Strategia GK ZHP na oddłużenie się dzięki instruktorom Z

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
ODPOWIEDZ
blazej
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: blazej » 15 mar 2011, 06:22

rafal bednarczyk pisze:obecna GK zmniejszyla o 50% ilosc zatrudnionych w biurze osob, a poza tym czesc tej GKi pracuje calkowicie spolecznie na czele z Naczelniczka.
Czyli tak, jak pewnie Ty.

Dodatkowo jest jeszcze tak, ze np. ja od chwili objecia funkcji komisarza zagranicznego we wrzesniu 2007 roku place za wszystkie przejazdy i bilety lotnicze z wlasnej kieszeni.
Srednio jest to jeden bilet lotniczy po Europie miesiecznie czyli okolo 1500 zl, ale sa tez takie do Brazylii, znacznie drozsze. To policz juz sobie sam.

Dodatkowo wiekszosc z nas, czlonkow GKi, wykonuje znaczne darowizny pieniezne na rzecz GK ZHP bo np. za niektore oplaty uczestnictwa (np. w konferencji europejskiej czy swiatowej WOSM) musi isc oplata z konta GKi wiec trzeba najpierw przelac swoje prywatne pieniadze jako darowizne i z tego GK oplaca udzial. Jak trzeba moge okazac dowody darowizny bo je pokazuje w urzedzie skarbowym.

Pracownicy biura GKi od miesiecy nie dostaja terminowo wynagrodzen, czesto spozniaja sie one prawie o miesiac.
Jeśli tak sprawa wygląda to ok- rozumiem iż apel jest bezpodstawny.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2011, 06:23 przez blazej, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Błażej Górski HR

z-ca komendanta 1 Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych "Burza"

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 15 mar 2011, 07:58

MYCHAS pisze:Ale przejdźmy do tematu ponieważ teraz można się nasłuchać, kto zrobił dług, a kto nie, a to ze zrobiliśmy go wszyscy to nikt nie mówi, to przez zła gospodarkę od zmiany ustrojowej, a dokładnie przez to że nie umieliśmy się przestawić na gospodarkę rynkową, zjadając oszczędności i sprzedając co było w naszych rękach. Długi rosły i rosły, przez nie płacenie składek, przez niegospodarność chorągwi, hufców, instruktorów, władz każdej maści i szczebla itp.
Wszyscy byli niegospodarni? Instruktorzy tych szczepów i hufców które rzetelnie odprowadzały składki, którym udało się powiększyć, albo przynajmniej zachować majątek? Instruktorzy którzy zajmowali się wyłącznie sprawami wychowawczymi, programowymi, organizacyjnymi?

MYCHAS pisze:Nie pora szukać winnych i przerzucać się winą, nie pora Druhny i Druhowie staczać boju w temacie zastępczym - kto jest winny spłodzeniu tej Uchwały. Pora jak każdy z nas jest tu instruktorem ZHP wziąć ręce zakasać i wspólnie zrobić coś by załatwić spłatę długu raz na zawsze w imieniu harcerstwa i dla harcerstwa. Może warto pomyśleć o dzieciakach i przyszłych pokoleniach młodych Polaków, by zaznali tego co My – harcerskiego stylu w swoim życiu, a nie lekko-słownie mówić to zamknijmy to, ogłośmy upadłość, wywalmy władze.
Dlaczego "każdy z nas jak tu jest instruktorem"? 18-letnia druhna która zobowiązanie złożyła 30 XII 2010, urodziła się w 1992, od 2 miesięcy jest drużynową gromady zuchowej, ma odpowiadać tak samo jak wieloletni skarbnik czy wieloletni komendant? Bo akurat miała pecha złożyć Zobowiązanie? A ktoś kto był przez wiele lat odpowiedzialny za finanse Związku lub jakiejś jego jednostki a odszedł w listopadzie 2010, ma się czuć szczęśliwy? Obawiam się że uchwała o 80 zł nie zachęci nikogo do promowania harcerskiego stylu życia. Jedyne czego może nauczyć, to to że harcerski styl życia to mieszanina cwaniactwa z frajerstwem. Chyba nie warto żeby kolejne pokolenia młodych Polaków poznawały "harcerski styl życia", jeśli tak on ma wyglądać.
MYCHAS pisze:Dlatego proszę Was jako jeden z harcerzy stojących we Wspólnym Braterskim Szeregu o nie tworzenie wojen, podjazdów, lecz o realne pójście „pod strzechy” każdego z nas i porozmawianie z naszą kadrą jak to zrobić by było dobrze, by każdy wyszedł cało z tej sytuacji –
O jakim Braterskim Wspólnym Szeregu tu w ogóle można mówić? Co to za braterstwo? Czy braterstwo polega na przerzucaniu odpowiedzialności na innych?
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 15 mar 2011, 08:59

