Chciałbym wrócić do harcerstwa.

Wydział Pracy z Kadrą i Kształcenia ksztalcenie.zhp.pl
ODPOWIEDZ
Hurragan76
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Hurragan76 » 08 kwie 2009, 22:15

Jestem plutonowym WP (obecnie WSP). Kiedyś byłem harcerzem i chciałbym wrócić do związku jako instruktor. Czy jest taka możliwość? Czy muszę zaczynać od początku?

Obecnie mam dużo czasu, a w mojej miejscowości jest drużyna, która aż rwie się do działania, ale brakuje im pełnoletniego, zapalonego instruktora (i w odpowiedniej kondycji :) ).

Przez całą "podstawówkę" byłem najpierw w zuchach później w jednej z prężniej działających drużyn harcerskich (w b. woj. suwalskim), przez okres szkoły średniej i zasadniczej służby wojskowej pozostały mi raczej "występy gościnne" i trwało to do niemal do 1998r, kiedy zostałem żołnierzem elitarnej jednostki LITPOLBAT. W ZHP zdobyłem stopień harcerza orlego (wówczas pagon zdobiły dwie gwiazdki), byłem drużynowym (nie zapomnę kursu w Załęczu) i zostałem instruktorem (wówczas oznaczało się granatową podkładką pod krzyż). Elitarność LITPOLBAT-u polegała również na tym że nie miałem czasu na inne sprawy oprócz służby wojskowej. Mój batalion rozwiązano i trafiłem do straży pożarnej ...a w związku z nadmiarem czasu, chciałbym zrobić coś pożytecznego (nie bez osobistej satysfakcji). Niestety wszystkie moje dokumenty przepadła - porządki na strychu w domu rodzinnym.
Mam całkiem niezły zasób wiedzy dotyczącej przetrwania, samarytanki, topografii, ale na pewno brakuje mi trochę wiedzy metodycznej... no i jeśli chodzi o organizację, ceremoniał itp sprawy jestem "mocno do tyłu".

Co możecie mi doradzić??? Czy nie będzie to przeszkadzać ze swoje harcerskie szlify zdobywałem w innej "epoce ideowej"?

microtech
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: microtech » 08 kwie 2009, 22:45

nie bój nic, Ci, którzy nami dowodzą w większości zdobywali swoje jeszcze wcześniej :)

Super, że osoby takie jak Ty chcą wracać i pracować jako instruktorzy.
Polecam Ci wybrać się na jakiś kurs drużynowych - na pewno chorągiew jakiś organizuje w lato. A jak nie to zapytaj w sąsiedniej. Tam odświeżysz wspomnienia i zobaczysz jak to wygląda teraz. Skoro prowadziłeś drużynę to podejrzewam, że nic więcej na początek Ci nie trzeba.

Powodzenia!

Cobra-Mce
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Cobra-Mce » 08 kwie 2009, 23:29

W komendzie Hufca powinni Ci też pomóc, a jeżeli miałeś stopień instruktorski to powinno to zostać w dokumentacji prowadzonej w Hufcu.

I tak jak Druh powyżej napisał - kurs drużynowych i odnowisz sobie wszystkie informacje.
pwd. Michał 'Cobra' Styczeń HO
Członek Referatu Wędrowniczego Chorągwi Śląskiej
Administrator strony internetowej Hufca ZHP Mysłowice
Drużynowy Próbnej Mysłowickiej Drużyny Wędrowniczej "Cień"

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 09 kwie 2009, 09:33

No i oczywiście papierkologia.......
Najprawdopodobniej zostałeś skreślony z listy członków ZHP .
Zgodnie z uchwała Rady Naczelnej - Uchwała nr 20/XXXIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 18 czerwca 2006 r. w sprawie zasad ponownego ubiegania się o członkostwo w ZHP.
http://www.dokumenty.zhp.pl/115_strona_ ... hwaly-2006

§ 2
1. Osoby ubiegające się o ponowne członkostwo składają pisemny wniosek o nabycie po-nownego członkostwa, zwany dalej wnioskiem, zawierający:
1) wyjaśnienie przyczyny ustania członkostwa oraz motywów ubiegania się o ponowne członkostwo,
2) informację o przebiegu służby przed ustaniem członkostwa oraz odpowiednio: legitymację zucha, książeczkę harcerską, książeczkę instruktorską, a także inne dokumenty potwierdzające przebieg służby i istotne dla rozpatrzenia wniosku,
3) zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na przynależność do ZHP - w przypadku, gdy wniosek składa osoba niepełnoletnia do lat 16.
2. W szczególnie uzasadnionych i nie budzących wątpliwości przypadkach, w odniesieniu do zuchów i harcerzy, wniosek, o którym mowa w ust. 1 może być odebrany w formie ustnej.

