za dlugie proby na krzyz...

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
Złoty

Post autor: Złoty » 07 lut 2004, 01:02

jako harcerz w zhp pgk, nie domyslalem sie ze w zhp w polsce, harcerze i harcerki tak dlugo moga czekac na odebranie przyzyczenia. moze poprostu ze tutaj sa inne warunki ale, za dlugie proby sa nie zdrowe. po paru miesiacach ochotnikowi sie nudzi czekaniem, praca trudna na stopien ktorego sie nie dostaje. w mojej druzynie i wogole choragwii, proby moga tylko trwac najwyzej 8 miesecy, przewaznie z tego 3 miesiace jest proba do wstepu do druzyny, no to w prawdzie proby tocza sie przez 5 miesiecy. proba na krzyz sie dopiero zaczyna w lutym, jak teraz. zaczynamy przez cwiczenie ich wiedzy, przez gry i biegi. a podczas obozu harcerze jak zasluzyli dostawaja krzyz. nie ma dlugiego czekania.

dlugi okres tutaj zniecheca wiekszosc do wejscia do harcerstwa, co jest problemem bo tutaj jest limit polonii. rozumiem ze nie wszyscy sie nadaja do harcerstwa, i ze to jest elitarna organizacja ale czasami kandydaci nie zawsze sa dobrzi w wszystkich kategoriach i przez dlugie czekanie mysla ze organizacja nie chce ich, nawet jesli oni sa dobrymi ludzmi.

przepraszam ale harcerstwo nie jest dla tylko paru ktorzy sa swojej formie fizycznej. moze dlatego w polsce, polacy takie maja problemy z ta organizacja? wasze motto, jest troche zaklamane; "tradycyjne wartosci, nowoczesny program" bo niestety jesli program by byl nowoczesny to by proby na krzyz nie trwaly tak dlugo.

wogole jak mozna komus udowodnic dlaczego jego proba tak dlugo trwa? nie potrzeba wiecej niz 6 miesiecy zeby poznac czlowieka i znac go na tyle zeby bylo swiadomo ze on jest warty do szeregow harcerskich.

--
Dh Bartek Scheller Harcerz Orli
http://www.geocities.com/wdh_nr2
Druzynowy
2W.D.H - Szczep Wodny "Dunajec"
Hamilton Ontario

Martyna
Użytkownik
Posty: 93
Rejestracja: 29 wrz 2003, 14:47
Lokalizacja: 58 ŁWDH "Rzeka"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Martyna » 07 lut 2004, 14:43

A nie uważasz przypadkiem, że na Krzyż trzeba zasłużyć??!!
Harcerstwo jest dla wszystkich, którzy chcą się w to "bawić". Mówisz, że nie wszyscy nadają się do harcerstwa. Dlaczego?? Bo wychowali się w nie takich środowiskach jak ci wszyscy "ułożeni"??? Moim zdaniem trzeba im wtedy pomóc! Jeśłi nie spodoba im się w harcerstwie - ich wybór czy zostaną czy odejdą ale trzeba dać szanse!
Czuwaj
58. ŁWDH "Rzeka"
Szczep 58. ŁWDH

cadfael
Stały bywalec
Posty: 706
Rejestracja: 10 cze 2002, 21:13
Lokalizacja: Monachium / Warszawa
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 07 lut 2004, 15:24

Martyna napisał:
A nie uważasz przypadkiem, że na Krzyż trzeba zasłużyć??!!
Nie.

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

Robal

Post autor: Robal » 07 lut 2004, 17:12

Polecam wątek "Przyrzeczenie" w dziale "Harcerskie ideały".

A swoją drogą... jeżeli ktoś nie chce przyjąć do wiadomości, że do posiadania Krzyża nie potrzeba żadnych zasług, to powinien opuścić ZHP z wyraźną korzyścią dla Związku. Ile razy można powtarzać te same, podstawowe, jasno określone zasady???
.

Marek Lewandowski

Post autor: Marek Lewandowski » 07 lut 2004, 17:28

Okres próby na kandydata na harcerza przed Przyrzeczeniem Harcerskim jest po to by ten młody człowiek świadomie zadecydował czy chce żyć po harcersku. W okresie próbnym zapoznaje sie z rotą Przyrzeczenia i Prawem Harcerskim, i drużynowy który widzi że dziecko idzie w tym kierunku by stać sie jednym z nas, po rozmowie z dzieckiem, powinien go dobuścić do złożenia Przyrzecznie. Tu chyba mniej ważny jest czas, a bardziej świadomość i zrozumienie. Niektóre dzieci podejmą taką decyzje po 2 miesiacach a inne np. po 6. Tu mnie ważna jest według mnie wola drużynowego a bardziej kandydata na harcerza.
phm. Marek Lewandowski

JAMES
Stały bywalec
Posty: 489
Rejestracja: 08 lis 2003, 00:48
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 09 lut 2004, 10:57

cadfael napisał:
Martyna napisał:
A nie uważasz przypadkiem, że na Krzyż trzeba zasłużyć??!!
Nie.

