Zmiany w warunkach przyjęcia na kurs PP HSR

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
Zablokowany
38SDH
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 38SDH » 12 mar 2008, 23:03

Wracając do tematu na forum instruktorskim HSR padło kilka propozycji zmian warunków. Ja osobiście chciałbym, aby na kurs na brązową odznakę można było kwalifikować osoby według rocznika urodzenia, w który kończy 16 lat, tak jak to jest w wiekszości dyscyplin sportowych. Ma ktoś jakieś inne konkretne propozycje? Najlepiej z krótkim konkretnym uzasadnieniem?

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 12 mar 2008, 23:06

Na ostatnim spotkaniu szefostwa HSR zapadła decyzja w sprawie wieku warunkującego udział w kursie pierwszej pomocy HSR. Do tej pory jednym z warunków przyjęcia na kurs było ukończenie 16 lat.

Kursy pierwszej pomocy HSR są charakterystyczną formą pracy dla wędrowników i przede wszystkim do tej grupy metodycznej są skierowane. Do poszczególnych grup metodycznych należą odpowiednio uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Zgodnie z tym podziałem, w kursach pierwszej pomocy HSR mogą wziąć udział osoby będące uczniami szkół ponadgimnazjalnych, również te, które nie ukończyły jeszcze 16 roku życia.

Warunki przyjęcia na kurs pierwszej pomocy HSR to obecnie:
- Uczęszczanie do szkoły ponadgimnazjalnej,
- Złożone Przyrzeczenie Harcerskie,
- Opłacone składki członkowskie.
Tomasz nie spij :P
Braci się nie traci

38SDH
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 38SDH » 12 mar 2008, 23:12

Informacja ze syrony HSR !

Zmiany w warunkach przyjęcia na kurs pierwszej pomocy HSR - trwa dyskusja

02.03.2008, 19:12

W związku z mailami które otrzymaliśmy od instruktorów HSR w sprawie zmiany w warunkach przyjęcia na kurs pierwszej pomocy HSR, podjęliśmy decyzję o zmodyfikowaniu zapisu. Obecnie trwa dyskusja na forum instruktorskim dotycząca lepszego sformułowania tego warunku. Wkrótce opublikujemy ostateczną wersję.

Przepraszamy za nieporozumienie.

pwd. Anna Mazurczak
członkini szefostwa HSR d/s programów kursów i metodyki

Kto tu spi JACKU ?

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 12 mar 2008, 23:17

HSR !!
info z pierwszej strony tego topiku :)

ah to jeszcze tego nie przyjeto ? po ponad pol roku, kilku dyskisjach na tym forum, po ogloszeniu na forum, ze nowe zasady zostay przyjete okazuje sie, ze dopiero trwaja dyskusje?
a decyzja kiedy ? na nastepnym spotkaniu szefostwa?
Ostatnio zmieniony 12 mar 2008, 23:19 przez bulon, łącznie zmieniany 1 raz.
Braci się nie traci

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 13 mar 2008, 09:56

No więc po raz kolejny mam wrażenie, że Krzyż Hacerski jest odznaczeniem za zasługi, a kto nie zasłuży, to nie zasłużył też na harcerski program.

Jeśli HSR chce coś ujednolicać, to warto by było, aby szkolił jak najwięcej harcerzy, a nie przez wymagania sprawiał, że harcerze będą się uczyć pierwszej pomocy poza ZHP.

Próba Harcerza nie jest na poziomie 4-5 klasy... Próba powinna być dopasowana do wieku osoby pragnącej wstąpić w szeregi ZHP.

Zauważam też istotną różnicę między studiami ratowniczymi, a sprawnością mistrzowską. No i też jakoś dla 16-latka studia ratownicze są trochę zbyt odległym programem rozwoju.

Jak się nie ma argumentów, lub nie potrafi rozmawiać, to stosuje się argumenty typu:
"żadne argumenty do Ciebie nie docierają bo i tak uważasz,że wiesz lepiej"...
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Bzy
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bzy » 13 mar 2008, 10:56

Dalej mi nie odpowiedziałeś,czy kiedykolwiek brałeś udział w jakimkolwiek kursie/szkoleniu z pierwszej pomocy/ratownictwa.. ;)

Bzy
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bzy » 13 mar 2008, 11:02

Dalej mi nie odpowiedziałeś,czy kiedykolwiek brałeś udział w jakimkolwiek kursie/szkoleniu z pierwszej pomocy/ratownictwa.. ;)
Jeśli chodzi o argumenty,to wszystko już napisałam i nie będę pisać w kółko tego samego. Jeśli się z nimi nie zgadzasz-Twoje prawo.

Ja osobiście uważam,że warunki powinny być takie:
-ukończenie gimnazjum*
-złożone Przyrzeczenie Harcerskie
-opłacone składki

jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 13 mar 2008, 11:15

mariuszm pisze:No więc po raz kolejny mam wrażenie, że Krzyż Hacerski jest odznaczeniem za zasługi, a kto nie zasłuży, to nie zasłużył też na harcerski program.

