Harcerskie Ofiary Stanu Wojennego 1981-1983

forum poświęcone historii harcerstwa
Zablokowany
dono
Stały bywalec
Posty: 340
Rejestracja: 18 sie 2004, 13:49
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 25 gru 2006, 17:33

Czuwaj!

Mając na uwadze refleksję ostatnich dni , tą związaną z 25 rocznicą ogłoszenia Stanu Wojennego w Polsce , nasuwa mi się pytanie . W ówczesnej komunistycznej Polsce szerokim echem obiły się pacyfikacje kopalń , w szczególności Wujka czy "Manifestu Lipcowego" oraz morderstwa w innych miejscach Polski [patrz. Stocznia Gdańska] . Jak ruch harcerski odczuł wprowadzenie Stanu Wojennego , w szczególności środowiska niezależne ? Czy odbywały się takie same aresztowania jak w przypadku członków Solidarności . Czy są ustalone jakieś ofiary śmiertelne Stanu Wojennego grupujące się ze środowisk harcerskich ?

Z Błękitnym Niebem!
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

StaryWilk
Stały bywalec
Posty: 2830
Rejestracja: 28 lut 2003, 13:47
Lokalizacja: Biały Szczep
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 26 gru 2006, 20:20

Przyznam się szczerze, że nigdy nie dotarły do mnie jakieś sprawdzone relacje o harcerskich OFIARACH stanu wojennego. Może ktoś o harcerskich korzeniach poniósł konsekwencje bezprawnych działań bezpieki przeciwko Solidarności. Wiadomo też, że bezpieka usiłowała skutecznie infiltrować KIHAM-y i inne niepokorne środowiska ZHP. Jeśli uznamy harcerzy uwikłanych w szantaż bezpieki, udajacych mniej, lub bardziej skutecznie uległość, w myśl bardzo użytecznych wskazówek z czasów okupacji zawartych w "Wielkiej Grze" Druha Kamińskiego, to można takie osoby uznać za POKRZYWDZONE, choć do dziś nikt IM nie oddał sprawiedliwości, a w myśl nowej Ustawy lustracyjnej dostaną za swoje niepopełnione winy, choć w wielu wypadkach chronili całe środowiska, nie mówiąc o bliskich. To może być ponowna KRZYWDA i tragedia w wielu przypadkach.
Oczywiście nie mówię o renegatach czyniących donos źródłem zysku lub innych korzyści.
Ci nigdy nie byli harcerzami, a farbowanymi lisami.
Innym problemem jest pozostawienie bez harcerskiego "przepraszam" skrzywdzonych usunięciem przez partyjne władze ZHP instruktorów, jak choćby Kohub /autor wspaniałych harcerskich książek, redaktor internetowej Pobudki/ czy całych jednostek jak hufiec Trzebinia. To prawdziwa plama na naszej lilijce, nie zmyta do dziś.
Ostatnio zmieniony 29 gru 2006, 11:40 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

aim1
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 01 lis 2005, 23:40
Lokalizacja: Poznań
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: aim1 » 26 gru 2006, 22:52

Za wikipedią mogę podać tymczasem, że dh Stanisław Czopowicz był internowany po wprowadzeniu stanu wojennego, jako Przewodniczący Rady Porozumienia KIHAM.
pwd.Jarosław Kowalski
Wielkopolska Chorągiew Harcerzy
Zespół Historyczny Okręgu Wlkp. ZHR

StaryWilk
Stały bywalec
Posty: 2830
Rejestracja: 28 lut 2003, 13:47
Lokalizacja: Biały Szczep
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 27 gru 2006, 12:22

Zatrzymany, za "wywrotową działalność i to w ZHP" /oczywiście chwalebnie wywrotową :D/był w tych latach druh Kazek Wiatr /były przew. ZHR i obecny Senator/. Za malowanie równie wywrotowych, ale nie harcerskich haseł druh hm Jurek Zieliński /były szczepowy BS/, za manifę pod.... szpitalem MSW w Krakowie druh phm Andrzej Janus /Też z BS/. Ale to są osoby niewątpliwie pokrzywdzone, a nie Ofiary.......
Ostatnio zmieniony 29 gru 2006, 11:50 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”