Pozdrawiam!
To jak ty dzialasz skoro tak uwazasz???
pwd. Tomasz Gutowski HR
Drużynowy 17 TGDH "BEZKRESKI" im. BRONKA LOTA Stargard Szczecinski
Szef Harcerskiej Służby Informacyjnej Hufca Stargard Szczec.

gzk84
Stały bywalec
Posty: 467
Rejestracja: 08 sty 2004, 21:47
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 02 lut 2007, 13:36

Kwestia poruszana wiele razy. Próba harcerki/harcerza dziwna ? No niestety jest ona w oficjalnych dokumentach więc jej brak wydaje się raczej dziwny i teraz pojawia sie kilka pytań: czym jest blizej nieokreślony czas 4 miesiące czy 3 lata? Czym jest pewna wiedza i kto ją sprawdza? czym jest aktywne uczestnictwo i kto je ocenia? Muszę zmartwić że próba taka powinna być realizowana indywidualnei dla każdego a te wymagania nie precyzują indywidualności. Polecam chociaż zapoznanie się z wymaganiami takiej próby co znacznie ułątwia i systematyzuje pracę w drużynie

pozdrawiam
hm. Jakub Juszyński

gzk84
Stały bywalec
Posty: 467
Rejestracja: 08 sty 2004, 21:47
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 02 lut 2007, 16:32

Oczywiście że ma a kwestia długości próby zależy od umiejetnego rozplanowania jej przez osobę i druzynowego oraz motywowanie do realizacji jej
hm. Jakub Juszyński

edekk
Starszy użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 10 gru 2005, 21:39
Lokalizacja: Buczek-Kolumna
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: edekk » 02 lut 2007, 21:51

zasluzyc sobie trzeba na stopien, sprawnosc, inne uprawnienia etc .....
krzyz jest oznaka przyjetego zobowiazania mlodego czlowieka wobec innych ludzi, przynaleznosci do pewnego ruchu, idei
pwd Edward Kondratiuk HO
Komendant Hufca Łask
www.lask.zhp.pl

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Posty: 363
Rejestracja: 13 gru 2006, 15:16
Lokalizacja: 21 KDSH "Wędrowcy"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 02 lut 2007, 23:40

Krzyż harcerski nie jest krzyżem za zasługi tylko maja symbolizować przynależność do pewnej organizacji... Oznacza on również ze kandydat przyjął pewne ideały ze chce kroczyć pewna drogą. PROSZE WAS NIE TRAKTUJMY KRZYZA JAK KOLEJNY STOPIEN
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

19kldh
Stały bywalec
Posty: 3888
Rejestracja: 27 maja 2002, 09:19
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 03 lut 2007, 08:55

To co napisałeś Piotrze jest obecnie zgodne z przepisami ZHP. Tak, z przepisami. Ale...
Nie jest tajemnicą że obowiązujący obecnie system metodycznie został opracowany "po łebkach", bez głębszych analiz. Ba ! Nawet często, wbrew im. Było to na zasadzie "...obecny system nie działa, zmieńmy go to może zadziała...". Minęło kilka lat i ... jest tak samo jak wtedy. Dlaczego ? Bo skoncentowano się na zmianach (często było to "..zmiana dla samej zmiany..") bez głebszej analizy przyczyn dla których poprzedni system nie działał (w skali związku). Zbliża się Zjazd Programowy więc jest okazja, ba, konieczność dyskusji nad działaniami dzięki którym system metodyczny w ZHP będzie wreszcie działał (w skali związku).
Tyle dywagacji natury ogólnej....
Stary Wedrowiec pisze:Krzyż harcerski nie jest krzyżem za zasługi tylko maja symbolizować przynależność do pewnej organizacji...
Krzyż Harcerski jest z nami od 90 lat (1-2.11.1916) ale nigdy nie był (w środowiskach pracujacych zgodnie z Metodą Harcerską) jedynie odznaką organizacyjną. Tą rolę spełniała Lilijka Harcerska. Ją nosi/nosiło się po przyjęciu do drużyny (czyli do ZHP).
Stary Wedrowiec pisze:Oznacza on również ze kandydat przyjął pewne ideały ze chce kroczyć pewna drogą.
Nie Krzyż a właśnie Lilijka oznacza/oznaczała "... że kandydat przyjął pewne ideały ze chce kroczyć pewna drogą ..." . Dlaczego Lilijka a nie Krzyż ? Bo fakt przyjęcia nie oznacza jeszcze pełnej akceptacji/zrozumienia tych ideałów.
Stary Wedrowiec pisze:PROSZE WAS NIE TRAKTUJMY KRZYZA JAK KOLEJNY STOPIEN
Oczywiście, masz rację. Ale Przyrzeczenie Harcerskie składane było/jest po zamknięciu próby młodzika (stopień Młodzika). Dopuszczenie do jego złozenia oznacza że "kandydat" który "przyjął pewne ideały" (co uwidoczniła Lilijka) rozumie je i świadomie akceptuje.
Dopiero po złożeniu Przyrzeczenia i otrzymaniu Krzyża "kandydat" stawał/staje się pełnoprawnych członkiem społeczności harcerskiej.
To wynika z Metody Harcerskiej.

Czas przed Zjazdem Programowym ZHP to właściwy czas do zastanowienia się nad tym jak rozumiemy Metodę Harcerską. Czy ją rozumiemy (i stosujemy) właściwie.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2007, 17:34 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”