1 %

forum Wydziału Pozyskiwania Środków
JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 10 mar 2004, 22:46

Podejrzewam ze kazdy slyszal juz o tym jednym procencie, ktory kazdy podatnik moze wplacic na konto ZHP jako organizacji uzytku publicznego. Ale co do tego mam pytanie...
widzialem ulotke na ktorej byla prosba o zaznaczenie na blankiecie wplaty do jakiej jednostki maja to byc pieniadze... CZy w takim razie istnieje mozliwosc zeby te pieniadze otzrymala okreslona druzyna??? Czy znowu bedzie tak ze kasa trafi do GK czy do KCh a hufce albo dostanba jakies grosze albo i nic...
pwd. Tomasz Gutowski HR
Drużynowy 17 TGDH "BEZKRESKI" im. BRONKA LOTA Stargard Szczecinski
Szef Harcerskiej Służby Informacyjnej Hufca Stargard Szczec.

Ursus
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 10 mar 2004, 23:49

Ja sobie sam odpowiem na to pytanie - w moim hufcu jeśli pojawią się w ogóle jakieś pieniądze, to nigdzie dalej pewnie już one nie popłyną.
Ursus
Przyboczny 36HDCzB"Kombinatorzy"
Chorągiew śląska Hufiec Jastrzębie Zdrój
"Prawdziwa ambicja to ciągłe dążenie do celu, którego nigdy nie osiągamy, bo ciągle dźwigamy poprzeczkę...!"

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 11 mar 2004, 09:31

James napisał:
widzialem ulotke na ktorej byla prosba o zaznaczenie na blankiecie wplaty do jakiej jednostki maja to byc pieniadze... CZy w takim razie istnieje mozliwosc zeby te pieniadze otzrymala okreslona druzyna??? Czy znowu bedzie tak ze kasa trafi do GK czy do KCh a hufce albo dostanba jakies grosze albo i nic...
http://www.1procent.pl/?id=jak36
KROK 4 - (....)UWAGA! Aby przekazać wpłatę na konkretną jednostkę harcerską (np. szczep, krąg, drużynę, gromadę), należy - oprócz jej numeru czy nazwy - podać w tytule przelewu także hufiec, do którego należy ta jednostka, np. "Hufiec Sieradz, 12 SDH". (.....)

http://www.1procent.zhp.org.pl/?id=uchwala
(...)3. Podatnik, dokonując wpłaty na rzecz ZHP, może wskazać konkretną jednostkę harcerską (chorągiew, hufiec, związek drużyn, szczep, krąg, drużynę, gromadę, Muzeum Harcerstwa itp.), na rzecz której chce ją przekazać. Główna Kwatera ZHP gwarantuje, że te środki przekaże na rachunek bankowy właściwej komendzie harcerskiej do 31 maja 2004 r. z uwzględnieniem postanowień pkt. 4.
Jeżeli środki były przeznaczone podstawowej jednostce organizacyjnej, właściwa komenda jest zobowiązana umożliwić tej jednostce ich wykorzystanie.
Dokumentacja finansowa związana z wydatkowaniem środków pochodzących z odpisów musi znajdować się we właściwej komendzie i musi być ujęta w sprawozdaniu finansowym hufca i chorągwi.
(...)
-------------------
Tyle cytatów.
Jeśli jakaś komenda "zapomni" umożliwić wykorzystanie środków jakieś drużynie
to proszę o kontakt:
rewizorharcerski@poczta.onet.pl
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 11 mar 2004, 10:50

Mnie zastanawia jedno. Wczoraj poruszaliśmy ten temat w gronie instruktorów i nie znamy odpowiedzi na jedno pytanie.

Czy GK przekaże konkretnej jednostce, na rzecz której przekazano pieniądze, dokładną listę wpłacających??

Byłoby to ważne w przypadku jednostek dużych, gdzie kierujący daną jednostką wie o wpłatach rodziców i przyjaciół, ale chciałby być pewien, że wszystkie pieniądze dotrą na pewno do niego.

No bo cóż po tym, że dowie się, że jego jednostka dostanie 150 zł, albo że globalnie przekazano na jej rzecz 500 zł, jak z drugiej strony wie, że kwota jaka powinna wpłynąć na jego konto powinna być o wiele większa?

Myślę, że takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwiło by kontrolę nad przepływem pieniędzy.

Pozdrawiam i niecierpliwie oczekuje na odpowiedź!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 11 mar 2004, 10:51

Dziś w Dzienniku Polskim przeczytałem ciekawy artykuł o słynnym 1 procencie.
Refleksje niewesołe i nieco zmieniające optykę patrzenia na ten "dar" . Przeczytajcie, a wątpliwości warto by nasi spece wyjaśnili , i to szybko.
http://dzis.dziennik.krakow.pl/?2004/03 ... 2/a02.html

dziechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziechu » 11 mar 2004, 10:52

U nas w hufcu odbył się bankiet instruktorski na który zostali wszyscy instruktorzy, drużynowi, seniorzy i sojusznicy. Myślę, że kazdy u nas już wie o 1% przynajmniej w Bielsku-Białej, namówcie i to czym prędzej komendę hufaca, żeby zorganizowała akcję w waszych hufcach, takie spotkanie wyjaśnia wszelkie wątpliwości. 20, 21 marzec akcja z Tesco w Bielsku i tutaj ciekawy jestem czy ulotki które mając być rozdawane w Tesco podają info o przelewaniu pieniążków na ZHP czy na lokalny hufiec, bo z tego co wiem to GK w porozumieniu z Tesco zapewnia ulotki, hufcowi nic do tego.
phm Jaro spod Giewonta HO

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 11 mar 2004, 12:02

cadfael napisał:

Czy GK przekaże konkretnej jednostce, na rzecz której przekazano pieniądze, dokładną listę wpłacających??

