Nowa Gromada ? Jak to sie robi ?

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 04 lip 2008, 10:10

Przemyśl spokojnie całą sprawę, pogadaj z komendantem hufca i wtedy podejmij decyzję.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Zofijka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Zofijka » 05 sie 2009, 14:55

Witajcie,
pozwolę sobie odgrzać stary temat aby nie zaśmiecać niepotrzebnie forum.
Niedawno otrzymałam propozycję aby stworzyć gromadę zuchową zupełnie od zera. Mam 16 lat, a w harcerstwie jestem praktycznie od początku podstawówki, jednak nie miałam wcześniej okazji aby w zuchach działać albo podpatrywać czyjąś pracę, dlatego nie wiem zupełnie za co się zabrac. siedzę w książkach (m.in. "W drużynie zuchów" Marka Wardęckiego) i Internecie, próbuję nawiązywać kontakt ze znanymi mi druhnami-zuchnami aby wiedziec jakkolwiek na czym polega dzialanie w gromadzie. Nie wiem jednak jak zaczac, w jaki sposób pisać plan pracy, na co szczególnie zwracać uwagę - tym trudniejsze jest to, że nie wiem jakie dzieci uda mi sie zachęcić na naborze. jak wprowadzic je w harcerską tematykę, w jaki sposób najlepiej przekazywac im wiedze o sprawnosciach, Prawie Zucha? wiem że znajdę dużo chętnych wsród kolegów i kolezanek z zerówki mojego brata, lecz czy dam sobie radę z szesciolatkami? byłabym bardzo wdzieczna za wszelkie wskazówki, rady i spostrzeżenia.
pozdrawiam
Zosia

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 05 sie 2009, 15:02

No u Wardęckiego masz to dość nieźle opisane. Poza tym, od początku podstawówki są własnie przez trzy lata zuchy. Ale mniejsza.
Zacznij od klasyki Kamińskiego: "Antek Cwaniak", "Książka drużynowego zuchów" i "W kręgu rady".
I od razu uprzedzę: zuchy, to najwspanialsza w prowadzeniu, ale też najtrudniejsza grupa wiekowa.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Zofijka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Zofijka » 05 sie 2009, 15:09

Moje wspomnienia z zuchów są dosć mgliste, pamiętam tematyki, zdobywanie sprawności, ratowanie naszej drużynowej-królowej elfów. szukam teraz doświadczeń "z tej drugiej strony".
Jaki jest najstrudniejszy element w prowadzeniu gromady zuchowej? (pomijając odpowiedzialnośc za wychowanie i bezpieczenstwo zuchów na każdym kroku)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 05 sie 2009, 15:25

"Najtrudniejszy pierwszy krok,
zanim innych zrobisz sto..."

Jak zawsze, najtrudniej jest zacząć. Idąc do dzieciaków musisz już dokładnie wiedzieć, czego chcesz i jak ma wyglądać twoja gromada. Jeśli zuchy wyczują, że nie jesteś pewna, że kręcisz, to cię odrzucą i nigdy nie odzyskasz ich zaufania.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 05 sie 2009, 19:41

Maciek P pisze:"Książka drużynowego zuchów"
Dla formalności wydawnictwo nazywa się "Książka wodza zuchów", cała trylogia do kupienia w wydawnictwie ZHR

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 06 sie 2009, 08:06

To wydawnictwo istnieje pod dwoma tytułami. Oryginalny rzeczywiście jest taki, jak napisałeś i pod takim wydał go ZHR. Ale ja mam wydanie z lat 80-tych, gdzie jest "drużynowy".

packa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: packa » 02 lis 2009, 19:53

Witam wszystkich:)
chyba ten watek to najlepsze miejsce na moje pytanie.
Chcialabym, jest to moim marzeniem, zalozyc samodzielna gromade. Bylam juz druzynowa wiec wiem mniej wiecej na czym to polega (od strony metodycznej). I tu sie zaczynają schody... Chciałabym poprowadzić tą gromadę w Domu Dziecka. Po ukonczeniu studiow chcę pracować w tej instytucji. Polacze w ten sposob dwie pasje: pedagogika i harcerstwo.
Jeszce nie spotkałam się z gromadą, która działa w Domu Dziecka i jej czlonkami sa wychowankowie tejze instytucji.
Czy moze ktoś z Was ma jakieś doświadczenie z takim przypadkiem? Czy to ma sens (ja mysle, że tak, ale chciałabym posłychać ludzi mądrzejszych od siebie)? Jak to może wygladac od strony organizacyjnej (dokumenty, plany wizytacje), czy to wszystko organizuje sie tak jak w przypadku zwyklej gromady (dzialającej w np SP) ?
Bardzo Prosze o odpowiedź, drodzy Druhowie i Druhny :)
pozdrawiam,
Czuwaj!

