Harcmistrz Rzeczpospolitej

forum poświęcone historii harcerstwa
ODPOWIEDZ
NecrohronoS
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: 24 lut 2003, 16:07
Lokalizacja: KIS Góra 288
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: NecrohronoS » 14 paź 2005, 01:46

Ile było rozkazów przyznających ten stopień? ja wiem o dwóch: 1927(ZHP), 2004 (ZHR). Ale dh. "Orsza" poslugiwał się tytułem hm. RP, a nigdzie nie mogłem znaleść tego rozkazu.
Poza tym co myślicie o tym stopniu? Czy powino się go uznawać(także ten przyznany w ZHR) i mówić dh. hm RP Olga Drachanowska - Małkowka, czy nie.
Jeśli tak (a ja tak uważam) to czy wznowić przyznawanie? Ja bym pośmiertnie: Andrzejowi Małkowskiemu, Aleksandrowi Kamińskiemu i Stefanowi Mirowskiemu.
Internetowy Kronikarz Szczepu
HO Bogdan Ciechomski
Szczep 288 WDHiGZ im. Kornela Makuszyńskiego

StaryWilk
Stały bywalec
Posty: 2830
Rejestracja: 28 lut 2003, 13:47
Lokalizacja: Biały Szczep
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 14 paź 2005, 11:04

Druhu, poszperaj po Forum, przetoczyła się tu dyskusja o tym stopniu przy okazji "nominacji" przez Przewodniczącego ZHR do tego stopnia ś.p. Druha Strzembosza.
Druhna Oleńka stopień harcmistrzyni RP otrzymała w ramach przedwojennych nominacji, których było tylko 12. Stopień ten, początkowo miał być regularnym, najwyższym stopniem instruktorskim.
Przecyzuje to np. Rocznik Harcerski pod red. St. Sedlaczka z 1928 r. Miały funkcjonować 3 stopnie, phm., hm., i hm RP. Wymagało to nominacji bez prób dotychczasowych harcmistrzy. System "nie wypalił" /chodziło ostatecznie o to "podwyższanie"/ Ostatecznie nadano ten stopień HONOROWO 12 zasłużonym w tworzeniu ZHP i uchwalono nigdy wiecej tego stopnia nie nadawać. Z całym szacunkiem dla pamieci zmarłym, "obwołanie " Orszy przez wielkie zgromadzenie harcerskie hm RP nie było nominacją. Tym bardziej dyskusyjny , a raczej bezdyskusyjny jest brak "legitymacji prawnej" kogokolwiek do nadawania tego stopnia teraz i w przyszłości. Czym to grozi, niech posłuzy przykład 6000 nominowanych onegdaj do stopnia hmpl.
Ostatnio zmieniony 14 sie 2006, 16:40 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

dominik jan domin
Stały bywalec
Posty: 1640
Rejestracja: 23 wrz 2004, 16:47
Lokalizacja: Klerycki Krąg Harcerski WICEK
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 14 sie 2006, 10:16

Stopień Harcmistrza Rzeczpospolitej NIE OBOWIĄZUJE. Nie ma go w żadnym z obecnych dokumentów.

Tak samo, jak nie obowiązuje stopień organizatora ani harcmistrza PL.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

StaryWilk
Stały bywalec
Posty: 2830
Rejestracja: 28 lut 2003, 13:47
Lokalizacja: Biały Szczep
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 14 sie 2006, 16:28

Drodzy Druhowie, ten wątek w innym miejscu był już na tym forum wielokrotnie omawiany, łącznie z d o k ł a d n y m podaniem listy nominowanych, oraz zasad nadawania tego stopnia. Informacje z Wikipedii zostały zredagowane poprawnie. Nikt, powtarzam, NIKT po uchwałach Zjazdów z przedwojnia dotyczących tego stopnia, nie miał, nie ma i nie będzie miał prawa tego honorowego stopnia nadawać. Oba przypadki, o których Druh wspomina mają charakter "sentymentalno - emocjonalny" , bardzo piękne, ale zupełnie pozbawione podstaw prawnych. No i sprawa obowiązywania tego stopnia do dziś - wobec tych 12 osób jest to stopień obowiązujący, bo nikt go nie zniósł, ani nie odebrał, ale tylko wobec tych nominowanych w 1927 r. Na marginesie, tak jak przy dyskusji o Prawie Harcerskim, nowi użytkownicy jakoś nie czytują Forum wstecz, a szkoda.
Ostatnio zmieniony 14 sie 2006, 16:39 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

ogur
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 06 wrz 2007, 08:26
Lokalizacja: 11 TDH Wrzosowisko
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ogur » 26 lis 2007, 21:33

