Wrażenia po Wędrowniczej Watrze Suchedniów 2008

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 04 wrz 2008, 12:55

Dokładnie - chyba nie będzie problemem podanie takich wymagań - pozwoli to środowiskom wędrowniczym jakoś ukierunkować swoją pracę, aby móc "powalczyć" o ten tytuł, choć wiadomo, że nie jest najważniejszy jako sam w sobie.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 04 wrz 2008, 17:49

Napiszę tutaj jeszcze raz Primus inter pares nie jest głównym celem watry jest to wyróżnienie które jest przyznane patrolowi za jego pracę nie ma wymagań i mam nadzieję że mieć ich nie będzie.
Co do zadaszenia miejsc programowych wchodziło w grę 40 namiotów na raz co jest juz problemem.
Rozpoczęcie Watry nie miało być i nie było mową czytaną z kartki.
Co do MIŚia to przy 60 patrolach jest to niewykonalne.
hm. Jakub Juszyński

Bruno
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Bruno » 04 wrz 2008, 18:00

To, że nie mówiłeś z kartki akurat było widać;) Zresztą nikt od Ciebie tego nie wymagał - miałem tylko na myśli, że można było sobie jakiś zarys w głowie ułożyć bo improwizacje nie zawsze są super:)

Co do MIŚia to mówiąc szczerze jakoś bardzo za nim nie tęsknię:)
phm.Tomasz Barlak
48 Warszawska Drużyna Wędrownicza "Szaniec
www.hsr.zhp.pl
http://www.inspektorat.zhp.info/

merlin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: merlin » 04 wrz 2008, 19:19

Snorri pisze:Jestem za jawnością kryteriów przyznawania tego najważniejszego wyróżnienia wędrowniczego.
A ja nie. I mam nadzieję, że nie ma ekip które jadą na Watrę "po proporzec". Watra nie ma na celu wyłonienia najlepszego środowiska wędrowniczego. Myślę, że na tegorocznych zdobywców tytuł zadziała przede wszystkim motywująco. I chyba po to to wszystko. Ja gratuluję im bycia primus inter pares.

:)
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2008, 19:20 przez merlin, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Piotr Skowroński
zastępca szefa HSR
http://www.hsr.zhp.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 04 wrz 2008, 21:33

Sorki, że się wtrącam, ale:

1. jaki jest sens/cel przyznawania proporca, skoro to nie jest trofeum najlepszego środowiska? Sztuka dla sztuki?

2. jawność kryteriów podejmowania decyzji jest podstawą tzw. "transparentności", czyli tego, co stanowi podstawę demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Zajrzyj do Statutu, co na to Zjazd ZHP.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Snorri
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Snorri » 04 wrz 2008, 22:08

Popieram. Wybaczcie ale z postawą "nie ujawniamy motywów którymi się kierujemy" spotkałem się do tej pory tylko u tzw. "betonu". Np. tajność finansów hufca czyli nikt nie wie ile hufiec ma, skąd i na co wydaje. Z tym mi się to kojarzy.
Kto się kieruje regułami fair play nie powinien mieć nic do ukrycia.

Primus nie jest celem samym w sobie ale chyba coś symbolizuje? Skoro nie są znane reguły przyznawania to staranie się o niego traci sens. Gdzie tu demokracja?

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 04 wrz 2008, 22:13

Druhu jest bardzo prosty sposób do możliwości przyznawania tegoż tytułu przez druha konkretnie zorganizować kolejną Watrę po Wielkopolskiej. Nic prostszego. Wtedy druh będzie mógł wprowadzić swoje zasady jakie tylko chce. Nie mamy nic do ukrycia lecz powtarzam kolejny raz wyróżnienie to otrzymuje się za całokształt pracy i nie ma żadnych punktów ani słupków czy konkursów. Jest rozmowa w gronie komendy Watry.
Patrole swoją pracą powinny starać się o zdobycie Primusa a nie próbując sie podciągnac pod fikcyjne wymagania których jak pisałem nie ma i mam nadzieję że nie będzie. Koniec Offtopa
hm. Jakub Juszyński

washa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: washa » 04 wrz 2008, 22:27

zgadzam się w pełni z Kubą jeśli chodzi o zasady przyznawania PIP - ten tytuł jest uznaniowy, nie opiera się na kryteriach mierzalnych, bo nie jest celem samym w sobie. Ludziom którzy go przyznają - komendzie zlotu i zaproszonym przez nią innym członkom Jury chodzi przede wszystkim o wskazanie kierunku w jakim powinno iść wędrownictwo. nikt nie siada z tabelką i nie podlicza.

