Książka/broszura o historii ZHP

forum poświęcone historii harcerstwa
dozorca18
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dozorca18 » 03 lis 2004, 07:13

Czy jest wydana jakaś książka bądź broszura o historii ZHP? Nie chodzi mi o historię jakiegoś harcerskiego rejonu, ale całego ZHP ?
pwd. Rafał Matuszewski HR

koniu

Post autor: koniu » 03 lis 2004, 10:13

wg mojej wiedzy jednej jedynej kompleksowej godnej polecenia nie ma. jest kilka tytułów trudnych dzisiaj do zdobycia które przybliżają do tej pasjonujacej tajemnicy jaką jest historia harcerstwa.. Wiem o trzech próbach pisania takich prac ale na pewno nie bedą to broszurki. Pozdrawiam Jacek

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 03 lis 2004, 11:33

Mogę z czystym sumieniem polecić Szkice z dziejów harcerstwa polskiego w latach 1911-39
Eugeniusza Sikorskiego /Interpress 1989/
Stanisława Broniewskiego "Całym Życiem" /Szare Szeregi/. Niestety książki Koźniewskiego "Ognie i Ogniska" i Majki "Kartki z historii i tradycji ZHP", Koźniewskiego "I zawsze Krzyż Oksydowany"
to, moim zdaniem, historyczne przeinaczenia. Tak więc po II W światowej jest kłopot.
Polecam również z czystym sumieniem Michała Haykowskiego "Materiały do chronologii i tradycji ZHP" Wychodziły jako zeszyty w Harcerstwie. Wszystkie te tytuły powinny być w Bibliotekach Publicznych.

koniu

Post autor: koniu » 03 lis 2004, 12:04

Tak pozycja dh Sikorskiego to jedna z wielu (kilku moim zdaniem) o tyle cenna że przebogato ilustrowana zdjeciami. Obecniue jest do nabycia na allegro za 9zł i 24 zł. www.allegro.pl/show_item.php?item=34094457 Trzeba być tylko zartejestrowanym(rej. trwa ok tygodnia). Książka Orszy moim zdaniem sama nie wystarczy (w kontekście polemiki ze Strzemboszem) by dać pełny obraz. Nie ma jednej książki. I taka jest prawda. O miazdze powojennej nie wspomnę. Haykowski też z uzupełnieniami koniecznie. Pozdrawiam

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 03 lis 2004, 13:08

Co do rzetelności i obiektywizmu relacji o SzSz, wolę druhów Naczelników Stanisława Broniewskiego i Leona Marszałka od śp. Profesora.
A w internecie przestrzegam serdecznie przed opracowaniami w stylu "encyklopedii XXI w. "druha Marcina Newaldy". Nie lwpiej jest niestety na róznych stronach naszego mniejszego skauta:p

koniu

Post autor: koniu » 03 lis 2004, 14:35

Stary Wilku. Jeżeli mamy mówić o rzetelności to sam Orsza nie wystarczy w temacie harcerstwo w czasie II Wojny Światowej bo Szare Szeregi mimo że największe to jedyne i pierwsze nie było. Ale przecież ty dobrze o tym wiesz. Internet faktycznie jest mielizną.Pozdrawiam.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 03 lis 2004, 18:23

Trochę o co innego mi chodziło. Jeśli nawiązujesz do hufców / harcerstwa polskiego, to trzeba sięgnąć do innych źródeł. Faktycznie. Ale też obiektywnych :).
Na szczęście z każdej mielizny można naszą łódź ściągnąc :D

agulka04

Post autor: agulka04 » 10 gru 2004, 08:02

mam kilka książek dotyczących historii ZHP i z okresu międzywojennego jak i przedwojennego - ch ętnie oddam - trochę mi zawadzają a wyrzucić szkoda :)

poranek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: poranek » 10 gru 2004, 11:25

Ja osobiście chętnie przyjmę :D Jesli naturalnie druhna nie żartuje...
Piotr Kopystyński
formalnie były
sercem przynależący

dozorca18
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dozorca18 » 10 gru 2004, 14:55

Ja też chcę, ja też chcę!!! W końcu to ja jestem twórcą tego wątku!!! :)
Hehe!!
pwd. Rafał Matuszewski HR

koniu

Post autor: koniu » 10 gru 2004, 17:22

Druhno> proponuję ogłosić jakiś konkurs np historyczny a książki przeznaczyć na nagrody lus wystawić na jakiejś giełdzie (aalegro) a pieniądze przeznaczyc na jedynie słuszny cel.
Pozdrawiam Jacek

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 11 gru 2004, 00:42

Będąc zainteresowany tymi własnie ksążkami skontaktowałem się z ową druhną i załatwiłem już przekazanie książek ;) Ale biore tylko 3 książki z 6 jakich ma, a tytuły sa takie:
- "Harcerstwo Polskie w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939"
- "Związek Harcerstwa Polskiego w NIemczech"
- "Harcerki 1939-1945 t. I"
- "Wszystko co nasze"
- "Kartki z historii i tradycji Związku Harcerstwa Polskiego"
- "Harcerze wierni do ostatka"

Trzy ostatnie mnie najbardziej zainteresowały i o te poprosiłem druhne :) Reszta pozostaje u niej ;)
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

arturro

Post autor: arturro » 08 mar 2005, 16:03

Nie mogę się zgodzić, że książki Koźniewskiego, to historyczne przeinaczenia. Jego opis historii jest dyskusyjny, ale nie jest bezwartościowy. Z resztą w jego książkach można spotkać wiele punktów stycznych z opiniami prezentowanymi przez Orszę. Poza tym myslę sobie, że nawet jesli nie zgadzamy się z treściami, których wyrazicielem jest Koźniewski, to nalezy się z nimi zapoznać, aby zaspokoić naszą ciekawość badacza ;-) Dla mnie o wiele bardziej niejadalne sa opracowania przedwojenne, których autorami byli instruktorzy związani z ruchem narodowym. Ciężkie to były pióra ;-)

--
pozdrawiam

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 mar 2005, 17:57

"arturro" Turkuć Podjadek napisał:
Nie mogę się zgodzić, że książki Koźniewskiego, to historyczne przeinaczenia.
I pewnie dlatego ukrywasz swoją tożsamość ?
Nie bój się, towarzysze Koźniewskiego już Ci krzywdy nie zrobią (raczej) ;)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”