Mundury dla wędrowników

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
repik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 23 lut 2005, 15:59

Kończy się dyskusja na temat wyglądu mundurów harcerskich. Zastanawiam się - czytając jej wyniki - czy wędrownicy powinni się różnić jakimiś szczegółami munduru od innych grup wiekowych, czy też wystarczy jedynie naramiennik wędrowniczy? Co o tym sądzicie?
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

annia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: annia » 23 lut 2005, 21:05

Moim zdaniem nie należy wprowadzać innych mundurów, gdyż wędrownicy w znacznej części pracują jako kadra czy rada drużyn innych pionów. I chyba mało kogo stać na posiadanie dwóch mundurów...
phm. Anna Omiecińska
Hufiec Łódź-Polesie

szepczacylas

Post autor: szepczacylas » 23 lut 2005, 22:45

Jak na moje taki mundur to już kombinacja alpejska. Tym bardziej, że wydawało mi się. że reforma mundurowa jest dla wprowadznia zmian koniecznych. :)

Pozdarawiam.

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 23 lut 2005, 22:53

Druhu, a ja mogę? :)

Pamiętam, że gdy jako zwykły drużynowy - podharcmistrz, kilka lat temu dyskutowałem - właśnie na forum ZHP (zielonym jeszcze ;) )o mundurach dla wędrowników, to byłem ZA.

Teraz mogę troszkę ogólniej podejść do tematu. Otóż choć miałoby to swoje zalety: podkreślenie odrębności grupy wiekowej, poczucie "nowego startu" zerwanie skojarzeń z "dzieciakami" (dla niektóych 16 latków to wbrew pozorom ważne) i możliwość wprowadzenia udogodnień (mundur droższy ale np lepszy materiał na wędrówki itd.
Ale wada jest jedna duża - KASA. Zresztą to głębszy problem - czy wszystkie grupy wiekowe powinny mieć odrębne mundury (jak np we Francji).

Ale nowy wydatek przy każdej zmianie grupy wiekowej - to nie przechodzi w wielu środowiskach, CHoć z drugiej strony... Co najmniej ten mundur 3 razy od zucha się i tak zmienia :P

pozdrawiam
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 24 lut 2005, 08:59

g00rek napisał:

Otóż choć miałoby to swoje zalety: podkreślenie odrębności grupy wiekowej, poczucie "nowego startu" zerwanie skojarzeń z "dzieciakami" (dla niektóych 16 latków to wbrew pozorom ważne) i możliwość wprowadzenia udogodnień (mundur droższy ale np lepszy materiał na wędrówki itd.

Tylko jedno...czemu już poraz kolejny spotykam się ze zjawiskiem tak wielkiej chęci podkreślenia odrębności wędrownictwa od całej reszty członków ZHP.Wedrownik to też harcerz więc dlaczego ma być traktowany na odmiennych zasadach?A odnośnie tego "nowego startu" ja spotkałam się czymś zupełnie odwrotnym...w czasie jednej z dyskusji osoba w wieku wędrowniczym mówi mi że dla niej ta cała próba i naramienniki są zbędne nie widzi sensu i nie ma motywacji do jej otwierania (nawet gdyby mogła).DAć ono może mu tylko tylko trochę więcej doświadczenia ,ale to tak jak w przypadku stopni ,więc po co ona tka naprawdę jest.Jeszcze przeszkadza w otwarciu Ho .bo jest wymagana.I jak mu uzmysłowić ten nowy start?
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl
Hufiec Ziemi Koszalińskiej

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 24 lut 2005, 10:59

merlin48 napisał:
U nas jednak prym wiodą drużyny wielopoziomowe... i tutaj różne mundury dla grup wiekowych nie zdaja egzaminu jeśli postawić chcemy na jednolitość drużyny. no niestety:p
No tak, ale to okres przejściowy... Docelowo dobrym rozwiązaniem jest odrębny drużynowy dla każdego pionu wiekowego, czyli... przekształcenie się w szczep z drużynami 2, 3 lub 4 poziomów.

