System punktowy

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
ODPOWIEDZ
buburubu
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: buburubu » 26 kwie 2009, 09:08

Hej, chciałam się dowiedzieć, czy stosujecie w gromadzie jakiś system zbierania punktów? Czy może macie złotą i czarną listę? Czy może nic z tych rzeczy?
Ja kuleje bardzo jeśli chodzi o system punktowy, ale staram się go "trzymać przy życiu" bo bardzo mi to pomaga na zbiórce.
Jak to wygląda u was? Macie coś tego typu, a jeśli tak, to jak to wygląda, jak odbierają to zuchy?
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2009, 09:09 przez buburubu, łącznie zmieniany 1 raz.

kas
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kas » 26 kwie 2009, 12:29

Chodziło o system kar i nagród? bo niestety my jesteśmy zmuszeni stosować również kary.

Wygląda to tak:
Mamy dużą kartkę, gdzie są wypisane imiona i nazwiska wszystkich zuchów, każdy miał okazję do udekorowania swojego nazwiska. Po lewej stronie jest miejsce na wesołe minki, po prawej na smutne minki.

Na każdej zbiórce kartka ląduje na ścianie, żeby wszystkie zuchy ją widziały. Druhna na bieżąco rysuje wesołe minki, gdy zuch szybko wykonał zadanie, pomógł innemu zuchowi, etc.
Smutną minkę dostaje zuch, gdy nie słucha druhny.

Nasza umowa jest taka, że kto uzbiera najwięcej uśmiechniętych minek ten dostaje kamyczka Papy Smerfa, kto uzbiera ich najwięcej Kamyczków do końca roku ten otrzyma nagrodę.

Kto uzbiera trzy smutne minki podczas jednej zbiórki wraca do świetlicy, a po zbiórce zawsze rozmawiamy z rodzicami takiego zucha. Smutne minki nie przechodzą na kolejną zbiórkę, zapominamy o złych zachowaniach.

Sprawdza się, bo zuchy na bieżąco mogą porównać swoje zachowanie z innymi zuchami.
My pamiętamy też, żeby zuchy wiedziały, za co dostają konkretną minkę. Zapamiętują, jakie zachowanie jest dobre, a jakie złe.

A jak wygląda to u Was?

buburubu
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: buburubu » 26 kwie 2009, 20:32

Tak, chodziło mi między innymi o system kar i nagród.
Ciekawa jestem, czy dajecie dużo smutnych minek? czy np. zuchy, którym często to się zdarza nie mają tego potem w nosie? od jak dawna macie ten system?

Chociaż w gromadzie jestem już ponad 5 lat, dopiero od kiedy jestem drużynową mamy system zbierania punktów. (Wcześniej próbowałam złotej i czarnej listy,ale nie dałam rady).
Ponieważ mamy w gromadzie stałe szóstki, zuchy pracują na konto szóstki (wspólnie doszliśmy do wniosku, ze tak będzie lepiej). I w zależności od sprawności dostają punkty, które po ustalonym czasie podliczamy. Szóstka, która wygra dostaje przechodnią odznakę Mega Szóstki. Mamy to od niedawna, ale się sprawdza. Zarówno jeśli chodzi o dobre zachowanie, ale np. też o chodzenie na zbiórki w mundurach. Punkty można dostać też za wygraną konkurencję.

Jestem ciekawa, jak to wygląda u was, bo mi zależało na ciekawej oprawie graficznej tej punktacji, ale przez to jest mi trudno na bieżąco przyznawać punkty.

kas
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kas » 26 kwie 2009, 21:56

Dużo dostać nie mogą bo po 3 idą do świetlicy. Zdarzyło się nam to, że jeden raz zuch dostał trzy i musiał nas opuścić (oczywiście tylko na tą zbiórkę). Więc jak już dostaną jedną smutną to starają się być grzeczni. My z założenia najczęściej przyznajemy więcej wesołych, więc dostają ich przynajmniej 2 do 5 na jednej zbiórce. Jak inne zuchy widzą, że jeden zuch dostał wesołą, to też chcą więc bardziej je to motywuje niż złe minki.
Mamy jedną listę, na kilka zbiórek, nie trzeba przygotowywać przed każdą zbiórką, wystarczy pamiętać żeby spakować.

System jest od niedawna, jakieś 3 miesiące, ale na razie się sprawdza. Jak będą kłopoty to wymyślimy coś lepszego.

Boję się oceniania całej szóstki, bo nie chce, żeby "rozrabiaki" zostały odrzucone przez szóstkę. (podczas lekcji i tak ciągle są upominani, że nie siedzą prosto itd.)
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2009, 21:57 przez kas, łącznie zmieniany 1 raz.

Piżmak

Post autor: Piżmak » 27 kwie 2009, 16:15

Witajcie !!!

