tzw. "decentralizacja"

Forum dyskusyjne dotyczące HALiZ
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 lis 2007, 23:13

dudzin pisze:Szczerze mówiąc mi jako komendantowi w zupełności wystarczyłby e-mail lub telefon od drużynowego: jedziemy wtedy a wtedy, w tyle osób, będziemy tu i tu.
A jeśli na wycieczkę 3-dniową wybierze się zastęp harcerski, pod opieką jednego z ojców, to czy też oczekujesz takiej informacji od drużynowego ? Po co ? Czy nie wystarczy że wie o niej drużynowy ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 09 lis 2007, 11:18

Cóż, Komenda Chorągwi Białostockiej nie od dziś słynie z oryginalnych rozwiązań... Z tego co wieść gminna niesie po wprowadzeniu tej kwitologii ilość biwaków w Hufcu Białystok dziwnie zmalała.
Dudzin, u nas też robi się wszystko społecznie i "po godzinach", bo każdy ma jeszcze normalne życie, niestety nie wszyscy są to w stanie pojąć.
19kldh pisze:A jeśli na wycieczkę 3-dniową wybierze się zastęp harcerski, pod opieką jednego z ojców, to czy też oczekujesz takiej informacji od drużynowego ? Po co ? Czy nie wystarczy że wie o niej drużynowy ?
Na miejscu komendanta bym oczekiwał takiej informacji, z jednej prostej przyczyny, jeśli coś się stanie na tej wycieczce (odpukać) to jako pierwszy oberwie właśnie komendant za brak nadzoru.
Ostatnio zmieniony 09 lis 2007, 11:23 przez grabek, łącznie zmieniany 1 raz.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 lis 2007, 13:24

grabek pisze:
19kldh pisze:A jeśli na wycieczkę 3-dniową wybierze się zastęp harcerski, pod opieką jednego z ojców, to czy też oczekujesz takiej informacji od drużynowego ? Po co ? Czy nie wystarczy że wie o niej drużynowy ?
Na miejscu komendanta bym oczekiwał takiej informacji, z jednej prostej przyczyny, jeśli coś się stanie na tej wycieczce (odpukać) to jako pierwszy oberwie właśnie komendant za brak nadzoru.
Na jakiej podstawie ?
Wskaż mi dokument z którego wynika obowiązek nadzoru hufcowego nad zbiórkami zastępów. A następnie wskaż dokument definiujący zbiórkę zastępu. I to definiujacy w sposób wykluczajacy odbycie jej w formie wycieczki.
Podpowiem Ci - nie ma takich dokumentów.
Polecam wątek:
http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=4442
Ostatnio zmieniony 09 lis 2007, 13:25 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 09 lis 2007, 14:11

Tamten wątek jest mi znany i doskonale wiem, że nie istnieje dokument nakazujący to wprost. Wiem też, że media zmieliłby w drobny proszek komendanta, który nie potrafiłby udzielić odpowiedzi na zasadnicze pytania: gdzie pojechali, z kim pojechali, po co pojechali. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku dużych hufców takie informowanie o wszystkim komendanta nie przejdzie, ale wtedy możemy np. zwrócić się do komendanta szczepu.
Co do definicji, skoro robimy trzydniową zbiórkę zastępu to analogicznie zróbmy pięciodniową (długi weekend, a co :D ) zbiórkę drużyny w formie wycieczki. Też nie informujemy komendanta? Przecież nie ma obowiązku zgłaszania, że odbywa się zbiórka drużyny.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 lis 2007, 15:59

grabek pisze:Tamten wątek jest mi znany i doskonale wiem, że nie istnieje dokument nakazujący to wprost. Wiem też, że media zmieliłby w drobny proszek komendanta, który nie potrafiłby udzielić odpowiedzi na zasadnicze pytania: gdzie pojechali, z kim pojechali, po co pojechali. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku dużych hufców takie informowanie o wszystkim komendanta nie przejdzie, ale wtedy możemy np. zwrócić się do komendanta szczepu.
Jeśli bedzie rozmawiał z mediami przed rozmowa z drużynowym, to nie nadaje się na hufcowego.

grabek pisze:Co do definicji, skoro robimy trzydniową zbiórkę zastępu to analogicznie zróbmy pięciodniową (długi weekend, a co :D ) zbiórkę drużyny w formie wycieczki. Też nie informujemy komendanta? Przecież nie ma obowiązku zgłaszania, że odbywa się zbiórka drużyny.
Jesli ta zbiórka nie będzie "organizacją wypoczynku dzieci i młodzieży", lub "działalnoscią w zakresie turystyki i krajoznawstwa" to może ta zbiórka trwać nawet 6 dni.
Wiesz dlaczego ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 09 lis 2007, 18:59

Moim zdaniem wycieczka jest "działalnością w zakresie turystyki i krajoznastwa".
Co do terminu to będę zgadywał na podstawie Instrukcji organizacyjnej HAL/HAZ, tam stałe formy wypoczynku (oprócz biwaków) liczone są od 6 dni wzwyż. Druga opcja to akcja nieobozowa.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 lis 2007, 22:08

grabek pisze:
19kldh pisze:Jesli ta zbiórka nie będzie "organizacją wypoczynku dzieci i młodzieży", lub "działalnoscią w zakresie turystyki i krajoznawstwa" to może ta zbiórka trwać nawet 6 dni. Wiesz dlaczego ?
Moim zdaniem wycieczka jest "działalnością w zakresie turystyki i krajoznastwa".
Co do terminu to będę zgadywał na podstawie Instrukcji organizacyjnej HAL/HAZ, tam stałe formy wypoczynku (oprócz biwaków) liczone są od 6 dni wzwyż. Druga opcja to akcja nieobozowa.
Czytasz nieuwaznie.
Zauważ że pytam o zbiórkę a nie o wycieczkę.
Ponadto podkreśliłem że nie interesują mnie formy wypoczynku.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 09 lis 2007, 23:00

Dh Czesławie ja wiem i druh wie, że jakby tak spróbować przyłożyć Instrukcję organizacji HAL/ZAL do działalności harcerskiej zgodnie z metodyką harcerską i misją ZHP, to ten dokument nie ma racji bytu i nie powinien jej dotyczyć, problem w tym, że niektórzy we władzach wyższych + organy kontrolne maja na ten temat nieco inne spojrzenie.
Ostatnio zmieniony 09 lis 2007, 23:00 przez dudzin, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Tomasz Dudziński
Komendant Hufca "Biebrzańskiego" im. 9 PSK w Grajewie
www.grajewo.zhp.pl

19kldh
Stały bywalec
Kontakt: