Życie bez alkoholu...

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Zablokowany
szy_mcio
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szy_mcio » 03 lut 2006, 09:54

:-)
Wiesz Ja kiedyś zastanawiałem się nad propzycją która brzmiała tak " Harcerz nie nadużywa .... "
Jak się nie mylę to kiedyś pojawiał się taki projekt. Dla mnie bez sensu. Bo przecież : Nadużywa to dla jednych może być 1promil alkocholu we krwi a dla niektórych 1promil krwi w alkocholu.
A pozatym czy to Prawo Harcerskie ma się dostosowywać do Nas czy my do niego....
Bardzo się Cieszę że pojawiają się ludzie , Harcerze dla których alkochol to zbędność !!
Pozdrawiam :-) :D
phm. Szymon Piątek (szy_mcio)
Komendant Szczepu "Strażnicy Watry" - Świątniki Górne
Zespół Internetowy Chorągwi Krakowskiej
----------------------------
"... Z Praw harcerskich robimy dekalog, a to jest tylko Kodeks, którego przestrzeganie daje nam prawo do nazwy HARCERZA..."

joasieek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: joasieek » 04 lut 2006, 12:58

Prawo Harcerskie jest właśnie po to, żeby wskazywało nam drogę. I skoro mówi, że Harcerz nie pije alkoholu, to chyba jasne. Tak by się przynajmniej wydawało... jednak ja osobiście znam harcerzy i instruktorów, którzy po prostu nie chcą o tym pamiętać. Ja sama nie czuję żadnego pociągu do alkoholu, jednak mam zawsze problem gdy słyszę od moich harcerek: Druhno, a ja widziałam druha ... z puszką piwa (bądź z papierosem). Nie wiem co powinnam wówczas mówić... sama staram się im sobą pokazać, że można inaczej, lepiej. Mam nadzieję, że mi się to udaje i że nie zniechęca ich widok ludzi, których wcześniej podziwiały i szanowały pijących alkohol. Bo przecież nie jestem w stanie im tego zabronić...
pwd. Joanna Brach HO
98 NGDH "Iskry" im. hm. Ewy Grodeckiej
I Szczep Harcerski "ŚWiT" im. Zawiszy Czarnego
Związek Drużyn Ziemi Nyskiej
www.iskry.harc.pl

szy_mcio
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szy_mcio » 13 lut 2006, 21:26

Albo sutacja kiedy instruktor w stopni np. HM nie przestrzegający 10 pkt. wydaje polecenie któremuś z Harcerzy który przestrzega PP a jest niższy stopniem. Wydaje mi się iż odmawiając wykonania polecenia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności przez tego właśnie HM. Przecież najpierw trzeba pracować nad sobą dopiero potem rozkazywać ....
"... Z Praw harcerskich robimy dekalog, a to jest tylko Kodeks, którego przestrzeganie daje nam prawo do nazwy HARCERZA..."

jacekm
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jacekm » 27 lut 2006, 23:49

Ja chyba tez jestem zaliczany do ortodoksyjnych.
Nie pije(doslownie ani kropli bo:
- dalem slowo,z reszta jak wszyscy z nas, kiedys w nocy przy ognisku.
Kontynuujac te mysl. Ewentualna zmiana punktu 10 PH, moze dotyczyc tylko osob ktore dopiero zloza przyrzeczenie, bo 2 punktu chybanikt jeszcze nie chce likwidowac
- bo jestesmy harcerzami a nie skautami, to jest cos co nas wyroznia
- alkohol obniza nasza zdolnosc do pomagania innym. A harcerz powinien byc zawsze gotowym do niesienia pomocy innym
- jest nie do wyznaczeni granica,kiedy ktos popija,akiedy ktos pije. Czy moze pic konkretna ilosc alkoholu, a moze doprowadzic sie tylko do stanu kiedy np. lekko sie chwieje,ale porusza sie. samodzielnie"
Nie wyobrazam sobie PH , w ktorym pada okreslenie "w przeliczeniu na czysty spirytus" czy cos takiego
- 10 pkt. PH to sa nasze korzenie, z ktorymi nie mozemy zerwac, bo mamy sie czym chwalic.
-.................. Powodow jest cale mnostwo nie bede pisal o wszystkich, bo chyba nie bylibyscie zadowolenie :D
Jak ktos nie chce dazyc do idealu,ktore wyznacza mu PH, powinien sie mocno zastanowic nad tym jakim jest harcerzem (w przypadku instruktorow nie pisze co pwoinni zrobic bo to chyba jest oczywiscie)
To chyba wszystko
Czuwaj!
pwd. Jacek Mazurczak HO

