Zmiany w warunkach przyjęcia na kurs PP HSR

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
skwar
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: skwar » 08 kwie 2008, 00:21

Ja juz sie pogubilem troche. HSR proponuje dwa rodzaje kursow, Kurs Pierwszej Pomocy i Kurs Podstaw Pierwszej Pomocy. Ten pierwszy przeznaczony jest dla harcerzy, ten drugi takze dla nieharcerzy.

O ile na ten pierwszy wymaganie zlozonego PH wydaje mi sie naturaln, to jest kurs dla wedrownikow, swiadomych celu przy czym jest "swoiscie harcerski" i mysle ze okres proby przed Przyrzeczeniem nie jest dlugi, a zlozenie Przyrzeczenia gwarantuje pewne rzeczy. Jesli zas idzie o ludzi spoza organizacji i tych, ktorzy nie maja jeszcze Krzyza, to jest gotowa propozycja w postaci Kursu Podstaw. Ja nie widze tutaj, prawde mowiac, problemu. Kurs Podstaw organizuje sie latwiej i moga do niego przystapic wszyscy.

Skoro chcemy stawiac wyzwania, to moze zapronowac nowym czlonkom Kurs PPP, a tym ktorzy juz troche znami sa Kurs PP. To tez bedzie motywowalo do rozwoju, moim zdaniem.

A jesli o elitarnosc idzie, to pozwole sobie nie wypowiadac sie w tej kwestii, bo to chyba nie od tego ten temat jest. Tyle jesli o mnie idzie.

Wracajac do wieku zas to ukonczone 16 lat i/lub nauka w szkole ponadgimnazjalnej, to warunek, ktory powinien obowiazywac. Jesli ktos (jak ja na przyklad) konczy 16 lat jeszcze w gimnazjum no to spelnia juz pewne wymogi prawne, z drugiej strony uczen liceum to juz wedrownik.
pwd. Daniel Skwarnik
Przewodniczący ŻKA "Phinezja"
Członek HGR "Starówka"
Instruktor HSR

Anek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Anek » 08 kwie 2008, 18:55

skwar pisze:zlozenie Przyrzeczenia gwarantuje pewne rzeczy.
ale konkretnie, co takiego sprawia że uczestnikiem kursu pierwszej pomocy nie może byc osoba przed złożeniem przyrzeczenia? Przyrzeczenie składa się po to, zeby zadeklarować chęć życia wg okreslonych prawem harcerskim wartosci, przyrzeczenie składa członek zhp po zakończeniu próby harcerza, ktora ma na celu wyłącznie to,żeby zrozumieć na czym polega harcerskie działanie i harcerskie symbole. warunki przyjęcia na kurs pp muszą być czymś poparte, uzasadnione metodyka albo statutem.czym byłby poparty wymog złożenia przyrzeczenia??
skwar pisze:Wracajac do wieku zas to ukonczone 16 lat i/lub nauka w szkole ponadgimnazjalnej, to warunek, ktory powinien obowiazywac. Jesli ktos (jak ja na przyklad) konczy 16 lat jeszcze w gimnazjum no to spelnia juz pewne wymogi prawne, z drugiej strony uczen liceum to juz wedrownik.
jakie wymogi prawne?
druga sprawa - granica wieku wędrowniczego też nie jest ściśle okreslona.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2008, 20:11 przez Anek, łącznie zmieniany 1 raz.
Phm. Anna Mazurczak
Szefowa HSR
Szefowa Inspektoratu Ratownictwa Medycznego Chorągwi Wielkopolskiej
www.hsr.zhp.pl
www.irm.zhp.wlkp.pl

kubakuba
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubakuba » 09 kwie 2008, 13:33

Daniel, zajrzyj na forum instruktorskie HSR. Tam szerzej rozmawialiśmy i o prawie i o wieku.
Jakub Sieczko

skwar
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: skwar » 09 kwie 2008, 20:48

Zajrzalem, dziekuje. Bede zagladal czesciej. Moze sie jeszcze tylko wytlumacze, bo chyba nie przemyslalem tego co napisalem.

Jesli idzie o wiek, to czlowiek po skonczeniu 16 lat ma wieksze prawo decydowania o sobie, z reszta chodzilo mi o ukonczone 16 i/lub uczenie sie w szkole ponadgimnazjalnej. Jesli zas idzie o prawo, to od 16 roku zycia (moge sie mylic, juz nie jestem taki pewien jak wczoraj) mozna odpowiadac jak dorosly, za pewne przestepstwa (glupie porownanie wiem....). Tyle moim zdaniem poza tym 16 lat to taki wiek w ktorym czlowiek jest juz na jakims etapie rozwoju psycho-fizycznego, choc to tez plynne dlatego zalezy mi na tym i/lub, bo mogla sie kiedys komus powinac noga i uczniem szkoly ponadgimnazjalnej zostanie pozniej, a 16 ma skonczone. Jednakze sformulowanie "ukończone 16 lat w roku kalendarzowym w którym odbywa się kurs" mnie w pelni satysfakcjonuje.

