Co sądzicie o tym,aby ZHP i ZHR znów były wspólną

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Zablokowany
StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 11 maja 2006, 08:12

"Bóg nie jest jakąś bezmyślną Istotą, która dzieli ludzi ze względu na wyznanie, przekonania, czy rasę, jednako kocha wszystkich ludzi..." /Robert Baden Powell/
Ten cytat, to istota skautingu Badenpowellowskiego. Jeśli obie organizacje ZHP i ZHR miałyby się zjednoczyć - musiałyby jednoznacznie zaakceptować to właśnie credo. Dzisiaj najbliżej tej idei jest jednak ZHP, niestety, ale to moje zdanie.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 11 maja 2006, 12:11

Chaber pisze:Oraz co myślicie o tym zdaniu "ZHP i ZHR są lustrzanymi odbiciami i mogłbyć jedną orgazniacją, czego nie można powiedzeć o ZHK FSE czy ZHA"
ZHP i ZHR sa lustrzanymi odbiciami... tak... przypomina mi sie wesołe miasteczko z gabinetem luster i "Alicja po drugiej stronie lustra".

A z innej beczki - co to jest ZHA?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 11 maja 2006, 12:13

StaryWilk pisze:"Bóg nie jest jakąś bezmyślną Istotą, która dzieli ludzi ze względu na wyznanie, przekonania, czy rasę, jednako kocha wszystkich ludzi..." /Robert Baden Powell/
Ten cytat, to istota skautingu Badenpowellowskiego. Jeśli obie organizacje ZHP i ZHR miałyby się zjednoczyć - musiałyby jednoznacznie zaakceptować to właśnie credo. Dzisiaj najbliżej tej idei jest jednak ZHP, niestety, ale to moje zdanie.
Najbliżej, to fakt. Ale nie w pełni realizuje to zdanie BiPi, niestety. Ileż tu głosów, choćby na tym forum, zwłaszcza od "niewierzących", ze "Bóg w przyrzeczeniu określa katolicki charakter organizacji"? Bóg nie jest bezmyślną istotą, ale ile razy my widzimy wyłącznie takiego Boga?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 11 maja 2006, 12:34

przyznam się, że nie czytałem 153 postów w tym temacie, tylko 3 ostatnie
ale uważam, że zdrowa konkurencja jeszcze nikomu na złe nie wyszła

a pluralizm jest jak najbardziej wskazany

jeżeli na jakimś osiedlu lepiej zorganizowany jest, lepszy program ma ZHR, Zawiszacy, czy chociażby maciupkie "Harcerstwo w Dąbrówce" to chwala im

jestem przeciw nieudolności, betonowości, skostniałości

jestem za braterstwem bez względu na kolor munduru, na zwiększony nacisk kładziony na daną ideę, na religijność danej grupy

i niepotrzebne jest łączenie na 'siłe' - skoro chwalą Boga każdym dniem - super
skoro przytulają się do polityki - mają do tego prawo - pewnie dobrze wiedzą, że polityka to raz na wozie, raz pod wozem

pokaż swoją postawą, że on jest Twoim bratem, a nie oczekuj najpierw tego od drugiej strony

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 15 maja 2006, 21:06

No i klops... Nie będzie połączenia,bo kto taki mądry i wymyśli nazwę?...

dh edek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dh edek » 16 maja 2006, 07:11

To proste. ZHPR. Związek Harcerstwa Polski Rzeczypospolitej.
dh Edek

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 16 maja 2006, 07:47

Proste , jak sznurek w kieszeni. Proponuję SHSRPU /Stowarzyszenie Harco-Skautów Rzeczpospolitej Polsko - Unijnej. /Taka sama BZDURA/

nazgul
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: nazgul » 16 maja 2006, 09:58

Widzę, że wątek odpływa w kierunku abstrakcji. Moim zdaniem nie myślmy o połaczeniu organizacji tylko o normalnych warunkach współpracy między naszymi organizacjami. Jeżeli nie zostanie rostrzygnięty ten problem nie mamy nawet cienia szansy by myśleć o perspektywie połączenia. A myśląc o współpracy, myślmy jak osiągnąć stan w którym na widok "konkurencji" bedziemy się cieszyć a nie obawiać, że mogą wyciąć nam jakiś numer. Zresztą już niedługo wszyscy bedziemy mieli okazję zobaczyć jak się nam współpracuje podczas Białej Służby 2006
hm. Sławek Andryszewski