Jeśli HSR chce coś ujednolicać, to warto by było, aby szkolił jak najwięcej harcerzy, a nie przez wymagania sprawiał, że harcerze będą się uczyć pierwszej pomocy poza ZHP.

Próba Harcerza nie jest na poziomie 4-5 klasy... Próba powinna być dopasowana do wieku osoby pragnącej wstąpić w szeregi ZHP.

Zauważam też istotną różnicę między studiami ratowniczymi, a sprawnością mistrzowską. No i też jakoś dla 16-latka studia ratownicze są trochę zbyt odległym programem rozwoju.

Jak się nie ma argumentów, lub nie potrafi rozmawiać, to stosuje się argumenty typu:
"żadne argumenty do Ciebie nie docierają bo i tak uważasz,że wiesz lepiej"...
Ale od tygodnia dostajesz nasze argumenty, czemu tak powinno być, tylko ich zrozumienie jest dla Ciebie chyba za trudne.

-Dla osób nie mających 16lat, lub nie "mających Krzyża" mamy inny kurs, więc nie mów, że zmuszamy kogoś by szkolił się poza ZHP.
-Stawiamy takie wymagania, bo ten kurs i blaszka jest jednym z narzędzi wychowawczych mających motywować do pracy nad sobą.
-to wymaganie istnieje w szkole, od kiedy ja tylko pamiętam, gdy stwierdzone zostało, że warto też szkolić innych stworzony został inny program.
-Dla mnie stawianie takich wymagań pozwala też oczekiwać od kursanta jakiegoś "poziomu rozwoju" może nie najlepszy, ale zawsze jest.

A poza tym, jeśli o mnie, jako instruktora chodzi, to nie widzę problemu, jeśli szef szkolenia i organizator się zgodzą, by taka jedna, czy dwie osoby, które CHWILOWO nie mają jeszcze przyrzeczenia uczestniczyły w kursie, tyle, że nie będą mogły podejść do egzaminu.
Ale uważam, że obniżanie wymagań przyjęcia na kurs jest niepoważne w organizacji wychowawczej, bo daje to prosty mechanizm: ktoś nie może spełnić wymagań, znaczy trzeba je obniżyć. Gratuluje podejścia do wychowywania.

Cudowne by było, gdyby wszyscy członkowie ZHP przechodzili pełną drogę kursów od takich dla zuchów po jakieś formy warsztatowe aktualizujące wiedzę zdobyta na BOR.

Więc może zamknijmy ten temat i zacznijmy rozmowę na temat programów kursów dla młodszych niż 13lat i jakiś minimalnych programów warsztatów.

A jak się tak nie podoba HSR, to powtarzam, sierpień SAS, albo to, co już padło na forum, HSR nie ma monopolu, zawsze można zrobić konkurencję, mam nadzieję, że będzie tak dobra, że dojdziemy do wniosku, że HSR należy rozwiązać.

Bo takich co to na forum są mądrzy to tu były dziesiątki już i jakoś szkoła ma już kilkanaście lat, ich na kursach widać nie było, nic lepszego też jeszcze nie stworzyli.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2008, 11:18 przez jeziorski, łącznie zmieniany 1 raz.
Sebastian Jeziorski
Harcerska Grupa Ratownicza Starówka
www.hgrstarowka.xt.pl

38SDH
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 38SDH » 13 mar 2008, 11:41

mariuszm pisze:No więc po raz kolejny mam wrażenie, że Krzyż Hacerski jest odznaczeniem za zasługi, a kto nie zasłuży, to nie zasłużył też na harcerski program.
A czy nie uważasz że nasz krzyż jest wart programu a program krzyża? I że najlepiej jest kiedy te rzeczy sie uzupeniaja albo wynkają jedno z drugiego?

Miłoby było przeczytać jakieś twoje konkretne propozycje!

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 mar 2008, 11:55

jeziorski pisze:Cudowne by było, gdyby wszyscy członkowie ZHP przechodzili pełną drogę kursów od takich dla zuchów po jakieś formy warsztatowe aktualizujące wiedzę zdobyta na BOR.

Więc może zamknijmy ten temat i zacznijmy rozmowę na temat programów kursów dla młodszych niż 13lat i jakiś minimalnych programów warsztatów.
Raczej "niecudownie".
Wobec członków ZHP młodszych od wędrowników własciwym narzedziem są sprawnosci a nie kursy.
Wspominany czasem kurs PPP jest jedynie protezą.

Zamiast prowadzić rozmowę
"...... na temat programów kursów dla młodszych niż 13lat i jakiś minimalnych programów warsztatów......"
polecam watek:

http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=4157
Ostatnio zmieniony 13 mar 2008, 12:03 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 13 mar 2008, 12:35

19kldh pisze:
jeziorski pisze:Cudowne by było, gdyby wszyscy członkowie ZHP przechodzili pełną drogę kursów od takich dla zuchów po jakieś formy warsztatowe aktualizujące wiedzę zdobyta na BOR.

