Cele działania ZHP

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Zablokowany
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sty 2006, 11:00

Czego zbiórkę ? Zastępu, drużyny, kręgu, kursu ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 30 sty 2006, 09:03

Dla szczepu ?
Bezsensowne.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Helenka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Helenka » 31 sty 2006, 13:55

Faktycznie, jeżeli masz zamiar rozmawiać o celach działania ZHP jednocześnie z zuchami, harcerzami, HSami, wędrownikami i instruktorami, to sens dość ciężko tu znaleźć... Nie mówiąc o tym, że niezbyt rozumiem, po co ta wiedza zuchom i harcerzom (w wymaganiach na stopnie pojawia się ona dopiero u HSów - chyba w samarytance/ćwiku)...
phm. Helena Anna Jędrzejczak HR
Komendantka Szczepu 23 WDH "Pomarańczarnia"
Hufiec Warszawa Mokotów

mędrzec
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mędrzec » 24 lut 2006, 01:12

czu-waj
Nie rozumiem co tu jest do rozumienia. Na potrzeby szczepu przeprowadzam zbiórke/kominek o celach ZHP. Teks prosty, zrozumiały dla "wszystkich" od zuchów po wędrowników. Można to zrobic bez komplikacji. jak Polak chce to potrafii ....

phm Piotr "Camel" Polak

mędrzec
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mędrzec » 24 lut 2006, 09:56

czu-waj
A teraz na poważnie. Na kiedy byś to potrzebował? Człowiek który w grudniu coś podobnego przeprowadził będzie uchwytny dopiero ok. 15 marca.

phm Piotr "Camel" Polak

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 24 lut 2006, 14:01

Mędrcze, to prześlij mi tekst zajęć, które zrozumieją zuchy, a wędrownicy nie zasną z nudów, i tez to zrozumieją. Widywałem już takie próby, i wszystko było porażką.

Acha, mam wędrowników nie ściemniających, jak coś jest nudne, to nie udają "dla wyższych celów i obrzędowego ogniska", tylko zaczynają rozrabiać / spać.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

stokrotka87
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: stokrotka87 » 27 lut 2006, 13:16

mam wędrowników nie ściemniających, jak coś jest nudne, to nie udają "dla wyższych celów i obrzędowego ogniska", tylko zaczynają rozrabiać / spać.

Serio twoi wedrownicy nie poświęciliby się? To mi sie wydaje troche dziwne, bo moim zdaniem tylko dzieci nie potrafia wysiedziec w spokoju jesli ich cos do końca nie interesuje...Gdybym taki kominek miała przeprowadzc u mnie bardziej bałabym sie o zuchy, a nie o wędrowników...Moze to kwestia wychowania

Zgadzam się, ze trudno bedzie ci przeprowadzic taki kominek, ale duzo tez zalezy od stuktury tego szczepu...napisz cos wiecej
przyboczna 13 GDDH "Bractwo Zielonego Liścia"
1 Środowiskowy Szczep Harcerzy w Golubiu-Dobrzyniu im. Fryderyka Chopina

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 27 lut 2006, 13:22

A dlaczego mają się poświęcać? Dla głupoty prowadzącego?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 14 mar 2006, 09:22

dominik jan domin pisze:Mędrcze, to prześlij mi tekst zajęć, które zrozumieją zuchy, a wędrownicy nie zasną z nudów, i tez to zrozumieją. Widywałem już takie próby, i wszystko było porażką.
hmm...
1. podział na grupy wiekowe
2. wymieszanie wszystkich i proste zadanie typowo sportowe (np. zuch ma przejść po mostku z belek (celem jest przejście - i to tak jak z zuchowaniem. każdy zuszek chce przecież pokonać swój mały mosteczek, prawda? i tu można piękną gawędą popłynąć z 'zuchowo' przełożoną celowością bycia zuchem własnie.
belki, które trzymaja harcerze to już prosta sprawa. pojawia nam się służba, wyczyn - trzebaby napisać całe te zajęcia konkretnie, to byłaby praca etapami, dochodzenie do wniosków na podstawie takich wlaśnie pozornie nie mających związku z tematem zadań.
wymyślam to na miejscu, więc nie oczekujcie, że będzie dopracowane :)

ta zbiórka to zapewne jakiś epizod w życiu szczepu - dlaczego nie wykorzystać tego odpowiednio. może warto wcześniej porozmawiać z wędrownikami, może ktoś planuje założenie gromady zuchowej, może warto umożliwić mu pierwszy kontakt na takiej własnie zbiórce? może ludzie w szczepie dobrze się nie znają (tak, jest to możliwe) i potrzebna im jest najprostrza integracja. może harcerze chcą zobaczyć jak to jest pracować w grupie wędrowniczej - wyobrażacie sobie, że 13 latek może pracować z 18 latkiem? toż z radości chyba polegnie.
a służba wędrownika nie polega na dumaniu, maszerowaniu i naramienniku.
wędrownik ma swoje środowisko, o które musi dbać. zresztą - znam takich, co takie własnie zbiórki traktowali jako wyczyn. kwestia podejścia.

jeśli ktos mówi, że przygotowanie DOBREJ ZBIóRKI SZCZEPU jest niemożłiwe, to ja powiem tylko jedno. myli się.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2006, 09:25 przez rojek, łącznie zmieniany 1 raz.
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 14 mar 2006, 14:50

Celem ZHP jest wychowanie młodego człowieka, poprzez kształtowanie charakteru i stawianie wyzwań.

Wychowanie ma odbywać się w sposób pośredni (zgodnie z tym, jak nasze działania opisują cechy metody harcerskiej)

Więc dlaczego na zbiórce szczepu, chcecie to powiedzieć bezpośrednio? I jaki ma cel, powiedzenie zuchowi czy harcerzowi, że w ZHP jest wychowywany?

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 14 mar 2006, 20:42

domyślam się, jaki ma cel. to jest jedno z wymagań na stopień i jedno z absurdalnych zadań, które opiekunowie z radością zatwierdzają, mało tego - podpowiadają.
ale to już inny temat.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2006, 07:56 przez rojek, łącznie zmieniany 1 raz.
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”