sprawnośći harc.:3 pióra

Wydział Programowy
Zablokowany
Mroofczyk

Post autor: Mroofczyk » 25 sie 2003, 12:44

Dzięki za wszystko! :D

Pozdrawiam i czuwaj!

--
ćwik Mateusz Grzyb,11 KDH Kajman hufiec Kłodzko chorągiew Dolnośląska

agacia:)

Post autor: agacia:) » 25 sie 2003, 16:55

u nas najczęściej spalają się na milczku... a róża wiatrów to coś takiego że wyznaczasz sobie punkt na któym stoisz no i robisz sobie od tego takie strzałeczkii zaznaczasz ciekawe punkty na tym terenie gzdie jesteś. no i trzeba tez opisać co nieco ten teren, rośliny, zwierzęta itp. itd etc.

--
witaj szkoło......

Mała Mi

Post autor: Mała Mi » 25 sie 2003, 16:58

u nas to sie proporcowy nazywa :)

--
:pppppppppppp

Mroofczyk

Post autor: Mroofczyk » 26 sie 2003, 10:20

Pozdrawiam i czuwaj!

--

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 26 sie 2003, 12:11

Mroofczyk napisał:
nazwa jakaś trochę taka eee...niepasująca bardzo taka duchowa możesz mi powiedzieć skąd się taka nazwa wzięła?
Od przedwojnia, "Trzy Pióra Harcerza Orlego"

Mała Mi

Post autor: Mała Mi » 26 sie 2003, 13:05

--

Mroofczyk

Post autor: Mroofczyk » 26 sie 2003, 13:09

Pozdrawiam i czuwaj!

--

Mała Mi

Post autor: Mała Mi » 26 sie 2003, 13:14

--

Mroofczyk

Post autor: Mroofczyk » 26 sie 2003, 18:41

Pozdrawiam i czuwaj!

--

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 27 sie 2003, 11:24

Wracając do meritum, czyli wersji poprawnej regulaminu 3 Piór , dotarłem do szeregu historycznych tekstów. W porównaniu z dotychczas obowiązującym w ZHP, sądzę że jest jedna zasadnicza pomyłka. Otóż dawniej próbę wstrzemięźliwości ograniczonej do "runa leśnego" /dostajesz zacierkę i 3 zapałki,kromkę chleba i jedno jajko resztę zdobąź sam/
zawsze łączono z leśną samotnią. Ponieważ w regulaminie aktualnym jest to osobny punkt, po którym jest samotnia, traktują to wszyscy jako osobne wymaganie . Stąd "głodówki" i wyjścia po nich do lasu.
Zasadniczo samotnia miała pokazać umiejętność wtopienia się w las i korzystania z jego dóbr - stąd nie głodówka a ograniczenie jedzenia do tego, co da las na podstawie wiedzy przyrodniczej/przyrodoznawstwa/. Sprawność ta również zawierała wymóg
obecności w wyznaczonym punkcie 2 x na dobę i ujawnienie się na umówiony sygnał.

Maciaf
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciaf » 27 sie 2003, 12:36

Stary Wilku,
Czy moglbys "wrzucic" na forum pelny tekst proby o ktorej piszesz? Bardzo mi sie podoba - wreszcie czesc poswiecona wstrzemiezliwosci od pokarmu nabiera sensu.
hm. Maciek spod Gaików HR
Chorągiew Śląska, Hufiec Beskidzki

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 27 sie 2003, 16:30

To nie jest takie proste, bo korzystałem z opisów i wspomnień w przedwojennej prasie harcerskiej i opisach cytowanych z kronik. Mam te notatki z czasów, gdy opracowywałem szereg prób na potrzeby Sztabu Ofensywy Starszoharcerskiej, ale spróbuję dotrzeć do kompletnych regulaminów , którymi się wtedy też posługiwałem.

[Edytowany przez StaryWilk dnia 27.08.2003 o 17:33 ]

Mroofczyk

Post autor: Mroofczyk » 27 sie 2003, 18:22

Pozdrawiam i czuwaj!

--

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 01 wrz 2003, 18:08

"Róża wiatrów" chyba wzięła się z jakiegoś dziwnego przekształcenia "gwiazdy osobliwości lasu" - jednego z zadań na Leśniego człowieka(**)(dwa pióra) wg starego regulanu(1985). Gwizada osobliwości - róża wiatrów - jeden kit. ;)

Tomasz Rojek

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 03 wrz 2003, 11:20

3 pióra zostały i nawet awansowały. Teraz to sprawność mistrzowska. Kilka postów temu pisałem, że nadaje się ona na mistrzowską. Poczytałem jeszcze raz o nowym systemie i zmieniłem zdanie. Ta sprawność musi być mistrzowska, bo wszędzie jest zdobywana od 18 (ew. 16) roku życia, czyli przez wędrowników, a dla nich są tylko mistrzowskie.

(+)Próba lasu zewoluowała w kierunku takim jak opisał to StaryWilk (bardzo mi się ta wersja podoba)
(-)Próba milczenia została trochę wyjałowiona. Nie ma nic o myśleniu w tym czasie - samo milaczenie.
(?)Próba głodu stała się rzeczywistą próbą głodu.

Brakuje mi w nowych wyamganiach, tak samo jak brakowało w starych, zastrzeżenia, że sprawność ta może być zdobywana raz w roku. Kiedyś było to napisane, obecnie to tylko tradycyjne wymaganie.

Fajnie, że do Robinsona wróciły 24h w lesie.
Tomasz Rojek

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”