Raczej "niecudownie".
Wobec członków ZHP młodszych od wędrowników własciwym narzedziem są sprawnosci a nie kursy.
Wspominany czasem kurs PPP jest jedynie protezą.
Ja wiem co mówię, Polska jest zacofana w temacie nauki pierwszej pomocy, a powinniśmy zmierzać do stanu gdy Polacy przez całe życie są uczeni pierwszej pomocy, oczywiście w formie dostosowanej do wieku.
I kurs jest jak najbardziej odpowiednią formą dla osób młodszych, tylko dostosowany formą do wieku.
Sebastian Jeziorski
www.hgrstarowka.xt.pl

Anek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Anek » 13 mar 2008, 12:55

jeziorski pisze:Ale uważam, że obniżanie wymagań przyjęcia na kurs jest niepoważne w organizacji wychowawczej, bo daje to prosty mechanizm: ktoś nie może spełnić wymagań, znaczy trzeba je obniżyć. Gratuluje podejścia do wychowywania.
pytanie czy zastąpienie wymagania złożenia Przyrzeczenia przez wymaganie członkowstwa w ZHP będzie obniżaniem wymagań czy dostosowaniem ich do obecnych realiów?
Phm. Anna Mazurczak
Szefowa HSR
Szefowa Inspektoratu Ratownictwa Medycznego Chorągwi Wielkopolskiej
www.hsr.zhp.pl
www.irm.zhp.wlkp.pl

jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 13 mar 2008, 13:40

Anek pisze:
jeziorski pisze:Ale uważam, że obniżanie wymagań przyjęcia na kurs jest niepoważne w organizacji wychowawczej, bo daje to prosty mechanizm: ktoś nie może spełnić wymagań, znaczy trzeba je obniżyć. Gratuluje podejścia do wychowywania.
pytanie czy zastąpienie wymagania złożenia Przyrzeczenia przez wymaganie członkowstwa w ZHP będzie obniżaniem wymagań czy dostosowaniem ich do obecnych realiów?
Nigdy nie było tak, że przyrzeczenie się składało na pierwszej zbiórce, czy coś takiego, zawsze była jakaś próba, więc moim zdaniem nie będzie to dostosowanie do obecnej sytuacji związanej z członkostwem.
Sebastian Jeziorski
www.hgrstarowka.xt.pl

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 13 mar 2008, 14:30

Tu nie chodzi o to, że złożenie Przyrzeczenia jest czymś trudnym. Chodzi o to, że próba trwa, a jej zamknięcie wcale nie sprawia, że ktoś jest bardziej kumaty w kwestiach udzielania pierwszej pomocy.

Moje konkretne propozycje padły. Między innymi zmianę tego wymagania na wymóg członkostwa. Dla członków robimy kursy tanie, lub darmowe, dla nie-członków kursy płatne, lub po prostu z innym programem.

Padła też propozycja podzielenia kursów na dwa rodzaje - skierowane do wewnątrz i na zewnątrz. Do wewnątrz, czyli dla członków, z osobnymi programami dla drużynowych, instruktorów i wspierających.

Na zewnątrz osobne dla młodzieży, a osobne dla wychowawców, instruktorów świetlic, nauczycieli i tak dalej.

Padła tez moja propozycja określenia jakiejś granicy wiekowej wynikającej na przykład z polskiego prawa, albo z czegoś innego, zamiast dawać wymaganie ukończenia konkretnej szkoły.

A jeśli chodzi o to czy uczestniczyłem w jakimkolwiek kursie, to nie odpowiadałem wcześniej na to pytanie, ponieważ uważałem, iż jasno na początku napisałem jak osoby w kierowanym przeze mnie klubie są przeszkolone, w tym ja.

Już raz też pisałem, że nie zamierzam zostać instruktorem HSR, bo organizacja takich kursów mnie nie pociąga. Poza tym mieszkam poza Polską. Nawet gdybym został instruktorem HSR, to widzę tu na forum, że się między sobą nie możecie dogadać w sprawie tych wymagań, więc prawdopodobnie nie miałbym większego wpływu na zmianę wymagań niż mam teraz.

Jeśli ktoś nie widzi w czymś problemu, to wcale nie znaczy, że problemu nie ma. Czasem warto wysłuchać nawet kogoś, kto się podobno nie zna na rzeczy. Bo ten ktoś ma inny punkt widzenia.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

kubakuba
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubakuba » 13 mar 2008, 14:33

Informuję, że temat wymagania złożenia przyrzeczenia harcerskiego przez uczestnika kursu PP HSR jest obecnie przedmiotem dyskusji na forum instruktorskim HSR. Serdecznie dziękuję osobom, które zwróciły uwagę na ten problem. Po zakończeniu dyskusji należy spodziewać się oficjalnego stanowiska szefostwa HSR w tej sprawie.

Jednocześnie ponownie przepraszam za opublikowanie poprzednich wymagań, zgodnie z wcześniejszymi informacjami przypominam, że nie są one aktualnie obowiązujące.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2008, 14:34 przez kubakuba, łącznie zmieniany 1 raz.
Jakub Sieczko

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”