Krzyż obowiązkowy...

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 26 cze 2006, 10:52

dalkow pisze:bez przesady ;)
jeżeli ktoś szuka regulaminu stopni instruktorskich, to może się bawić w grzebanie, ale podstawowy dokument ZHP szukać w ten sposób
To niestety skutek "utkniecia "Dokumentów" na "tymczasowym" adresie
http://dokumenty.zhp.pl/org/
dalkow pisze:Druhu Czesławie,
ten statut jest tak głęboko ukryty, że praktycznie nieużywany, gdyż nie wyskakuje na pierwszych pozycjach w Google, więc po co go tak chować?

mam nadzieję, że Druh przyzna, że powinien być bardziej dostępny, szczególnie dla osoby z zewnątrz jak i dla osoby niekoniecznie obytej z Internetem
Problemy z Google związane są prawdopodobnie ze specyfiką CMS-a (trzeba by zapytać szefa ZI).

A co do układu serwisu, to od ponad pół roku czekam na decyzję Biura GK. Podobno już jest ;)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

asabe
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asabe » 22 lip 2006, 08:11

Przepraszam, że po aż tak długiej przerwie. Istotnie nie znam historii przyznawania Krzyża na obozie, mogę przypuszczać tylko, że ma to związek z z Naczelnym Skautem i pierwszym obozem, aczkolwiek nie będę wysnówać tu moich przypuszczeń bo są to przypuszczenia a nie fakty. Zjawisko to nazwałam patologią ale wyłącznie w sytuacji obecnych realiów, nie umniejszam znaczenia takiej formy przed laty, także dlatego, że nie mam wiedzy na ten temat. Dziś jednak uważam to za niewłaściwe z powódów, które podałam wcześniej. Pozdrawiam.
phm.Joanna Bereś HO
kom. Szczepu Drużyn 44 Gniazdo
w Jadachach
www.44gniazdo.pl
Hufiec ZHP Tarnobrzeg

edekk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: edekk » 22 lip 2006, 09:57

Czas spedzony na obozie i mozliwosc poznania innej osoby sa tak niewspolmiernie nie przystajace do czasu zbiorek w trakcie roku, iz wskazywanie na PH podczas trwania obozu jako "patologii" budzi pusty smiech
1 zbiorka = srednio 3 h
1 dzien obozowy pomijajac sen, posilki etc = 3 zbiorki
14 dni obozowych jak latwo wyliczyc to 42 zbiorki, czyli calusienki rok harcerski
Jesli dzieciak "Waszym" zdaniem pod koniec obozu nie "nadaje sie" i jeszcze do tego bierze udzial od 2-3 miesiecy w zyciu druzyny w roku harcerskim to raczej "Wy" powinniscie sie zastanowic czy powinniscie byc instruktorami a nie czy "Oni" moga skladac PH - pomijam przypadki niezainteresowania wychowanka w dalszym braniu udzialu w pracach ZHP
za rzecz karygodna uwazam trzymanie kindera, ktory regularnie bierze udzial w zyciu druzyny, wykonuje wszelkie polecenia, bez mozliwosci dalszego rozwoju swojej "kariery" harcerskiej
Jesli kochani "instruktorzy" nie umieja przez 24 zbiorki przekazac przeslania Prawa Harcerskiego, Roty PH oraz sensu istnienia i bycia harcerzem to moze sami powinni zaczac sie ksztalcic lepiej.
Najczesciej bledy metodyczne popelniaja ci wobec, ktorych samych je popelniono.
pwd Edward Kondratiuk HO
Komendant Hufca Łask
www.lask.zhp.pl

asabe
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asabe » 22 lip 2006, 10:57

Przepraszam bardzo ale albo ja nie zrozumiałam Twojej wypowiedzi albo Druh nie przeczytał całego wątku i moich wypowiedzi. Patologią zostało nazwane nie to, że na obozie można przebyć próbę harcerza i złożyć przyrzeczenie ale to, że Przyrzeczenie można składać tylko i wyłącznie na obozie - tudzież jeśli ktoś nie jest na obozie to Przyrzeczenia złożyć nie ma prawa. O tym traktowały moje wypowiedzi. Bardzo proszę następnym razem o przeczytanie, zanim zacznie się wysówać sądy wobec piszących. Pozdrawiam.
phm.Joanna Bereś HO
w Jadachach
www.44gniazdo.pl
Hufiec ZHP Tarnobrzeg

edekk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: edekk » 22 lip 2006, 12:56

Posty druhny nie sa jedynymi w tym watku i moja wypowiedz nie miala na celu kontestacje konkretnego postu ale postawy wielu instruktorow co do samego Przyrzeczenia Harcerskiego. Niekoniecznie tylko tych z forum.
Jesli druhna poczula sie dotknieta moim postem, to jest mi przykro.
Ostatnio zmieniony 22 lip 2006, 12:57 przez edekk, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd Edward Kondratiuk HO
Komendant Hufca Łask
www.lask.zhp.pl

asabe
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asabe » 22 lip 2006, 14:20

