Swiatowe Jamboree 2011 - polski kontyngent

forum Wydziału Zagranicznego GK ZHP
rafal bednarczyk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rafal bednarczyk » 08 kwie 2009, 07:27

Witajcie,

wlasnie ogloszono konkurs na komendanta i komende polskiego kontyngentu na Swiatowe Jamboree w 2011 w Szwecji. Wymagania ponizej.
Zapraszam do dyskusji jak powinien Waszym zdaniem wygladac polski kontyngent na to Jamboree.

pozdrawiam
R. Bednarczyk

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na komendanta i komendę polskiego kontyngentu na najważniejszą zagraniczną imprezę roku 2011 - Światowe Jamboree Skautowe w Szwecji.

Na zgłoszenia kandydatów i koncepcji czekamy do 10 maja 2009.

Kryteria wyboru komendanta polskiego kontyngentu:

- czynny instruktor, prowadzi drużynę, szczep lub zespół na poziomie hufca, chorągwi lub GK ZHP lub prowadził taki zespol w przeszłości, a obecnie działa aktywnie w takim zespole (pozytywna opinia szefa zespołu)
- otwarta próba na stopień harcmistrza
- ma zaliczoną służbę instruktorską za ostatni rok harcerski
- był komendantem obozu samodzielnego (zna praktykę formalności obozowych)
- ma praktyczne doświadczenie w organizowaniu harcerskich wyjazdów zagranicznych
- może "wykazać się" udziałem lub pracą przy przygotowaniach międzynarodowych zlotów skautowych poza granicami Polski lub polskiej reprezentacji na takie zloty (najlepiej na Światowe Jamboree)
- znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym sprawną komunikację
- akceptacja komendanta chorągwi i pełnomocnika KCh ds. zagranicznych
- biegle obsługuje komputer
- ma bieżący dostęp do internetu
- przedstawił projekt przygotowania polskiego kontyngentu na Jamboree 2011 wraz z planem finansowania kontyngentu
- zaproponował zespół instruktorski stanowiący propozycję komendy kontyngentu wraz z okresleniem podzialu obowiazkow miedzy czlonkami proponowanej komendy
- pomyślnie wypełnił zadania z rozmowy kwalifikacyjnej

Dodatkowe:
- komunikatywny (otwarty na innych)
- zaradny
- przedsiębiorczy
- dobrze zorganizowany - posiada umiejętności organizacyjne
- dodatkowe uprawnienia państwowe i związkowe

W ramach pełnienia funkcji Komendanta Kontyngentu oferujemy:
- umowę wolontariacką z GK ZHP
- wsparcie Wydziału Zagranicznego GK ZHP
- możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia w prowadzeniu dużych międzynarodowych projektów - możliwość zrealizowania swojego autorskiego pomysłu przygotowania kontyngentu
- pokrycie kosztów wpisowego i podróży na Jamboree

Kryteria wyboru członka komendy polskiego kontyngentu:

- czynny instruktor, prowadzi drużynę, szczep lub zespół na poziomie hufca, chorągwi lub GK ZHP lub obecnie działa aktywnie w takim zespole (pozytywna opinia szefa zespołu)
- otwarta próba na stopień podharcmistrza
- ma zaliczoną służbę instruktorską za ostatni rok harcerski
- był członkiem komendy obozu samodzielnego (zna praktykę formalności obozowych)
- ma praktyczne doświadczenie w organizowaniu harcerskich wyjazdów zagranicznych
- znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym sprawną komunikację
- akceptacja komendanta chorągwi i pełnomocnika KCh ds. zagranicznych
- biegle obsługuje komputer
- ma bieżący dostęp do internetu
- opracował część projektu przygotowania polskiego kontyngentu na Jamboree 2011 wraz z planem finansowania kontyngentu
- pomyślnie wypełnił zadania z rozmowy kwalifikacyjnej

