Zostalem wyrzucony z ZHP!!! KTO MA PRAWO WYRZUCIC?

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
Zablokowany
Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 sty 2008, 22:34

Dokładnie. Dominik, akcentuj nie kwestie rzekomych przyczyn, bo jak nie jedno, to ci "udowodnią" drugie (miałem z tym styczność swego czasu). Atakuj naruszenie procedury, bo tu nie mają argumentów.

I zrób możliwie duży szum z zaangażowaniem rodziców harcerzy włącznie.

P.S.
Powiadomienie cię o ukaraniu musi być NA PIŚMIE, a nie "na gębę". Od tego - lub od daty rozkazu, w którym jest o tym mowa - liczy się 14 dni.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2008, 22:36 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 sty 2008, 22:48

Statut ZHP pisze:§ 24

1. Członkostwo zwyczajne ZHP ustaje na skutek:

1. wystąpienia z ZHP,
2. skreślenia z listy członków ZHP,
3. wykluczenia z ZHP.

2. Członkostwo wspierające ZHP ustaje na skutek:

1. rezygnacji,
2. skreślenia z listy członków ZHP z powodów niewywiązywania się z obowiązków wynikających z porozumienia.

§ 25

Wystąpienie z ZHP następuje w drodze złożenia stosownego oświadczenia, zgodnie z podstawowym przydziałem służbowym, osobie kierującej podstawową jednostką organizacyjną ZHP lub właściwemu komendantowi hufca, komendantowi chorągwi lub Naczelnikowi ZHP.

§ 26

1. Skreślenie z listy członków następuje w wypadku niewypełnienia obowiązków członkowskich, w tym nieopłacenia składek członkowskich przez okres co najmniej 6 miesięcy.
2. Decyzję o skreśleniu z listy członków ZHP podejmują, po wcześniejszym uprzedzeniu o takim zamiarze i umożliwieniu złożenia wyjaśnień, zgodnie z podstawowym przydziałem służbowym, osoby kierujące podstawowymi jednostkami organizacyjnymi ZHP lub właściwy komendant hufca, komendant chorągwi bądź Naczelnik ZHP.
3. Od decyzji o skreśleniu z listy członków ZHP przysługuje prawo odwołania na zasadach określonych w § 28.

§ 27

1. Wobec członków zwyczajnych ZHP naruszających postanowienia Statutu ZHP mogą być stosowane następujące kary:
1. upomnienie,
2. nagana,
3. wykluczenie z ZHP,
4. ponadto w stosunku do starszyzny, instruktorów i kadry pozbawienie, na okres do 4 lat, całości lub części praw członkowskich.
(wyraźne stopniowanie!)
2. Uprawnionymi do stosowania kar są:
1. w stosunku do członków zwyczajnych nie będących instruktorami i nie pełniących funkcji instruktorskich – osoba kierująca podstawową jednostką organizacyjną ZHP,
2. w stosunku do starszyzny, instruktorów i kadry – właściwy komendant hufca, komendant chorągwi lub Naczelnik ZHP w zakresie upomnienia i nagany oraz pozbawienia praw członkowskich, a właściwy sąd harcerski w zakresie wszystkich kar.
3. Obwinionemu przysługuje prawo złożenia wyjaśnień przed zastosowaniem kary.
4. Właściwy komendant hufca, komendant chorągwi lub Naczelnik ZHP może zawiesić członka zwyczajnego pełniącego funkcję instruktorską w pełnieniu określonych funkcji oraz w prawach członka ZHP do czasu zakończenia postępowania, jeśli ze względu na rodzaj przewinienia przemawiają za tym względy wychowawcze lub dobro Związku pod warunkiem jednoczesnego skierowania sprawy do sądu harcerskiego.
5. Kara upomnienia lub nagany ulega zatarciu po upływie roku od prawomocnego ukarania a kara pozbawienia praw członkowskich – po upływie roku od jej zakończenia.
6. Wykluczenie z ZHP powoduje pozbawienie praw członkowskich, utratę stopni i odznak organizacyjnych.

7. Wykluczonemu z ZHP przysługuje prawo ponownego ubiegania się o członkostwo w ZHP. Zasady ponownego ubiegania się o członkowstwo określa Rada Naczelna ZHP.

