriotą, więc nie będę się powtarzać, a narazie niz innego mi nie przyszło do głowy. Masz naprawde szerokie pole do działania...
pozdrawiam!

XJanekX
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: XJanekX » 07 sty 2007, 17:49

Czytając wypowiedź słonka stwierdziłem,że wg niego patriotyzm to tańczenie do tego co mi państwo zagra.Ja uważam,że patriotyzmem w czasie pokoju może być walka z globalizacją.
Dh Jan Kempisty
59BDW"Czemu By Nie" im.Władysława Wagnera

"Kiedy ja mówię HS wy mówicie P"

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 07 sty 2007, 17:58

Śliski temat :/
Patriotyzm to nie musi być walka. Patriotyzm to przede wszystkim praca o współne dobro. Ja walki jako takiej nie znam. "Walka" (np. o pokój i dobrobyt) to hasło z minionej epoki (btw wojna o pokój to jak gwałcenie w imię dziewictwa). A wzywanie do walki z globalizmem przypomina mi hasła walki z burżuazyjnym imperializmem :/
Make Love, Not War :D
Ostatnio zmieniony 07 sty 2007, 18:00 przez peshoo, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

lessa15
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: lessa15 » 08 kwie 2007, 19:54

Czasami dużo trudniej jest byc patriotą codziennym, bez heroicznych zrywów, wielkich działań. W ogóle - jako młodzi ludzie zwykle wyobrażamy sobie - patriotyzm, ale takze - jak zauważyłam- przyjaźń, miłośc - jako bohaterskie poświęcenie, zrywy, działanie pełne niebezpieczeństw, ale łatwie do zmierzenia, jednorazowe. Dużo trudniej jest uchwycic - i realizowac, ten patriotyzm "jutra", dnia codziennego. Dziś trudno jest byc patriotą. Nie nacjonalistą (w złym, skrzywionym rozumieniu tego słowa), a osobą odpowiedzialnie, świadomie działającą w imię miłości do ojczyzny. Czego wszystkim nam życzę :) Czuwaj!

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 08 kwie 2007, 21:00

A mi trudno zdefiniować czym jest patriotyzm i jak młody harcerz może być patriotą, skoro ja też nie wiem jak mogę być patriotą i mam problem ze zdefiniowaniem pojęcia "ojczyzna", które chyba jest mocno z patriotyzmem związane.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 08 kwie 2007, 21:33

hmmmmożesz rozwinąć w czym tkwi trudność?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Patriotyzm
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

lessa15
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: lessa15 » 08 kwie 2007, 21:41

Kto? Ja czy dh Mariusz?

Zablokowany