Ciekawy sznur

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
ODPOWIEDZ
skradacz
Użytkownik
imię i nazwisko: Krzysztof Franek
Hufiec: ---
Chorągiew: ------
organizacja: ZHP (były)

Post autor: skradacz » 28 kwie 2011, 17:24

Przeglądając fotki z przyznawania odznaczeń przez Prezydenta RP, odnalazłem chyba najmłodszą skarbniczkę chorągwi w historii Związku :)

http://galeria.zhp.pl/displayimage.php? ... fullsize=1

Mam jednak wątpliwości do tego, czy sfotografowana druhna rzeczywiście piastuje ten urząd (i to niekoniecznie z powodu brakującego drugiego węzła) - czyżby to druhna plutonowa?

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 28 kwie 2011, 18:53

Zastępca komendanta zastępu. Ty chyba jakiś nie rozgarnięty jesteś. Skórzany sznur jest ze skóry, a nie ze sznurka. Mam nadzieję, że zastępowy ma sznur poczwórnie pleciony :)
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

skradacz
Użytkownik

Post autor: skradacz » 28 kwie 2011, 19:19

No dobra, rozumiem dziwne nawyki sznurowe, ale to chyba z deczka przesada...

https://picasaweb.google.com/413wdhek/B ... 3574762866 - sznur szary z ramienia

https://picasaweb.google.com/413wdhek/R ... 0489459986 - mamy brązowy spod, brązowy z, szary z

I jeszcze parę fotek obozowych:
https://picasaweb.google.com/413wdhek/H ... 1609966178 - 2x brązowe z szyi, 1x szary z szyi (sic!)

https://picasaweb.google.com/413wdhek/H ... 2953746098 - mianowanie na członka Rady Naczelnej Drużyny / Zastępu?

Ma ktoś może kontakt z nimi? I wie może, co oznaczają te dziwne sznury, bo z fotek ciężko mi się połapać...

Gustaff
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Gustaff » 28 kwie 2011, 19:29

Skoro oboźny może nosić zielony sznur z szyi, może żeby było wiadomo, kto jest kim, na obozie środowiska założyli takie sznury (brązowe) zastępowym?
Członek Referatu Wędrowniczego
ZHP Chorągwi Krakowskiej

Członek Komendy
9 Podgórskiego Szczepu "UROCZYSKO"
Ds. współpracy z partnerami

skradacz
Użytkownik

Post autor: skradacz » 28 kwie 2011, 20:18

Fail - nie ma sznura oboźnego w ZHP. A nawet jeżeli założymy, że ze złamaniem regulaminu sznury na obozie we własnym gronie noszono z szyi (choć ja bym tak tego sposobu noszenia nie nazwał, raczej "z chusty" albo "z kółka do chusty"), to skąd wzięły się sznury z ramienia brązowy i szary w środku roku harcerskiego, na oficjalnej imprezie?

martka87
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: martka87 » 28 kwie 2011, 20:18

Druhny noszące brązowe sznury z szyi zapewne pełnia służbę podczas obozu czy biwaku, w moim środowisku drużyna służbowa nosi sznury w ten sposób.

skradacz
Użytkownik

Post autor: skradacz » 28 kwie 2011, 20:20

Zauważ - przytoczone zdjęcia pochodzą z apelu kończącego obóz (po rozpionierce) - po co mianowano by wówczas zastępowych obozowych / drużynę służbową?

Edit: Pomińmy już te sznury obozowe (na 90% są to sznury śródroczne przymocowane na czas obozu do chusty). Nadal jednak ciekawi mnie druhna ze sznurem brązowym z ramienia i szarym z ramienia

Edit 2:
Kolejne fotki (tym razem harcerek starszych):
https://picasaweb.google.com/413wdshek/ ... 1585577234 - szary z ramienia

https://picasaweb.google.com/413wdshek/ ... 2849949970 - brązowy z ramienia (przyjrzyj się uważnie ;)

I pytanie extra - czemu jedna z druhen nosi ciągle męską rogatywkę? https://picasaweb.google.com/413wdshek/ ... 1585577234
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2011, 20:41 przez skradacz, łącznie zmieniany 1 raz.