Wydział Badań i Analiz GK
Instruktor HSR

szy_mcio
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szy_mcio » 28 lut 2006, 23:33

Ech takich ludzi nam POTRZEBA !!!
Chylę głowę ... Cieszę się że nie tylko Ja jestem Inny

NecrohronoS
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: NecrohronoS » 13 mar 2006, 14:51

Nierozumiem problemów z 10 pkt. przecież to jest najlżejszy pkt w prawie harcerskim. Ktoś może skłamać, w pośpiechu nie przepuścić damy, nie mieć czasu na służbie przyrodzie, pokłócić się z kimś, ale jaka trudność jest w nie piciu i nie paleniu (chyba że jest się uzależnionym) nikt nie musi pić. Tygodnik mojej diecezji pisze "że przecież prezydenci USA wznosili wielkie toasty wodą mineralną i nikt się nie gorszył" (Idziemy nr. 11(27) z 12.3.2006)
Internetowy Kronikarz Szczepu
HO Bogdan Ciechomski
Szczep 288 WDHiGZ im. Kornela Makuszyńskiego

szy_mcio
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szy_mcio » 13 mar 2006, 20:13

Wiesz Co przypomniałeś mi coś :-)
Jako Iż Jestem w PP to na końcu Przystanku Woodstock jest taka impreza w której można pić Piwo itp ...
Każdemu przysługują Dwa ...
I tak siedzimy sobie grupką przy stoliku wszyscy żłopią ten "Mocno bezalkocholowy napój" a ja wtedy "Że mam coś mocniejszego i coś na przepitę "
I stawiam na stole :
Wodę mineralną gazowaną - To to "Coś mocniejszego"
I Wodę Mineralną Niegazowaną - To "Przepitka"
Ile z tego było śmiechu , a że byłem jedyny 100 procentowy niepijący w Patrolu ...
Jakoś nie przeszkadzało mi to w tygodniowej dobrej zabawie ..
Pozdrawiam :-)

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 14 mar 2006, 00:41

Jacku, możemy na ten temat pogadać ;)
na najlbliższej zbiórce choćby :P
byłaby to polemika, od razu zaznaczam.
w każdym razie zastanawia mnie - dlaczego patrzeć na Prawo przez pryzmat 10tego pktu? nie rozumiem tego. myślę, że nie ten pkt jest najważniejszy, tak samo, jak nie zgodzę się z niektórymi Twoimi argumentami.
od razu zastrzegam - nie wdaję się w tę dyskusję, EOT na forum, chętnie pogadam przy duuuuużej owocowej herbacie w duuuużym opakowaniu po ogórkach, jak to na OZD bywało :)
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 14 mar 2006, 16:45

pcheła99 pisze:Uważam że harcerz który złożył przyrzeczenie powinien się stosować do prawa nie omijając 10
(...)
oczywiście sa takie okazaje np sylwester że powinno się wypić łuczka szampana bo to tradycja.
hmm, czyżby brak konsekwencji? sic, miałem się nie wypowiadać więcej. bye bye :)
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

szy_mcio
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szy_mcio » 14 mar 2006, 20:10

A jak w przykładzie pcheła99 10 punkt musiał by wyglądać tak:

10. Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych *

Legenda

* obowiązuje od 1 do 7 ( od poniedziałku do niedzieli ) z wykluczeniem Sylwestra , Osiemnastki , oraz innych imprez, stotsowany w ilościach śladowch :-)

A mnie się Wydaje że Jak NIE To NIE :-)

szy_mcio
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szy_mcio » 16 mar 2006, 07:01

Zgoda . Ale jakby nie patrzeć To jest Wiara , a Wino W tym momęcie staje się symbolem i nie pijesz go dla tego żeby nadać sobie "odwagi" tylko dla tego że wierzysz , no nie ???
A lampka Szmapana na Sylwestra chyba nie ma nic wspólnego z wyznaniem czy wiarą ??
:-)

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”