Dodatkowe:
- komunikatywny (otwarty na innych)
- zaradny
- przedsiębiorczy
- dobrze zorganizowany - posiada umiejętności organizacyjne
- dodatkowe uprawnienia państwowe i związkowe

W ramach pełnienia funkcji członka komendy kontyngentu oferujemy:
- umowę wolontariacką z GK ZHP
- wsparcie Wydziału Zagranicznego GK ZHP
- możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia w prowadzeniu dużych międzynarodowych projektów
- możliwość zrealizowania swojego autorskiego pomysłu przygotowania kontyngentu

Zgłoszenia wraz z harcerskim CV, akceptacją komendanta chorągwi i pełnomocnika KCh ds. zagranicznych oraz projektem przygotowania kontyngentu wraz z planem finansowania kontyngentu proszę przesyłać do 10 maja br. na adres e-mailowy komisarza zagranicznego ZHP: rafal.bednarczyk@zhp.pl
--------------------------------------------
hm. Rafal Bednarczyk
czlonek GK ZHP, komisarz zagraniczny ZHP

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 08 kwie 2009, 07:47

Haha... Może nie do końca w temacie ale nie mogę sie powstrzymać. Znowy jakiś wojskowy kontyngent zamiast harcerskiej reprezentacji...

Piszę to poczuciu odpowiedzialności za Bardzo Ważnych dla ZHP instruktorów. Bo zgodnie z deklaracją złożona na piśmie i opublikowaną w "Czuwaju" druh Adam Czetwertyński przerobi kogoś (a chyba widzimy kogo w tym przypadku) na "świadczenie w naturze" I jeszcze mamy to zobaczyć :)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 08 kwie 2009, 08:01

A może byc osoba posiadająca już stopień harcmistrza?

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

rafal bednarczyk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rafal bednarczyk » 08 kwie 2009, 08:03

Rafal pisze:A może byc osoba posiadająca już stopień harcmistrza?

Rafał
a trzeba pisac ze to sa wymagania minimalne?
hm. Rafal Bednarczyk

rafal bednarczyk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rafal bednarczyk » 08 kwie 2009, 08:12

sikor pisze:Haha... Może nie do końca w temacie ale nie mogę sie powstrzymać. Znowy jakiś wojskowy kontyngent zamiast harcerskiej reprezentacji...

Piszę to poczuciu odpowiedzialności za Bardzo Ważnych dla ZHP instruktorów. Bo zgodnie z deklaracją złożona na piśmie i opublikowaną w "Czuwaju" druh Adam Czetwertyński przerobi kogoś (a chyba widzimy kogo w tym przypadku) na "świadczenie w naturze" I jeszcze mamy to zobaczyć :)
absolutnie nie czuje sie Bardzo Waznym dla ZHP instruktorem.
Natomiast jestem w stanie powiedziec cos o organizacji kontyngentu narodowego na Jamboree. Bardzo tez chetnie poslucham uwag od kazdego instruktora w sprawie kontyngentu na Jamboree, szczegolnie jesli taki instruktor ma w tym zakresie chocby podstawowe doswiadczenie.

A slowo kontyngent do okreslania udzialu kraju w Jamboree juz sie przyjelo. Ale oczywiscie mozna mu wydac wojne tak, jak jeszcze wielu innym obco brzmiacym slowom, np. komputer. Jak widac nie mamy juz w ZHP zadnych innych problemow skoro popularnosc zyskuja tak istotne tematy.

pozdrawiam
R. Bednarczyk
hm. Rafal Bednarczyk

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 kwie 2009, 08:31

Problem w tym że "reprezentacja" i "kontyngent" mają jednak różne znaczenia.

