ZHP pgk / HP za granicą ???

forum Wydziału Zagranicznego GK ZHP
wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 28 sie 2003, 09:35

Właśnie wróciłam z obozu na którym byli harcerze z "Harcerstwa Polskiego na Ukrainie" czy ktos może mi wyjaśnić jak to sie ma do ZHP pgk bo niedoinformowana się czuję, a oni nie za bardzo umieli mi odpowiedzieć (młodzi byli ptysie moje kochane:D )
z góry dziękuję.
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 28 sie 2003, 11:18

Wydaje mi się, że harcerstwo w krajach byłego ZSRR organizuje się jako odrębne Związki w środowiskach polonijnych. Nie słyszałem, by stowarzyszały się w ZHPpgk, który powstał wszak jako "międzykrajówka" emigracyjna i kontra przeciw komunie.
ZHPy w krajach "post" nie są organizacjami emigracyjnymi. Są organizacjami rdzennej , polskiej ludności /mniejszości/.

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 28 sie 2003, 12:28

Witam!

Zasadniczo sprawa wygląda następująco. ZHPpgK jest odrębną organizacją skautową. Jej korelacje do ZHP można porównać do korelacji między ZHP a ZHR. Krótko mówiąc, chociaż nazwa jest zbliżona, działa ona zupełnie odrębnie, a jej kierownictwo mieści się w Londynie.

Natomiast ZHP na Ukrainie, podobnie jak ZHP na Litwie, są częścią organizacyjną ZHP - takimi jakby zagranicznymi "satelitami" ZHP. Działają oczywiście najczęściej w porozumieniu z tamtejszą organizacją zreszoną w WOSM i/lub WAGGGS (o ile taka istnieje), jednakże ponieważ skupiają głównie dzieci Polaków i pracują zgodnie z metodą harcerską praktykowaną również w ZHP, otrzymują pomoc (organizacyjną, metodyczną, szkoleniową) od ZHP można powiedzieć, że podlegają pod Naczelnika ZHP (chociaż co do ostatniego stwierdzenia pewien nie jestem - dopytam ;))

W każdym razie w GK sprawami ZHP na Wschodzie zajmuje się hm. Halina Jankowska i myślę, że ona najwięcej może na ten temat powiedzieć.

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 28 sie 2003, 14:32

cadfael napisał:
Witam!

Zasadniczo sprawa wygląda następująco. ZHPpgK jest odrębną organizacją skautową. Jej korelacje do ZHP można porównać do korelacji między ZHP a ZHR. Krótko mówiąc, chociaż nazwa jest zbliżona, działa ona zupełnie odrębnie, a jej kierownictwo mieści się w Londynie.

Natomiast ZHP na Ukrainie, podobnie jak ZHP na Litwie, są częścią organizacyjną ZHP - takimi jakby zagranicznymi "satelitami" ZHP. Działają oczywiście najczęściej w porozumieniu z tamtejszą organizacją zreszoną w WOSM i/lub WAGGGS (o ile taka istnieje), jednakże ponieważ skupiają głównie dzieci Polaków i pracują zgodnie z metodą harcerską praktykowaną również w ZHP, otrzymują pomoc (organizacyjną, metodyczną, szkoleniową) od ZHP można powiedzieć, że podlegają pod Naczelnika ZHP (chociaż co do ostatniego stwierdzenia pewien nie jestem - dopytam ;))
Oj ! Dopytaj się, dopytaj. O całość.
;-)

[Edytowany przez 19kldh dnia 28.08.2003 o 15:33 ]
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 28 sie 2003, 15:12

19kldh napisał:
Oj ! Dopytaj się, dopytaj. O całość.
;-)
Hmmm...

Coś sugerujesz? ;)

Mam nadzieję, że będę mógł jutro napisać więcej.

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 29 sie 2003, 08:51

Bo to tak jakoś "w praniu" wychodzi....
Referat "Wschód" w bratniej Organizacji...../chyba tak to się nazywa/.
Jedni jeżdżą, drudzy jeżdżą.... Czasami jawi mi się obraz konkurujących...misjonarzy :-P
/to tak pół zartem, pół serio, proszę się nie obrażać/

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 29 sie 2003, 20:08

cadfael napisał:

Natomiast ZHP na Ukrainie, podobnie jak ZHP na Litwie, są częścią organizacyjną ZHP - takimi jakby zagranicznymi "satelitami" ZHP.
Pozdrawiam!
Właśnie chodzi o to, że oni twierdzą, że nie są z "ZHP pgk" tylko z Harcerstwa Polskiego na Ukrainie. Ktos wie co to takiego???
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 29 sie 2003, 23:46

wioora napisał:
cadfael napisał:

Natomiast ZHP na Ukrainie, podobnie jak ZHP na Litwie, są częścią organizacyjną ZHP - takimi jakby zagranicznymi "satelitami" ZHP.
Pozdrawiam!
Właśnie chodzi o to, że oni twierdzą, że nie są z "ZHP pgk" tylko z Harcerstwa Polskiego na Ukrainie. Ktos wie co to takiego???
No właśnie Ci odpisałem ;)

Przeczytaj uważnie ;)

Napisałem, że oni są takimi jakby satelitami ZHP a nie ZHPpgK.

