Komunikat Naczelnictwa PH Wydz. Spec. GK ZHP – nr 7 /

forum Poczt Harcerskich
ODPOWIEDZ
PH 101 Lomża
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 20 wrz 2007, 20:07
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PH 101 Lomża » 17 sie 2008, 15:35

Komunikat Naczelnictwa Poczt Harc. Wydz. Spec. GK ZHP – nr 7 / sierpnień’08

Druhny i Druhowie!
Naczelnicy Poczt Harcerskich!

Z głębokim żalem i bólem przyjąłem wiadomość o odejściu z naszych pocztowo / harcerskich szeregów na Wieczną Wartę, po długiej i ciężkiej chorobie hm. Heleny Ulińskiej...
Niech Jej ziemia lekką będzie, a pamięć w sercach najbliższych zostanie po wsze czasy!

Pogrążony w smutku i żałobie Druhu Tadeuszu!
Skoro nie było nam dane uczestniczyć w Ostatniej Drodze nieodżałowanej pamięci Małżonki - łącząc się z Tobą Druhu w bólu i żalu; przyjmij, proszę ode mnie samego i Naczelnictwa Poczt Harcerskich Wydziału Specjalności Głównej Kwatery ZHP oraz całej naszej Specjalności najgłębsze z serca płynące wyrazy współczucia.
„Czas jest najlepszym lekarstwem na smutek, a wspomnień nikt nam nie odbierze”

Uprzejmie informuję, że w dniu 6 sierpnia br. od godz. 10.00 na placu programowym Harcerskiego Ośrodka Śląskiej Chorągwi ZHP w Chorzowie, podczas IX Zlotu Harcerzy i Skautów Środkowoeuropejskich – Silesia’2008 odbyło się otwarte V. Posiedzenie Naczelnictwa PH Wydz. Spec. GK ZHP. To kolejne posiedzenie, połączone z Polową Zbiórką Poczt Harcerskich i warsztatami dla młodych stażem naczelników PH zwołane tym razem przez Naczelnictwo Poczt Harcerskich WS GK ZHP dla uczczenia Dnia Poczt Harcerskich. Z poszczególnych poczt w spotkaniu udział wzięli:
PH 5 Rybnik – phm. Jan Bochenek,
PH 30 Szczecin II – hm. Janusz Czyż,
PH 40 Częstochowa – hm. Bogusław Stanisz,
PH 101 Łomża – hm. Henryk F. Karwowski HR,
PH 107 Częstochowa II – dh. Marcin Janik,
PH 122 Skawina – hm. Marek Bieżanowski HR,
PH 136 Krotoszyn – hm. Wiesław Grobelny HR,
PH 139 Kielce III – hm. Sylwester Padjas,
PH 149 Knurów – phm. Bogusław Szyguła
PH 156 „Arkona” Wałbrzych – dh. Aleksander Michalak.
Po rozpoczęciu spotkania przywołano pamięć śp. hm. Marii Hrabowskiej (w latach 1996-2001 Przewodniczącej ZHP, prof. dr hab. nauk medycznych, patomorfologa, immunologa Akademii Medycznej w Gdańsku).
Następnie omówiono działania poczt harcerskich prowadzone w ostatnim okresie czasu, przypomniano o obowiązku i zasadach archiwizacji wydawnictw pocztowych, snuto plany działań na przyszłość, a przede wszystkim wspominano, wspominano… Podjęto decyzję o przygotowaniu w przyszłym roku wspólnego Centralnego Obozu Poczt Harcerskich połączonego z ich przeszkoleniem. Dokonano wpisu do naszej kroniki i uzgodniono sposób jej prowadzenia. Zapoznano się z multimedialną prezentacją o Pocztach Harcerskich specjalnie przygotowaną pod kątem Dnia Poczt Harcerskich na potrzeby uczestników Zlotu Silesia’2008 przez phm. Katarzynę Wajdzik (PH 142 „Swarożek” Kraków III). Zgodnie z tradycją wymieniono się okolicznościowymi wydawnictwami przygotowanymi z okazji spotkania…
Na podkreślenie zasługuje fakt, że przez miejsce gdzie trwało spotkanie – (stoisko obsługi uczestników zlotu wystawione przez dwuosobową załogę PH ZHP 101 Łomża, przy wspaniałym wsparciu PH ZHP 40 Częstochowa, a nawet, przez 41,3 godziny przez PH ZHP 136 Krotoszyn) – przez cały czas przewijało się setki skautów i harcerzy.
Wynikało to z tego, że jednym z zadań niezbędnych do zaliczenia wymagań i zdobycia odznaki zlotowej „Frienship Award” było zaprojektowanie znaczka pocztowego. Mogli to zrealizować w naszym skromnym stoisku. Tutaj też otrzymywali potwierdzenie zrealizowania tego zadania.
Dh. Wiesław Grobelny (PH Krotoszyn) udzielał lekcji ręcznej produkcji kopert, a za piękniejsze projekty (wg własnej oceny) nawet „częstował” swoimi wydawnictwami. Skauci po własnoręcznym złożeniu i sklejeniu kopert z wydrukowanym wcześniej logo zlotu, mogli je zabrać ze sobą.
Najbardziej egzotycznymi osobami, którym potwierdzano realizację tego zadania okazały się skautki z Egiptu i Omanu. Gościliśmy też naszych harcerzy-rodaków z dalekiego Kazachstanu, którzy tylko cztery dni zmierzali pociągami pokonując około 5.000 km, by zasiąść z innymi w kręgu zlotowego ogniska i znaleźć nowych przyjaciół…

Przy bramie głównej, zgodnie z decyzją Komendy Zlotu usytuowany był namiot, w którym członkowie Polskiego Związku Filatelistycznego Oddział Ruda Śląska (podszywając się pod poczty harcerskie, stosując od lat bezprawnie, co bezsprzecznie ustalono oglądając ich wydawnictwa, nasze nazwy, znaki i logo - handlowali, handlowali…) Aby zapobiec takim ekscesom na przyszłość planowane jest oficjalne wystąpienie do ich władz nadrzędnych.
Swoją placówkę terenową na dni kilka wystawił też Oddział Poczty Polskiej z Chorzowa. Poczta Polska uczciła ten zlot wydając i stosując dwa rodzaje okolicznościowych datowników pocztowych – Urząd Pocztowy w Katowicach od dnia 01.08.2008 r. i Urząd Pocztowy w Chorzowie od dnia 08.08.2008 r.
Dziękuję za nadesłane pozdrowienia, relacje i wzory wydawnictw do zamieszczenia w naszym jubileuszowym kwartalniku „Pocztowe Komunikaty” – czekam na kolejne materiały…
Dziękuję tym wszystkim, którzy już nadesłali do mnie, bądź obiecali odszukać i użyczyć wszelkie wydawnictwa i fotografie ze zlotów, sabatów, złazów oraz informacje dot. poszczególnych PH itp. w celu opracowania ich do zakładanej kroniki naszej SPECJALNOŚCI. Po wykonaniu fotokopii gwarantuję ich zwrot.

Informuję, że na moje ręce wpłynęło pismo od Burmistrza Łęczycy dot. udziału poczt harcerskich w obchodach 69 rocznicy bitwy nad Bzurą w dniu 07.09.2008 r. serdecznie zachęcam do udziału, szczególnie zamieszkujących w tym rejonie. Więcej informacji na www.bitwa-bzura.leczyca.info.pl

Czuwaj!

hm. Henryk F. Karwowski HR
Naczelnik Poczt Harc. WS GK ZHP

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Poczty Harcerskie”