Nowy Portal Wędrowniczy

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 03 lip 2006, 20:54

Zespół Wędrowniczy Wydziału Metodycznego kończy prace nad nowym portalem dla wędrowników. Jego wielkei otwarcie obędzie się na zlocie WęDROWNICZEJ WATRY 2006. Jeżeli macie jakieś pomysły, które chcielibyście aby znalazły się w tymże serwisie to chętnie je wysłucham. /|
hm. Jakub Juszyński

Daniel
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Daniel » 03 lip 2006, 21:08

- adresy druzyn wedrowniczych
- imprezy dla wedrownikow ogolnopolskie
- przykladowe progy znakow sluzby

to tak na szybko
pwd. Daniel Laskowski HO
59 Białostocka Wodna Drużyna Wędrownicza
"Czemu By Nie" im. Władysława Wagnera
Hufiec Białystok

Quality is important, not quantity.

orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 04 lip 2006, 10:15

relacje z imprez wędrowniczych, nie tylko ogólnopolskich. Gdzie każdy mógłby napisać jak było i co robili. Brakuje mi miejsca w sieci, gdzie można by było poczytać takie rzeczy (pomijając strony pojedyńczych imprez, bo wiadomo żę o sobie sam każdy napisze).
Idę by dotrzeć, wręcz idę by iść - czynność jest skutkiem, przyczyną jest myśl...

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 04 lip 2006, 12:42

rozumiem że chodzi o imprezy o troszkę większym zasięgu nie o np zbiórkę wędrowników hufca. :) Ale rozumiem o co chodzi i czekam na dalsze pomysły /|
hm. Jakub Juszyński

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 04 lip 2006, 19:38

Daniel pisze:- adresy drużyn wędrowiczych
- imprezy dla wedrownikow ogolnopolskie
- przykladowe progy znakow sluzby
- formą realizacji pomysłu na dostęp do innych środowisk wędrowiczych w PL miał być program Wędrowniczy Internet, ale oprócz wzmianki o nim, coś nie doszło do jego realnego urzeczywistnienia
- co do imprez - dobry byłby kalendarz, ale rzadko to w rzeczywistości wypala, chyba że by się znalazła osoba i sama wyłapywała co się pod tym względme dzieje w ZHP (rodzaj korespondenta) - wiem jednak że z tym ogólnie ciężko, bo same referaty nie mają o tym często zielonego pojęcia na swoich terenach działania
- dobre artykuły o tworzeniu programów realizacji znaków służb i ich przykładowe wersje były swego czasu w starych Na Tropach - ale od kolejnej nieudanej reaktywacji gazety stare numery gdzieś przepadły

A co do samego portalu - jeżeli to będzie kolejny dodatek do tego co już mamy to pytam sie o jego celowść:
Na tropie - praktycznie nie funkcjonuje, a brak dostępu do starych numerów jeszcze je tylko pogrążyło
strona wydziału wędorwniczego - świeci duuuużymi pustkami - o projecie Wędrownicza Gotówka już nie wspominam
Łatwopalni - coś się "wypalają"
jedynie wedrownik.net - funkcjonuje i ma się dobrze działąjąc całkiem niezałeżnie od zespołu.

Jeżeli nowy portal ma zastąpić wszystkie nie spełniajace swojej roli strony to pomysł OK (wtedy proponuję umieścić tam te "nie tracące" na czasie artykuły ze starych "Na tropie" odnośnie metodyki, bo są naprawdę bardzo wartościowe), a jeśli ma być kolejnym dodatkiem do tego co mamy teraz to dla mnie to kolejna droga donikąd. Tak naprawdę od zmiany adresów stron ZHP jako takiego wędorwniczego internetu nie ma w ogóle.

Pytania na podsumowanie lub jak kto woli na początek nasuwają mi się dwa:

1. Jaką rolę w wędrowniczym internecie ma spełniać nowy portal?
2. Jaki ma być charakter nowego portali - bardziej "metodyczny", czy bardziej w stylu 'luźnej gadki szmatki" Łatwopalnych?
Ostatnio zmieniony 04 lip 2006, 19:43 przez marzenka, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl
Hufiec Ziemi Koszalińskiej

j m b
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 04 lip 2006, 21:59

Ja osobiście proponowałbym tzw. "coś dla każdego". Wiem, że nierzadko z tego wychodzą nici, ale wcale w tym przypadku nie widzę przeciwwskazań. Połączenie luzackiego stylu Łatwopalnych z materiałami "bardziej metodycznymi", jak to ślicznie dh. Marzena ujęła.