Macku - naprawdę nie widzisz sensu w przyznawaniu tego wyróżnienia bez mówienia wyróżnionym "jesteście najlepsi"? Dla mnie obecna sytuacja jest o wiele bardziej wychowawcza niż stawianie kogoś ponad innymi tylko dlatego że zdobył o dwa punkty więcej w jakiejśtam tabelce

Serdecznie pozdrawiam
pwd. Filip Springer
Redaktor Naczelny Magazynu Wędrowniczego "Na Tropie"
79 PDH "Wilki" im.Wa-Sha-Quon-Asin

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 04 wrz 2008, 22:54

washa pisze:zgadzam się w pełni z Kubą jeśli chodzi o zasady przyznawania PIP - ten tytuł jest uznaniowy, nie opiera się na kryteriach mierzalnych, bo nie jest celem samym w sobie. Ludziom którzy go przyznają - komendzie zlotu i zaproszonym przez nią innym członkom Jury chodzi przede wszystkim o wskazanie kierunku w jakim powinno iść wędrownictwo. nikt nie siada z tabelką i nie podlicza.
Dla mnie taka uznaniowość ma cechy totalistyczne, a w dodatku jest antywychowawcza i demoralizująca. Szkoda, że tak zasłużony instruktor tego nie widzi.
Macku - naprawdę nie widzisz sensu w przyznawaniu tego wyróżnienia bez mówienia wyróżnionym "jesteście najlepsi"?
Niczego takiego nie napisałem.
Samo wręczenie proporca jest WYRÓŻNIENIEM i nic więcej nie trzeba mówić. Ale powinni go dostawać ludzie najlepsi. Szczególnie, jeśli ma to być wskazówka dla innych, co sugerujesz.
Dla mnie obecna sytuacja jest o wiele bardziej wychowawcza niż stawianie kogoś ponad innymi tylko dlatego że zdobył o dwa punkty więcej w jakiejśtam tabelce
Zgoda. Wcale nie pisałem o punktach i tabelkach, więc nie polemizuj z tym, czego nie napisałem.
Natomiast powinno być jasne, kto i czemu dostaje proporzec. Nie są do tego konieczne żadne punkty, które przecież też są jakoś uznaniowe.

Nie wiem, czemu doświadczonym instruktorom muszę tłumaczyć podstawy pedagogiki i elementarz uczciwości.

Powtórzę pytanie: gdzie tu transparentność i statutowe wartości demokracji? Czego w ten sposób uczymy? Że na podstawie tajnych kryteriów WŁADZA może zrobić co chce? Proponuję przeczyta wątek o Dominiku, którego wywalono z ZHP, bo WŁADZA mogła zrobić co chciała na podstawie uznaniowych kryteriów.

Więc? Jak to jest? Czego uczycie wędrowników? Demokracji? W taki sposób?
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2008, 22:56 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

NorekWLKP
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: NorekWLKP » 04 wrz 2008, 23:14

Każda Watra posiadała swój lepszy, czy gorszy regulamin. Zadania są jasno sformułowane przez organizatorów dużo wcześniej. Jadąc na zwykły rajd harcerski też nie dostajemy do ręki szczegółowych kryteriów oceny na danym punkcie kontrolnym. Dla mnie wytyczne są jasne i raczej standardowe.

Film - można się z niego dowiedzieć, co drużyna robi na co dzień.
Zajęcia - czyli to, co patrol wrzucił do "wspólnego gara".
Wrażenie ogólne (zachowanie, aktywność, szef patrolu) - coś co jest kontrowersyjne, bo mało mierzalne, ale bardzo istotne.

Odpowiem tym, którzy nie rozumieją idei proporca. Kryteria nie są tajne, tylko dla niektórych niezrozumiałe. Tacy muszą być po prostu czujni i gotowi na nocny alarm. Przecież walka o proporzec trwa...
phm. Piotr Paterek

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 04 wrz 2008, 23:40

Jeśli jest tak, jak piszesz, to jest OK i nie mam zastrzeżeń. Ale kilka pytań:

- jak oceniacie film i to, co drużyna robi na codzień?
- jak oceniacie zajęcia patrolu?
- jak oceniacie "wrażenie ogólne"? - rozumiem, że to niemierzalne, ale jeśli możecie, to przybliżcie jakie wrażenie ogólne jest najlepsze.

Co decyduje, że jeden film jest uznany za lepszy, a drugi za gorszy. Dlaczego zajęcia patrolu A były lepsze od zajęć patrolu B?
Bo teraz wiem, co jest oceniane, ale nadal nie wiem, jak.

Myślę, że jednak warto pomyśleć co zrobić, żeby nie padały takie pytania jak tu zadane.

Poza tym, jak wyobrażacie sobie, że osoby nie rozumiejące idei proporca będą bardziej czujne, skoro nie wiedzą na co zwrócić uwagę?
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2008, 23:48 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

Snorri
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Snorri » 05 wrz 2008, 10:00

NorekWLKP pisze:Film - można się z niego dowiedzieć, co drużyna robi na co dzień.
Zajęcia - czyli to, co patrol wrzucił do "wspólnego gara".
Wrażenie ogólne (zachowanie, aktywność, szef patrolu) - coś co jest kontrowersyjne, bo mało mierzalne, ale bardzo istotne.
To jest już jakiś większy konkret.