W porządku, zgadzam się z tym, że podejście wielu instruktorów wobec Przyrzeczenia jest niewłaściwe, najwidoczniej faktycznie ja źle zrozumiałam wypowiedź.
Pozdrawiam

Jako że wątek powrócił do życia, jak mówiłam wcześniej nie znam historii - składania Przyrzeczenia Harcerskiego wyłącznie na obozie, a chętnie dowiem się jak to wygląda. Proszę więc o odpowiedź. Jest to dobry motyw choćby wobec porównania zmian i rozwoju. Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 22 lip 2006, 14:23 przez asabe, łącznie zmieniany 1 raz.
phm.Joanna Bereś HO
w Jadachach
www.44gniazdo.pl
Hufiec ZHP Tarnobrzeg

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 22 lip 2006, 17:09

asabe pisze:nie znam historii - składania Przyrzeczenia Harcerskiego wyłącznie na obozie, a chętnie dowiem się jak to wygląda. Proszę więc o odpowiedź. Jest to dobry motyw choćby wobec porównania zmian i rozwoju.
Zarówno przed wojną jak i po wojnie DOBRE drużyny za punkt honoru przyjmowały to iż w obozie uczestniczyli wszyscy członkowie drużyny. Jeśli tylko tego chcieli. A o "przewagach" 30-dniowego obozu już tu było pisane. I praktycznie, udawało się to aż do początku lat 90-tych. Potem(teraz) się to skomplikowało. Przyczyn było/jest zbyt wiele by je opisywać.
M.in. z powodu tych "komplikacji" w wielu środowiskach Przyrzeczenia zostały "przeniesione" z obozu na maj lub czerwiec. Ale.... nadal są środowiska w których udaje się utrzymać tą dobrą tradycję że w obozie uczestniczą wszyscy jej członkowie. I w takich środowiskach zwyczaj Przyrzeczeń na obozie nadal jest uprawniony.
Natomiast w środowiskach które nie są w stanie tego zapewnić wymóg Przyrzeczeń jedynie na obozie jest faktycznie "chory".
Choć i to można czasem rozważyć, w przypadku drużyn "pozaszkolnych"/"środowiskowych", czyli takich do których przychodzi "zaciąg" świadony tego do jakiej drużyny przychodzi (raczej gimnazjalisci/licealiści).
asabe pisze:1. Próba harcerza powinna trwać od 3 - 6 miesięcy, nie mówię, że należy się trzymać twardo przepisów i nie przedłużyć czy nie skrócić o pare dni ale fakt faktem , myślę że 10 imesięcy to czasem za długo
Na takiej samej zasadzie 6 miesiecy to "czasem" za krótko ;)
Ale nadal nie odpowiedziałaś, dlaczego Ty uważasz że okres, między pierwszą zbiórka a Przyrzeczeniem, powinien wynosić 3-6 miesięcy a nie np. 8-10 miesięcy.
Ostatnio zmieniony 22 lip 2006, 17:11 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 22 lip 2006, 19:43

Ja miałem otwartego młodzika przed jednym obozem, a zakończyłem go na kolejnym (składając Przyrzeczenie w noc poprzedzającą zakończenie próby), bo tyle zabrało spełnienie wymagań. Z tego co tutaj padło to rozumiem, że jestem chodzącą patologią. Dziwnym dla was pewnie jest też fakt, że mój ówczesny wachtowy zrealizował próbę w dwa miesiące. Ja się nigdy nad tym nie zastanawiałem, bo dla mnie próby były zawsze indywidualną sprawą - jakie kto miał chęci, możliwości i taką a nie inną próbę, tyle trwała jej realizacja. Mi się zawsze wydawało, że wytyczne stopni są po to by orientacyjnie określić przebieg próby, żeby nie było zbytnich przegięć w jakąkolwiek stroną. Ale czy musimy palić na stosie poszczególne przypadki odstające od normy?
Chciałem zaznaczyć, że podałem dwa przypadki skrajne, ale zdecydowana reszta prób przebiegała normalnie.
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

asabe
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asabe » 22 lip 2006, 20:45

