Instruktor czy pseudo instruktor???

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
szy_mcio
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szy_mcio » 04 maja 2005, 20:33

Wiesz strać się trzeba... Albo inaczej , trzeba pokazywać że się naprawdędo tych ideałów dąży.. A nie zwalać wszystkiego na ideały..... :-)
phm. Szymon Piątek (szy_mcio)
Komendant Szczepu "Strażnicy Watry" - Świątniki Górne
Zespół Internetowy Chorągwi Krakowskiej
----------------------------
"... Z Praw harcerskich robimy dekalog, a to jest tylko Kodeks, którego przestrzeganie daje nam prawo do nazwy HARCERZA..."

Bober
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bober » 07 maja 2005, 23:07

grzesiek napisał:
Druhu Bober,tak wnikliwie podszedłeś do tego tematu,że od wielu dni po Tobie nikt nie wie,co jeszcze mógłby dodać.Jednak ostatnie zdanie Twojej wypowiedzi - "...Wiem,że ta moja wypowiedź jest strasznie rozmazana,ale ciężko mi dziś zebrać myśli.",aż prowokuje do tego -
Bober,no to cyk...
skoro tak twierdzisz to co ja na to poradzę
pozdrawiam
phm. Piotr BOBER Michałowski
HUFIEC ZHP LEGIONOWO

pleban
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: pleban » 08 maja 2005, 01:56

Tak sobie mysle... a nie lepiej zamiast niszczyc klawiature, to pomyslec w jaki sposob urozmaicic podopiecznym czas, aby w ogole o alkoholu nie mysleli? Nie mowic "nie pijcie", tylko pokazac, ze nie trzeba sie uwalic, zeby sie smiac i dobrze bawic.

Jestem przedstawicielem tzw. ZHP pgK. Kiedy i dlaczego tutejsze Prawo Harcerskie zostalo zmodyfikowane nie wiem... znam jednak zabawna anegdote z chwili kiedy to zostalo ogloszone. Jeden z zasluzonych instruktorow podsumowal to krotko: "Alkohol twoj wrog - lej go w morde!" Czy z tego powodu tutaj sie wiecej pije, daje w zyle itd? Nie, bo - tak jak wspominano - kazdy kto w te organizacje wstepuje, ma swiadomosc co, jak i dlaczego ma robic.

Na zeszlorocznym obozie mielismy na przyklad w charakterze kucharza druha, ktory wiekszosc zycia przeplywal na statkach (w tym Batory) przyrzadzajac strawe. Zaopatrzenie i finanse ustalil tak, ze pierwszy raz od dlugiego czasu oboz (i 1 biwak pozniej) nie byl deficytowy, a nawet przyniosl spory dochod. Z jego pomyslu i inicjatywy zakladamy druzyne bedaca absolutnym novum chyba w calej Kanadzie, a na pewno jedna z bardzo nielicznych - z wlasnym budzetem i sprzetem. Duzo mi podpowiedzial jak postepowac z chlopcami, zeby sie sluchali, bo jak przyszedlem, to postepowalem z nimi tak jak moi druzynowi w Polsce ze mna - raz powiedziane i ma byc zrobione. Tutaj - delikatnie mowiac - to nie dzialalo, co doprowadzalo mnie do szalu. Teraz zalapalem mniej wiecej jak stosowac "kija i marchewke". Marynarski charakter...bez piwka na obozie i papierocha nie bylo dnia. Ale w ciagu roku od przyjecia do hufca zrobil wiecej dobrego niz niektorzy przez pare lat. I zaden z harcerzy nie bedzie mogl mu zarzucic, ze cos z nim jest nie tak, bo nie dosc, ze nigdy nawet ja nie widzialem tego czlowieka pod wplywem, to jeszcze zawsze pierwszy wstawal (raz komendantowi nawet przestawil budzik, zeby chlopcy po wyjatkowo meczacym dniu sie wyspali :D ), jego praca byla na medal i w dodatku pomagal nam w opiece nad chlopcami.

Prawo Harcerskie dla mnie jest jak Biblia - nie zawsze da sie zyc idealnie w mysl tych zapisow. Jedne punkty sa dla mnie latwiejsze (np harcerz w kazdym widzi blizniego), inne juz nie bardzo. Ale na pewno nie moge sobie zarzucic, ze sie nie staram. I tak ucze moich chlopcow - starac sie. A zeby bylo im latwiej - pokazac im, ze oplaca sie czasami wybrac te trudniejsza droge poprzez wyrzeczenia.
pwd Pleban HO
1 SHSMW "Gryf", Montreal
www.rancid.ca/gryf

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 08 maja 2005, 14:54

Druhu Bober,napisałem to w formie żartobliwej,bez urazy.Jeśli jednak ukułem - przepraszam!
Pozdrawiam.