§ 28

1. Skreślonemu z listy członków ZHP oraz ukaranemu przysługuje prawo odwołania w terminie 14 dni od dnia powiadomienia:
1. od decyzji osoby kierującej podstawową jednostką organizacyjną ZHP podjętych wobec członka zwyczajnego nie będącego kadrą – do właściwego komendanta hufca lub komendanta chorągwi,
2. od decyzji komendanta hufca, komendanta chorągwi lub Naczelnika ZHP podjętych wobec kadry, starszyzny lub instruktorów – do właściwego sądu harcerskiego,
3. od decyzji komendanta hufca, komendanta chorągwi lub Naczelnika ZHP podjętych wobec członka zwyczajnego nie będącego instruktorem i pełniącego funkcję instruktorską oraz wobec członka wspierającego – odpowiednio do komendanta chorągwi, Naczelnika ZHP lub Głównej Kwatery ZHP,
4. od orzeczenia sądu harcerskiego – do sądu harcerskiego właściwego do rozpatrzenia odwołania.
2. Od decyzji podjętych w trybie odwoławczym odwołanie nie przysługuje.
Jarek, nawet jeśli chłopak jest winien, to NIC nie usprawiedliwia bezprawnego postępowania w stosunku do niego (jeżeli miało miejsce). Nie żyjemy w systemie totalitarnym, ani w despotii, tylko w kraju podobno demokratycznym, gdzie prawo do obrony jest jednym z praw obywatelskich.

Jeśli hufiec naruszył w tej sprawie Statut, to nie ma znaczenia, czy zarzuty wobec Dominika są prawdziwe, czy nie. Należy sprawę odkręcić i dać mu możliwość złożenia wyjaśnień.

sadnes
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sadnes » 27 sty 2008, 22:48

tylko ze ja czuje ze komendantka choragwi jest tez za hufce bo bylem u niej i sie ciagle wydzierala na mnie, ze jak moglem doprowadizc do tego ze druzyna jest rozwiazana itd... boje sie zaczynac sprawyw sadzie harecsrkim...kuzwa nie az tak daleko, ja mam zaledwie 17 lat i komu uwierza? Komendzie hufca czy mi? bezsensu to wszystko jest... to nie takie proste dla mnie naprawde... czuje sie troche winny poniewaz zle prowadziel dokumentacje finansowa ale nie mialem o tym wogole pojecia a komenda hufca mi nie mowila nic ze zle ani opiekun ktory napisal pismo ze nie bierze odpwoeidzialnoci a przeciez byl opiekunem... zostalem teraz sam a ludzie chca druzyny... prowadzilem tylko zle finanse... mozecie mi wierzyc albo nie ale nic nie ukradlem...po prostu zla dokumentacja i tyle...powiedza mi ze to moja wina bo bylem druzynowym i co? a wes...
Ostatnio zmieniony 27 sty 2008, 22:49 przez sadnes, łącznie zmieniany 1 raz.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 sty 2008, 22:51

Dominik, prawo jest prawem i darcie się komendantki chorągwi nic nie zmienia. Jeśli nikt nie przeszkolił cię w prowadzeniu dokumentacji, to błędy nie są twoją winą.

Sprawa śmierdzi na kilometr. Nie wolno ci się cofać. Nie dla ciebie, ale dla twoich harcerzy, którzy TOBIE zaufali i którzy - jeśli masz rację - zostali okradzeni, oszukani i wykorzystani.

sadnes
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sadnes » 27 sty 2008, 22:52

jak odkreca sprawe i mnie przywroca to i tak sie wezma i wtedy mnie wywala za zla dokumentacje...

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 sty 2008, 23:05

Chłopie, z takim podejściem, to od razu kamień do szyi i w wodę.

Ja o swoje dobre imię walczyłem dwa lata i nie żałuję, że to zrobiłem.

Jeszcze raz przeczytaj to, co wkleiłem ze Statutu. NIE MA MOŻLIWOŚCI wyrzucenia z ZHP WYŁĄCZNIE za złą dokumentację. Gdyby tak było co roku wywalano by połowę drużynowych. Błędy w dokumentacji robimy WSZYSCY!

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 28 sty 2008, 10:55

To przykre że czasem człowiek ma wrażenie że jedynym wyjściem jest telefon do TNVu .....