Fajnie by było gdyby archiwalne numery NaTropka były również dostępne, bo to w sumie kopalnia wiedzy o ogromnych wprost pokładach pomysłów na różne działania.

Podpisuję się wszystkimi kończynami za kalendarzem imprez. Faktycznie różnie bywa z takimi sprawami, ale czemu nie ? Może w końcu wyjdzie. Całkiem dobrym pomysłem jest też zebranie jakichś "korespondentów, którzy dbaliby o jakość tegoż kalendarium. W sumie mógłbym pomóc nawet :).

Dalej. Przykładowe próby na Znaki Służb, stopnie, no i wszystko co związane z metodyką. Chyba fajnie byłoby stworzyć możliwość wstawiania tekstów przez użytkowników serwisu. Fajnym byłby taki bank gawęd i scenariuszy zbiórek tym podobnych. Dzięki temu młodzi wędrownicy mieliby ułatwione trochę przygotowywanie tychże.

Narazie to tyle. Może wkrótce wpadne na kolejne pomysły :]
Jakub Marcin Bartolik
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana Szolc-Rogozińskiego
HKS "Sami z siebie..."

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 04 lip 2006, 23:46

Tylko takie dopowiedzenie...

Materiałów jest multum - ale zawsze problem przeważnie jeden - prawa autorskie:( - mi na maila możesz przesłać bez wiedzy autora,ale już puścić w neta nie (a im starszy, czy bardziej odgrzebany poradnik tym trudniej jest znaleźć twórcę).
Co do przykładowych prób...dużo sie o tym mówi, że niby potrzebne, ale tak naprawdę lepsze są artykuły, poradniki - jak takie coś stworzyć, bo co Ci da przeczytanie sobie zadań oderwanych z kontekstu jakiegoś patrolu, czy osoby z drugiego końca Polski? Wszystko jest indywidulane i przeważnie ni jak się ma do Twoich warunków.
Bank scenaruszy już był...i coś nie wyszło, bo trza było by ludkowie sami z siebie własne wysyłali (gdzieś już niedawno na tym forum było o wędorwniczej zawziętości) Rozwiązanie zaś może się okazać wyjątkowo proste - konspekty zajeć z Wędrowniczych Watr - nazbierało sie trochę tego (średnio 40 patroli razy 2 konspekty to już 80 z jednej imprezy - i jak już nawet papierów z poprzednich się pozbyto to zawsze można zacząć od tegorocznej) - wystarczy wybrać co ciekawsze i dostęp do autorów jest ułatwiony - bo zawsze jakieś namiary są - jak nie na autora to na patrol. Ogólnie zawsze chodzi o to samo,ale przeważnie nie ma kto za to się wziąć i tego koordynować na dłużej.
Bądź co bądź dopiero jak się określi dokładny cel i kierunek działnia można gdybać. Pozdrawiam
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl

j m b
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 05 lip 2006, 11:42

Cel wydaje się dość jasny:). Możliwie szybka i zakrojona na szeroką skalę integracja środowisk wędrowniczych z możliwością szybkiej wymiany doświadczeń i materiałów pomocnych przy prowadzeniu zespołu wędrowniczego.

Jeśli zaś jesteśmy przy kwestii przykładowych prób, to czemu lepsze są artykuły? Zadania patrolu wcale nie muszą koniecznie być wyrwane z kontekstu, lecz raczej opatrzone stosownym komentarzem. Wiadomo, że surowa karta próby z Kalisza, może zupełnie nic nie mówić komuś, powiedzmy, z Torunia. Niemniej jednak jeśli będzie dodany jakiś komentarz, to wtedy taka próba może być całkiem wartościowym materiałem dla np. początkującego drużynowego z jakiegoś młodego środowiska. Zresztą taka próba z komentarzem to już właściwie artykuł. Tylko taki atykuł nie jest tylko zbiorem wskazówek, ale również ukazaniem ich w konretnym kontekście. Myślę, że takie coś można spokojnie wykorzystywać w pracy z drużyną, czy zastępem wędrowniczym.

Faktem niestety jest to co piszesz o prawach autorskich. Utrudnia to sprawę dość zasadniczo. Wystarczy spojrzeć na miniPortal harcerski: był śpiewnik, nie ma śpiewnika. Czemu? Bo w Polsce istnieje taka instytucja jak ZAIKS, która nie pozwala umieszczać tekstów bez uiszczenia odpowiednich opłat. Co nota bene moim zdaniem jest lekkim absurdem, ponieważ co złego jest w umieszczeniu tekstu piosenki na stronie. W moim odczuciu nie jest to kradzieżą, ponieważ tekst ten można i tak spisać sluchając piosenki. Ale to akurat nie do końca kwestia, która nas tutaj obchodzi :).

