Problem z próbą na HO !!!

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Zablokowany
predek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: predek » 28 mar 2005, 12:56

Oj, proszę, nie róbmy tego. To temat rzeka, który na forum był poruszany setki razy. Warto poczytać sobie wątki 'z bogiem czy bez'. 'mam szczęrą wolę pełnić służbę ... buddzie?" "zmiany w statucie - normy moralne" etc. etc.
Pozdrawiam serdecznie.
pwd. Kamil Mirowski HR
drużynowy 137 BDW "Agrikola"
hufiec Białystok
[B11]

predek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: predek » 28 mar 2005, 13:29

Po głębszym zastanowieniu się podtrzymuję treść poprzedniego posta, ale dodam jeszcze kilka zdań:

Każda próba na stopień jest sprawą bardzo indywidualną. Twój opiekun próby powinien CI pomóc ułożyć zadania adekwatne do Ciebie. Jeśli jednak nadal masz problem to zapraszam na gadu, postaram się pomóc.
Pozdrawiam.
pwd. Kamil Mirowski HR
drużynowy 137 BDW "Agrikola"
hufiec Białystok
[B11]

Tomek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 28 mar 2005, 15:32

To ja dorzucę jeszcze jeden wątek ;)

http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?TopicID=1773
hm. Tomasz Rawski HR
Hufiec Ziemi Gliwickiej ZHP

biała lokomotywa

Post autor: biała lokomotywa » 28 mar 2005, 19:05

duzo osob myli to tylko z Bogiem. Duch - Twój duch. równie dobrze sa to zainteresowania, cos co bedzie dla TWOJEGO ducha

Hugo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Hugo » 17 lis 2005, 14:12

Ja jestem ateistą i nie rozumiem czemu do tego zadnia najczęściej przypisuje się BOGA (myśląc o świętym w religii) dziedzin życia duchowego jest i ja pojąłbym to raczej jako rozwijanie bardziej tych części siebie które nie są związane z ciałem fizycznym czy z siłą ale praca nad swoim własnym wnętrzem? Polecam organizacje na przykład w ramach zadania wieczorku poetyckie wyprawy do teatru. Albo prace z dziećmi w hospicjum czy z domu dziecka to tez bardzo mocno wpływa wewnętrznie.
phm. Leszek Paluch H.R.
Przewodniczący Kręgu Instruktorskiego "WATAHA"
Członek Komendy Hufca ZHP Oława
HUFIEC ZHP OŁAWA, Chor. Dolnośląska
"Życie trzeba przeżyć, a nie przeczekać"

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 17 lis 2005, 15:00

ech, Bóg w Przyrzeczeniu a potem Duch w wymaganiach oznacza wartości moralne zgodne z kanonem chrześcijańskim - dobro, prawda etc.
Na podstawie tego spróbuj rozpisać próbę.
Powodzenia
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 17 lis 2005, 20:14

Wątek trochę stary, ale co tam...może innym się przyda:)
Na wszystkie problemy związane z postrzeganiem różnych kwestii związanch z interpretacją poszczególnych założeń wędrownictwa zawsze szukam odpowiedzi w jeden sposób - sięgam do metodyki i zawsze znajduję odpwiedzi... http://www.program.zhp.pl/index.php?do= ... ,0007,0001. A czym jest ta Siła Ducha i rozwój duchowy:
siła ducha - kształtowanie charakteru, dążenia do prawdy i Boga.
Rozwój duchowy. Wędrownik umiejętnie dokonuje etycznej analizy i oceny działań oraz decyzji własnych i innych. Podejmuje decyzje i dokonuje wyborów moralnych. Buduje hierarchię wartości opartą na Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim.
Mamy więc tutaj Boga, ale podano też tutaj inne alternatywy. Wybór zależy od nas, którą z tych ścieżek wybierzemy dla siebie. Przy szukaniu pomysłów zadań dobrze też sobie zajrzeć do programu harcerstwa starszego...tam jest cały rozdział dotyczący rozwoju duchowego i intelektualnego - http://www.program.zhp.pl/index.php?do= ... ,0006,0001. (do ściągnięcia) .Wyznaczone są cele tego rozwoju i bank pomysłów jak je osiągnąć. Jest tam 6 odmiennych tematycznie działów, więc może się to też przydać do układania innych zadań.
W ogóle tak sobie ostatnio mocno myśląc nad wymaganiami na 2 ostatnie stopnie harcerskie to wg mnie zostały one spisane w fanastyczny sposób - zgodnie z założeniami wędrownictwa w 100% - to taka mała kwintesencja esencji wskazówek do własnej drogi rozwoju każdego wędrownika zgodnie z ideą wędrowniczą .Nie wiem kto to pisał (pewnie dłuuugo jakiś szcowny organ dysputował na tym), ale dla mnie ta obecna forma wymagań to pod względem "filozoficznej " idei tych stopni bomba! Ze mnie to jeszcze ani HO, ani HR, ale nie ważne kto, ale co pisze. Jedno wiem - trzeba dobrze przemyśleć każdą z tych prób, znaleźć sobie dobrego opiekuna (takiego naprawdę pod siebie), bo próby na HO i HR bardzo łatwo można sobie sknocić. No i nie można się śpieszyć w żadnym wypadku z ich układaniem!
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl
Hufiec Ziemi Koszalińskiej

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”