Odpowiadając dlaczego - około 3 - 6 miesięcy potrzeba do przekazania i zrealizowania materiału zarówno teoretycznego jak i praktycznego dotyczącego Prawa Harcerskiego, jak i podstawowych zagadnień. Jest to okres, w którym ów człowiek dowiaduje się zarówno czym jest samo harcerstwo, jak i poznaje styl bycia harcerza. Powinien mieć także okazję do uczestnictwa choć w jednym biwaku. Po prostu uważam, że ten okres czasu jest wystarczający do podjęcia decyzji, że ten sposób życia komuś odpowiada. Kolejną rzeczą jest fakt, że jeśli ów osobnik nie posiada Krzyża, gdyż, np. drużynowy uważa, że nie rozumie Przawa Harcerskiego, to dziwne jest, że zdobywa stopień, który jest jakby odzwierciedleniem jego rozwoju harcerskiego. Pojawia się wiec sprzeczność.
Jeśli chodzi o czas 3 miesięcy - zuch, który wstępuje do Drużyny Harcerskiej jes bądź powinin być przygotowany do takowej zmiany. Nie ma więc sensu przedłużać momentu złożenia Przyrzeczenia tylko po to by było dłużej. Jeśli więc okres czasu 3 - 6 miesięcy jest wystarczający, by poznać i zrozumieć Prawo i Przyrzeczenie oraz podstwowe zagadnienia, poznać smak życia harcerskiego, to nie widzę sensu przedłużania czasu oczekiwania na Krzyż.

Dziękuję za odpowiedź.
phm.Joanna Bereś HO
w Jadachach
www.44gniazdo.pl
Hufiec ZHP Tarnobrzeg

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 22 lip 2006, 20:59

Heh, tak poglądowo czytając te posty (bo niestety nie mam czasu aby wszystkiego przeczytać), to moja opinia o harcerstwie (o nas), co nie powinno się zdażyć jest coraz gorsza. Wszyscy praktycznie próbują pochwalić się jaką to oni wiedzę harcerską posiadają na temat Krzyża Harcerskiego. Dla niektórych to jest odznaczenie, dla niektórych obowiązek, a dla innych tylko odznaczenie stopnia. Jeżeli chodzi o mnie , to jest to nie tylko odznaka przynależności do związku. To jest Symbol, w którym tkwi dusza. Ale nie o tym chce pisać. Chcę zaznaczyć do posta napisanego wcześniej, żę osoba mówiąca "Ja poczekałem, to niech on też" nie powinna być w ogóle instruktorem.

A jeżeli chodzi nadawanie krzyża na każdym obozie, to niestety tego się nie uniknie. Jest to spowodowane niewykwalifikowaną kadrą lub też, (i tutaj przepraszam, jeżeli kogoś obrażam) przez kadrę starej daty, która w zupełnie inny sposób pojmuje harcerstwo. Na szczęście zdaża się to na szczeblach drużyn harcerskich. Bo już w starszoharcerskich i wędrowniczych ludzie przejmujący inicjatywę, to najczęściej instruktorzy młodzi:]. A właśnie ci nasi "instruktorzy" o któych wczęśniej wspomnieli tłumaczą się tym, że dzieciaka trzeba czymś zachęcić. To nic nie da. Nasze w tym jest zadanie, żeby zachęcać go do pracy na ten krzyż.
pozdrawiam:]
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana- Szolc Rogozińskiego

edekk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: edekk » 22 lip 2006, 21:14

Otwarcie proby na jakikolwiek stopien powinno chyba odbyc sie po PH, inaczej stawiamy system stopni na glowie, pozatym powoduje to sztuczne przeciagniecie samego PH
Osobiscie nie ma dla mnie znaczenie czy PH jest na obozie czy nie, przykro mi ale nie rozumie toku rozumowania, ktory uwaza to za zle.
Zaczyna ktos swoja przygode w kwietniu czy maju i spelnia wszelkie wymagania Proby Harcerza to dlaczego ma nie miec na obozie ?
Zaczal przygode od obozu to chyba logiczne, ze PH zlozy raczej najwczesniej na jakims biwaku, imprezie druzyny czy tez specjalnie przygotowanej pod jego PHw trakcie roku.

A tak z ciekawosci chcialbym sie od was dowiedziec ja u was zwyczajowo przebiega sam obrzed PH, na co zwracacie uwage, czego pilnujecie ?
pwd Edward Kondratiuk HO
Komendant Hufca Łask
www.lask.zhp.pl

asabe
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asabe » 23 lip 2006, 09:07

Oczywiście nie uważam za złe składanie Przyrzeczenia na obozie uważam za nie właściwe możliwość złożenia Przyrzeczenia WYŁĄCZNIE na obozie - jeśli ktoś na nim nie jest to czeka kolejny rok. Tak niestety jest w środowiskach.
phm.Joanna Bereś HO
w Jadachach
www.44gniazdo.pl
Hufiec ZHP Tarnobrzeg

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 23 lip 2006, 09:52

edekk pisze:A tak z ciekawosci chcialbym sie od was dowiedziec ja u was zwyczajowo przebiega sam obrzed PH, na co zwracacie uwage, czego pilnujecie ?
Głównie noc, ognisko, ciekawa okoliczność, trzymanie kandydata do złożenia PH w niepewności do samego końca, ciekawe miejsce.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”