Strałem sie przeglądnac forum, niestety, albo moje poszukiwania nie były zanadto dobrze zorganizowane, albo być może już nie ma tych tematów.
Przejde do rzeczy....
poszukuje informacji o stopniu instruktorskim "organizator", który jest obecnie wycofany. Zależy mi na informacji, kiedy on został wycofany...
tak samo o harcmistrzu Polski Ludowej.
Licze na pomoc.
Michał Bartyzel ćw.
Przyboczny 11 Tarnobrzeskiej Drużyny Harcerskiej "Wrzosowisko"
http://www.wrzosowisko.tbg.net.pl

bzyku
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 29 kwie 2005, 20:07
Lokalizacja: KI SZANIEC
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: bzyku » 26 lis 2007, 21:44

hm.PL był wycofany w 1989.
Krąg Instruktorski SZANIEC
www.szaniec.org.pl
przyboczny 13 CDH - JENOTY

repik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 10 cze 2002, 15:49
Lokalizacja: 44 SH "Krzemień"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 27 lis 2007, 11:08

W drugiej połowie lat 90-tych trwała w ZHP ożywiona dyskusji, co do wprowadzenia honorowego stopnia harcmistrza RP. Zjazd ZHP w 1997 r. zobowiązał Radę Naczelną do przeprowadzenia dyskusji instruktorskiej i podjęcia decyzji w tej kwestii. Sprawą zajął się ówczesny członek Rady Naczelnej hm. Tomasz Katafiasz (z Instytutu Historii AP w Słupsku). Swoje badania przedstawił na konferencji instruktorskiej (podsumowującej dyskusję w ZHP na temat liczby stopni instruktorskich), która odbyła się na Zlocie „Gniezno 2000”. Poniżej cytuję fragmenty referatu dh. Tomasza - „Harcerskie stopnie instruktorskie w aspekcie historycznym” dotyczące interesującego nas tematu.

Po raz pierwszy jednolity system stopni instruktorskich dla całego, zjednoczonego ZHP ogłoszono w rozkazie Naczelnictwa L.29 z dnia 25 VI 1920 r. Aż do 1926 r. były odtąd trzy stopnie: dwa instruktorskie - podharcmistrza i harcmistrza oraz stopień kandydata na instruktora - przodownika. W 1920 r. ogłoszono też pierwszą listę 138 podharcmistrzów. W 1924 r. w harcerstwie męskim uściślono wymagania stopni instruktorskich. W harcerstwie żeńskim nazwy stopni brzmiały: przodownica, podharcmistrzyni i harcmistrzyni. Posiadający je instruktorzy należeli do kategorii czynnych członków ZHP.
W 1925 r. Organizacja Harcerzy liczyła 358 instruktorów, w tym 7 hm., 154 phm. i 197 przodowników. Stopnie przyznawało Naczelnictwo ZHP. (…)
VI Zjazd Walny ZHP( w czerwcu 1926) zniósł stopień przodownika pozostawiając tylko stopień instruktorski harcmistrza oraz próbny stopień podharcmistrza. Naczelnictwo ZHP rozkazem L.19 z 7.12.1927 przemianowało przodowników i przodownice na podharcmistrzów (-strzynie), podharcmistrzynie i podharcmistrzów na harcmistrzów (-strzynie) i to poprzez ... zastąpienie dotychczasowych nazw w regulaminach i w przepisach - nowymi. Zaś w miejsce dotychczasowej nazwy harcmistrz - harcmistrzyni nakazano po prostu wpisanie stopnia hm RP .
Nie było zatem żadnego „honorowego stopnia” hm RP !
Naczelnictwo tym samym rozkazem upoważniło obie Główne Kwatery do ustalenia i ogłoszenia szczegółowych wymagań i przepisów dotyczących stopni instruktorskich. Przepisy te ukazały się w 1928 r. i zaczęły obowiązywać od 1 IV 1928 r . I wówczas Główne Kwatery przeprowadziły weryfikację stopni instruktorskich i wówczas też dopiero mogły nadać stopnie harcmistrzów (-strzyń) RP. Otrzymały je wszystkie czynne wówczas w ZHP osoby z zatwierdzonym stopniem harcmistrza - łącznie 12 (4 instruktorki: J. Falkowska, O. Małkowska, H. Śliwowska-Grażyńska, M.Wocalewska oraz 8 instruktorów: H. Glass, Adolf Heidrich, Tadeusz Maresz, ks. J. Mauersberger, P. Olewiński, E. Piasecki, S. Sedlaczek i T. Strumiłło). Jest natomiast zagadką , czemu stopnia tego nie przyznano już potem nikomu (kłopoty z wymaganiami ?) i przez to, że otrzymały go osoby (żyjące wówczas!) w większości dla Związku kluczowe (historyczne), stopień zaczęto potocznie uznawać za jakoby honorowy.
W praktyce więc, aż do 1936 roku pozostały 2 stopnie instruktorskie, przy czym pełnia praw członkowskich przysługiwała tylko harcmistrzom, a podharcmistrz traktowany był jako stopień wstępny ( jak poprzednio przodownik).
W 1936 roku wprowadzono próbę drużynowej i drużynowego. W harcerstwie męskim nie była ona jednak jednoznaczna ze stopniem - dawała wyłącznie uprawnienia do prowadzenia drużyny. Natomiast w Organizacji Harcerek zaliczenie próby było równoznaczne z uzyskaniem stopnia „drużynowej po próbie” jako pierwszego stopnia instruktorskiego (ale też bez pełni praw członkowskich!). Ponadto w harcerstwie żeńskim praktykowano osobne próby instruktorek specjalności . Utrzymano też stopień działacza dla członków współdziałających. Nadawanie stopni przeszło w gestię Głównych Kwater .
W 1938 roku w Organizacji Harcerzy było 2281 instruktorów, w tym 649 hm. i hm RP, 1503 phm. i 129 działaczy. W Organizacji Harcerek było 209 harcmistrzyń i hm RP, 216 podharcmistrzyń, 22 instruktorki specjalności, 14 działaczek oraz 1280 drużynowych po próbie.
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

