Naramiennik wedrowniczy

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
Boodzioo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Boodzioo » 31 sie 2003, 23:19

Nie mam pojęcia! Nie jestem ekspertem. Ale teoretycznie tak jeśli nie ma pagonu nie może zdobywać HR. Naramiennik nie jest 7 stopniem poprostu jednym z warunków, ...bo czy krzyż jest 8?
Ten podział wcale nie jest taki zły. Poprostu po 2 stopnie na harcerzy młodszych, starszych i wędrowników. :)

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 31 sie 2003, 23:38

Boodzioo napisał:
Nie mam pojęcia! Nie jestem ekspertem. Ale teoretycznie tak jeśli nie ma pagonu nie może zdobywać HR. Naramiennik nie jest 7 stopniem poprostu jednym z warunków, ...bo czy krzyż jest 8?
Ten podział wcale nie jest taki zły. Poprostu po 2 stopnie na harcerzy młodszych, starszych i wędrowników. :)
kolejne wymaganie powiadasz, to tak jakbys powiedzial, ze zdobycie HO przy warunkach otwarcia HR sa tylko wymaganiem.
chodzi mi tu (jak to przeczytalem na stronie rpm wedrownictwo) o to, ze wymagania sa rzszezone o wymagania srodowiska, co oznacza, ze za pare chwil pojawia sie takie srodowiska w ktorych bedzie to wlasciwie kolejny stopien, tak samo boje sie o prob harcerza, z ktora sie nie zgadzam.

co do podzialu na stopnie odnosnie 2 na dany pion metodyczny, czy grupe wiekkowa, nie wypowiadam sie bo byloby to troszke nie zgodne z tematyka, a pozatym dosc szczepienia mojego jezyka na ten temat poczytajcie sobie na innych watkach.

naramiennik nie jest zly, ale widzialbym go jako rozwiniecie starego sytemu stopni
hm. Zbigniew Paweł Skupiński HR
komendant 109 Szczepu "Wataha" w Jordanowie Śląskim
Hufiec Łagiewniki

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 01 wrz 2003, 07:45

sw_Mikolaj2 napisał:
co oznacza kolejna probe

czyzbym sie dopatrzyl idei 7 stopnia :)
SKUPAÓsmego: zapomniałeś o próbie harcerza przed zdobyciem ochotniczki/młodzika...
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

Maciaf
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciaf » 01 wrz 2003, 08:14

HEJ!
Dzis dzien szczegolny - wszystkie wedrowniczki staja sie Harcerkami Orlimi - gratuluje :) !

W duchu takich zmian chcialbym wyrazic swoja radosc - wczoraj zdobylem naramiennik wedrowniczy. Odnowilem Przyrzeczenie Harcerskie w miejscu gdzie kiedys je skladalem. Tym samym znalazlem odpowiedz na pytanie, ktore postawilem rozpoczynajc watek.
Wtajemniczenie bylo dla mnie duzym osobistym przezyciem. Od obozu w zeszlym roku, wedrowalem z kijem, na ktorym umieszczony byl wymarzony "pagon". Przezyl wiec ze mna dwa obozy i teraz spoczywa juz na moim ramieniu. Dziekuje wszystkim, ktorzy mi w tym pomogli.

Dyskusja na temat naramiennika, jak widze, wzbudzila pewne watpliwosci. Sam jestem opiekunem kilku prob HO i HR. Zalozylismy, ze zdobycie naramiennika jest "obowiazkowe" - tak interpretujemy regulamin. Wedrownicy beda zdobywac go w druzynach lub pracujac w zespole namiestnictwa. Mysle, ze trzecia mozliwoscia zdobycia naramiennika mogla by byc proba w oparciu o zespol znaku sluzby.
Bo faktycznie - jak zdobyc stopien HO kiedy jest sie druzynowym zuchowym i nie pracuje w druzynie wedrowniczej? A przeciez chcac byc dobrym przewodnikiem powinnismy zdobyc przynajmniej 5 stopien.
hm. Maciek spod Gaików HR
Chorągiew Śląska, Hufiec Beskidzki

dziechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziechu » 07 wrz 2003, 20:48

Również i ja dostapiłem zaszczytu założenia naramiennika. Piękna chwila, najważniejsze dla nas wędrowników jest chyba fakt, że z pełną świadomościa-zapewne większą niż w moim przypadku 12 lat wcześniej możemy powiedzieć "mam nadal szczerą wolę..."
Interpretacja niektórych zmian wciąż wydaje się nie jasna.Moim skromnym zdaniem osoba, która zdobywa stopień HO lub HR powinna być wędrownikiem i działać w drużynie wędrowniczej.Jeśli taka osoba nie jest członkiem drużyny wędrowniczej a np prowadzi gromadę zuchową wówczas nie powinna ona otwierać prób na w/w stopnie. Problem pojawia się natomiast w chwili gdy taki drużynowy zuchowy chce otworzyć stopień instruktorski a jest to możliwe tylko, gdy jest otwarta próba na HO. Nie jestem pewien czy jest to zapisane w instrukcji w każdym razie taka polityka funkcjnuje w naszym hufcu. Co z tym począć?
A no mam kilka pomysłów ale to chyba nie do końca odpowiedni dział forum, aby się nad tym rozwodzić.
HEJ!
phm Jaro spod Giewonta HO

konan

Post autor: konan » 07 wrz 2003, 21:54

Hmmmmmm nie bardzo w moim środowisku był ruch wędrowników, dlatego pytania, które zadam mogą sie wydawać dla was oczywiste, ale ja tego nie wiem.
1. Na czym polega ruch wędrowników? Czym to sie różni od byłego harcerstwa starszego?
2. Czy są jakies wymagania na naramiennik wędrownika i czy wędrownicy mają go w taki sam sposób zdobywać jak ruch wędrowników?
3. czemu naramiennik mogli miec nieliczni?
4. Jak gługo zdobywa się naramiennik, powinno sie zdobywać?
5. Czy możemy zdobyć naramiennik jak nikt nigdy w naszym środowisku nie zdobywał czegoś takiego?
6. Czy to, że teraz sa wędrownicy to oznacza, że ten ruch wędrowników skupia wszystkich z grupy wędrowników?