Ale chyba masz rację - bo obawiam się że będzie to "kontyngent" a nie "reprezentacja".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 08 kwie 2009, 08:55

rafal bednarczyk pisze:Kryteria wyboru komendanta polskiego kontyngentu:

Myślałem, że próba jest indywidualnym planem rozwoju. Więc czemu ma być warunkiem/kryterium? Może ktoś na razie nie planuje rozwoju harcmistrzowskiego? Może nie pasuje mu skład dziadowskiej komisji stopni? Może nie pasuje mu obecny tryb zdobywania tego stopnia? A jeśli rozwój harcmistrzowski, to program próby i zadania już sobie wybrał. Nijak się mają wtedy do Jambo.

Komendantem powinien być człowiek dojrzały, a nie ze stopniem. Bo to niestety nie idzie w parze.
rafal bednarczyk pisze:- akceptacja komendanta chorągwi i pełnomocnika KCh ds. zagranicznych
To ogranicza liczbę kandydatów do ludzi "swoich" i "zasłużonych" dla "chorągwianych baronów", a nie ludzi kompetentnych i z głową... Generalnie zaakceptowani zostaną wierni... I potem będą próbowali ukręcić interes dla władz swojej chorągwi...

Równie dobrze można dodać do wymagań ukończone 65 lat i zgodę pradziadków... Zgody, opinie, zgody, opinie... Tyle z samorządności ZHP i demokracji w ZHP.
rafal bednarczyk pisze:- dodatkowe uprawnienia państwowe i związkowe
Jakiekolwiek... nikt nie sprecyzował... bo nic więcej nie trzeba, ale czemu nie? Im więcej wymagań, tym mniej kandydatów i mniej roboty dla wybierających.

rafal bednarczyk pisze:Zgłoszenia wraz z harcerskim CV...
Myślałem, że ZHP jest organizacją przygotowująca do dorosłego życia i funkcjonowania w świecie, a nie jest sztucznym światem, w którym się zawsze funkcjonuje. Co to za pomysł z tworzeniem innego CV? Co to jest harcerskie CV? Co tam się wpisuje? Sprawności?

A nie lepszy jest instruktor, który może w życiu pochwalić czymś więcej niż działaniem w ZHP? Nie potrzeba przypadkiem instruktora wykształconego i doświadczonego w świecie realnym?

To tyle ode mnie w tym temacie. Może ktoś weźmie to pod uwagę.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2009, 08:55 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 08 kwie 2009, 10:10

rafal bednarczyk pisze:

Rafał
Moim zdaniem przydałoby się...

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

rafal bednarczyk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rafal bednarczyk » 08 kwie 2009, 10:15

19kldh pisze:Problem w tym że "reprezentacja" i "kontyngent" mają jednak różne znaczenia.

Ale chyba masz rację - bo obawiam się że będzie to "kontyngent" a nie "reprezentacja".
Czesiu,

mysle, ze Adam piszac swoj artykul nie wiedzial o tym, ze podczas przygotowan do udzialu w ostatnim Jamboree w 2007 roku ujednolicilismy nazewnictwo:
- na poziomie narodowym mowimy o kontyngencie
- na poziomie choragwi mowimy o reprezentacjach

Nie wiedzial tez pewnie o tym, ze grupa ktora kazda skautowa federacja lub organizacja narodowa wysyla na Jamboree jest wynikiem przyznanej danej federacji lub organizacji ilosci przedstawicieli. Nawet wiec poslugujac sie definicja kontyngentu, o ktorej pisze Adam akurat uzycie tego slowa w takiej sytuacji jest 100% uprawnione.

Podkreslam tez, ze na poziomie choragwi zawsze uzywalismy slowa reprezentacja wiec chyba to powinno byc dla Ciebie wazne, jesli dobrze zrozumialem intencje Twojej wypowiedzi.

Mam nadzieje, ze teraz bedziemy mogli przejsc juz od semantyki do konkretow

pozdrawiam
R. Bednarczyk
hm. Rafal Bednarczyk

rafal bednarczyk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rafal bednarczyk » 08 kwie 2009, 10:18

Rafal pisze:
rafal bednarczyk pisze:

Rafał
Moim zdaniem przydałoby się...