Anek pisze:Przyrzeczenie składa się po to, zeby zadeklarować chęć życia wg okreslonych prawem harcerskim wartosci, przyrzeczenie składa członek zhp po zakończeniu próby harcerza, ktora ma na celu wyłącznie to,żeby zrozumieć na czym polega harcerskie działanie i harcerskie symbole.
No i wlasnie o to mi chodzilo, skoro kurs jest "na wskros harcerski"... Moja opinia odnosnie Przyrzeczenia wziela sie tylko i wylacznie z subiektywnych odczuc, nie byla poparta zadnymi wymogami formalnymi, bardziej chodzilo mi o pewna "mentalnosc" kursanta. Jednakze biorac pod uwage:
Anek pisze:warunki przyjęcia na kurs pp muszą być czymś poparte, uzasadnione metodyka albo statutem.
oraz to co przeczytalem na forum instruktorskim, powiem tak: Skoro nie ma przeslanek formalnych, to zrezygnujemy z Przyrzeczenia jako warunku przyjecia, jednakze chcialbym zanaczyc ze mam pewne watpliwosci, ale jak cos to sie zgadzam.

"Tylko krowa nie zmienia pogladow" <-tak mawial moj dziadek ;) Czyli zostalem przekonany. ;) Przepraszam za balagan, ale przez czas jakis bylem odciety od pewnych dobrodziejstw internetu i musze przeprowadzic aktualizacje.
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2008, 20:49 przez skwar, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Daniel Skwarnik
Przewodniczący ŻKA "Phinezja"
Członek HGR "Starówka"
Instruktor HSR

SeFer
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: SeFer » 15 kwie 2008, 15:42

Mariuszu, a ja Ci powiem co widzę z własnego podwórka : HSR to zwykła firma- szkoląca odpłatnie członków spoza ZHP... Stąd się zamykają- wszak nie ujawnia się zawodowych tajemnic. Nic dodać nic ująć i z łaski swojej nie cytujcie tej propagandy sukcesu z "Na Tropie", bo na tej zasadzie trzeba by uznać zdanie rosyjskich gazet, że Katyń był dziełem Niemców za prawdę.
PRZEWODNIK GÓRSKI|MIęDZYNARODOWY PRZEWODNIK GÓRSKI UIMLA|SZKOLENIA LAWINOWE

Góra idzie do Ciebie??Nie jesteś Mahometem??... Uciekaj! To lawina!

kubakuba
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubakuba » 15 kwie 2008, 18:22

SeFer pisze:Mariuszu, a ja Ci powiem co widzę z własnego podwórka : HSR to zwykła firma- szkoląca odpłatnie członków spoza ZHP... Stąd się zamykają- wszak nie ujawnia się zawodowych tajemnic. Nic dodać nic ująć i z łaski swojej nie cytujcie tej propagandy sukcesu z "Na Tropie", bo na tej zasadzie trzeba by uznać zdanie rosyjskich gazet, że Katyń był dziełem Niemców za prawdę.
SeFer - jesteś w harcerskim internecie postacią znaną z równie konstrutywnych i kulturalnych wypowiedzi na inne tematy:

O np. tu w Wątku http://forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=5630&p=4 zwróciłeś się do Rafała Klepacza słowami:
SeFer pisze:Jeśli takie rzeczy wywołują twój szacunek to Ciebie mi też żal...
O, weźmy wątek "Pytania do IDT GK ZHP":
SeFer pisze:Nauczcie się czytania ze zrozumieniem, rozumiem ,że to teraz jesteście pokolenie gimnazjów itp.
A tu np. w wątku o składkach wypowiedziałeś się:
SeFer pisze:Ależ jestem- ile to naczelnik zarabia ?? 10 tys?? Bo z tego co wiem nasze naczelnikowstwo pozera więcej niż kancelaria naszego prezydenta....
A tu dyskusja pomiędzy Tobą, a m.in. Rafałem Klepaczem, Michałem Góreckim i Michałem Suskim: http://skibicki.pl/forum/viewtopic.php? ... sc&start=0

Uwagę już Ci przecież zwracano, ot choćby tu:
Kocioł pisze:I jeszcze jedno drogi SeFerze: to jest forum na którym wg mnie nie powinno się używać tak ostrych słów jak w poście powyżej bo każdy ma prawo do odmiennego myslenia niż ty, a jakieś kłótnie są chyba nie na miejscu.
Dlatego serdecznie dziękujemy Ci za konstruktywne wypowiedzi, a co do komentowania ich to zachęcam do zastosowania procedury, którą zaproponował Marek Woźniczka w wątku o Zimowej Wędrowniczej Watrze:
flymarek pisze:p.s.
teraz doczytałem rewelacje z linkowanego przez Sefera innego forum.
...i mam problem, bo przed chwilą prosiłem aby ani o nim, ani z nim dyskusji nie rozkręcać.
Zrozumiałem jednak poprzedników, że to nie takie łatwe.

ale mam pomysł:
na hasło SEFER proponuję milczeć, nie komentować, nie dyskutować.
od teraz
CICHO SZAAAAAA.