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 02 lis 2009, 20:30

packa pisze:Bylam juz druzynowa wiec wiem mniej wiecej na czym to polega (od strony metodycznej).
Metodyki harcerska i zuchowa są różne. Zapoznaj się z trylogią Kamińskiego, albo pojedź na jakiś kurs dla wodzów zuchowych, okaże się to bardzo pomocne, a wprowadzenie metodyki harcerskiej w gromadzie zuchowej może okazać się dużym błędem.
packa pisze:Czy moze ktoś z Was ma jakieś doświadczenie z takim przypadkiem? Czy to ma sens (ja mysle, że tak, ale chciałabym posłychać ludzi mądrzejszych od siebie)? Jak to może wygladac od strony organizacyjnej (dokumenty, plany wizytacje), czy to wszystko organizuje sie tak jak w przypadku zwyklej gromady (dzialającej w np SP) ?
Z tego co ja się orientuję, to nie ma żadnych różnic. Na pewno wymagana jest zgoda dyrektora Domu Dziecka (analogicznie jak w przypadku zgody dyrektora dla drużyny działającej przy szkole) i zgoda komendanta. Reszta zdaje się wygląda tak samo.

packa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: packa » 03 lis 2009, 14:46

Właśnie z metodyką harcerska nie mam jeszce nic wspólnego (ale zamierzam to zmienic :) ). Byłam drużynową w Gromadzie Zuchowej.

Wielkie dzieki za odpowiedz i pomoc :):)

packa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: packa » 05 lis 2009, 19:10

Co z harcówkami / zuchówkami?? Jeśli np. działam w jakiejś szkole to dostaję od dyrekcji jakąś salę, jednak nie zawsze ( z własnego doświadczenia to wiem, bądź z opowiadań znajmomych funkcyjnych) można tą harcówke urządzić "po harcersku". I tu moje pytanie: są drużyny, które mają pomieszczenie (czasem nawet kilka), które urzadzają wg. własnej obrzędowości itd , w skrócie wygląda to jak harcówka / zuchówka a nie jak sala lekcyjna i na dodatek nie jest ona umiejscowiona w szkole. Jak znaleźć takie miejce, które może posłużyc nam za harcówke, gdzie nie bedziemy mieli ograniczeń co do "wystroju" - ze tak to ujmę :) Czy to jest na zasadzie wynajmu...?? jak to wygląda?
Bardzo proszę o jakieś informacje :)
Dla was to może być pytanie banalne, jednak nie dla mnie. Po 4 latach mam dosyć sal lekcyjnych, w których nie mamy nawet jednej tablicy by wywiesić sobie PH, PZ lub jakichkolwiek informacji... ;/ we wrześniu planuję otworzyć drużynę i już powoli zaczynam planować i chce wiedzieć gdzie czego mam szukać ... ;)
z góry dzieki :)
Pozdrawiam, packa :D
Ostatnio zmieniony 05 lis 2009, 19:15 przez packa, łącznie zmieniany 1 raz.

Marika
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marika » 05 lis 2009, 22:09

Może warto popytać w domach kultury lub w kościołach często są tam sale które nie są wykorzystywane ;) warto też poszukać szkoły w której będzie możliwość wygospodarowania pomieszczenia na harcówkę.
Ja działam w szkole która dała nam pomieszczenie a my musieliśmy je wyremontować...

Pozdrawiam serdecznie.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 06 lis 2009, 09:16

We wczorajszej Wyborczej był o tym artykuł. Szkoda tylko, że dopiero teraz się obudzili, bo problem istnieje od 20 lat.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”