Jakie przygotowanie powinni mieć instruktorzy CSI?

Wydział Pracy z Kadrą i Kształcenia ksztalcenie.zhp.pl
kozubska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kozubska » 10 sie 2008, 09:28

Witam serdecznie!
Przy okazji zaproszenia na warsztaty z opisu funkcji wywiązała się dyskusja, dotycząca tego, jakie doświadczenie zawodowe powinni mieć instruktorzy CSI prowadzący zajęcia na warsztatach.

Sama nie bardzo widzę powód, by wszyscy instruktorzy CSI byli psychologami.
Jestem psychologiem. Robiłam specjalizację z doradztwa zawodowego oraz prowadzenia warsztatów. Nie wiem, czy to wystarczy Waszym zdaniem do prowadzenia takich zajęć? Moim zdaniem to nie do końca ma znaczenie.
Wielu instruktorów współpracujących z CSI ma doświadczenie w pracy trenerskiej. To zresztą dość naturalne dla sporej części kształceniowców, że swoje doswiadczenia z kształcenia w organizacji chcą kontynuować także poza, już zawodowo. Ale nie wszyscy muszą być psychologami. Równie ważne jest to, by znali się na naszej organiacji. O motywowaniu może opowiedzieć nam specjalista, ale opisu funkcji z nami nie przygotuje, bo nazwa funkcji "namiestnik zuchowy" powali go śmiechem (sprawdzone na jednym z trenetów i superwizorów PTP) i zanim zrozumie o co chodzi, mija sporo czasu.

Profesjonalne przygotowanie oczywiście tak, jest potrzebne, ale bez szaleństw - nie każdy i nie zawsze. Dojdziemy do tego, że nie będziemy mogli sami szkolić drużynowych w organizacji, bo będą musieli ukończyć kurs prowadzony wyłącznie przez PTP, a najlepiej niech sami skończą psychologię...

Pozdrawiam
phm. Aleksandra Kozubska
Centralna Szkoła Instruktorska

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 10 sie 2008, 13:02

heh.. popadamy w coraz większą paranoję. raz czytam że kursy (np. drużynowych) powinni prowadzić ludzie z wykształceniem pedagogicznym. innym razem że szkolenia powinni prowadzić psychologowie. może lepiej będzie rozwiązać CSI i wynająć do naszych szkoleń zewnętrzną firmę szkoleniową, wtedy będziemy mieli pewność że kształcą nas wysokiej klasy specjaliści z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. ale czy tędy jest droga?

moim zdaniem nie. można przecież na każdego rodzaju szkolenie do pewnych treści zaprosić specjalistów z zewnątrz albo nawet naszych instruktorów, którzy zajmują się daną kwestią na codzień.

inną sprawą jest to aby jednak instruktorzy zajmujący się kształceniem byli motywowani do zdobywania różnego rodzaju certyfikatów oraz brania udziału w specjalistyczych szkoleniach. najlepiej jakby nasza organizacja jeszcze np. opłacała takie szkolenia. w końcu to jest inwestycja w naszą kadrę.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

Adaś
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Adaś » 10 sie 2008, 21:41

Tutaj zgadzam się z Krzyśkiem. Trochę ludzi z zewnątrz na naszych szkoleniach przydaje się ale też nie przesadzajmy z niewiadomo jakimi uprawnieniami, bo nie znajdziemy ludzi w naszej organizacji, którzy społecznie poprowadzą zajęcia, a będą musieli odbyć do tego kurs, czy szkolenia za setki albo tysiące złotych. Wtedy, z całym szacunkiem, zdecydują się na komercyjne szkolenie, na którym "odrobią" wydane na siebie pieniądze... no chyba, że ZHP nam je zaafunduje i podpisze umowę na ilość godzin, którą dany delikwent musi odbyć na Związkowych szkoleniach. Wtedy OK.

Wydaje mi sie, że nie zawsze i nie w każdym temacie sprawdza sie psycholog:), choć jak w każdej dziedzinie wiele jest specjalizacji. Nikt nie poprowadzi dobrych zajęć o współpracy z mediami jak dziennikarz albo doświadczony rzecznik prasowy, itd. Czym więcej ludzi z różnymi specjalnościami, studiami i doświadczeniem - tym dla naszego kształcenia lepiej. W końcu w organizacji z ponad 120 tysiącami ludzi chyba znajdziemy tych potrzebnych. Tylko przy okazji nie zapomnijmy o nich zadbać, a nie przypominać sobie o nich wyłącznie w razie potrzeby.
phm. Adam Piwek
Zespół promocji i informacji Chorągwi Dolnośląskiej ZHP

Bądź bliżej harcerskiego Dolnego Śląska: www.dolnoslaska.zhp.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 11 sie 2008, 17:20

kozubska pisze:Witam serdecznie!
Przy okazji zaproszenia na warsztaty z opisu funkcji wywiązała się dyskusja, dotycząca tego, jakie doświadczenie zawodowe powinni mieć instruktorzy CSI prowadzący zajęcia na warsztatach.

