Zmiany w warunkach przyjęcia na kurs PP HSR

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 mar 2008, 14:35

jeziorski pisze:
19kldh pisze:
jeziorski pisze:Cudowne by było, gdyby wszyscy członkowie ZHP przechodzili pełną drogę kursów od takich dla zuchów po jakieś formy warsztatowe aktualizujące wiedzę zdobyta na BOR.

Więc może zamknijmy ten temat i zacznijmy rozmowę na temat programów kursów dla młodszych niż 13lat i jakiś minimalnych programów warsztatów.
Raczej "niecudownie".
Wobec członków ZHP młodszych od wędrowników własciwym narzedziem są sprawnosci a nie kursy.
Wspominany czasem kurs PPP jest jedynie protezą.
Ja wiem co mówię, Polska jest zacofana w temacie nauki pierwszej pomocy, a powinniśmy zmierzać do stanu gdy Polacy przez całe życie są uczeni pierwszej pomocy, oczywiście w formie dostosowanej do wieku.
I kurs jest jak najbardziej odpowiednią formą dla osób młodszych, tylko dostosowany formą do wieku.
Czyli proponujesz usuniecie z metody harcerskiej sprawności a ich miejsce kursy "....w formie dostosowanej do wieku....." ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

wróżka białaróżka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wróżka białaróżka » 25 mar 2008, 01:13

a ja uważam, że złożone Przyrzeczenie Harcerskie także powinno być warunkiem przyjęcia na kurs- chociażby dlatego, że kurs często składa się z zajęć typowych dla metody harcerskiej, wyjątkowych, związanych z tradycjami i naszą obrzędowością- ktoś, kto nie złożył PH, równie dobrze 'może być w ZHP' od trzech dni- może w ogóle nie rozumieć tego wszystkiego, co dla nas jest ważne, a dla niego dziwaczne.
z drugiej strony, w każdym zdrowo działającym środowisku, na Krzyż Harcerski nie czeka się latami- fakt, trzeba na niego zasłużyć, ale w jego zdobyciu trzeba także pomóc- osoba 17 letnia bez Krzyża, będąca w drużynie np. kilka lat, chyba nie jest w takim razie wystarczająco przystosowana do życia w społeczeństwie i kręgach harcerskich, by na kurs się w ogóle wybrać?
przecież chyba wiecie, że na kursach pierwszej pomocy HSR spotyka się wyjątkowych ludzi- to są osoby świadome tego, co robią, z konkretnymi wartościami stojącymi w ich życiu, przeważnie wyróżniające się czymś spośród milionów dzieciaków w kraju (chociażby samą wspomnianą świadomością i dojrzałością)- niech więc tak zostanie.
Krzyż Harcerski jest swoistym minimum. a także pewnym kluczem do drzwi- staraj się, by go zdobyć, a drzwi będą dla Ciebie otwarte.
proste.

CZUWAJ!
nie wiem jak Wy, ale ja staram się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastałam. (;

Domel
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Domel » 25 mar 2008, 07:52

Przepraszam, czy ja dobrze przeczytałem, że "osoba 17 letnia bez Krzyża, będąca w drużynie np. kilka lat, chyba nie jest w takim razie wystarczająco przystosowana do życia w społeczeństwie"? Bo mam nadzieję, że jedynie źle zrozumiałem intencje autorki...
phm. Grzegorz Kubiczek, HR
Inspektorat Ratowniczy
Śląskiej Chorągwi ZHP

merlin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: merlin » 25 mar 2008, 10:11

wróżka białaróżka pisze:kurs często składa się z zajęć typowych dla metody harcerskiej, wyjątkowych, związanych z tradycjami i naszą obrzędowością- ktoś, kto nie złożył PH, równie dobrze 'może być w ZHP' od trzech dni- może w ogóle nie rozumieć tego
Ale głównie składa się z wykładów i ćwiczeń - a to chyba zrozumie osoba bez PH?
wróżka białaróżka pisze:przecież chyba wiecie, że na kursach pierwszej pomocy HSR spotyka się wyjątkowych ludzi- to są osoby świadome tego, co robią, z konkretnymi wartościami stojącymi w ich życiu, przeważnie wyróżniające się czymś spośród milionów dzieciaków w kraju (chociażby samą wspomnianą świadomością i dojrzałością)- niech więc tak zostanie.
Na kursach HSR spotyka się normalnych harcerzy i normalnych instruktorów.
Na obóz harcerski może pojechać osoba bez PH, a na kurs HSR nie może. Czemu?
phm. Piotr Skowroński
zastępca szefa HSR
http://www.hsr.zhp.pl

wróżka białaróżka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wróżka białaróżka » 25 mar 2008, 14:54