Wciąż uważam, że powinnismy zastanowić się nad mozliwością umieszcznia tekstów użytkowników serwisu. Oczywiście po wcześniejszej korekcie. Wiele portali w internecie funkcjonuje w ten sposób i wprost kwitnie. Akurat ja mam na mysli portale dotyczące gier fabularnych jak np. Valkiria.net, czy Poltergeist. Wiem, że tematyka jest zgoła odmienna niemniej jednak koncepcja w jakiej tamte portale funkcjonują jest dość atrakcyjna i przyciąga dość duże ilości osób. Raz atrakcyjny interfejs a dwa tematyka zamieszczanych artykułów. Co do atrakcyjności, to proponowałbym pozostanie przy pomyśle FotoAkcji i w ogóle Akcji z Łatwopalnych. Przecież póki możliwość rejestracji i zamieszczania zdjęć nie została zablokowana, to ludzie z chęcią umieszczali zdjęcia na stronie i dzielili sie swoimi opiniami na ich temat. Na pewno byłaby to ciekawostka, która przyciągałaby użytkowników :]

No i moim marzeniem byłby cotygodniowy/coemiesięczny/choćby nawet nieregularny komiczny pasek komiksowy, przedstawiający trochę w krzywym zwierciadle naszą harcerską rzeczywistość... Taka forma krótkiego, graficznego, harcerskiego felietonu. Z chęcią sam bym sie za to zabrał, ale NIE UMIEM rysować :(
Jakub Marcin Bartolik
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana Szolc-Rogozińskiego
HKS "Sami z siebie..."

orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 05 lip 2006, 15:51

gzk84 pisze:rozumiem że chodzi o imprezy o troszkę większym zasięgu nie o np zbiórkę wędrowników hufca. :) Ale rozumiem o co chodzi i czekam na dalsze pomysły /|
Kuba, nie zrozumiałeś mnie :(
Chodzi mi o WSZYSTKIE działania, które ktoś ma ochotę opisać i przedstawić szerszej rzeszy czytalników. Od dużych imprez są regiony. Od małych nie ma nic.
- pełniłoby to funkcję informacyjną (co się dzieje za miedzą)
- podsuwałoby pomysły i motywowało czytelników (u nas to nie wyjdzie, ale możemy zrobić to; skoro oni mogą, to czemu my nie)
- dawało możliwość do promocji środowisk i imprez innej niż "w terminie x-y odbędzie się..." i ranking stron harcerskich
- pełniłoby funkcję rozrywkową (nie wiem jak Wy, ale ja lubię czytać. A czytanie o czymś, co mnie interesuje to jedna z lepszych rozrywek)

W tej chwili jest luka w harcerskiej sieci. Nie żadnego portalu, który były portalem informacyjno-rozrywkowo-kulturalnym dla harcerzy i przez harcerzy tworzonym.

pracuję w portalu żeglarskim, który działa zasadzie na której można się wzorować. Są użytkownicy, mają konta i profile i każdy może napisać news i dadać zdjęcia do galerii. Nie ma ani limitu znaków, ani ograniczeń tematycznych (byle wokół żeglarstwa). Funkcjonuje kalendarium a jedynym zadaniem obsługi jest pilnowanie poprawności umieszczanych tekstów, publikacja tych nadsyłanych przez ludzi bez kont no i strona techniczna. I to działa - ludzie piszą, czasem bylejak, czasem bardzo ciekawie. W ten sposób bez wchodzenia na masę stron można poczytać info o imprezach z całego kraju, dowiedzieć się co u konkurencji i jak poszło "naszym" na eliminacjach do mistrzostw na drugiej półkuli. Materiałów nie braknie, bo każdy chce się promować.

teraz jasne? :)
Idę by dotrzeć, wręcz idę by iść - czynność jest skutkiem, przyczyną jest myśl...

