Harcerze a WOŚP

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 22 lis 2005, 13:00

Co do toruńskiej rozgłośni - nie jestem w stanie ani potwierdzić, ani zaprzeczyć. Nie słucham jej tak uważnie jak ty (to znaczy nie słucham jej w ogóle) i nie mam pojęcia, co mówią o Owsiaku. Natomiast niewątpliwie nie podoba mi się przeznaczanie zysków z lokat z pieniędzy zebranych na dzieci na organizacje Woodstocku - i reklamowanie tegoż jako "odwdzięczenia się" wolontariuszom. Uwierzę, że nie jest to kłamstwo, jeśli będzie wymagana przepustka na Woodstock - będąca identyfikatorem wolontariusza ze stycznia.

Natomiast w harcerstwie kiedyś uczono, że nie liczy się tylko cel, ale i droga do niego. Niestety, jak widze, wielu o tym zapomina.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 22 lis 2005, 15:02

Właśnie o tą drogę i Woodstock mi chodzi, bo ile z dających "na dzieci" dałby "na organizację Woodstocku"?? A wizja kultury promowanej przez Woodstock nie bardzo pasuje mi do mojej wizji harcerstwa i właśnie o ten styl punk-rock mi chodzi. To tez jest ta promowana droga, która nijak pasuje mi do mojej wizji drogi harcerskiej.

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 22 lis 2005, 21:53

1. zarówno woodstock jak i WOŚP nie są robione od wczoraj, tylko od kilkunastu lat i ludzie wspomagający granie Orkiestry chyba wiedzą że część pieniędzy jest przeznaczana na organizację Przystanku Woodstock

2. każda fundacja ma prawo przeznaczyć 10% zebranych środków (czyli dużo więcej niż przeznacza na to WOŚP) na "swoją działalność", czyli np. organizację takiej imprezy

3. czy Wy sceptycy byliście kiedyś w szpitalu i widzieliście ile z działającego tam sprzętu ma orkiestrowe serduszka? Ilu ludzi (dzieci, noworodków) przeżyło, może być zdrowych dzięki temu sprzętowi? jak dla mnie, to nawet gdyby sam Owsiak wałował z zebranej kasy to co idzie na woodstock, to i tak ta zdecydowana większość trafia tam gdzie trzeba.

4. moje prywatne zdanie - uważam że WOŚP cieszy się niechęcią Kościoła (radykalna część jak ojciec R. zwalcza, mniej radykalna nie wspiera), bo jest to zwyczajna konkurencja dla działalności Caritasu (wspomniane wcześniej 10%). A że nie bardzo jest jak "ugryźć" sam WOŚP czy cele zbiórki, bo cieszy się dużym społecznym poparciem, to dlatego atakuje się Woodstock, samego Owsiaka i tworzy dookoła tego czarny PR pokroju informacji o lądowaniu Talibów w Klewkach.

5. dyskusja została rozpoczęta przez bezimiennego trolla, a my tu się buzujemy...
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

gradia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: gradia » 23 lis 2005, 09:50

Wszyscy się bardzo emocjonują. Ale przecież Wodstock to impreza która w pewien sposób łączy młodych ludzi i niekoniecznie w sposób zły i niedobry, Jest dobra zabawa, przyjaźń, tolerancja pozytywne wibracje ludzie nie zapominajcie o tym!! Fakty są niezaprzeczalne: seks, alkohol, narkotyki są, ale w którym miejscu ich nie ma?? Jest to widoczne bo jest tam cała masa osób i logiczne jest, że jak ktoś pije w domu to tego nie widać , a jak jest na takiej imprezie to od razu rzuca się to w oczy i tyle.

Jeśli chodzi o WOŚP to impreza jest świetna i nikt mnie nie zmusi do tego żebym z niej zrezygnowała. Część księży sieje "propagandę" że pieniądze są sprzeniewierzane ale chyba nie zauważają rzeczy bardzo oczywistych. W moim mieście grać będziemy już 13 raz (tylko w pierwszym finale nie braliśmy udziału) a sprzętu mamy za kwotę dużo wyższą niż przekazaliśmy do fundacji. To jest chyba argument żeby działać dalej.