Wędrownik będzie wędrownikem, każda grupa JEST odrębna, każda grupa MA inne narzędzia. Po to była reforma żeby to uzmysłowić. Ale to nie ten wątek :)
I love BP

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 24 lut 2005, 12:17

g00rek napisał:
merlin48 napisał:
U nas jednak prym wiodą drużyny wielopoziomowe... i tutaj różne mundury dla grup wiekowych nie zdaja egzaminu jeśli postawić chcemy na jednolitość drużyny. no niestety:p
No tak, ale to okres przejściowy... Docelowo dobrym rozwiązaniem jest odrębny drużynowy dla każdego pionu wiekowego, czyli... przekształcenie się w szczep z drużynami 2, 3 lub 4 poziomów.
Wcale nie przejsciowy.
Znacząca ilość środowisk w realnej przyszłości nadal pozostanie w rozmiarze drużyny wielopoziomowej,
bo takie są realne możliwości tych środowisk.
Oczywiście docelowo dobrym rozwiazaniem jest być pięknym, zdrowym i bogatym ;)
A poważniej, w sytuacji gdy 19 % drużyn to "wielopoziomowe" i przy dotychczasowym trendzie spadkowym liczebnosci ZHP, obawiam się że przez najbliższe 5 lat ten stan przyjmie formę "trwałej prowizorki".
Ciekaw jestem co pokaże tegoroczny spis.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

czoczo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: czoczo » 24 lut 2005, 12:57

Czuwaj

No Czesiu, ale jaki jest nasz cel szczepy czy drużyny wielopoziomowe?
No bo jak szczepy to każda inna forma jest uznawana za przejściową ;)
Ale rację masz, ciekawe co spis pokaże w tym roku.
Pytanie brzmi: Czy to przypadkiem nie jest fajny pomysł by kazda grupa wiekowa miała docelowo inne kolory mundurów? Dzisiaj mamy dwa rodzaje czy wprowadzenie jeszcze dwóch nie było by czymś naprawdę fajnym? Jak myślicie?
Futurolodzy działajcie :D
ps. We Francji kolory to od najmłodszych: żółty, czerwony, granatowy, zielony (kolor sukna na stoły prezydialne :) )
pozdrawiam
phm. Łukasz Czokajło
Polski Kontyngent na Roverway 2009 - komendant

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 24 lut 2005, 16:24

g00rek napisał:
Bądżmy troszkę bardziej realistami. Postępuje ciągle spadek liczebny, są ogromne braki w kadrze, przeciętna drużyna w ZHP oscyluje wokół najniższej liczebności dopuszczanej instrukcją.
Rozwoju wielopoziomowych szczepów nie da się zadekretować. Tak samo jak osobnej kadry dla wszysstkich pionów. To jest utopia.

Pomysł z odrębnymi mundurami dla wędrowników jest z gruntu zły. Naramiennik w zupełności powinien wystaczać, choć - moim prywatnym zdaniem czym się pewnie narażę wielu osoom - też robi z munduru choinkę, o wiele lepiej sie wygląda z oboma pagonami jednakowymi.
Osobny mundur dla wędrowników byłby krzywdzący wobecwszystkich ludzi którzy są w wieku 16-25 a działają w drużynach niewędrowniczych: wobec wędrowników w drużynach wielopoziomowych i wobec instruktorów w wieku 16-25.
Argument o wyrastaniu i naturalnym zużywaniu mundurów też jest nietrafiony, bo rozwój fizyczny idzie w róznym tempie. Już na etapie przejścia z zuchów do harcerzy są problemy, bo dla jednych zuchowe mundurki są już za małe w IV klasie., a inni mogliby w nich chodzić spokojnie jeszcze 2 lata, dylematy mają rodzice tych dzieci co wstąpiły do zuchów w wieku np. 10 lat rok przed przejściem do harcerzy itd.

Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

szepczacylas

Post autor: szepczacylas » 24 lut 2005, 18:41

Czy wogóle kto kolwiek zastanawia się przy w prowadzaniu tych wszystkich zmian mundurowych??? Jaki jest cel stworzenia odrębnych mundurów dla każdego przedziału wiekowego ??? Ta cała reforma z jednej strony ma uzasdnienie w swoich założeniach, ale cały zespół zaczyna się posówać dalej, czyli także poza założenia. Niektóre propozycje są po prostu niepraktyczne, a chyba zastosowania praktyczne są celem tej całej reformy.

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 25 lut 2005, 01:09

Lucumon napisał:
Pomysł z odrębnymi mundurami dla wędrowników jest z gruntu zły. (...)
Osobny mundur dla wędrowników byłby krzywdzący wobecwszystkich ludzi którzy są w wieku 16-25 a działają w drużynach niewędrowniczych.
Chyba gdzieś wycieło Twoje argumenty ;)

Tak poważnie to chętnie przeczytam rozwinięcie myśli, że odrębny mundur dla wędrowników jest z gruntu zły. Bardzo proszę.
phm. Bartosz Myszkowski

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 25 lut 2005, 06:35

Dla mnie wedrownik powienien wyrozniac sie tam co robi, co soba reprezentuje i powienen byc skromny. Zmiane munduru srodowisko mniejszgo hufca mogloby odczytac jako: "Patrzcie, jestem lepszy"(mogloby != tak zrobi), a przeciw temu chyba kiedys dazylismy.

Naramiennik mocno nie wyroznia sie z tlumu(jeszcze kilka lat temu ludzie nie wiedzieli co to jest) i w zupelnosci moim zdaniem wystarczy.

orcus
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

predek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: predek » 25 lut 2005, 12:20

Osobiście również uważam, że naramiennik wystarczy.
Mundur, który noszę jest moim pierwszym mundurem, który założyłem kilka lat temu, gdy wstępowałem do drużyny harcerskiej. Fakt, że ma za krótkie rękawy (ale i tak są zawsze podwinięte ;P) i czasami wychodzi ze spodni, ale nigdy w życiu nie zamieniłbym tego munduru na żaden inny. Jest cudownie wyblakły, co imponuje młodym harcerzom, którzy noszą nowe mundury (mi też imponował mój drużynowy, gdy przychodził na zbiórkę w prawie białym mundurze). W kilku miejscach jest trochę rozdarty i pozszywany, na plecach ma malutką plamę po rozgniecionej jagodzie. Mundur ma swoją historię, swoją własną, jest jednocześnie częścią historii mojego harcerstwa. Taki jest Mój Mundur. Czy po wprowadzeniu różnych mundurów dla pionów wiekowych, harcerze kiedyś w przyszłości, gdy zostaną instruktorami, drużynowymi będą mogli też tak powiedzieć?

A schodząc tak troszeczkę z tematu chciałbym przy okazji napisać swoją dygresję jedną. Otóż nie podoba mi się to, że w niektórych środowiskach regulamin mundurowy jest zupełnie olewany, nie nosi się harcerskich mundurów a jakieś zielone koszule, do 'mundurów' zakłada się białe skarpetki i różowe papucie, czy też klapki. Więc dochodzę do wniosku, że dopóki nie będzie przestrzegany dotychczasowy regulamin to nie bardzo jest sens ustanawianie nowego, ponieważ środowiska i tak wymyślą swoje własne.
Ciekawe co by było gdyby moja drużyna zamiast bluz mundurowych nosiła kolorowe hawajskie koszule ;P
i tym optymistycznym akcentem życzę Państwu miłego dnia :-)
pwd. Kamil Mirowski HR
drużynowy 137 BDW "Agrikola"
hufiec Białystok
[B11]

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 26 lut 2005, 16:37

No cóż. Najpierw zacznij od swojego munduru. Zielona koszula pewnie bliższa jest regulaminowi niż biała :P
I love BP

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”