Gdzie po HR?

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
Irmina
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Irmina » 11 cze 2008, 20:25

Mam nietypowy (bynajmniej dla mojego hufca) problem z próbą HR. Otóż jestem tzw. „wolnym” elektronem, tj. nie należę do żadnej drużyny i „zachciało” mi się zdobywać stopień HR. Mam problem, gdyż nie wiem, gdzie zdobywać owy stopień.
Kompetencje Komisji Stopni Instruktorskich nie obejmują przeprowadzania prób na stopnie harcerskie. W moim hufcu nie ma Kapituły Stopni **
I nie wiem, co zrobić. Realizować próbę przy jakiejś zaprzyjaźnionej drużynie? Można tak?
Mój Opiekun sam jest poniekąd bezradny. Może macie jakiś pomysł na rozwiązanie owego problemu?

** ostatnio podjęłam próbę stworzenia kapituły stopni wędrowniczych. Póki co wszystko na dobrej drodze, jednak nie chcę czekać z otwarciem mojej próby HR na Kapitułę, którą sama „organizuję” ….
"Człowiek poważny ma mało pomysłów
Człowiek pomysłowy nigdy nie jest poważny"

hubcio
Starszy użytkownik
imię i nazwisko: Hubert Piotr Mika
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Warszawa-Centrum
Chorągiew: Stołeczna
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: hubcio » 11 cze 2008, 21:01

W Wawie zapraszamy wszystkich chętnych wędrowników do Kapituły Stopni przy Wodno-Górskim Kręgu Akademickim "Carpe Noctum".

Z innych możliwości to proponuję poirozmawiaj np. z Komendantem Hufca, przedstaw mu próbę, usiądźcie z opiekunem i niech KH otworzy ci próbę a po jej zrealizowaniu i rozmowie z opiekum zamknie tę próbę i przyzna stopień.
hm. Hubert Mika HR
-----------------------------------
"I am working on my ticket if I can"

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 11 cze 2008, 21:18

ale nie potrzebujesz kapituly zadnej :) w podobnym przypadku do Twojego wlasnie koemndant hufca otwieral probe, a opiekunem proby byl pwd z HR.
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 11 cze 2008, 21:50

tak pwd z HR lub phm bez HR ale to gorsze wyjście. Powinien być HR
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

hubcio
Starszy użytkownik
imię i nazwisko: Hubert Piotr Mika
Hufiec: Warszawa-Centrum
Chorągiew: Stołeczna
Kontakt:

Post autor: hubcio » 11 cze 2008, 21:55

W naszej Kapitule opiekunem na HO jest inny HO lub HR (na HR inny HR).

Jakież zdziwienie na ostatniej kapitule miała druhna co przedstawiła nam swojego opiekuna - druh przedstawił się jako pwd. więc spytaliśmy o stopień a usłyszawszy, że wywiadowca to aż nas zamurowało.

Miłe było zdziwienie druha i druhny gdy tłumaczyliśmy, że posiadanie pwd. dla naszej kapituły nie ma znaczenia, że bierzemy pod uwagę tylko stopień harcerski.
Ostatnio zmieniony 11 cze 2008, 21:56 przez hubcio, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Hubert Mika HR
-----------------------------------
"I am working on my ticket if I can"

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 11 cze 2008, 22:13

Dokładnie - kapituły żadnej nie trzeba, wystarczy znaleźć opiekuna (napisał o tym sikor) i otworzyć - nawet w drużynie. Drużynowy może nadać każdy stopień harcerski, nawet jak sam takowego nie posiada - a to już temat na inną dyskusję :) Powodzenia w próbie!
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Irmina
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Irmina » 11 cze 2008, 22:58

Czyli ważny jest opiekun,a konkretnie jego stopień, tak?
Mój opiekun to hm HO, zatem KH może mi otworzyć próbę, tak?
Miło... :)

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 11 cze 2008, 23:04

tak przy okazji tematu stopni harcerskich. Oczywiscie zgadzam sie z Sikorem co do tego co napisal odnosnie opiekuna i w zaden sposob tego nie kwestionuje, zgadzam sie rowniez z Cebulem co do stopnia druzynowego albo i jego braku i nadawania stopnia - bezsprzecznie (choc spotkalem sie z opinia ze musi miec cwika) :) naszlo mnie tylko cos takiego - gdzie to jest napisane ?? Zadalem sobie trud poszukania tego ale chyba jest za pozno i nie moge nic takiego znalezc.
Gdzie sa zrodla tych twierdzen ? Wszyscy to wiedza, pisza w regulaminach kapitul stopni, pisza na forach, mowia, stosuja sie - ale gdzie to jest :)
phm. Łukasz Kordyzon HR

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 11 cze 2008, 23:05

tak, może.