merlin pisze:Na obóz harcerski może pojechać osoba bez PH, a na kurs HSR nie może. Czemu?
np. dlatego, że obóz jest dodatkową możliwością zdobycia Krzyża. i że obozy harcerskie są dla wszystkich harcerzy. oj, przecież to zupełnie co innego...
chodzi mi o to, że skoro na kurs mogłaby jechać osoba, która nie złożyła Przyrzeczenia Harcerskiego, formalnie mogłyby jeździć również osoby nie będące wcale w ZHP, a przecież są to kursy kierowane do harcerzy, prawda?
Nie uważam, żeby PH było aż tak ciężkim do spełnienia wymogiem, by nie mogło być także kwestią dopuszczenia kogoś do udziału w kursie HSR.
a jakieś poczucie odrębności, wyjątkowości, powinno być. z drugiej strony- nosić na kieszeni blachę 'Ratownik ZHP', a nie nosić Krzyża Harcerskiego? Gdzie tu jakieś priorytety?

Domel pisze:Przepraszam, czy ja dobrze przeczytałem, że "osoba 17 letnia bez Krzyża, będąca w drużynie np. kilka lat, chyba nie jest w takim razie wystarczająco przystosowana do życia w społeczeństwie"? Bo mam nadzieję, że jedynie źle zrozumiałem intencje autorki...
źle jedynie dlatego, że nie miałam zamiaru nikogo obrażać, a jedynie pokazać, że sprawa złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego w zdrowo działającym środowisku nie jest niczym problemowym.
Jeśli więc uraziłam- przepraszam.
nie wiem jak Wy, ale ja staram się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastałam. (;

Emot
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Emot » 25 mar 2008, 16:43

Może najprościej będzie że osoba bez Przyrzeczenia Harcerskiego może pojechać na kurs i z powodzeniem go ukończyć, natomiast tytuł "Ratownika ZHP" uzyska po złożeniu przyrzeczenia harcerskiego. Podobnie jest na kursach drużynowych->ja mam na swoim dyplomie pieczątkę z informacją iż mój patent uzyskuje ważność po zdobyciu stopnia ćwika, nie wcześniej niż 20.03.2008r.
Emot :]

40 pWDHy

wróżka białaróżka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wróżka białaróżka » 25 mar 2008, 17:30

hm. jest to jakiś pomysł, acz chyba jeszcze bardziej zawiły niż wymóg o złożonym Przyrzeczeniu Harcerskim. (; ale pewnie, jest to kolejna możliwość. (:

Emot
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Emot » 25 mar 2008, 20:35

Wydaję mi się że jest dosyć prosty->zostaje spełnione kryterium wiekowe, czyli 16 lat/1 klasa liceum i można uczestniczyć w kursie, zaliczyć egzamin itd, ale tytuł "Ratownik ZHP" zostaje oficjalnie nadany po złożeniu PH.
Emot :]

40 pWDHy

Anek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Anek » 25 mar 2008, 22:13

wróżka białaróżka pisze:chodzi mi o to, że skoro na kurs mogłaby jechać osoba, która nie złożyła Przyrzeczenia Harcerskiego, formalnie mogłyby jeździć również osoby nie będące wcale w ZHP, a przecież są to kursy kierowane do harcerzy, prawda?
Nie uważam, żeby PH było aż tak ciężkim do spełnienia wymogiem, by nie mogło być także kwestią dopuszczenia kogoś do udziału w kursie HSR.
a jakieś poczucie odrębności, wyjątkowości, powinno być. z drugiej strony- nosić na kieszeni blachę 'Ratownik ZHP', a nie nosić Krzyża Harcerskiego? Gdzie tu jakieś priorytety?
Asia, propozycja jest taka, żeby wymóg złożenia przyrzeczenia zastąpić wymogiem członkowstwa w ZHP - wtedy nie ma ryzyka, że na kurs beda jezdzic osoby spoza ZHP.

pamietaj też, że odznaka Ratownik ZHP tj sprawność mistrzowska - nie można tu mówic o priorytetach, sprawnosci mozna zdobywac nawet nie maja krzyza harcerskiego.
Phm. Anna Mazurczak
Szefowa HSR
Szefowa Inspektoratu Ratownictwa Medycznego Chorągwi Wielkopolskiej
www.hsr.zhp.pl
www.irm.zhp.wlkp.pl

Anek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Anek » 25 mar 2008, 22:16

Emot pisze:Wydaję mi się że jest dosyć prosty->zostaje spełnione kryterium wiekowe, czyli 16 lat/1 klasa liceum i można uczestniczyć w kursie, zaliczyć egzamin itd, ale tytuł "Ratownik ZHP" zostaje oficjalnie nadany po złożeniu PH.
nadawanie tytułu?? :) znowu - pamiętajmy o tym, że ratownik zhp to SPRAWNOŚć! a nie żaden tytuł :)
Phm. Anna Mazurczak
Szefowa HSR
www.hsr.zhp.pl
www.irm.zhp.wlkp.pl