A szczegółów nieststy dziś nie mam :-/ Ale może po weekendzie...

Pozdrawiam!

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 30 sie 2003, 11:04

Dzięki :)
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 02 wrz 2003, 20:04

Witam!

Trochę później niż obiecałem, ale jednak.
Małe sprostowanie:
A więc aby wyjaśnić nieścisłości, bo wyraziłem się bardzo zagmatwanie i może być to mało zrozumiałe.

ZHP ma więcej wspólnego z ZHR, aniżeli z ZHPpgK.

Bzdura nr 1;) "Harcerstwo Polskie na Ukrainie", tak jak i "ZHP na Litwie" (oraz analogiczna organizacja na Białorusi) są NIEZALEŻNYMI organizacyjne organizacjami...
Działają oczywiście najczęściej w porozumieniu z tamtejszą organizacją zreszoną w WOSM i/lub WAGGGS (o ile taka istnieje),
Bzdura nr 2;)...i nie działają w porozumieniu z lokalnymi organizacjami. Są od nich niezależne, przez co oczywiście nie są członkiem WOSM ani WAGGGS. A współpraca na szczeblu lokalnym jest różna, jednak bardziej jej niema niż jest.
jednakże ponieważ skupiają głównie dzieci Polaków i pracują zgodnie z metodą harcerską praktykowaną również w ZHP, otrzymują pomoc (organizacyjną, metodyczną, szkoleniową) od ZHP
A to się wyjątkowo zgadza, tyle, że otrzymują pomoc od ZHP jak i od ZHR. Z tego też wynika, że czasem powiązania z ZHR są większe niż z ZHP.
można powiedzieć, że podlegają pod Naczelnika ZHP (chociaż co do ostatniego stwierdzenia pewien nie jestem - dopytam ;))
Bzdura nr 3;) No i dopytałem. I oczywiście okazało się, że nie tylko to niebyło prawdą, ale prawie całość. Cóż. Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam niemniej serdecznie i przepraszam za wprowadzenie w błąd!

[Edytowany przez cadfael dnia 02.09.2003 o 21:05 ]

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 02 wrz 2003, 21:19

:D Dzięki, dzięki, dzięki o wielki;)
Pozdrawiam:)
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 02 wrz 2003, 22:12

wioora napisał:
:D Dzięki, dzięki, dzięki o wielki;)
Pozdrawiam:)
Tylko nie "wielki" bo gotów jestem się obrazić ;))
Ci co widzieli na żywo wiedzą o co chodzi :P

Pozdrawiam!

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 03 wrz 2003, 07:07

:D:D:D
Oki maleńki ;)
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 03 wrz 2003, 09:39

No i dzięki za te ciekawe wyjaśnienia.
To co wcześniej pisałem jako swoje uwagi/przypuszczenia okazało się prawdą. Na marginesie, jak niewiele o tym wiemy.
1. ZHP-y w krajach byłego ZSRR to typowe krajowe organizacje rdzennej mniejszości narodowej.
2. WOSM I WAGGGS chyba nie popierają takich Organizacji.
3. Co innego Organizacje emigranckie /ludność nierdzenna, napływowa/takie jak ZHP pgk. WOSM nie uznaje takich Organizacji, jako sprzecznych
/wgWOSM/ z interesem danego kraju./?/
4. Nie ma żadnej podległości ZHP kraj-
ZHPy "krajowe", i chyba nie powinno być.
5. Z wszech miar powinno się wspomagać te Związki, ale nie powinno być "misjonarskiej" konkurencji między nami a ZHR.

[Edytowany przez StaryWilk dnia 03.09.2003 o 10:40 ]

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 03 wrz 2003, 13:20

starywilk napisał:
2. WOSM I WAGGGS chyba nie popierają takich Organizacji.
Ale na pewno poparłyby, jeśliby takie organizacje całościowo wstąpiły do tamtejszych organizacji skautowych (zachowując swoją odrębność, a jak!). Ale na to jest jeszcze troszkę za wcześnie...
3. Co innego Organizacje emigranckie /ludność nierdzenna, napływowa/takie jak ZHP pgk. WOSM nie uznaje takich Organizacji, jako sprzecznych
/wgWOSM/ z interesem danego kraju./?/
A tu nie rozumiem o co Ci chodzi szczerze powiedziawszy...
5. Z wszech miar powinno się wspomagać te Związki, ale nie powinno być "misjonarskiej" konkurencji między nami a ZHR.
Z tego co słyszałem zostały poczynione takie ustalenia, że w naszej działalności pomocniczej dla naszych rodaków na wschodzie nie wchodzimy sobie w drogę. I słusznie.

Pozdrawiam!

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Skauting”