Rafał
OK, jesli dzieki temu bedzie to bardziej czytelne to nie ma sprawy. Zaraz sprobuje to odpowiednio sformulowac.

pozdrawiam
R. Bednarczyk
hm. Rafal Bednarczyk

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 kwie 2009, 10:41

rafal bednarczyk pisze:ujednolicilismy nazewnictwo:

(...)

Pod warunkiem że z tego "ujednolicenia nazewnictwa" wynikają konkrety a nie semantyka.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

rafal bednarczyk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rafal bednarczyk » 08 kwie 2009, 11:19

mariuszm pisze:
rafal bednarczyk pisze:Kryteria wyboru komendanta polskiego kontyngentu:

Myślałem, że próba jest indywidualnym planem rozwoju. Więc czemu ma być warunkiem/kryterium? Może ktoś na razie nie planuje rozwoju harcmistrzowskiego? Może nie pasuje mu skład dziadowskiej komisji stopni? Może nie pasuje mu obecny tryb zdobywania tego stopnia? A jeśli rozwój harcmistrzowski, to program próby i zadania już sobie wybrał. Nijak się mają wtedy do Jambo.

Komendantem powinien być człowiek dojrzały, a nie ze stopniem. Bo to niestety nie idzie w parze.
zupelnie sie z Toba nie zgadzam. Zdecydowanie powinnismy promowac dodatkowe motywatory do otwierania stopnia szczegolnie hm. A akurat zadanie zorganizowania kontyngentu jamborowego moze byc nawet osia takiej proby. Proba jest poza tym zywym organizmem i jesli instruktor ja realizujacy dojdzie do wniosku, ze Jambo powinno byc uwzglednione w probie to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak sie stalo.
Nie przekonuje mnie tez stwierdzenie o niepasowaniu trybu zdobywania hm lub skladzie komisji - jak sie chce i nie boi sie wyzwan to mozna sobie z tym poradzic.
A juz zupelnie nie zgadzam sie z takim autorytarnym stwierdzeniem o braku zaleznosci miedzy stopniem i dojrzaloscia. Wlasnie takie traktowanie proby na stopien w mysleniu o przygotowaniu kontyngentu zapewnia test takiej dojrzalosci.
mariuszm pisze:
rafal bednarczyk pisze:- akceptacja komendanta chorągwi i pełnomocnika KCh ds. zagranicznych
To ogranicza liczbę kandydatów do ludzi "swoich" i "zasłużonych" dla "chorągwianych baronów", a nie ludzi kompetentnych i z głową... Generalnie zaakceptowani zostaną wierni... I potem będą próbowali ukręcić interes dla władz swojej chorągwi...

Równie dobrze można dodać do wymagań ukończone 65 lat i zgodę pradziadków... Zgody, opinie, zgody, opinie... Tyle z samorządności ZHP i demokracji w ZHP.
niestety z tym Twoim, rownie radykalnym stwierdzeniem sie rowniez nie zgadzam. Przyklad kadry tworzacej ostatni jamborowy kontyngent jest najlepszym zaprzeczeniem Twojej tezy - nie da sie udowodnic tezy, ze cala jamborowa kadra to ulubiency komendantow choragwi. Mysle, ze w wiekszosci bylo nawet wrecz odwrotnie. Wiec jesli nam sie udalo nie widze powodu, dla ktorego nie mialoby sie udac tym razem.
mariuszm pisze:
rafal bednarczyk pisze:- dodatkowe uprawnienia państwowe i związkowe
Jakiekolwiek... nikt nie sprecyzował... bo nic więcej nie trzeba, ale czemu nie? Im więcej wymagań, tym mniej kandydatów i mniej roboty dla wybierających.
podjerzewasz, ze chcemy sobie takim wymaganiem zrobic latwiej? A moze po prostu wlasnie szukamy ludzi, ktorzy maja sie czym pochwalic? Skad u Ciebie taka sklonnosc do spiskowej teorii dziejow?