Anek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Anek » 25 mar 2008, 22:22

wróżka białaróżka pisze:Krzyż Harcerski jest swoistym minimum. a także pewnym kluczem do drzwi- staraj się, by go zdobyć, a drzwi będą dla Ciebie otwarte.
proste.
nie do końca jest to zgodne z naszym statutem:

§ 19
1. Członkowie zwyczajni ZHP mają prawo:
1) brać udział we wszystkich formach pracy harcerskiej

wymóg przyrzeczenia musi byc czymś poparty, uzasadniony np, metodyką, jakimiś innymi przepisami obowiązującymi w ZHP. to, że w naszej opinii ktoś odbierze coś na kursie jako dziwaczne, choć dla nas to jest ważne, nie jest moim zdaniem dostatecznym uzasadnieniem wprowadzenia takiego warunku.
Phm. Anna Mazurczak
Szefowa HSR
www.hsr.zhp.pl
www.irm.zhp.wlkp.pl

38SDH
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 38SDH » 26 mar 2008, 09:23

Anek pisze:
wróżka białaróżka pisze:Krzyż Harcerski jest swoistym minimum. a także pewnym kluczem do drzwi- staraj się, by go zdobyć, a drzwi będą dla Ciebie otwarte.
proste.
nie do końca jest to zgodne z naszym statutem:

§ 19
1. Członkowie zwyczajni ZHP mają prawo:
1) brać udział we wszystkich formach pracy harcerskiej

wymóg przyrzeczenia musi byc czymś poparty, uzasadniony np, metodyką, jakimiś innymi przepisami obowiązującymi w ZHP. to, że w naszej opinii ktoś odbierze coś na kursie jako dziwaczne, choć dla nas to jest ważne, nie jest moim zdaniem dostatecznym uzasadnieniem wprowadzenia takiego warunku.
Już widze młodzików na kursie harcmistrzowskim. Zawsze organizator wyznacza warunki. Oczywiści miło jest, kiedy to jest podparte kosultacjami z zainteresowanymi środowiskami ale nie popadajmy w skrajności !

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 26 mar 2008, 09:56

A ja widzę, że dla niektórych zdobycie Krzyża Harcerskiego jest wyczynem i jednym z celów harcerstwa. Jakby to była jakaś odznaka za zasługi. A jak się już ma ten Krzyż, to dopiero można uczestniczyć w elitarnym kursie HSR...

Drugim, jeszcze ważniejszym odznaczeniem wydaje się być odznaka "Ratownika ZHP" i Tytuł szlachecki...

Niech mi teraz ktoś powie, że HSR nie tworzy wrażenia zamkniętej grupy w ZHP, która ma jakieś swoje harcerstwo i uważa się za elitę...
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Anek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Anek » 26 mar 2008, 10:00

38SDH pisze:Już widze młodzików na kursie harcmistrzowskim. Zawsze organizator wyznacza warunki. Oczywiści miło jest, kiedy to jest podparte kosultacjami z zainteresowanymi środowiskami ale nie popadajmy w skrajności !
nie jestem pewna czy kurs harcmistrzowski możemy zaliczać do form pracy HARCERSKIEJ - nie instruktorskiej? nie wiem. ja tylko cytuję statut :)
Phm. Anna Mazurczak
Szefowa HSR
www.hsr.zhp.pl
www.irm.zhp.wlkp.pl

Anek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Anek » 26 mar 2008, 10:05

mariuszm pisze:A ja widzę, że dla niektórych zdobycie Krzyża Harcerskiego jest wyczynem i jednym z celów harcerstwa. Jakby to była jakaś odznaka za zasługi. A jak się już ma ten Krzyż, to dopiero można uczestniczyć w elitarnym kursie HSR...

Drugim, jeszcze ważniejszym odznaczeniem wydaje się być odznaka "Ratownika ZHP" i Tytuł szlachecki...

Niech mi teraz ktoś powie, że HSR nie tworzy wrażenia zamkniętej grupy w ZHP, która ma jakieś swoje harcerstwo i uważa się za elitę...
To niesprawiedliwe, co piszesz. Właśnie dlatego, że HSR nie jest zamkniętą grupą w ZHP, która ma jakieś swoje harcerstwo i uważa się za elitę (przy okazji polecam tekst: Kto nie lubi HSR Kuby Sieczko http://natropie.zhp.pl/content/view/317/ i Państwo w państwie Ewy Sętowskiej http://natropie.zhp.pl/content/view/456/62/) dlatego, że nie chcemy żeby tak było, dyskutujemy na forum o warunkach przyjęcia na kurs, chcemy je zmienić, tak żeby odpowiadały zmianom w statucie i żeby dostęp do kursów był jak największy - naprawdę zależy nam, żeby każdy wędrownik w ZHP był przeszkolony.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2008, 10:06 przez Anek, łącznie zmieniany 1 raz.
Phm. Anna Mazurczak
Szefowa HSR
www.hsr.zhp.pl
www.irm.zhp.wlkp.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”