Pozdrawiam i niecierpliwie oczekuje na odpowiedź!
GK przekaże liste z której będzie wynikało kto wpłacił do hufca. Na tej liście nie będzie kwot wpłaconych przez poszczególne osoby.
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 11 mar 2004, 12:06

Starywilk napisał:
Dziś w Dzienniku Polskim przeczytałem ciekawy artykuł o słynnym 1 procencie.
Refleksje niewesołe i nieco zmieniające optykę patrzenia na ten "dar" . Przeczytajcie, a wątpliwości warto by nasi spece wyjaśnili , i to szybko.
http://dzis.dziennik.krakow.pl/?2004/03 ... 2/a02.html
Jakie wątpliowści pojawiły się po przeczytaniu tego artykułu??
Kowlak
------------------------

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 11 mar 2004, 12:28

Może źle zrozumiałem /Kto rozumie przepisy podatkowe :-) ?!/
ale:
- Jeśli "dopłacam" podatek do pełnej , rocznej wysokości, to czy mogę zmniejszyć wpłatę o kwotę 1%
- jeśli mam zwrot, czekam na zwrot + choć oczywiście wpłaciłem donację. Ponieważ donacja jest kosztem, to akurat jest OK
-sprawa rozliczeń przez Zakłady Pracy. Niewiele osób zdecyduje się na samodzielne rozliczenie, konieczne przy donacji. Bardzo niewiele. Tu potrzebna jest mozliwość deklarowania wplaty do Zakładu Pracy, by uwzględnił
ją w PI-cie.
- Prawie nikt nie "pójdzie" na korektę PIT-u, bo wszyscy uważają że ściąga to kontrolę. / W praktyce US rzeczywiście tak jest !/
I na koniec.
Na 33 tys. złożonych deklaracji w Krakowie, zadeklarowano 12 donacji.
Świadczy to albo o tym że Szkoci to Krakusy wyrzucone z miasta za rozrzutność , albo o ZEROWEJ EFEKTYWNOŚCI INFORMACYJNEJ !

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 11 mar 2004, 14:45

Starywilk napisał:
Może źle zrozumiałem /Kto rozumie przepisy podatkowe :-) ?!/
ale:
- Jeśli "dopłacam" podatek do pełnej , rocznej wysokości, to czy mogę zmniejszyć wpłatę o kwotę 1%
- jeśli mam zwrot, czekam na zwrot + choć oczywiście wpłaciłem donację. Ponieważ donacja jest kosztem, to akurat jest OK
-sprawa rozliczeń przez Zakłady Pracy. Niewiele osób zdecyduje się na samodzielne rozliczenie, konieczne przy donacji. Bardzo niewiele. Tu potrzebna jest mozliwość deklarowania wplaty do Zakładu Pracy, by uwzględnił
ją w PI-cie.
- Prawie nikt nie "pójdzie" na korektę PIT-u, bo wszyscy uważają że ściąga to kontrolę. / W praktyce US rzeczywiście tak jest !/
I na koniec.
Na 33 tys. złożonych deklaracji w Krakowie, zadeklarowano 12 donacji.
Świadczy to albo o tym że Szkoci to Krakusy wyrzucone z miasta za rozrzutność , albo o ZEROWEJ EFEKTYWNOŚCI INFORMACYJNEJ !
Najprościej rzecz ujmując jest tak:
jeżeli masz zwrot podatku to jest on wyższy o 1% zaś jeżeli musisz dopłacić to dopłacasz mniej o 1%. Dzieje sie to niejako automatycznie ponieważ rozliczenie 1% jest w PIT zanim rozliczasz wpłacone zaliczki. TZN. podatek należny porównujesz do zaliczek ale dopiero po odjęciu od niego 1%.

O zakładach pracy nie ma co dyskutować. Ustawodawca napisał jasno: chcesz przekazać 1% - musisz się sam rozliczyć.