Wilk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wilk » 05 lip 2006, 16:10

Meggy chyba Ty nie rozumiesz serwisu regiony i jego założeń;(
Zeby nie wdawac sie w niepotrzebne dyskusje regiony sa dla wszystkich i tylko od treści oraz przesłania imprezy zalezy czy ona zostanie w serwisie umieszczona.
Nie ma więc sensu "dublować" pewnych rozwiązań. Zaś w regionach modyfikacje juz nadciagają jak "burza";)
phm. Adam Zawadzki - rzecznik prasowy ZHP
„stawiajmy wyzwania, świećmy przykładem”

orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 05 lip 2006, 16:33

Adam, może i masz rację.
wiesz, co mi się nie podoba w regionach?
CHORĄGWIEW, nie HARCERZE

Wilk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wilk » 05 lip 2006, 17:13

Helooo jesli nie przysyłają harcerze to idzie to co jest!
REGIONY SA BYLY I BEDA DLA HARCERZY :) naprawde zarzut jest absurdalny
Dla mnie podstawową kryterią jest to:Od jakości przekazanej informacji, zależeć będzie kiedy się ona pojawi w serwisie.
Radze przejrzeć serwis i zobaczyc ile jest newsów chorągwi (tych "złych ogniw") a ile druzyny i harcerzy. Sama jestes przykładem 2 imprez ktore zostały umieszczone w serwisie
Prosze nie siać defetyzmu
Chcesz to zmienic? Czekam na ciekawe newsy, informowanie o regionach albo zapraszam do zostania korespondentem regionow zhp To jedyne i najprostsze rozwiazanie Twoich bolączek

orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 06 lip 2006, 08:45

tak? pierwsze wrzucilam sama - fakt, bo było to na poczatku działania serwisu. A że niby sama wrzuciłam drugie info? e-e - wrzucione było przez człowieka z chorągwi (byłam przecież przy tym jak się wściekałeś, bo zrobione było żle).
A korespondentka regionów na Gdańską już jest.

Wilk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wilk » 06 lip 2006, 11:41

Bo sa zasady pisania newsów odsylam na strone regionow Więc jesli macie czlowieka od serwisu w choragwi to dlaczego uwazasz ze choragwie sa zle? Najlatwiej powiedziec juz mamy ja nie musze nic robic i narzekac ze robi to za wolno. Zapraszam do wspolptworzenia regionow nie zas do podawania nie prawdziwych i nie sprawdzonych informacji o nich
Logika wypowiedzi się kłania i ich konsekwencja.

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 06 lip 2006, 19:20

Widzę, że off topic się zrobił, a wracając...
j m b pisze:Cel wydaje się dość jasny:). Możliwie szybka i zakrojona na szeroką skalę integracja środowisk wędrowniczych z możliwością szybkiej wymiany doświadczeń i materiałów pomocnych przy prowadzeniu zespołu wędrowniczego.

(
JMB ten Twój cel jest właściwy, ale nowy pomysł na jego realizację uważam za zły i to mi w tym wszystkim nie pasuje. Cel wymiany doświadczeń i materiałów z zamierzenia miał być realiozowany poprzez stronę wydziału i "Na Tropie", a cel promocji wędrownictwa przez "Łatwopalnych", więc nowy wg mnie portal to nie potrzebne zaśmiecanie sieci, który wprowadza tylko chaos. Rozwiązaniem nie powinno być tworzenie poraz kolejny czegoś nowego, ale zreformowanie tego, co mamy obecnie.
Skoro Na tropie nie spełnia swojej roli moze wartał by jego funkcję informacyjną połączyć z funkcją metodyczną strony dawnego wydziału (która powinna zostać) , by zrobić coś pożądnego bez rozdarabniania się i traceniu przez to na jakości. Wszystkie wspomniane przez Ciebie i inne osoby pomysły to dobry zaczątek na zreformowanie tych dwóch stron.
Co zaś integracji środowisk...tą rolę przypisałabym "Łatwopalnym", którzy obecnie się trochę zdeazaktualizowali. Z założenia ich zadaniem była przecież promocja wędrownictwa, jako czegoś powiedzmy "nowego" w roku 2003. Rolę swoją już spełnili, a teraz są powiedzmy "sztuką dla sztuki". Rozwiązaniem byłoby więc im przypisanie lużnej integracji środowisk, bo inaczej serwis ten wymrze śmiercią naturalną.
Innych od Twoich sensownych celów funcjonowania stron nie widzę, więc pytam się co też tak niezwykłego i nowego ma wnieść nowy portal?
Zapewne "Druh" od "Wędrowniczego Internetu" (wartałoby go jeszcze wdrożyć, a nie firmować, że jest) wie najlepiej, a jak już ma być tak dużo i miernego w sieci o wędrownictwie i dla wędrowników, to może zrobić osobną strone dla wędrowników, osobną dla wędrowniczek, osobną dla instruktorów wędrowniczych, osobną dla harcerzy starszych, którzy aspiruja do wędrowników, osobną dla 'cywilów'...No i wtedy będzie dużo i wesoło <hahaha>
Ostatnio zmieniony 06 lip 2006, 19:25 przez marzenka, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”