Bober
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bober » 09 maja 2005, 13:29

grzesiek napisał:
Druhu Bober,napisałem to w formie żartobliwej,bez urazy.Jeśli jednak ukułem - przepraszam!
Pozdrawiam.
ale ja mam bardzo duże poczucie humory:)
pozdrawiam

p.s. i tak jescze jedno, piszesz do mnie druhu bober. Moi harcerze mówią druhu bobrze. Jakoś wolę tą odmianę. pozdrawiam
phm. Piotr BOBER Michałowski
HUFIEC ZHP LEGIONOWO

gradia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: gradia » 28 cze 2005, 11:01

Cala ta dyskusja jednak tak na prawdę niczego nie wnosi(takie jest moje zdanie) jak któryś z instruktorów chce zapalić czy wypić to i tak to zrobi niezależnie od Prawa Harcerskiego ale ważniejsze jest chyba to by robił to z głową. Sama znam kilku instruktorów którzy wypiją piwko i nic się "złego" nie dzieje i autorytetu nie tracą z tego powodu, bo sa po prostu dobrzy w tym co robią z dzieciaczkami i wkładają w to całe swoje serca:).

Zawsze wydawało mi się że ZHP to organizacja która ma za zadanie wychowywać a nie mówić harcerzowi:
- Nie pij/pal
- Dlaczego?
- Bo nie, bo ja tak mówię
to nie argument może warto wytłumaczyć, a nie negować???

A swoją drogą gdyby wyrzucić wszystkich którzy nie przestrzegają PH to... sami się domyślcie ilu harcerzy by zostało.

czuwaj
pwd. Milena "Milka" Rejmus

...Bo harcerskie życie jest piękne...

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 19 paź 2005, 18:36

No i wtedy nareszcie ZHP byłoby organizacją skupiającą harcerzy.... czyli ludzi posiadających określony światopogląd oraz wspólne ideały.8)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 26 maja 2006, 11:03

sikor pisze:No i wtedy nareszcie ZHP byłoby organizacją skupiającą harcerzy.... czyli ludzi posiadających określony światopogląd oraz wspólne ideały.8)
No niestety nikt by Druhu nie został, bo prawo to nie tylko dziesiąty punkt, ale przedewszystkim poprzednie 9
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 26 maja 2006, 11:21

MYCHAS pisze:
sikor pisze:No i wtedy nareszcie ZHP byłoby organizacją skupiającą harcerzy.... czyli ludzi posiadających określony światopogląd oraz wspólne ideały.8)
No niestety nikt by Druhu nie został, bo prawo to nie tylko dziesiąty punkt, ale przedewszystkim poprzednie 9
A od kiedy to jedne punkty PH są ważniejsze a inne mniej ważne ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 26 maja 2006, 14:11

19kldh pisze:A od kiedy to jedne punkty PH są ważniejsze a inne mniej ważne ?
Nie ma ważniejszych - pozostałych jest dziewięć czyli więcej.
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

słoneczko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: słoneczko » 26 maja 2006, 14:33

Instruktor jest zwykle dorosły i sam decyduje o sobie. A jeśli działa w ZHP to jednak powinien przestrzegać prawa. To chyba oni dają przykład???
HO Weronika Goszcz
102 Kielecka Drużyna Harcerek

"Wybuduj sobie z marzeń drabinę sięgającą aż do gwiazd
i zdobywaj kolejno każdy jej szczebel..."

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 26 maja 2006, 15:00

MYCHAS pisze:
A co ma "piernik do wiatraka" ?
Od kiedy punkty 1+9 to punkty - pozostale.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

cienik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cienik » 31 maja 2006, 14:47

19kldh pisze:
MYCHAS pisze:
A co ma "piernik do wiatraka" ?
Od kiedy punkty 1+9 to punkty - pozostale.
Ponieważ 10 PH jest najbardziej rozstrząsany, o pozostałych 9, równie istotnych, się zapomina lub nie dysputuje tak zawzięcie, jak o tym ostatnim. Czasem warto odłożyć na bok swoją czepliwość ;).

Czytając całość wątku (nie tylko na tym forum), można sobie zadać pytanie (celowo - zaczepliwe!): czemu w takim razie nie zmienić brzmienia 10 PH na bardziej "liberalne", jak choćby w PH ZHPpgK? W polskim PH jest mowa o alkoholu, tytoniu - a gdzie miejsce na coraz bardziej powszechne nałogi - narkotyki (bodajże pod koniec lat 80 PH zawierało w sobie coś o narkotykach), a nawet internet, praca, komórka? Skoro ogromna większość ludzi uważa, że alkohol nie jest zły, pity w umiarze nawet pomaga, a taki zapis PH tylko powoduje niejasność sytuacji dla dorosłych (czy aby dojrzałych?) instruktorów i wędrowników. Hmm?

(BTW - moje zdanie jest ortodoksyjne - jest napisane jak wół, że harcerz nie pije i pali, to nie pije i pali, czy to zuch (?) czy instruktor - wszyscy równi wobec prawa)
pwd. Olga Gumieniak HO
47 LDW Widmo
Zespół ds. Wizerunku
Hufiec Lublin ZHP
http://zhp.lublin.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”