W styczniu o możliwości przekazania podatku wiedziało 15% społeczeństwa i 2/3 spośród tych osób deklarowało chęć przekazania. Jak pewnie widzisz państwo w żaden sposób nie informuje o możliwości przekazania 1%. Całe zadanie jest w naszych rękach. GK robi co może - np. opracowane materiały reklamowe i rozesłane do hufców, ogłosznie w Wyborczej przy artykule o odpisach, w trakcie uzgodnień promocja w Tesco (każdy klient dostanie ulotkę przy kasie) itp. ale duże zadanie leży też po stronie hufców i drużyn. Rodzice moich harcerzy wpłacili - na razie kilku ale to i tak połowa wszystkich podatników, którzy przekazali 1% w Krakowie.
Kowlak
------------------------

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 17 mar 2004, 10:22

Kowlak napisał:
O zakładach pracy nie ma co dyskutować. Ustawodawca napisał jasno: chcesz przekazać 1% - musisz się sam rozliczyć.
---------------------------------------
No i tu jest pies pogrzebany. Brałem udział w kilku spotkaniach "w temacie" / :-)/
Dotyczyły 1 % wogóle. Prawie wszyscy mówili że:
1. Nie będą się sami rozliczać, bo uwazają to za jedną z plag egipskich.
2. Tym bardziej nie będą robić korekt bo "im życie miłe"
Jak zwykle u nas diabeł tkwi w szczegółach.
Ustawodawca chcąc ograniczyć straty doskonale wiedział o preferencjach natury
...psychologicznej. Znał też liczbę ludzi rozliczających się przez zakład pracy.
Lobbując na rzecz tej ustawy sprawę przespano.
Za rok, trzeba stworzyć możliwość zmiany tego przepisu, poprzez deklarowanie tego procentu w Zakładzie Pracy.
Tym bardziej że poprzez likwidację różnych ulg ilość ludzi, poza grupą pracującą na własny rachunek, rozliczających się samodzielnie będzie maleć.

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 17 mar 2004, 11:34

Na zadane pytanie w wątku odpowiem tak. Jeśli pieniądze, które GK-a przekaże wpłyną już na konto hufca i będzie zaznaczone, że są to pieniążki na daną jednostkę (np. drużynę), to hufiec nie może tymi pieniążkami dysponować bez zgody danej jednostki!!! Czyli kasa i tak wpłynie do drużyny.... no powiedzmy, że drużyna będzie nią dysponowała z konta hufca.
phm. Wojciech Cabaj
Komendant Hufca ZHP Chełmża
Drużynowy 49 Drużyny Harcerskiej im. K. Wielkiego z Chełmna,

Marek Lewandowski

Post autor: Marek Lewandowski » 17 mar 2004, 14:05

ALEX napisał:
Na zadane pytanie w wątku odpowiem tak. Jeśli pieniądze, które GK-a przekaże wpłyną już na konto hufca i będzie zaznaczone, że są to pieniążki na daną jednostkę (np. drużynę), to hufiec nie może tymi pieniążkami dysponować bez zgody danej jednostki!!! Czyli kasa i tak wpłynie do drużyny.... no powiedzmy, że drużyna będzie nią dysponowała z konta hufca.
Tak Alex, masz rację, tylko idę o zakład że nie wszędzie, nie w każdym hufcu tak będzie :( , jestem pewny że znajdą się komendanci którzy prawem Rumcajsa będą naliczać sobie z tych pieniędzy własne (hufcowe) "koszty pośrednie", już mnie takie wstrętne :) ploty dochodzą z mojego rodzimego hufca.
I jak w przysłowiu: "Albo rybki, albo akwarium"; czyli 10 % które pobiera GK to i tak za dużo.

[Edytowany przez Marek Lewandowski dnia 17.03.2004 o 14:08 ]

[Edytowany przez Marek Lewandowski dnia 17.03.2004 o 14:09 ]

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 17 mar 2004, 14:08

Nie mają PRAWA!!!!!!!!!!!!!!!!! To są pieniądze ZNACZONE

[Edytowany przez Alex dnia 17.03.2004 o 14:08 ]
phm. Wojciech Cabaj
Komendant Hufca ZHP Chełmża
Drużynowy 49 Drużyny Harcerskiej im. K. Wielkiego z Chełmna,

Marek Lewandowski

Post autor: Marek Lewandowski » 17 mar 2004, 14:13

ALEX napisał:
Nie mają PRAWA!!!!!!!!!!!!!!!!! To są pieniądze ZNACZONE

[Edytowany przez Alex dnia 17.03.2004 o 14:08 ]
Do wielu rzeczy nie mają praw a i tak to robią, łamanie praw , a często i zwykłej przyzwoitości jest rzeczywistością w naszym związku, i nie jest pocieszeniem że robi to mała grupa ludzi, tylko jest zatrwarzające to że jest to po cichu aprobowane przez większość. Usprawiedliwień dużo się przy tym znajduje: "bo trzeba dbać o dobrą atmosfere", "bo jeszcze się nauczy", "bo jest młody i jeszcze dużo pozna" itp. itd. A jeżeli znajdują się tacy jak naprzykład ja czy Ty Alexie, to często spotykamy się z zarzutem: "bicia piany". i coraz częściej mam wrażenie że "głową muru nie przebijesz", a jednocześnie tkwi we mnie jeszcze ten idealizm, ta nadzieja że można wiele rzeczy zmienić... że może, że jeszcze...

[Edytowany przez Marek Lewandowski dnia 17.03.2004 o 14:26 ]

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Pozyskiwanie środków”