A wynagrodzenia? to już było opisane i nie sądzę żeby pensja jednej czy nawet dziesięciu osób było czymś złym, jeśli cały rok ktoś pracuje i stara się żeby wszystko było jak najlepsze. Ci ludzie w końcu poświęcają swój czas, dużo czasu i też chcą jakoś żyć a życie niestety kosztuje.
pwd. Milena "Milka" Rejmus

...Bo harcerskie życie jest piękne...

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 23 lis 2005, 11:44

magister_71 napisał:jak dla mnie, to nawet gdyby sam Owsiak wałował z zebranej kasy to co idzie na woodstock, to i tak ta zdecydowana większość trafia tam gdzie trzeba.
Odpowiem Ci krótko - gdyby ją "wałował", a ścisle - wypłacał sobie te pieniążki jako wynagrodzenie, nie robiłbym żadnej afery :) Z tym, ze Woodstock to jest "naciąganie" na działalność fundacji, bo de facto nie ma związku z resztą. Gdyby zrobiła cos takiego np. moja firma i wpisała sobie to w koszty, to skarbówka od razu by sie przychrzaniła - własnie o to "powiązanie z działalnością" - chyba, że Fundacja WOŚP ma w statucie "iorganizacje woodstock".

A pieniądze na organizację sztabów i finałów lokalnych zbierane sa niezależnie i tylko na ten cel, po czy rozliczane co do grosza, i nie maja powiązanie z pieniążkami z serduszek - choć fakt, nie przekraczają 10 % kwoty zebranej na serduszka - przynajmniej u nas, w T.

I łaskawie, nie syp mi argumentów o zebranym sprzęcie - nie sprzeciwiam sie bowiem finałom i WOŚP, tylko wiązaniu tegoż pieknego dzieła z Woodstockiem.

I proszę, nie usprawiedliwiajcie Woodstocku "jest alkohol i narkotyki, ale są wszędzie" - bo TO NIE JEST HARCERSKIE.

INNI KRADNĄ - CZY TO JEST ARGUMENT, ABY SAMEMU BYć ZŁODZIEJEM??

Hufiec ZHP Toruń

gradia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: gradia » 23 lis 2005, 13:14

"I proszę, nie usprawiedliwiajcie Woodstocku "jest alkohol i narkotyki, ale są wszędzie" - bo TO NIE JEST HARCERSKIE.

INNI KRADNĄ - CZY TO JEST ARGUMENT, ABY SAMEMU BYć ZŁODZIEJEM??"

sorki ale tu chyba jest jakaś nieścisłość!! nikt nie napisał (albo ja nie zauważyłam) że to harcerze piją, a inni uczestnicy Przystanku fakt ale oni mają do tego prawo, nie składali Przyrzeczenia, nie muszą przestrzegać Prawa Harcerskiego (chociaż miło by było) czy nam się to podoba czy nie.

I jeszcze jedna sprawa nie tylko MY jako harcerze jesteśmy organizatorami sztabów WOŚP są też inne instytucje i osoby prywatne które je prowadzą.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 23 lis 2005, 13:33

"Fakty są niezaprzeczalne: seks, alkohol, narkotyki są, ale w którym miejscu ich nie ma??"

Do tego zdania sie odnosiłem - a o HARCERSKOŚCI pisałem o wątpliwym modelu usprawiedliwiania, a nie o alkoholu i narkotykach.

Znam wiele miejsc, gdzie narkotyków nie ma, a alkohol bywa dodatkiem , a nie sztandarem. A nawet i na zlotach RPG ostatnio wchodzi akcja "0% tolerancji dla alkoholu".

A nasza harcerskość i - w moim przypadku - instruktorskość do czegoś zobowiązuje - choćby do tego, zeby pewne rzeczy, nie potrzebne do zycia, a wręcz szkodliwe, nie musiały być standardem "są, bo gdzie tego nie ma".

Mam nadzieję, że instruktorom ZHP tego tłumaczyć nie trzeba. Rozumiem, że harcerzom czasem trzeba...