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 28 kwie 2011, 21:21

Sznur oboźnego zielony z gwizdkiem na końcu- sam kiedyś taki nosiłem, bo nie miałem innego, co miałem wziąć taki od snopowiązałki??
A te zdjęcia to pewnie jakiś prima aprilis, przecież ludzie nie robią takich jaj z mundurów i regulaminów na serio. Może ktoś ma namiary na te druhny z WDH-ek i wyjaśnią nam, że nie robią tak naprawdę i to tylko takie wygłupy podczas obozu.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2011, 21:21 przez leon01, łącznie zmieniany 1 raz.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

skradacz
Użytkownik

Post autor: skradacz » 28 kwie 2011, 22:45

leon01 pisze:Sznur oboźnego zielony z gwizdkiem na końcu- sam kiedyś taki nosiłem, bo nie miałem innego, co miałem wziąć taki od snopowiązałki??
Myślę, że we współczesnych czasach jest o wiele więcej linek-pasków-smyczy, które byłyby pomocne w noszeniu gwizdka.

Sznur funkcyjny jest elementem umundurowania ściśle regulowanym - kolor, faktura, sposób noszenia, suwaki, węzły. To wszystko ma sens, dopóki jest spójne w całej organizacji. Jak ktoś wymyśla sobie swoje sznury, to wprowadza niepotrzebny zamęt, i nadużywa związkowych przepisów.
A te zdjęcia to pewnie jakiś prima aprilis, przecież ludzie nie robią takich jaj z mundurów i regulaminów na serio.
Chciałbym, żeby tak było, ale zdjęcia w albumie utwierdzają mnie w przekonaniu, że stosowanie nieregulaminowych sznurów tam jest codzienną praktyką, i wszyscy są święcie przekonani, że nie ma w tym nic złego - pierwsze zdjęcie pochodzi przecież z oficjalnej imprezy z udziałem głowy państwa, naczelnik ZHP i innych ważnych postaci.

I nadal mnie ciekawi, co te nietypowe sznury oznaczają :P

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 29 kwie 2011, 03:19

Brązowy z - stawiam na podzastępowgo (podobna praktyka ma często miejsce w przypadku wiceprzewodniczących kręgów). Nie dość że to niezgodne z regulaminem to nawet nie jest logiczne jak to leon01 zauważył na początku.

Sznury z szyi to pewnie sznury funkcji obozowych. Funkcje na obozie czasami (lub często) nie pokrywają się z funkcjami pozawakacyjnymi. Drużynowy drużyny obozowej to nie to samo co zwykły drużynowy.

Po co nosić gwizdek na smyczy jak już i tak jest przy mundurze sznurek do gwizdka - sznur funkcyjny? Mundur to nie choinka.

A z trzeciej strony to skąd wiadomo, że te sznury noszone z szyi nie są właśnie inną linką-paskiem-smyczą? Tyle, że zrobioną z takiego samego sznura jak ze składnicy i niosącą pewne informacje dla wtajemniczonych, podobnie jak np. smycz z nadrukiem "drużynowy", albo "komendant obozu"

A z czwartej strony to nie jest łamanie regulaminu tylko <baczność>Tradycja Środowiska</bacznosc=spocznij>
Tomasz Rojek

skradacz
Użytkownik

Post autor: skradacz » 29 kwie 2011, 15:12

royas pisze:Sznury z szyi to pewnie sznury funkcji obozowych. Funkcje na obozie czasami (lub często) nie pokrywają się z funkcjami pozawakacyjnymi. Drużynowy drużyny obozowej to nie to samo co zwykły drużynowy.

(...)

A z trzeciej strony to skąd wiadomo, że te sznury noszone z szyi nie są właśnie inną linką-paskiem-smyczą? Tyle, że zrobioną z takiego samego sznura jak ze składnicy i niosącą pewne informacje dla wtajemniczonych, podobnie jak np. smycz z nadrukiem "drużynowy", albo "komendant obozu"
Wystarczy zaobserwować na zdjęciach:

Przyboczna:
https://picasaweb.google.com/413wdhek/H ... 8564664450 (obozowy)
https://picasaweb.google.com/413wdhek/R ... 5236618850 (śródroczny)