mariuszm pisze:
rafal bednarczyk pisze:Zgłoszenia wraz z harcerskim CV...
Myślałem, że ZHP jest organizacją przygotowująca do dorosłego życia i funkcjonowania w świecie, a nie jest sztucznym światem, w którym się zawsze funkcjonuje. Co to za pomysł z tworzeniem innego CV? Co to jest harcerskie CV? Co tam się wpisuje? Sprawności?
w naszym rozumieniu harcerskie CV to zwykle CV uzupelnione przebiegiem sluzby harcerskiej. Jesli takie rozumienie nie jest czytelne w naszych wymaganiach chetnie je zmienimy - zaproponuj prosze lepszy zapis.
mariuszm pisze:A nie lepszy jest instruktor, który może w życiu pochwalić czymś więcej niż działaniem w ZHP? Nie potrzeba przypadkiem instruktora wykształconego i doświadczonego w świecie realnym?
no ale chyba mnie akurat tego nie mozesz zarzucic:-) Myslisz, ze ja takich instruktorow nie bede szukal?
mariuszm pisze:To tyle ode mnie w tym temacie. Może ktoś weźmie to pod uwagę.
jak widzisz czytamy uwaznie wszystkie uwagi

pozdrawiam
R. Bednarczyk
hm. Rafal Bednarczyk

rafal bednarczyk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rafal bednarczyk » 08 kwie 2009, 11:21

19kldh pisze:

(...)

Pod warunkiem że z tego "ujednolicenia nazewnictwa" wynikają konkrety a nie semantyka.
a z organizacji poprzedniego kontyngentu wynilkala Twoim zdaniem tylko semantyka?
hm. Rafal Bednarczyk

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 kwie 2009, 11:31

rafal bednarczyk pisze:
19kldh pisze:

(...)

a z organizacji poprzedniego kontyngentu wynilkala Twoim zdaniem tylko semantyka?
Czy na pewno chcesz by ten wątek został zdominowany odgrzebywaniem kontrowersji dot. poprzedniego Jamboree ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 08 kwie 2009, 11:35

Ja jednak jeszcze w tej semantyce...

mowa że w ramach przygotowania do Jam2007 "ustalono" że K ma ZHP a R mają chorągwie

i tu moje pytanie - czy - poza jednostką wysyłającą - różni się reprezentacja od kontyngentu?

w chwili obecnej przygotowuje (czytaj póki co odpowiadam)kontyngent/reprezentację/drużynę zlotową/jak zwał tak zwał na zlot międzynarodowy skautów wodnych i wiem że dla WZ ZHP jest jakaś różnica - ale jaka?

bardzo byłbym wdzięczny za wskazanie różnic - bo ja ich nie dostrzegam póki co

i tu i tu jest jeden szef - i tu za plecami szefa stoi jakaś jednostka która go powołała - stąd całkiem serio o to pytam

druga sprawa - mowa była o naborze szefa K/R a ja chciałbym zapytać o cos czego nie widzę w tym ogłoszeniu -jakie wsparcie zapewnia WZ czy też GK

czytałem ostatnio oświadczenie szefostwa K/R na zlot na Islandii (przyznam się że dość rozpaczliwie to dobieram) - szykując od września udział w Zlocie Navigamus trochę zaskoczył nas kurs EUR ale jakoś udało się to załatwić - ale tak z dnia na dzień zmiana stawki o 100%...

dla mnie szefostwo takiej reprezentacji powinno się zajmować Programem+Logistyką+Promocją+Rekrutacją - ale nie zapewnieniem funduszy - czyli albo uczstnik płaci 100% albo organizacja wspiera finansowo SWOJĄ reprezentację/kontyngent

ale zrzucenie odpowiedzialności tak dużej - nie sądzę żeby to było najlepsze

to na razie takie dwie uwagi jakie mi się nasunęły
Per Concordia Ad Victoria

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Skauting”