Hufiec ZHP Toruń

gradia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: gradia » 23 lis 2005, 13:49

Ale chyba każdy powinien odpowiadać za swoje czyny a nie za czyny kogoś innego.??? Nie popieram alkoholu i narkotyków ale nie można pozbawiać młodych ludzi pewnych, już na dobre zapisanych w kalendarzu kulturalnym Polski imprez, tylko z tego względu, że zdarzają się tam takie rzeczy i niektórzy nie potrafią się tam "odpowiednio" zachować, To według tego co druh napisał harcerze nie powinni mieć wstępu na Wodstock bo tam jest alkohol??? Każdy chce się czasem pobawić!!!

A nie przypominam sobie żebym napisała że są standardem, zdarzają się wszędzie ale nie są standardem.

Chwali się że inne środowiska nieharcerskie propagują życie w trzeźwości
Jestem absolutnie za!!!

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 23 lis 2005, 14:14

Nie piszę, że nie mają wstepu. Poczytaj uważnie.

Piszę, że jestem przeciwny łączeniu WOŚPu i Woodstocku - zarówno przez Owsiaka, jak i jego przeciwników z kręgów pewnego ogólnoswiatowego radia nadającego z Torunia.

Hufiec ZHP Toruń

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 23 lis 2005, 20:15

dominik jan domin napisał:

I łaskawie, nie syp mi argumentów o zebranym sprzęcie - nie sprzeciwiam sie bowiem finałom i WOŚP, tylko wiązaniu tegoż pieknego dzieła z Woodstockiem.
ale wcześniej sam pisałeś o tym że w związku powiązaniami WOŚP i Woodstock nie będziesz zachęcał swoich harcerzy do kwesty. Skoro to piękne dzieło, to czemu nie? Ja wolę patrzeć na tego typu akcje przez pryzmat korzyści (zakupiony sprzęt), a nie efektów ujemnych (nieharcerskość Woodstocku).

---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 24 lis 2005, 10:20

magister_71 napisał:
ale wcześniej sam pisałeś o tym że w związku powiązaniami WOŚP i Woodstock nie będziesz zachęcał swoich harcerzy do kwesty.
"Nie będę zachęcał" =/= "sprzeciwiam się" - czyli brak akcji czynnej "za" nie implikuje czynną akcję "przeciw".

A wczoraj moi chłopcy byli w hufcu (tam będzie siedziba toruńskiego sztabu) zgłosić się do WOŚPu - i to jako artyści na scenę :) Bynajmniej nie mam zamiaru im zabraniać.

Hufiec ZHP Toruń

szy_mcio
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szy_mcio » 22 sty 2006, 14:26

Tak czytam przedstawię to co myśle z Mojej strony.
A więc , patrzą nie patrząć mogę porownać działalność ZHP i Owsiaka z perspektywy człowieka ktory jest i Harcerzem i działa W Pokjowym Patrolu ...
WOŚP - Dla mnie wspaniała impreza która naprawdę przynosi życie i radość wielu ludziom , być może osoby które jeszcze nie miały problemów ze zdrowiem swoich dzieciaków teog nie rozumieją.
Przystanek Woodstock - Nie będę się rozwodził ale powiem to tak. Byłem już tam 3 razy , raz jako uczestnik 2 razy jako Pokojowy Patrol. I powiem Tyle : Jestem Człowiekiem Wierzącym , nie pijącym i nie palącym - tak zwanym niemodnym zatwardziałym antynałogowcem, i w niczym nie przeszkadzało mi to w dobrej zabawie w czasie tych Woodstockowych Dni ...
I ani nie spowodowało to mojego upadku moralnego ani nie współgrało z zasadami bycia Harcerzem czy Katolikiem :-)
A pozatym może wiele ludzi się oburzy ale niejeden biwak czy obóz Harcerski pozazdrościł by Atmosfery panującej na tej Imprezie !!
Pozdrawiam 8)
phm. Szymon Piątek (szy_mcio)
Komendant Szczepu "Strażnicy Watry" - Świątniki Górne
Zespół Internetowy Chorągwi Krakowskiej
----------------------------
"... Z Praw harcerskich robimy dekalog, a to jest tylko Kodeks, którego przestrzeganie daje nam prawo do nazwy HARCERZA..."

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”