Zastępowa:
https://picasaweb.google.com/413wdhek/H ... 2470473810 (obozowy)
https://picasaweb.google.com/413wdhek/R ... 1613807058 (śródroczny)

Sznury funkcyjne były noszone niepoprawnie, czyli z punktu widzenia regulaminu NIE BYŁY noszone - mamy bezpośrednią sprzeczność. Tradycja powinna regulaminy uzupełniać, a nie kontestować. Ewidentnie są dwa sposoby noszenia - z chusty i z szyi, czyli jakiś swój wymysł.
Po co nosić gwizdek na smyczy jak już i tak jest przy mundurze sznurek do gwizdka - sznur funkcyjny? Mundur to nie choinka.
Używanie sznurów funkcyjnych niezgodnie z przeznaczeniem - to dopiero choinka. Gwizdek można nosić na sznurze spod ramienia - sam go tak noszę.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 29 kwie 2011, 15:24

skradacz pisze:...
Używanie sznurów funkcyjnych niezgodnie z przeznaczeniem - to dopiero choinka. Gwizdek można nosić na sznurze spod ramienia - sam go tak noszę.
Zaraz zaraz, chwila. Co to znaczy używanie sznurów niezgodnie z przeznaczeniem. Takie coś to chyba u pionierów których mundury to faktycznie choinka. Jeśli coś nie ma praktycznego zastosowania to nie powinno stanowić umundurowania skauta.
Sznur ma różne przeznaczenie.
Czym innym jest nieregulaminowe czy niechlujne umundurowanie a czym innym używanie go w celach praktycznych. Proszę nie mieszaj tych 2 tematów.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 29 kwie 2011, 16:00

skradacz pisze:Sznury funkcyjne były noszone niepoprawnie, czyli z punktu widzenia regulaminu NIE BYŁY noszone - mamy bezpośrednią sprzeczność. Tradycja powinna regulaminy uzupełniać, a nie kontestować. Ewidentnie są dwa sposoby noszenia - z chusty i z szyi, czyli jakiś swój wymysł.
No ale jeśli nie ma sznurów dla funkcji obozowych to nienoszenie sznurów z regulaminu jest zgodne z regulaminem :)
Jeśli w środowisku jest zasada, że nosi się oznaczenie aktualnie pełnionej/najbardziej w danej sytuacji odpowiedniej funkcji i biorąc pod uwagę fakt, że nie ma oznaczenia funkcji oboźnego, to na jakim sznurze ma on nosić ten gwizdek?
Tomasz Rojek

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 29 kwie 2011, 18:34

Wcale nie dlatego, że to ...baaaczność !!! Święta tradycja, ale dlatego, że w przedwojennych Gniazdach/szczepach, czyli związkach drużyn noszono sznury funkcyjne z szyi, a nie "z chusty" , po to by odróznić funkcje śródroczne od obozowych. Tak było w latach 1945-49 i tak było po reaktywowaniu ZHP ! Będąc szczepowym i prowadząc około 30 obozów stałych i wędrownych wzorem całego środowiska krakowskiego taki system stosowałem. Tak samo jak inne znane nam środowiska w całym kraju. W regulaminach formalizowano to niejednokrotnie, i zapominano o tym również niejednokrotnie. Harcerstwo, jako RUCH nie znosi nadmiernej regulacji. To co sensowne i wypróbowane, nie powinno być kontestowane JEŚLI MA SENS, szczególnie na obozach. I proszę nie proponować SMYCZY i plastikowych IDENTYFIKATORÓW, to akurat ma sens w postkomsomołach! Sznur funkcyjny nie jest naszym rodzimym wynalazkiem. Pochodzi z tradycji skautowej, gdzie przybrano go z wojska. Dlatego zawsze powinien mieć gwizdek :). (Mam taki oficerski sznur brytyjski - służę zdjęciem). Dlatego w skautingu i w harcerstwie funkcjonował i funkcjonuje podział na FUNKCJE i STOPNIE, bo funkcje są zmienne, stopień, raz zdobyty już nie. Współcześnie część skautingów sznury zarzuciło, upraszczając mundury na rzecz strojów organizacyjnych. Ale nie w Polsce.
DLATEGO sznury funkcji obozowych oczywiście nadal nosimy.
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2011, 21:26 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”