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 08 wrz 2003, 06:17

http://www.wedrownictwo.net/

oraz polecam książkę "Wędrownicze abecadło", przeczytasz będziesz znać odpowiedzi na większość pytań...
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

Maciaf
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciaf » 09 wrz 2003, 08:32

HEJ!
Ominelismy pytanie zawarte w poprzednich wypowiedziach. Postawmy je na nowo:

Co zrobic z harcerzem, ktory chce zdobyc HO lub HR ale nie ma nic wspolnego z zadna druzyna wedrownicza?

(Przyklad - druzynowy zuchowy otwierajacy probe pwd.
Pomysly - powinien wstapic do druzyny wdr., powinien dzialac w zespole namiestnictwa i podejmowac tam zadania wedrownicze, powinien zdobywac znak sluzby przy kapitule hufcowej)

repik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 09 wrz 2003, 09:59

Osoby w wieku wędrowniczym stanowiące kadrę zuchową i harcerską powinny pracować w zespołach rówieśniczych zapewniających im wsparcie i możliwość rozwoju. Takimi zespołami są Kręgi Instruktorskie, Namiestnictwa, Rady Szczepów itp. Praca z młodą kadrą prowadzona w tych zespołach powinna opierać się na metodyce wędrowniczej. W związku z tym drużynowi i przyboczni nie należące do drużyn wędrowniczych powinny swój naramiennik zdobywać w takich właśnie zespołach wędrowniczych - instruktorskich.
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 09 wrz 2003, 11:10

repik napisał:
Osoby w wieku wędrowniczym stanowiące kadrę zuchową i harcerską powinny pracować w zespołach rówieśniczych zapewniających im wsparcie i możliwość rozwoju. Takimi zespołami są Kręgi Instruktorskie, Namiestnictwa, Rady Szczepów itp. Praca z młodą kadrą prowadzona w tych zespołach powinna opierać się na metodyce wędrowniczej. W związku z tym drużynowi i przyboczni nie należące do drużyn wędrowniczych powinny swój naramiennik zdobywać w takich właśnie zespołach wędrowniczych - instruktorskich.
Pewnie Druh Kamiński, przy Ognisku gdzieś w lepszym świecie ogromnie się ucieszył czytając ten post. Wszak to On właśnie chciał w nowym systemie zuchowym, by ta praca młodych uczniów i studentów była Ich polem służby i DALSZEGO HARCERSKIEGO ROZWOJU, odpowiadając na nurtujące wtedy Związek pytanie CO DALEJ z młodzieżą starszą.

Maciaf
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciaf » 09 wrz 2003, 15:39

HEJ!
Bardzo sie ciesze, ze na moje pytanie uzyskalem odpowiedz wlasnie od szefa Wydzialu Wedrowniczego i Starego Wilka. Rozwiazuje to kilka problemow mojego srodowiska.
Wiecie co zrobie z tymi postami? "Skopiuje i wkleje" w moim hufcu.

Czuwaj!

[Edytowany przez Maciaf dnia 10.09.2003 o 09:23 ]

hubcio
Starszy użytkownik
imię i nazwisko: Hubert Piotr Mika
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Warszawa-Centrum
Chorągiew: Stołeczna
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: hubcio » 23 wrz 2003, 19:18

Wy tu sobie druhowie tak miło o naramienniku wedrowniczym gadacie a tu jest inny problem - drużyny i środowiska żeglarskie - sorry nigdy nie widziałem pagonu do munduru żeglarskiego...

Zresztą musiałby się zmienić regulamin mundurowy a to jakos nie nadchodzi i co teraz???
hm. Hubert Mika HR
-----------------------------------
"I am working on my ticket if I can"

repik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 23 wrz 2003, 19:44

Proponuje zerknąć na poniższy adres:
http://wodniacy.zhp.org.pl/modules.php? ... =0&thold=0

hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 23 wrz 2003, 23:32

podoba mi sie pomysl na 22 mm watre, szkoda, ze "zieloni" musza nosic wielkie jak kosmos chyba 55 mm dwa razy wieksze.
psuje to koncepcje mundurow w moim srodowisku, bo my nosimy krutkie "nasowki" - 40 mm
hm. Zbigniew Paweł Skupiński HR
komendant 109 Szczepu "Wataha" w Jordanowie Śląskim
Hufiec Łagiewniki

Nikt_name

Post autor: Nikt_name » 24 wrz 2003, 09:32

Nie znajdziesz książkowej definicji, ponieważ jest to związek frazeologiczny luźny, a takich się w słownikach nie definiuje (bo nie ma po co, to po prostu zwykła suma znaczeń słów wchodzących w skład frazeologizmu). Związek międzyludzki to relacja zachodząca między osobnikami gatunku homo sapiens. Tyle. Jeśli koniecznie chcesz sięgać po słownik, to sprawdź definicję rzeczownika związek i przymiotnika międzyludzki.

--
Igor Kuranda HO
Szczep 7 Wieluńskich Drużyn Harcerskich

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”