Ale jak wspominał hubcio można zawrzeć umowę, że próbę przeprowadzasz w zespole wędrowniczym, nawet takim, do ktorego nie nalezysz, a kwestia wydania rozkazów nalezy do gestii stron.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 11 cze 2008, 23:06

tak harcmistrz moze byc opiekunem HR. wazny jest stopien instruktorski. Opiekunem na HR moze byc phm i hm lub ktos kto ma HR bez wzgledu na to czy jest instruktorem czy nie :) wiec chyba moze :)
phm. Łukasz Kordyzon HR

Irmina
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Irmina » 11 cze 2008, 23:25

LukaszCK pisze:tak przy okazji tematu stopni harcerskich. Oczywiscie zgadzam sie z Sikorem co do tego co napisal odnosnie opiekuna i w zaden sposob tego nie kwestionuje, zgadzam sie rowniez z Cebulem co do stopnia druzynowego albo i jego braku i nadawania stopnia - bezsprzecznie (choc spotkalem sie z opinia ze musi miec cwika) :) naszlo mnie tylko cos takiego - gdzie to jest napisane ?? Zadalem sobie trud poszukania tego ale chyba jest za pozno i nie moge nic takiego znalezc.
Gdzie sa zrodla tych twierdzen ? Wszyscy to wiedza, pisza w regulaminach kapitul stopni, pisza na forach, mowia, stosuja sie - ale gdzie to jest :)
Napisane jest w uchwale RN z 2003 roku:
5. Zdobycie stopni harcerki orlej/harcerza orlego i harcerki Rzeczypospolitej/harcerza Rzeczypospolitej wymaga ułożenia indywidualnej próby na stopień. Planowanie i realizację prób na te stopnie wspiera opiekun próby. Może nim być harcerz w stopniu równym zdobywanemu albo wyższym lub instruktor (w przypadku stopnia harcerki orlej/harcerza orlego w stopniu przewodnika, a w przypadku stopnia harcerki Rzeczypospolitej/harcerza Rzeczypospolitej minimum w stopniu podharcmistrza).
Ale czytamy tam również:
8. Decyzje w sprawie zatwierdzenia programu próby oraz o przyznaniu stopnia podejmują:
- w drużynie harcerskiej – drużynowy przy współudziale rady drużyny
- w drużynie starszoharcerskiej – rada drużyny
- w drużynie wędrowniczej – członkowie drużyny zgodnie z konstytucją drużyny
Program próby musi być zapisany w karcie próby.
Można interpretować to tak, że "wolny elektron" może otworzyć próbę sobie w jakiejś zaprzyjaźnione drużynie wędrowniczej (o czym pisali hubcio i Magheru) lub nie interpretować i uznać, że dokument ten nie porusza (bynajmniej w sposób dosłowny) kwestii osób nienależących do żadnej drużyny, co jest chyba bliższe prawdzie...
Ostatnio zmieniony 11 cze 2008, 23:26 przez Irmina, łącznie zmieniany 1 raz.

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 11 cze 2008, 23:53

Dziekuje wlasnie tego szukalem :) Dlaczego bylo mi to teraz potrzebne, otoz:

[quote=""hubcio""]Miłe było zdziwienie druha i druhny gdy tłumaczyliśmy, że posiadanie pwd. dla naszej kapituły nie ma znaczenia, że bierzemy pod uwagę tylko stopień harcerski.[/quote]
jesli spojrzymy na uchwale RN z 2003 r. to kto mial racje kapitula czy dh pwd ?:)
phm. Łukasz Kordyzon HR

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 11 cze 2008, 23:54

Z małą uwagą się wtrącę tuz przed zaśnięciem. Wykładnia literalna już w starożytnym Rzymie uznana została za niewystarczającą. Należy tu bardziej spogladać na cel. Ponadto wędrownictwo wciąż wypracowywuje pewne rozwiązania, gdzie czasem trzeba w sposób bardziej przypominający radosną tworczość interpretować ogólne zasady, by stworzyć sposoby postępowania w różnych sytuacjach.

Jeśli chodzi o komendanta to ma on możliwość wydawania rozkazów< co jest dość istotne>, ale przede wszystkim należy na niego patrzeć jako lidera liderów grup młodzieżowych- czyli takiego drużynowego drużynowych. Stan bardzo porządany i na tej zasadzie poprzez logikę docieramy do odpowiedzi na pytanie czy komendant hufca/ szczepu może próbę taką otworzyc / zamknąć. Należy pamiętać, że Kapituły są albo tworzone z delegacji przełożonego, albo opierają się na decentalizacji władzy- czyli przeniesieniu pewnych uprawnien władczych z przelożonego na inny "organ".

Co do drugiego rozwiazania wynika ono z przeświadczenia, iż tylko w grupie rówieśniczej możesz w pełni się rozwijać. Ponadto panująca tendencja demokratyczna w wędrownictwie sprawia, że milej widziane jest "kontrolowanie" prób przez ciała kolegialne pochodzące z tej grupy niż jenostki nadrzędne....

Pozostaje więc kwestia wyboru ścieżki. Te dwie już są dość dobrze wydeptane. Jako przyszła HRka próbuj się w dokonywaniu wyborów :)

Powodzenia na szlaku:)

PS. Byłabym wdzięczna gdybyś uzupelniła profil :)
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

Gisburn
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Gisburn » 12 cze 2008, 15:10

Nie wiem z jakiego jesteś hufca ale u mnie w hufcu działa kapituła wędrownicza gdzie taki stopień możesz otworzyć. Próbę otwiera komendant hufca na wniosek kapituły.
phm. Maciej Gralak HR
Drużynowy 42 BDSH "Krzewy" im. Dzieci Bydgoskiego Września
Szef Zespołu Programowego Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej

Irmina
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Irmina » 12 cze 2008, 15:17

Jestem z Hufca Włocławek, gdzie, jak już wcześniej pisałam, nie ma takowej kapituły.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”