Co sądzicie o tym,aby ZHP i ZHR znów były wspólną

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Zablokowany
aim1
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: aim1 » 24 maja 2006, 12:31

To może z innej strony.
Taką anegdotę usłyszałem od starego instruktora ZHRu.
ZHR wobec ZHP zachowywał się jak harcerz, który wybiega z proporcem do przodu informując, że teraz w tym miejscu jest „prawdziwe harcerstwo” i kiedy ZHP już się do niego zbliżało on ponownie brał ten proporzec i odskakiwał na przód ustalając nowe kryterium wartości i tak bez końca.
Osobiście uważam, że była to dość trafna obserwacja na początku lat 90tych, ale od powrotu ZHP do WOSM i WAGGGS, pozbyło się „kompleksów” i dziś podąża pewnie własna drogą.
Nie musi porównywać się do innych organizacji harcerskich czy próbować im dorównać, tym bardziej ,że każda z nich wypracowała specyficzny model pracy z którym jest jej dobrze.
Osobiście wolałbym by tak zostało.

Druhno Eni_o smutne, że powtarzasz takie półprawdy, które często słusze od nie zorientowanych członków ZHP, że instruktorzy ZHR pokłócili się resztą kadry i dlatego założyli własną organizację.To były tak jak piszesz różnice poglądów na harcerstwo. Ja się z nikim nie pokłóciłem a jestem w ZHR.
pwd.Jarosław Kowalski
Wielkopolska Chorągiew Harcerzy
Zespół Historyczny Okręgu Wlkp. ZHR

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 24 maja 2006, 22:31

Lech,Czech i Rus. Pamiętacie tą legendę o trzech braciach? Do pewnego momentu byli razem,jednak postanowili się rozejść. Stworzyli nową jakość. Kto wie,co stałoby się,gdyby dłużej kisili się razem na jednej polanie?...

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 25 maja 2006, 08:55

....Jugosławia.....

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 29 maja 2006, 13:55

Jaka federacja? Po co? Co miałaby czynić?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 29 maja 2006, 14:41

Jedyny cel takiej Federacji Polskich Związków Harcerskich /uwaga ! Nie federacji Harcerstwa Polskiego / byłoby umożliwienie pozostałym Związkom wstapienia do WOSM-u
i WAGGGS-u, oraz wspólny lobbing przy tworzeniu ustawodawstwa, np o "ochronie i wsparciu metody i form pracy harcerskiej w RP".

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 29 maja 2006, 15:04

Wspólny lobbing nie potrzebuje federacji.

A czy pozostałe Związki chcą wstępować do WOSMu i WAGGGSu? Sądząc po wypowiedziach np. kadry kierowniczej w ZHR po roku 1996 - nie bardzo im na tym zależy. A innym związkom? Zależy na tym?

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 29 maja 2006, 15:27

Co do lobbingu, po praktyce takiej działalności w sferze wydawania książek w tym kraju, pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić. Tu ciągle działa Badenpowellowska wiązka w opozycji do jednego patyczka. /eech ten skauting wszędzie się przydaje/ :-)
Ale co do reszy - masz oczywiście rację . Postawiłem tą tezę jako jedynie sensowną.
ZHR by chciał, ale teraz by "stracił twarz", reszta, albo ma mędzynarodówkę /Zawisza/ albo za daleko odeszli.
Ostatnio zmieniony 29 maja 2006, 15:27 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 29 maja 2006, 20:44

Federacja. No właśnie,Jugosławia o której wspomniał druh Piotr,federacją sobie była...
Człowiek,jak już coś robi,to po to,aby było to z korzyścią dla niego i innych. Czy ktoś ją będzie w tym widział?

eni_a
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eni_a » 30 maja 2006, 08:33

aim1 pisze:Druhno Eni_o smutne, że powtarzasz takie półprawdy, które często słusze od nie zorientowanych członków ZHP, że instruktorzy ZHR pokłócili się resztą kadry i dlatego założyli własną organizację.To były tak jak piszesz różnice poglądów na harcerstwo. Ja się z nikim nie pokłóciłem a jestem w ZHR.
jeśli źle mnie zrozumiałeś to wybacz, napisałam najprościej jak potrafiłam, choć w drugiej części mojej wypowiedzi jest jaso napisane, że powstanie ZHR wiązało się z różnicami poglądów a tak właściwie czy ówczesne władze się wtedy kłóciły czy nie?? hmm.. teraz to już jest nie istotne... wątek jest czy ZHP i ZHR mogą się połączyć i tu moje zdanie jest jednoznaczne, że nie.. i koniec mojej wypowiedzi..

pozdrawiam...

aim1
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: aim1 » 30 maja 2006, 08:48

Przyznam szczerze, że byłem zadowolony gdy na Zjeździe Progr.-Met. w Skarżysku Kamiennej podjęliśmy decyzję by nie wchodzić do federacji i WOSMu i WAGGGSu.
Tylko dlatego ,że obawiałem się pożarcia finansowego składkami dla tych organizacji. Zapewne sami pamiętacie jak wielki miał z tym problem ZHP.
Do tego ZHR był za małą i młodą organizacja by temu podołać, a dodatkowa wizja połączenia w ciągu 5 lat z ZHP to już była abstrakcja.
Dzisiaj przyznaje, a mówię w tylko za siebie brakuje poważnych kontaktów ZHR ze skautingiem chociażby w Europie. Toczą się dyskusje o współpracy z FSE, ale głównym problemem jest obowiązkowe dostosowanie się do ich narzuconego umundurowania, które jest świetne, ale jak tu zapomnieć o Polskiej tradycji? Pojawiają się też pomysły o współpracy z innymi pomniejszymi organizacjami, ale jak sami wiecie do niczego konkretnego nie doszło. Pozostaje współpraca lokalnych środowisk na własną rękę.
pwd.Jarosław Kowalski
Wielkopolska Chorągiew Harcerzy
Zespół Historyczny Okręgu Wlkp. ZHR

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 30 maja 2006, 09:18

Przyznam sie równie szczerze, iz ZHR w Federacji Skautingu Europejskiego to dla mnie zupełna ....abstrakcja. Po prostu oznaczałoby to....koniec ZHR, biorąc pod uwagę rygorystyczną katolickość i europejskość tej Organizacji. /FSE/
Ostatnio zmieniony 30 maja 2006, 13:25 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 30 maja 2006, 09:34

Rygorystyczna katolickość nie byłaby dużą przeszkodą, patrząc na Praktyke tejże organizacji. Ale reszta - i owszem. Odrzucić Wspaniałe Tradycje Lat 30 XX Wieku?? Nie, to nie przejdzie.

Hufiec ZHP Toruń

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”