Co, po co i w jakim celu ??

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Zablokowany
gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 06 lip 2005, 09:24

Mateuszu tak trochępłytko do tego podchodzisz nie mozna krótko powiedziećpo co jest harcerstwo i co daje bo dla każdego jest czymś innym i daje mu co innego trzeba sięzastanowić co daje Tobie i to powinno być najważniejsze
hm. Jakub Juszyński

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 12 lip 2005, 16:34

Podobny wątek już istnieje "czy harcerstwo przygotowuje do życia". Proponuję tam się wypowiadać.
pwd. Jakub Miechowiecki HO
2 Grudziądzka Drużyna Harcerska TWIERDZA im. Tadeusza Maślonkowskiego ps."Sosna"

choinka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: choinka » 12 lip 2005, 19:08

A więc ja mogę powiedzieć co mi daje ta organizacja. Gdybym nie była z ZHP to bym prawdopodobnie siedziała na osiedlu i paliła papierosy. Mam znacznie więcej przyjaciół niż normalna młodzież. Nauczyłam się samodzielności oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach (mycie naczyń, gotowanie, sprzątanie :) itp.). zapełnia mi wolny czas. Poprawia mi kondycje fizyczną. Uczy mnie szacunku do pieniędzy. Biorę przykład z innych harcerzy którzy są zazwyczaj bardzo odpowiedzialnymi ludźmi oraz mądrymi. I można tu by wymyślać przez długi długi czas. Same przydatne rzeczy :p

Hugo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Hugo » 17 lis 2005, 14:02

Ja jestem dla dzieci, którym mogę przekazać wiedzę, pokazać ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Jestem także po to by, pomagac innym. Dzięki harcerstwu właśnie stałem się bardziej otwarty na świat mam mnóstwo przyjaciół kolegów. Pomaga ono mi przetrwać w trudnych momentach mojego życia. A także nauczyło minie wytrwałości odpowiedzialności i można by wymieniać i wymieniać. Trzeba tylko umieć popatrzeć z tej właściwej strony. Przez ponad 10 lat w ZHP widziałem i przeżyłem więcej niż niejeden w moim wieku.
phm. Leszek Paluch H.R.
Przewodniczący Kręgu Instruktorskiego "WATAHA"
Członek Komendy Hufca ZHP Oława
HUFIEC ZHP OŁAWA, Chor. Dolnośląska
"Życie trzeba przeżyć, a nie przeczekać"

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 17 lis 2005, 14:59

suchy napisał:
Co powinno dawać nam harcerstwo ?? Co powinniśmy z tego wyciągnać ?? Czego się nasuczyc?? Co powinniśmy osiągnąć?? Jaki jest cel harcerstwa?? którko mowiac- PO CO ??
głównym założeniem Ruchu Skautowego, jak wspominał BP, jest ciągła praca nad sobą.
Może to jakoś Ci pomoże :)
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 17 lis 2005, 20:34

"Zasady harcerskie (inaczej harcerskie idee) są podstawowymi prawami i regułami, które winny być przestrzegane przy realizacji harcerskiego systemu wychowawczego. Określić je można jako DROGOWSKAZ, zbiór pozytywnych doświadczeń przeszłości i jasno sprecyzowane cele harcerskiego wychowania. Podstawowe zasady harcerskie to: SŁUŻBA, czyli czynna, pozytywna postawa wobec świata i drugiego człowieka, BRATERSTWO, SAMOREALIZACJA, czyli wola nieustannego kształtowania i doskonalenia własnej osobowości, praca nad sobą. Dotyczą one przede wszystkim duchowego rozwoju człowieka realizowanego poprzez: służbę Bogu, dążenie do prawdy i sprawiedliwości. Odnosi się to również do kształtowania odpowiedzialności człowieka wobec społeczeństwa, w trosce o pokój i pogłębienie wzajemnego zrozumienia i współpracy, w różnych wymiarach: rodzina, społeczność lokalna, naród, państwo i społeczność międzynarodowa. Rozwój jednostki musi odbywać się z pełnym szacunkiem dla podstawowych wartości społecznych: wolności, prawdy, sprawiedliwości, demokracji i samorządności, jak również dla świata przyrody. Człowiek starający się kierować w życiu tak określonymi zasadami, jest zawsze HARCERZEM, bez względu na światopogląd, wiek i przynależność organizacyjną. " - to cytat z Harcerskiego Systemu Wychowawczego.

Cel: Ciągle się rozwijać w trzech wyznaczonych ścieżkach : Braterstwo, Służba, Praca na soba, dążyć do samodoskonalenia, walczyć ze swoimi słabościami, by stawać się coraz lepszymi.
Ale mnie dzisiaj na filozofię bierze...
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl
Hufiec Ziemi Koszalińskiej

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 17 lis 2005, 21:02

Po co? - pytasz druhu Suchy.
Krótko mówiąc - bo tego chcesz!

Zablokowany