Zachęcam wszystkich użytkowników forum do zastosowania się do tego pomysłu i nie wchodzenia z SeFerem w dyskusje. A wszystkich, którzy zechcą to uczynić zachęcam do uprzedniego zapoznania się z wypowiedziami tego użytkownika forum na inne tematy.

P.S. Informuję, że drogą do informowania o wszelkich nieprawidłowościach w HSR jest kontakt z szefostwem drogą mailową: sekretarz@hsr.pl, jakub.sieczko@hsr.pl.
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2008, 18:33 przez kubakuba, łącznie zmieniany 1 raz.
Jakub Sieczko

SeFer
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: SeFer » 15 kwie 2008, 18:38

Mój drogi nie bądź żałosny.
Żeby nie było ,że rzucam słowa na wiatr- jak wytłumaczysz ,że HSR organizuje, a następnie wydaje oficjalne zaświadczenia, ze swoim logiem przewodnikom górski nie będącymi harcerzami??- jak to się ma do stawianych innym harcerzom wymagań co do przyrzeczenia.
Rozumiem, że wystarczy zamówić płatny kurs, by obejść to wymaganie??

kubakuba
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubakuba » 15 kwie 2008, 18:43

SeFer pisze:Żeby nie było ,że rzucam słowa na wiatr- jak wytłumaczysz ,że HSR organizuje, a następnie wydaje oficjalne zaświadczenia, ze swoim logiem przewodnikom górski nie będącymi harcerzami??- jak to się ma do stawianych innym harcerzom wymagań co do przyrzeczenia.
Rozumiem, że wystarczy zamówić płatny kurs, by obejść to wymaganie??
Należy wyrazić chęć zorganizowania kursu podstaw pierwszej pomocy HSR (nie mylić z kursem pierwszej pomocy HSR organizowanym wyłącznie dla członków ZHP), który od 2005 roku Harcerska Szkoła Ratownictwa organizuje również dla osób niezrzeszonych w ZHP.
SeFer pisze:Mój drogi nie bądź żałosny.
"... jeśli kiedykolwiek wasz przeciwnik zacznie się unosić w dyskusji z wami lub w starciu możecie być pewni, że macie go w ręku, pod warunkiem że nie uniesiecie się sami"
Robert Baden-Powell "Wędrówka do sukcesu" (1922).
Jakub Sieczko

SeFer
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: SeFer » 15 kwie 2008, 18:49

Uległość stwarza przyjaciół, mówienie prawdy nienawiść.&#8212; Terencjusz
Będziemy się cytatami i aforyzmami przerzucać?? OK. Mam tego dużo w zanadrzu.

kubakuba
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubakuba » 15 kwie 2008, 18:56

Personalne obrażenie mnie sprawiło, że zdecydowałem o nie kontynuowaniu dyskusji z Tobą. Informuję, że na kolejne Twoje posty zamieszczone w tym wątku nie będę odpowiadał, do czego zachęcam pozostałych użytkowników.
Jakub Sieczko

SeFer
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: SeFer » 15 kwie 2008, 19:03

Mam się rozpłakać??

biedrona
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: biedrona » 15 kwie 2008, 19:10

Jako moderator pozwolę sobie zauważyć, że osobiste uwagi nie wiążą się nijak z tematem niniejszego wątku. Kolejne tego typu posty będą usuwane.
Ewa Sętowska
Sekretarz HSR
-
Impossible is nothing.

biedrona
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: biedrona » 16 kwie 2008, 08:51

FYI - usunięto posty niezwiązane z tematem.
Ewa Sętowska
Sekretarz HSR
-
Impossible is nothing.

SeFer
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: SeFer » 16 kwie 2008, 10:19

Usunięto raczej posty niewygodne dla HSR. Usunięcie tego posta uznam za przejaw niedozwolonej cenzury.

biedrona
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: biedrona » 16 kwie 2008, 11:24

Osobiste przytyki nie mają związku z tematem 'Zmiany w warunkach przyjęcia na kurs PP HSR'. Usuwanie zaśmiecających wątek wypowiedzi uważam za przejaw dbania o przejrzystość wątku.
Ewa Sętowska
Sekretarz HSR
-
Impossible is nothing.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”