StaryWilk
Stały bywalec
Posty: 2830
Rejestracja: 28 lut 2003, 13:47
Lokalizacja: Biały Szczep
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 27 lis 2007, 13:39

Druh Tomasz nie dobadał sprawy do końca :)
Otóż, kłopot ze wspomnianym PRZEmianowaniem harcmistrzy na Hm RP polegał na tym, że z tą nominacją jednocześnie zaistniała jakby dwoistość ścieżki praw czynnego członka ZHP.
Najlepiej oddaje to "Zbiór Przepisów obowiązujących w ZHP" z 1928 r. pod red. St. Sedlaczka. Tamże, na str. 97 znajduje się takie znamienne sformułowanie:
13. Czynni Członkowie ZHP dzielą się na harcmistrzów i działaczy harcerskich. Są DWA stopnie harcmistrzów : 1. harcmistrz, 2. harcmistrz Rzeczypospolitej.
Po prostu ...nabałaganiono. PRZEmianowano 12 osób, a równocześnie "próbni" podharcmistrzowie realizowali swe próby haemów. No i co dalej NOminować do Harcmistrza, czy harcmistrza RP ?! 2-gi, czy trzeci stopień ? A właściwie ile to mamy tych stopni, skoro pełnię praw daje.....hm, dz.h. i hm RP ?! /dz.h - działacz harcerski, brązowa podkładka i lilijka/ . W praktyce chodziło o utrzymanie systemu dwóch stopni i kłopot sprawił podharcmistrz. Chciano go zastąpić, co się nie udało i system "na powrót" się...obsunął.
Śp. Olgierd Fietkiewicz dotarł do uchwały wstrzymującej nadawanie Hm RP, z uzasadnieniem, że tego stopnia nie będzie i że uznaje się go jako symbol "ojców /i matek/ założycieli" , bo w praktyce takich osób dotyczył. W tej chwili nie mam pod ręką tego artykułu z Harcerstwa, może go wykopię.
Prócz tego byli jeszcze oznaczani symboliką instruktorską kapelani /fiolet/ i instr. specjalności : lekarz : ciemny amarant, instr. techniczny : niebieska. / st. prawny 1928 r./
Harcmistrz PL
"honorowy stopień Instruktorski" od 13 I 1965 r. do 1989r./?/
Nadano kilka tysięcy tych stopni harcmistrzom po 10 -letniej służbie i "raporcie do Naczelnika".
W wyniku "Odnowy harcerskiej" zniesiony i w wyniku protestów nie przekształcony w Hm RP /!/
Organizator
Wprowadzony w 1969 r.
Biała podkładka , miał to być instruktor po podstawowym przeszkoleniu do prowadzenia drużyny.
W praktyce przyznawano go osobom niepełnoletnim, /po ukończ. 16 lat/ co stwarzało określone problemy prawne.
W okresie I Odnowy Harcerskiej zlikwidowany.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2007, 13:55 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

19kldh
Stały bywalec
Posty: 3888
Rejestracja: 27 maja 2002, 09:19
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 27 lis 2007, 15:04

StaryWilk pisze:Organizator
Wprowadzony w 1969 r.
Biała podkładka , miał to być instruktor po podstawowym przeszkoleniu do prowadzenia drużyny.
W praktyce przyznawano go osobom niepełnoletnim, /po ukończ. 16 lat/ co stwarzało określone problemy prawne.
W okresie I Odnowy Harcerskiej zlikwidowany.
Zlikwidowany między majem a grudniem 1982 r. (jak znajdę chwilę to "pogrzebię" w archiwum)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

ogur
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 06 wrz 2007, 08:26
Lokalizacja: 11 TDH Wrzosowisko
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ogur » 30 lis 2007, 08:25

Druhowie naprawde mi pomogli.
Dziękuje serdecznie za pomoc :)
pozdrawiam.
Michał Bartyzel ćw.
Przyboczny 11 Tarnobrzeskiej Drużyny Harcerskiej "Wrzosowisko"
http://www.wrzosowisko.tbg.net.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”