prawo zucha-inaczej

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
ODPOWIEDZ
Zuzinka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Zuzinka » 18 paź 2007, 18:25

Czy ktoś ma pomysł na zbiórki z prawem zucha, ale tak nietypowo? Coś nowego żeby zuchy które są już jakś czas w gromadzie się nie nudziły.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 18 paź 2007, 18:57

Mnie uczono jakieś 200 lat temu, że każda zbiórka jest z Prawem Zucha. :)

Nie wiem, co dla ciebie jest typowe.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

buburubu
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: buburubu » 18 paź 2007, 19:11

No hej :) Jakiś czas temu miałam ten sam problem (i nawet jest o tym temat, ale troche inaczej). Ktoś mi poradził żebym zrobiła sama, i zrobiłam. Jesli jesteś zainteresowana to mogę Ci podesłać moje wypociny. Cały cykl o Prawie Zucha to podróż po tęczowej dolinie, w której każda kolorowa kraina przyporządkowana jest do jednego prawa (już o tym pisałam). Zbiórki są robione: po dwa prawa na jedną zbiórkę. Ale jeśli masz werwę i natchnienie, wyobraź sobie swoje zuchy, to co lubią najbardziej i wydumaj jakiś cykl :) Pozdrawiam i życzę gorąco powodzenia :)

I kochanych zuchów :)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 18 paź 2007, 19:20

A najlepiej jak powiążesz to z obrzędowością gromady.
Ja kiedyś (Matko Boska, kiedy to było!!!!!) miałem wtedy jeszcze drużynę o nazwie Królewska Drużyna Dębowych Rycerzy i - jak to się wtedy mówiło - cykl zbiórek pierwszego miesiąca zawsze poświęcony był tematyce rycerskiej. Od wymyślonej w drużynie bajki o Dębowych Rycerzach, którzy strzegli przyrody do Rycerzy Okrągłego Stołu i poszukiwania Graala.
Ponieważ sięgaliśmy do różnych legend, to za każdym razem było to inaczej.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

jstefanska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 19 paź 2007, 23:11

Jeśli masz w gromadzie "stare" zuchy - warto Prawo Zucha połączyć z jakimś cyklem sprawnościowym. Takim sztandarowym przykładem jest Kubuś Puchatek. Ale równie dobrze może to być każdy inny cykl. Możecie poznawać Prawo Zucha bawiąc się w rycerzy - wtedy stanie się ono prawem rycerskim, możecie je poznawać podczas przygód ze Smurfami - okaże się, że one o dziwo też postępują podobnie jak zuchy :D
W sumie tak jak Maciek P napisał - Prawo Zucha powinno mieć swoje miejsce na każdej zbiórce, i w każdym cyklu sprawnościowym na pewno znajdzie się dla niego miejsce. Tylko kwestia ułożenia cyklu tak, że np. na każdej zbiórce będzie pojawiał się jakiś inny punkt PZ, podkreślisz to, uwydatnisz, omówisz z zuchami ten punkt (tzn zrobisz tak, żeby zrozumiały o co chodzi ;) )...
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

ola 101
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ola 101 » 23 gru 2008, 01:17

ja kiedyś w mojej gromadzie miałam cykl zbiórek związanych z PZ, na każdej zbiórce jako gawędę któraś druhna czytała albo opowiadała gawędę książeczki Horyzontów, do tej gawędy układałyśmy zbiórkę. na końcu, albo na początku cyklu była gra w której zuchy znajdowały przedmiot który musiały skojarzyć z którymś prawem, po skończonym cyklu był biwak na którym dh. komendant hufca opowiadał gawędę, a zuchy dostały ZZ.
pionierka Olga Szymańska
drużynowa 101 Gromady Zuchowej "Leśne Skrzaty" :)

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 30 gru 2008, 21:46

Ja już teraz zawsze łączę wprowadzenie PZ z cyklem sprawnościowym. Najfajniej mi wyszło przy sprawności Rycerza. No bo rycerz kocha Boga i Polskę, jest dzielny, mówi prawdę itd. Sprawności bajkowe da się podciągnąć ale to już wyższa szkoła kombinowania - ja się w to nie bawiłam. Wg mnie najlepsze są sprawności z grupy obywatelskich - bolkowy woj, rycerz, orzeł biały, harcownik króla Jana, młoda obywatelka/obywatel, piłsudczyk, słoneczko/wilczek - tego jest tyle że zuchy się nie znudzą - więcej niż przewiduje "cykl czteroletni" ;)
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”