Wybacz Kuba jeśli odebrałeś moje słowa jako osobisty zarzut. Trochę za ostro zabrzmiało. Nie o to chodziło. Patrol wyróżniony jest pewnego rodzaju wzorem godnym naśladowania. Żeby to robić trzeba wiedzieć co naśladować. Zazwyczaj patrol Primus był akurat na innej trasie niż mój i kontakt z nim był dość niewielki. Nie wiem więc na czym polega ten wzór.

Dla równowagi dodam co było fajne na tej Watrze:
- kawiarenki (wszyscy to powtarzają ale to prawda)
- prezentacja RoverWay
- koncert FOK (już się bałem że nie będzie koncertu w tym roku :]
- TUBA (co prawda nic z niej nie wynikło ale fajnie było podyskutować)
- zajęcia instruktorskie (poza tymi które się nie odbyły :( )
- mimo wszystko rozpalenie Watry - dobry pomysł (trochę gorzej z wykonaniem) - kwestia dopracowania
- zaproszenie i zajęcia ŻW oraz SOK - ukłon w stronę komendy że to zaaranżowała - w moim patrolu bardzo się podobało

Bruno
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Bruno » 05 wrz 2008, 10:40

Snorri pisze:- TUBA (co prawda nic z niej nie wynikło ale fajnie było podyskutować)
Nie zgodzę się, że nie wynikło - po Tubie następnego dnia w Na Tropie pokazał się artykuł Zuzy podsumowujący Tubę z wnioskami:) zachęcam do lektury:)
Maciek P pisze:Samo wręczenie proporca jest WYRÓŻNIENIEM i nic więcej nie trzeba mówić. Ale powinni go dostawać ludzie najlepsi. Szczególnie, jeśli ma to być wskazówka dla innych, co sugerujesz.
Maciek P pisze:Jeśli jest tak, jak piszesz, to jest OK i nie mam zastrzeżeń.
Zaprzeczasz sam sobie, bo raz mówisz, że to wyróżnienie a zaraz, że trzeba ujawniać kryteria, żeby wędrownicy wiedzieli w która stronę iść by stać się najlepszymi(bo jak sam twierdzisz PIP zdobywac powinni najlepsi)...Zastanów się proszę Cię- jesli byłoby to podane to każdy jechałby na watrę tylko po PIP co już nie jest wychowawcze. Pozatym gdyby było to jasne kazda ekipa działałaby i wyglądałaby tak samo! Gdzie wtedy miejsce na różnorodność, wyjątkowość, kreatywność, indywidualność? Wlasnie na podstawie tych rzeczy jest dawane to wyróżnienie - to nie jest i nie może być tytuł najlepszej drużyny wędrowniczej w kraju - chociażby dlatego, że nie masz pewności, że najlepsza druzyna w kraju wogóle na watre pojechała...
Maciek P pisze:Poza tym, jak wyobrażacie sobie, że osoby nie rozumiejące idei proporca będą bardziej czujne, skoro nie wiedzą na co zwrócić uwagę?
Przepraszam, że to powiem, ale czytając twoje skrajne wypowiedzi stwierdzam, że sam jej nie rozumiesz...
phm.Tomasz Barlak
48 Warszawska Drużyna Wędrownicza "Szaniec
www.hsr.zhp.pl
http://www.inspektorat.zhp.info/

NorekWLKP
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: NorekWLKP » 05 wrz 2008, 11:30

Maciek P pisze:Jeśli jest tak, jak piszesz, to jest OK i nie mam zastrzeżeń. Ale kilka pytań:

- jak oceniacie film i to, co drużyna robi na codzień?
- jak oceniacie zajęcia patrolu?
- jak oceniacie "wrażenie ogólne"? - rozumiem, że to niemierzalne, ale jeśli możecie, to przybliżcie jakie wrażenie ogólne jest najlepsze.

Co decyduje, że jeden film jest uznany za lepszy, a drugi za gorszy. Dlaczego zajęcia patrolu A były lepsze od zajęć patrolu B?
Bo teraz wiem, co jest oceniane, ale nadal nie wiem, jak.
Co decyduje? Po prostu jakość druhu, jakość.
phm. Piotr Paterek

Snorri
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Snorri » 05 wrz 2008, 12:19

Zajęcia - komenda ogląda konspekty, uczestnicy wystawiają oceny -ok
Film - domyślam się że komenda ogląda, naradza się i wybiera - ok
Działalność w roku - z filmu i strony czy jeszcze jest jakiś wywiad środowiskowy?
Wrażenie ogólne - podejrzewam że chodzi o postawę patrolowego i patrolu, opinię kom. trasy, jednolitość itp? Czy w dobrym kierunku myślę?

A tak co do tras: minusem wg mnie było to że na jednej trasie było blisko 200 osób podczas gdy inne odwołano. Coś tu nie tak.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicza Watra 2008”