Ja u siebie w gromadzie ustaliłem punktację indywidualną, i zuchy za:
- obecność
- zachowanie
- umundurowanie
- pracę na zbiórce
- inne dodatkowe
otrzymują punkty, poniżej opiszę za co i ile punktów mogą dostać /stracić/

- obecność na zbiórce to od -5pkt do +3pkt
- zachowanie, 3 upomnienia to -10pkt , 5 upomnień to rozmowa z rodzicami i -20pkt, a w przypadku notorycznego przeszkadzania, jestem z rodzicami zuchów umówiony na telefon.
- umundurowanie, -10pkt za brak kompletnego umundurowania, a za pojedyncze braki (suwak, chusta, brak przyszytych sprawności) odejmujemy -1, -2, -3 pkt. Za poprawne umundurowanie zuch otrzymuje do +5pkt.
- praca na zbiórce: 10pkt za wzorową pracę, 8 pkt za bdb, 6pkt za db, 3pkt za dst, 0 pkt. za niewystarczającą, -10pkt za brak jakiejkolwiek pracy.

- inne dodatkowe punkty, to np. za zajęcie miejsca w pierwszej "10" w zawodach, (jesteśmy gromadą o specjalności lotniczej), za zdobycie sprawności, za gwiazdki zuchowe, za bycie "zuchem miesiąca", itp.

Ten system sprawdza się nam doskonale od października 2008 i uważam, że opracowaliśmy go razem z przybocznymi, w sposób sprawiedliwy.

Zuchy z największą ilością punktów na koniec roku szkolnego otrzymują nagrodę od drużynowego i przybocznych.

Przykład punktacji jest podany na stronie mojej gromady: www.zuchy.19kldh.pl w zakładce PUNKTACJA.

A i co jest jeszcze ważne: imię i nazwisko zucha z największą ilością punktów w skali miesiąca jest umieszczane na stronie gromady.

Pozdrawiam!!!

malrza
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: malrza » 29 kwie 2009, 11:31

My mamy Zuchową Umowę Grzecznościową,
takie troszeczkę małe przekupstwo, ale sprawdza się :)
Polega to na tym, że na każdej zbióce podczas Kręgu Rady debatujemy nad tym, który zuch powinien dostać uśmiechniętą buźkę, który smutną, a który nie powinien dostać nic. Najpierw na swój temat wypowiada się dany zuch, później Ci którzy mają coś do powiedzenia mówią jak tamten zuch zachowywał się na zbiórce, co było dobre, co złe a co musi poprawić. Wyeliminowaliśmy słowo GRZECZNY, bo było zbyt ogólne.
Nie miałoby to takiej siły, gdyby nie fakt, że buźki to nagrody :)
5 :) - cukierek
10 :) - czekolada
15 :) - super wypasiony długopis
20 :) - zabawka do wyboru
Uśmiechnięte buźki i smutne równoważą się ( + - ). Jeżeli zuch ma powiedzmy 10 :) to może zadecydować czy bierze czekolade, czy gra dalej. Jedna buźka na jedną zbiórkę.

Na początku zuchy trochę wstydziły się wypowiadać na temat swoich zachowań, ale po kilku zbiórkach się rozkręciły i bywa tak, że KR zajmuje nam 20 min :P

Pozdrawiam :)
HO Olla Maura Jeremicz
drużynowa najwspanialeszej 66 GZ "Wesołe Nutki" ;))

ZUCH jest dzielny,
ZUCH nie kłamie
ZUCH pomaga zawsze mamie! :)

buburubu
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: buburubu » 30 kwie 2009, 08:01

Pomysł z tymi buźkami mi się na serio podoba.
Piżmaku, bardzo mi się podoba twoja strona- jest bardzo konkretna, ale system punktowy chyba byłby zbyt poważny dla moich zuchów. Ale skoro u ciebie się sprawdza tak długo, to jestem pod wrażeniem.
Malrza: twój Krąg Rady tez jest super, ale zapytam o taki techniczny aspekt: ile trwa wasza zbiórka?
Moja trwa 90min, i nie mogę pozwolić sobie na 20minuowy KR (chociaż bym chciała).
A co do "wyobcowania rozrabiaków", to u mnie są sztandarowe przykłady tego, ze rozrabiacy mają największy "szacun" wśród innych zuchów, i są jakby liderami, więc póki co wyobcowanie im nie grozi.

monikmis
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: monikmis » 04 cze 2009, 13:09

W mojej Gromadzie wybieramy co zbiórkę "super elfa". jest to najgrzeczniejszy zuch na zbiórce.Otrzymuje on wtedy kropelkę, ktorą przyczepia na specjalnej tablicy, przy swoim imieniu. Kiedy uzbiera 3 wtedy może zabrać do domu (do czasu nastepnej zbiórki) naszego przyjaciela Szczepana (miś w mundurze).
Kiedy niestety zuch jest wybitnie niegrzeczny, wtedy na kropelkę (jeśli już ją ma) naklejamy chmurkę, która tj. anuluje wcześniej zdobytą kropelkę. Po 3chmurkach kara.
pwd.Monika Niedźwiedzka
namiestnik zuchowy
Hufiec ZHP Goleniów

www.monikaniedz.wordpress.com

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”