§ 3
Informacja o przebiegu służby, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, obejmuje następujące informacje:
1) imię i nazwisko,
2) nazwisko rodowe, poprzednio używane,
3) datę i miejsce urodzenia,
4) posiadany stopień wraz z powołaniem się na rozkaz o jego przyznaniu (przez kogo, kie-dy, gdzie, numer),
5) przebieg służby,
6) ostatni przydział służbowy (z podaniem hufca i chorągwi).
§ 4
1. Osoby, których członkostwo ustało na skutek wystąpienia lub skreślenia z listy, składają wniosek do:
1) właściwego komendanta lub Naczelnika ZHP - w przypadku byłych instruktorów, członków starszyzny i kadry - zgodnie z aktualnie obowiązującym podziałem i nazewnictwem członków,
2) kierującego podstawową jednostką organizacyjną - w przypadku pozostałych byłych członków.
2. Osoby, których członkostwo ustało na skutek wykluczenia, składają wniosek do komendanta chorągwi lub Naczelnika ZHP, po upływie okresu wskazanego w orzeczeniu sądu harcerskiego.
phm. Michał Michalski HR
Zespół Biura GK ZHP ds. spójności dokumentów
Inspektorat Harcerskiej Służby Porządkowej GK ZHP

Hurragan76
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Hurragan76 » 09 kwie 2009, 11:01

Za pomoc i wyrazy sympatii wszystkim SERDECZNIE DZIęKUJę. Naprawdę mi pomogliście i uspokoiliście. Jeszcze raz WIELKIE DZIęKI.

Gdybyście kiedyś byli w okolicach Pisz, Orzysz, Ełk służę pomocą. Dobrze znam historię i zabytki regionu (podobno jestem ciekawym przewodnikiem - znam mało znane ale fascynujące miejsca), a poza tym służę zawodową wiedzą z obronności i ratownictwa.

ageszka91
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ageszka91 » 13 sty 2010, 15:17

Hm... Post z kwietnia a Ty nadal masz w profilu "spoza ZHP", więc jak Twoje działania?? Udało się dołączyć do nas z powrotem?:)

Rumcajs74
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Rumcajs74 » 04 kwie 2010, 18:24

Cześć nie wiem skąd jesteś ale uważam że własnie takich ludzi potrzebuje dziś ZHP, ale nie organizacja ale drużyny którym ty możesz pomóc. Ja też wróciłem do pracy w związku po wieloletniej przerwie. Nie chcę się tu zbyt wiele rozpisywać zanim nie poznam Cie lepiej dlatego napisz do mnie a opowiem Ci gdzie ja znalazłem sobie nmiejsce w organizacji.

ŻanRod34
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ŻanRod34 » 12 kwie 2010, 08:32

Chciałabym zorganizować drużyne harcerską w naszej szkole podstawowej od czego mam zacząć ? Kiedyś byłam harcerką ? prosze o pomoc???

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 12 kwie 2010, 08:35

Zacznij od zgłoszenia się do najbliższego hufca ZHP. Tam powinnaś uzyskać pomoc.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

rlatala
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rlatala » 24 kwie 2010, 23:27

Pozwolę podłączyć się do bieżącego wątku.

Chciałem zapytać jak wygląda ewentualny powrót do związku w przypadku osób dorosłych?

W młodości byłem harcerzem, zdobywałem sprawności, stopnie (tropiciel?) i funkcje (przyboczny). Niestety nie mam żadnych dokumentów. Jedyne co mi pozostało to krzyż harcerski.
Obecnie jestem nauczycielem akademickim, lekarzem (chirurgia ogólna i naczyniowa), instruktorem żeglarstwa (j. st. m), instruktorem narciarstwa.

Czy istnieje zapotrzebowanie na takich dinozaurów? Szczególnie w HSR lub w drużynach wodnych? Jak wygląda ewentualny powrót? Jakie wymagania?

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 25 kwie 2010, 10:34

Jeśli chcesz być instruktorem (co jest chyba najfajniejsze) to najlepiej trafić do najbliższego hufca, spotkać się z komisja stopni instruktorskich, przedstawić swoje oczekiwania i dogadać sie co do swojej dalszej drogi. Optymalna drogą będzie napisanie sobie próby przewodnikowskiej która pozwoli Ci uzupełnić brakująca wiedzę i umiejętności. Jak będziesz pełnoprawnym instruktorem na pewno pole służby znajdzie się bez problemu.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

rlatala
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rlatala » 25 kwie 2010, 10:41

Dziękuję za odpowiedź.
Zrobię jak sugerujesz - podjadę i dopytam o szczegóły.

pozdrawiam

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Kadra i kształcenie”