Jak młody insturktor ma wierzyć w nadzór organizacji jeśli pojechał do KCh i dostał opiernicz że dopuścił do rozwiązania drużyny....

ja pewnie na miejscu Dominika znalazłbym najbliższy Hufiec ZHRu bo po cholere walczyć z wiatrakami - zakładamy że ten Hufiec jest już po zjeździe więc Komenda sobie posiedzi

swoją drogą - Domoniku - czy rozmawiałeś z innymi druzynowymi/namiestnikami etc. żeby wywrzeć nacisk na Komendanta Hufca?

inne pytanie - nie udało mi się znaleźć strony internetowej tego Hufca - czy ów Komendant ma jakiś słuzbowy adres mailowy bo z przyjemnością zaprosiłbym go do tej dyskusji żeby nikt potem nie powiedział że coś sie tu prezentuje jednostronnie...

na prawdę jestem ciekaw argumentacji tej komendy - skoro za błedy w papirach finansowych wykluczyli drużynowego to jak rozumiem za błedy proceduralne przy tym popełnione już wnioskują o wykluczenie samych siebie...
Ostatnio zmieniony 28 sty 2008, 10:56 przez Alek, łącznie zmieniany 1 raz.
Per Concordia Ad Victoria

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 28 sty 2008, 11:02

Po pierwsze nie bój się. Dasz radę, tylko nie bój się i przygotuj się na odparcie wszystkich zarzutów. Jeśli dobrze układała się współpraca Twoja z rodzicami- wykorzystaj to. Wykorzystaj również WIEDZę- czyli dokładnie zapoznaj się ze statutem w pierwszej kolejności pod kątem Twojej sprawy. Fakty i argumenty. Nawet jeśli zawiedzie Cię to przed sąd harcerski, to w ten sposób masz szansę. Widać, że Ci zależy, więc nie daj się skreślić innym.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 28 sty 2008, 12:07

jackass pisze:tylko ze ja czuje ze komendantka choragwi jest tez za hufce bo bylem u niej i sie ciagle wydzierala na mnie, ze jak moglem doprowadizc do tego ze druzyna jest rozwiazana itd... boje sie zaczynac sprawyw sadzie harecsrkim...kuzwa nie az tak daleko, ja mam zaledwie 17 lat i komu uwierza? Komendzie hufca czy mi? bezsensu to wszystko jest... to nie takie proste dla mnie naprawde... czuje sie troche winny poniewaz zle prowadziel dokumentacje finansowa ale nie mialem o tym wogole pojecia a komenda hufca mi nie mowila nic ze zle ani opiekun ktory napisal pismo ze nie bierze odpwoeidzialnoci a przeciez byl opiekunem... zostalem teraz sam a ludzie chca druzyny... prowadzilem tylko zle finanse... mozecie mi wierzyc albo nie ale nic nie ukradlem...po prostu zla dokumentacja i tyle...powiedza mi ze to moja wina bo bylem druzynowym i co? a wes...
Dominik, napisz do mnie:
dokumenty@zhp.pl

P.S.
Właśnie rozmawiałem z Druhną komendantką chorągwi. Stwierdziła że "sprawa jest w toku". Zobowiązała mi się do informacji o toku sprawy.

Dominik, jesli możesz, skontakuj się jeszcze raz z komendantką chorągwi.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2008, 12:36 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

rodzen
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rodzen » 28 sty 2008, 13:39

tak naprawdę to nie ma się co dziwić, że drużynowi na Podkarpaciu nie dają rady, nie tylko w sprawach finansowych. czy pojadą na chorągwiany LAS, czy nie, niewiele to zmienia. niestety obawiam się, że zapowiadana koordynacja kształcenia przez Kraków niewiele zmieni.

Dominik, nie wiem jakim jesteś drużynowym, nie znam Cię, choć fizycznie dzieli nas tylko 40 km i jesteśmy z jednej chorągwi, ale trzymam kciuki, że uda Ci się wyjść z tej sprawy cało. a, i daj znać, co u druha rewidenta, jak się na niego natkniesz w chorągwi :)
phm. Kuba Rodzeń HR

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 28 sty 2008, 14:39

Dokładnie - walcz stary i nie daj się. Bo tu wyszła niezła afera i nie można tego zamieść pod dywan (a taka tendencja jest w tej chorągwi, zwłaszcza jesli trzeba chronić osobę lubianą przez KCh). A kto jest tym skarbnikiem w Nisku - ta osoba co w poprzedniej kadencji? Tak samo nie liczyłbym na KRCh - odkąd zostałem członkiem KRH u siebie to nie mogłem się z nimi skontaktować. A sąd chorągwiany też pzostawia wiele do życzenia - nie wiem czy mieli choć jedno posiedzenie od zjazdu chorągwi...