Michale, odmawiam przyjęcia Twojego argumentu o "wszystkich, którzy przyczynili się do długu" . Po raz kolejny deklaruję, że środowiska mojego Hufca, w tym mój szczep nie tylko nie przyczyniły sie do takiej sytuacji, ale prawidłowo wdrażając zasady harcerskiego wychowania gospodarczego, a nawet antycypując zasady gospodarki rynkowej pomnożyły, odnowiły swą bazę logistyczną, a realizację programu finansują z własnych środków. Sorry !
Moim skromnym zdaniem, nie odmawiajmy pomocy Związkowi, jednak, co zrozumiałe, nie chcemy odpowiadać za czyjeś świadome, lub co gorsza celowe zaniechania. Potwierdźmy w naszych Radach Szczepów jednorazową składkę, ale nie na podstawie "Apeli o..." a na podstawie rzetelnej info, kto zawinił i porządnej "drogi wyjścia". Wtedy pełna zgoda.

PS. PT Moderatorzy, czy nie mozna by scalić obu wątków dyskusji w JEDEN !?

cezary.przeczek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cezary.przeczek » 15 mar 2011, 11:16

słoń pisze:Z tym sie nie zgodzę za bardzo. Powinne być etaty np. naczelniczki skarbnika i zastępców. (...)
A po co naczelnikowi, skarbnikowi czy zastępcom etaty?
Pokazali ze to zmarnowana inwestycja.
Zamiast zatrudniac naczelnika lepiej zatrudnić dobrego managera.
Zamiast zatrudniac skarbnika lepiej zatrudnić dobrego księgowego.
Itd.
Naczelnik, skarbnik jak i wszyscy członkowie GK mogą z powodzeniem pełnić swoje funkcje społecznie, powierzając sprawy organizacyjne zatrudnionym fachowcom - niekoniecznie harcerzom.
Wtedy rolą GK byłoby jedynie nadzorowanie pracy specjalistów-etatowców, a nie sama praca zawodowa w strukturach ZHP.

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 16 mar 2011, 06:05

"Daremne żale, próżny trud" - tyle ku podsumowaniu niektórych "postaw instruktorów" .

Chodziło mi o to byśmy jak tu jesteście spróbowali znaleźć wyjście z sytuacji, znaleźć sposób na to by każdy z nas odpowiedzialnych instruktorów zaproponował co on, jego środowisko czy nie wiem kto jeszcze zrobi by wyjść z tej sytuacji i wspólnie zacząć oddłużać Związek.
Na 'górze' jak pokazał dh. Rafał zrobiono krok, pójdźmy za ciosem i niech każdy z nas zrobi kroczek do tego wyczynu, chyba ze jesteśmy 'za starzy' i skostniali, to siądźmy w fotelach, schowajmy mundur do szafy i opowiadajmy dalej "wnukom" bajki z serii mchu i paproci.

Tylko proszę, nie mówmy już o tym kogo za co 'powiesić' !
Ostatnio zmieniony 16 mar 2011, 06:06 przez MYCHAS, łącznie zmieniany 1 raz.
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

blazej
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: blazej » 16 mar 2011, 06:21

Jeśli kogokolwiek uraziłem swoimi wypowiedziami to PRZEPRASZAM. Nie miałem tego na celu. Po rozwinięciu wątku wiele się wyjaśniło. Dziękuję za wytłumaczenie tej skomplikowanej sytuacji.
phm. Błażej Górski HR

z-ca komendanta 1 Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych "Burza"

Łukasz
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 16 mar 2011, 12:50

Jak słyszę, że ZHP jest winne BIUROM PODRÓŻY to mi się ciśnienie podnosi. Jak nie było pieniędzy na wyjazdy to trzeba było nie jechać, nie wozić tyłków np. do Brazylii. Jest wiele hufców, które jakoś działają i ich związek z GK kończy się na odprowadzaniu daniny. Jeśli one są w stanie działać prężnie a gieka jest tylko wrzodem wiadomo gdzie, to jaki jest sens jej funkcjonowania?
Ostatnio zmieniony 16 mar 2011, 12:53 przez Łukasz, łącznie zmieniany 1 raz.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 16 mar 2011, 12:55

Łukasz, CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM TEKSTU !
Do Brazylii jeździł Komisarz Zagraniczny za własne pieniądze ! Skąd Ci przyszedł do głowy taki pomysł, że jestesmy winni jakimś biurom podróży ? Ech !