Ukochanie i odczucie idei bardziej ją wcieli w życie niż najokrutniejsze regulaminy.
Andrzej Małkowski

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 17 maja 2006, 09:13

Jak zawsze Sławku zgadzam się z Tobą :-)
Po prostu normalnie współpracujmy, by sensowni ludzie poznali się lepiej. Ruch harcerski dziś ma tyle problemów w tle swej działalności, że tylko razem i w rozumieniu wspólnoty interesów można coś zdziałać. "Zapomniana" szkoła - harcówki, obozowanie, praktycznie już tylko w marzeniach o normalnym obozie, "odkrywanie ameryki" programowo, kształceniowo - metodycznej w każdej organizacji osobno, dublowanie wydawnictw, itp , itd
Przykład ? Niezwykle ciekawa, na najwyższym poziomie zethaerowska Pobudka powinna być obowiązkową lekturą każdego wędrownika i instruktora.
Jest tak wiele wspólnych pól służby, że na przestarzałe stereotypy i animozje nie powinno być ...czasu !

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 19 maja 2006, 10:26

Na wielu wątkach" sprawa Federacji była "wałkowana" do pełnego zużycia materiału :-).
Jak narazie , to jest raczej "kwadratura koła" - "bo największy w tym ambaras, żeby dwoje chciało naraz" /Boy/.
Co do "brudu" , jakoś tego nie widzę na Forum ZHP, ale może nieco mi osłabł wzrok :-)
Poczynania cenzorskie Małego Skauta dawno już zniechęciły nas do uczestnictwa w forum zhr.pl. Obecnie, żeby być uczestnikiem tego forum w interesujących wątkach, trzeba się zapisywać pisząc maile "podaniowe" do administratorów, uzasadniając ....powody i chęć uczestnictwa. O banach i "przepychankach" słownych zgoła nieharcerskich zmilczę, czytać "hadko". Przypomina mi to zasadę otrzymywania paszportów "za komuny" - ukończone 75 lat życia i zgoda Rodziców.
Ale tak ogólnie - idea szczytna i chwalebne intencje.
Pozdrawiam ciepło.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2006, 10:28 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Chaber
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Chaber » 22 maja 2006, 13:00

dominik jan domin pisze:A z innej beczki - co to jest ZHA?
Związek Harcerstwa Adwentystycznego - jeden z moich obecnych harcerzy był u nich na obozie. Połączenie metody zastępowej z religą, orgaznizacyjnie nie przekraczają 200 osób.

ps. Przepraszam że tak późno odpisuje ale dopiero się dokopałem :)

Co do naszego tematu, kiedyś oświadczono mi "że nikt nie ma materiału, ani nawet nie zmierzono jaka była by kożyść z połączenia lub z federacji". Bo brak zaintersowania ty tematem, bo nie ma chęci itp. Na logike wychodziło że lepiej miec "wroga na bazie hipokryzji" czyli oficjalnie bracia a i tak wiadomo kto "nie prawdziwy" a "kto krałem".

Osobiście zaintersowałem się tym, otóż materiały co nas dzieli i odciąga od siebie coraz bardziej jest masa, oddzielnych incjatwy też, a ile jest tych wspólnych?
Co Wy na to by to wykorzystać?! Wykorzystać to co łączy, tak jak otrzymaliśmy dh. Wicka "dla jedności harcerstwa" tak może skupic tych szukają tego co łączy.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2006, 13:09 przez Chaber, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Przemysław Chabros HO
Drużynowy - V Drużyna Harcerska "Patria" im. Powstańczej Poczty Polowej
Naczelnik - Poczta Harcerska 150 Świnoujście
KPW

eni_a
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eni_a » 24 maja 2006, 11:38

ja równiez często spotykam się z porównaniem ZHP czy ZHR?? i sa różne uwagi od pozytywów po wyzwiska ale nie o to...

pytaniem było o połączenie organizacji... nie wydaje mi się, że nie jest to możliwe ze względów różnic statutowych czy innych, poza tym jak sięgam do historii to byli instruktorzy ZHP stworzyli obecnie działający ZHR pod wpływem kłótni i różnic poglądowych. więc tu rodzi sie pytanie po co połączyć znowu tych ludzi??

zresztą wiem, że czasem są organizowane wspólne akcje ZHP i ZHR, w Gdańsku chociażby podczas uroczystości państwowych 11 listopada... jest wtedy tyle do zrobienia przy pomocy w organizacji Parady Niepodległości, że każdy wtedy dojść do porozumienia..

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”