Sama nie bardzo widzę powód, by wszyscy instruktorzy CSI byli psychologami.
Jestem psychologiem. Robiłam specjalizację z doradztwa zawodowego oraz prowadzenia warsztatów. Nie wiem, czy to wystarczy Waszym zdaniem do prowadzenia takich zajęć? Moim zdaniem to nie do końca ma znaczenie.
Wielu instruktorów współpracujących z CSI ma doświadczenie w pracy trenerskiej. To zresztą dość naturalne dla sporej części kształceniowców, że swoje doswiadczenia z kształcenia w organizacji chcą kontynuować także poza, już zawodowo. Ale nie wszyscy muszą być psychologami. Równie ważne jest to, by znali się na naszej organiacji. O motywowaniu może opowiedzieć nam specjalista, ale opisu funkcji z nami nie przygotuje, bo nazwa funkcji "namiestnik zuchowy" powali go śmiechem (sprawdzone na jednym z trenetów i superwizorów PTP) i zanim zrozumie o co chodzi, mija sporo czasu.

Profesjonalne przygotowanie oczywiście tak, jest potrzebne, ale bez szaleństw - nie każdy i nie zawsze. Dojdziemy do tego, że nie będziemy mogli sami szkolić drużynowych w organizacji, bo będą musieli ukończyć kurs prowadzony wyłącznie przez PTP, a najlepiej niech sami skończą psychologię...

Pozdrawiam
Mając od wielu lat kontakty ze środowiskiem psychologów, jakoś nigdy nie spotkałem się z powalającym atakiem śmiechu w kontekście terminologii harcerskiej i naszych potrzeb. Wręcz przeciwnie, cały szereg naszych form pracy był i jest wykorzystywany przez znanych mi "psycholi" ;) w pracy zawodowej.
Myślę, że / jak zwykle tu i na Czuwaju/ nie rozumiemy się. Organizacja i modelowanie kształcenia naszej kadry wymaga udziału "specjalistów' jako kadry wspierającej i konsultantów. Nie oznacza to ani wymiany naszych kształceniowców na ....psychologów, czy " instruktorów rekreacji" :)
Po prostu , wiele technik kształceniowych można wykorzystać "z zewnatrz" byle by nie zastępować istoty naszego kształcenia źle pojętym psychologizowaniem czy piarowaniem, marketingowaniem lub ...korporacyjnym zarządzaniem. Już wystarczająco wkurzający jest uporczywy język prawniczo-logistyczny wszystkich prawie projektów dokumentów związkowych.
Ostatnio zmieniony 11 sie 2008, 17:21 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 11 sie 2008, 19:32

sigma błędne wnioski wyniosłeś z poprzedniego tematu, akurat tamten temat dotyczył takich zagadnień w których specjalistami są głównie psycholodzy.
Co do instruktorów CSI -
- kierunkowe wykształcenie zgodne z tym czego chcą uczyć, potwierdzone to odpowiednim dyplomem lub certyfikatem
- kurs pedagogiczny - dla nauczycieli i wykładowców podstawa żeby gdziekolwiek mogli uczyć
- co do członkostwa i bycia instruktorem harcerskim??? niekoniecznie, uważam że powinniśmy brać również osoby które są chętne coś zrobić ale nie chcą od razu wstępować do ZHP.
Łukasz Prochwicz l.prochwicz@gmail.com
Tel- 602 632 216
http://www.watra.vel.pl

Zawsze jestem raczej sam.
Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 11 sie 2008, 20:08

to mówisz, że do prowadzenia z zajęć pozyskiwania środków muszę skończyć kurs pedagogiczny??
Wykształcenia kierunkowego też nie mam (no bo jakie powinienem mieć?), dyplomu i certyfikatu też nie. Za to mam w tym zakresie doświadczenie i sukcesy. Może to jednak wystarczy??
Dobre, dobre....
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

Adaś
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Adaś » 11 sie 2008, 20:14

Tutaj popieram Piotra bardzo często doświadczenie jest wystarczającym atutem, a jeżeli tak jak Piotr ma się jeszcze sukcesy - to czego więcej chcieć od prowadzącego zajęcia.
phm. Adam Piwek
Zespół promocji i informacji Chorągwi Dolnośląskiej ZHP