Łukasz
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 16 mar 2011, 13:12

Z gazety.pl na której owy wątek na tę chwilę zniknął, a chciałem bezpośrednio zacytować.
Ale jak zajrzymy do sprawozdania finansowego GK za rok 2009 to się całkiem ładne liczby pokazują.
5) wynagrodzenia z umów o pracę 762 730,77 619 462,55
6) wynagrodzenia z umów cywilnoprawnych 155 756,26 221 870,45
7) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia 144 550,51 118 716,60
8) koszty podróży służbowych 24 889,91 24 972,17

25 tys za podróże służbowe. Wierzę, że druh Bednarczyk sam płacił za podróże, ale jak widać ktoś jednak gdzieś jeździ. Zresztą liczby mówią same za siebie. Te cztery rzeczy dają już prawie 1 mln zł.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 16 mar 2011, 13:22

A nie przyszło Ci do głowy, że to są rozliczenia dojazdów i powrotów na kursy, konferencje, Rady itp ? Przykładowo NIE WSZYSCY prowadzący są skłonni przyjeżdżać np do Krakowa ze Szczecina (wydumany przypadek ;)) na zajęcia kursu za własne pieniądze. W zeszłym roku sam dojeżdżałem na LAS ze zwrotem kosztów. W tym roku uczestniczę w pracach Wydziału na własny koszt. Ta pozycja wymaga racjonalizacji.
Pozostałe pozycje to zatrudnienie - umowa o pracę to podstawowa umowa pracownicza. To one generują koszty ZUS itp. Cóż, ponoć zatrudnienie zmniejszono już o 50 %
Moim skromnym zdaniem, rzecz w tym - nie kogo zwalniać, a kogo zatrudniać ;)
Umowy cywilnoprawne, jak sądzę dotyczą zleceń i dzieł. Za projekty, badania obsługę PR itp., ale też i jako ukryte zatrudnienie (zlecenia) Pewnie to też można zracjonalizować.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2011, 13:33 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Łukasz
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 16 mar 2011, 13:47

Ok. Jak najbardziej rozumiem, że nie jest to wyjazd niepotrzebny, ale moglibyśmy długo polemizować odnośnie tego z jakiego źródła tego typu pieniądze powinny być pozyskane.
W sumie jest to "tylko" 25 tys.

Zastanawiające jest jednak to, że wiadomo, że od lat nie ma pieniędzy, wydatki na wynagrodzenia ciągle rosną. Rok 2006 -
5) wynagrodzenia osobowe 312 032,14 269 200,00
6) wynagrodzenia bezosobowe 44 827,20 72 245,66

Można porównać z wynagrodzeniami z 2009.
Jeśli znowu coś znowu źle doczytałem to proszę o poprawienie. ;)

Łukasz
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 16 mar 2011, 13:50

A o to skąd wziąłem owe biura podróży z kilku postów wyżej:

"Długi ZHP sięgają 6,5 mln zł i związek stracił płynność finansową. Wśród wierzycieli są firmy gastronomiczne, biura podróży, a nawet firma Toi-Toi"

żródło: Gazeta Wyborcza : http://wyborcza.pl/1,75478,9258492,Harcerze_tona.html

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 16 mar 2011, 14:18

Łukasz pisze:Zastanawiające jest jednak to, że wiadomo, że od lat nie ma pieniędzy, wydatki na wynagrodzenia ciągle rosną. Rok 2006 -
5) wynagrodzenia osobowe 312 032,14 269 200,00
6) wynagrodzenia bezosobowe 44 827,20 72 245,66

Można porównać z wynagrodzeniami z 2009.
Jeśli znowu coś znowu źle doczytałem to proszę o poprawienie. ;)
Z tych danych można najwyżej wyciągnąć wniosek, że rosŁY. ;)
Tomasz Rojek

Marcintrzy
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marcintrzy » 16 mar 2011, 14:23

Ja na 100% nie zapłacę składki! Jestem studentem, nie zarabiam pieniędzy, dla mnie 80 zł to naprawdę dużo. Funkcja drużynowego zabiera mi już bardzo dużo czasu, natomiast GK chce, bym za poświęcenie swojego wolnego czasu harcerzom jeszcze płacił?

Niech pełnoletni PRACUJĄCY instruktorzy płacą jak chcą, dla niektórych 80 zł to nic.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2011, 14:24 przez Marcintrzy, łącznie zmieniany 1 raz.

Ela
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ela » 16 mar 2011, 15:05

kamiltula pisze:
Rafal pisze:Ale wytłumacz Rafale, jak ściągniecie składkę dodatkową, skoro składki podstawowej nie potraficie ściągnąć?

http://skladki.zhp.pl/

Chorągwie zalegają do głównej kwatery ponad 1 mnl zł. Czemu od 2007 roku nie zostały te składki ściągnięte z chorągwi?

I czemu teraz, skoro jest potrzebne ponad 1 mln. na spłatę KWIT, sięga sie po dodatkową składkę, a nie próbuje ściągnąć tę zwykłą?

Rafał
Podłączam się pod pytanie.
Abstrahując od sprawiedliwości ściągania od nas składki, której nie można/nie potrafi się ściągnąć z lat ubiegłych od innych, pojawia się pytanie o skuteczność. Jak to zrobić?
Chyba, że pomysł jest taki "ci co płacą zawsze zapłacą i tym razem" a reszta? Przychodzi mi na myśl tylko słynne "Jakoś to będzie" bo chyba nie tylko ja mam wątpliwości, że te składki uda się wyegzekwować.
Również uważam, że pierwszej kolejności należy ściągnąć zaległe składki i pracować nad bieżącym ich wykonywaniem (mało jet chorągwi, które mają czyste konto).

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”