A co do kształcenia w chorągwi to zgadzam się z poprzednikiem - sam byłem na tym LAS-ie chorągwianym i tylko w rozwoju się cofnąłem - musiałem dopiero samemu dojść do wszystkiego, a potem w końcu odbył sie hufcowy kurs. I to tu dopiero było OK.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

sadnes
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sadnes » 28 sty 2008, 15:17

tak...skarbnik jest ten sam co poprzednio... z innymi druzynowymi nie rozmawiam bo u nas w hufcu teraz sa wszyscy nakreceni przeciwko mnie...wiem bo rozmawiam z ludzmi ode mnie z druzyny z ktorej to 2 osoby pojechaly na biwak...wiem co sie tam teraz dzieje... namiestnicy sa w moim wieku a nawet mlodsi o rok wiec oni prawie nic nie wiedza albo sa manipulowani przez komende hufca...do dyskusji nikogo z naszego hufca raczej nie chcialbym wplontywac bo po prostu nie ma to sensu...zaczna wypisywac nieprawde albo beda kolejne o mnie plotki w hufcu ze pisze na forum klamstwa itd. chcecie wierzyc to wierzcie... nie to nie, ale tutaj to co pisze to prawda...pisze jaka jest prawda... po prostu...czuje ze zostalem wyrzucony bez powodow konkretnych, bez zadnych wyjasnien z mojej strony...co do kursu z LAS 2007 to bez komentarza...ukonczylem go i nic nie bede nawet na jego temat pisal bo jeszcze pewnie pogorsze sobie sprawe jak by ktos to czytal, a pewnie czyta...a co do tego ze ja mialem bledy w dokumentacji to prawda..oni tez poniewaz nawet widac jak sie zastosowali podczas wyrzucania druzynowego... nie wedlug przepisow... wychodzi na to ze oni tez powinni zostac wyrzuceni...
Ostatnio zmieniony 28 sty 2008, 15:19 przez sadnes, łącznie zmieniany 1 raz.

sypa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sypa » 28 sty 2008, 23:35

sadnes pisze:do dyskusji nikogo z naszego hufca raczej nie chcialbym wplontywac bo po prostu nie ma to sensu...zaczna wypisywac nieprawde albo beda kolejne o mnie plotki w hufcu ze pisze na forum klamstwa itd. chcecie wierzyc to wierzcie... nie to nie, ale tutaj to co pisze to prawda...pisze jaka jest prawda... po prostu...czuje ze zostalem wyrzucony bez powodow konkretnych, bez zadnych wyjasnien
To nie jest dobre podejście. Tu na forum wszyscy są z Tobą, ale jeśli boisz się otwartej konfrontacji to nie świadczy dobrze o Tobie. Jesteś w sytuacji nie do pozazdroszczenia, ale musisz być silny i nie bój się zaprosić tu kogoś ze swojej komendy. Oni też mają prawo się wytłumaczyć... a mają z czego. Ty jesteś młody i miałeś wszelkie prawo popełniać błędy, ale to, że oni (całkowicie świadomie, bo nei wierzę, że było inaczej) pominęli wszelkie stosowne procedury jest mocno niepokojące. Sprawa rzeczywiście cuchnie na kilometr.
Nie ma takich rzeczy, których nie da się zrobić. Pytanie brzmi tylko ile czasu i pracy trzeba w to włożyć.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 28 sty 2008, 23:37

Hough
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 29 sty 2008, 03:31

sadnes pisze:namiestnicy sa w moim wieku a nawet mlodsi o rok wiec oni prawie nic nie wiedza albo sa manipulowani przez komende hufca...
Yyyyyyy co? Człowiek, który ma ci pomagać w pracy ma 16 lat?
do dyskusji nikogo z naszego hufca raczej nie chcialbym wplontywac bo po prostu nie ma to sensu...zaczna wypisywac nieprawde albo beda kolejne o mnie plotki w hufcu ze pisze na forum klamstwa itd. chcecie wierzyc to wierzcie...
Spokojnie, nikt nie twierdzi, że piszesz nieprawdę. Po prostu, większość z nas ma ograniczone możliwości sprawdzenia. Niemniej od czasów antycznych zasadą jest wysłuchanie drugiej strony. Rozumiem, że ty z tej możliwości skorzystałeś na forum. Ale w takim razie twoja komenda też powinna mieć taką możliwość. A że zaczną pisać różne rzeczy, to cóż... Jak sam napisałeś i tak już przerobili ci twarz na gębę. Co masz do stracenia?
Ostatnio zmieniony 29 sty 2008, 03:31 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”