Bądź bliżej harcerskiego Dolnego Śląska: www.dolnoslaska.zhp.pl

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 11 sie 2008, 21:00

molesta pisze:sigma błędne wnioski wyniosłeś z poprzedniego tematu, akurat tamten temat dotyczył takich zagadnień w których specjalistami są głównie psycholodzy.
Co do instruktorów CSI -
- kierunkowe wykształcenie zgodne z tym czego chcą uczyć, potwierdzone to odpowiednim dyplomem lub certyfikatem
- kurs pedagogiczny - dla nauczycieli i wykładowców podstawa żeby gdziekolwiek mogli uczyć
- co do członkostwa i bycia instruktorem harcerskim??? niekoniecznie, uważam że powinniśmy brać również osoby które są chętne coś zrobić ale nie chcą od razu wstępować do ZHP.
Uważam że dalej sie mylisz. Poruszane zagadnienia zdecydowanie wchodziły w zakres wiedzy z zarządzania.

A co do reszty Twojej wypowiedzi to jest równie błędna. INSTRUKTOR CSI MUSI BYć PRZEDE WSZYSTKIM HARCERZEM i człowiekiem dogłębnie znającym i rozumiejącym metodę harcerską, tak by kursy organizowane przez CSI dla harcerzy były prowadzone właśnie po harcersku. Na inne, nieharcerskie kursy możemy sobie iśc gdzie indziej a nie do Centralnej Szkoły Instruktorskiej.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 11 sie 2008, 21:41

Choć nie zaszkodzi jeśli będą uznawane na zewnątrz. Np. kurs komendantów hufców=kurs z zakresu zarządzania NGO na poziomie powiatu.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 12 sie 2008, 09:19

Sikor - zarządzanie zasobami ludzkim = HR = psychologia Pracy i to jest fakt
co do instruktorów, przez takie myślenie zamykamy sobie właśnie droge do lepszego rozwoju, poprzez odrzucanie ludzi którzy są świetnymi specjalistami, chcieli by się tą wiedzą z nami podzielić ale nie koniecznie chcą być harcerzami.

Metodyka harcerska oczywiście nie wyłoży ci tego nikt z poza ZHP
ale np. takie zagadnienia jak zarządzanie, metody pracy z dziećmi, profilaktyka może wyłożyć wiele osób z poza.

Instrukotrzy nie mogą być uniwersalni, jak ktoś jest od wszystkiego to jest od niczego uważam.
Tel- 602 632 216

Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 12 sie 2008, 09:48

Masz Łukasz rację, ale pod jednym - ważnym- warunkiem. Nie ubierajmy się na siłę w "piórka" modnych kierunków, dziedzin. Jeśli ktoś uważa, że "metody pracy z dziećmi" wynikające z harcerskich metodyk wymagają przetłumaczenia podług "najnowszych trendów" psychologii czy pedagogiki - ok !
Moim zdaniem nie wymagają, a wręcz przeciwnie obawiam się że zostaną skutecznie wykoślawione i zaciemnione terminologią aktualnie modną. Co innego aplikacja dobrych, sprawdzonych rozwiązań nowoczesnych pedagogik i osiągnięć psychologii. Do tego są nam potrzebni wspierający kształcenie eksperci. Po prostu warto, by szkoły instruktorskie tworzyły kręgi zainteresowanych współpracą konsultantów. Równocześnie wprowadziłbym do programów kursów suplementarne moduły - specjalizujące, lub certyfikujace dodatkowe umiejętności i uprawnienia. Mogło by się to nawet wiązać z dodatkową opłatą , gdyby była taka konieczność.
I jeszcze jedno, instruktor harcerski - praktyk dobry w tym co robi, a jeszcze na dodatek poszerzający swą wiedzę / samodoskonalenie BiPi :)/ o aktualną wiedzę - to super rozwiązanie / na które wpadł BiPi zresztą ;)/ Kowlaka nie zamieniłbym na żadnego "managera" na swoim kursie :D
Ostatnio zmieniony 12 sie 2008, 09:52 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 12 sie 2008, 12:16

molesta pisze:- kurs pedagogiczny - dla nauczycieli i wykładowców podstawa żeby gdziekolwiek mogli uczyć
i tutaj ciebie zaskoczę, bo nie do końca tak jest. można uczyć i wykładać bez kursu pedagogicznego, tylko trzeba posiadać zgodę kuratora na to. kurator zazwyczaj się zgadza.

mam też wrażenie, że to ty mnie nie zrozumiałeś. bo przecież napisałem że jestem za tym aby wykorzystywać specjalistów w naszych szkoleniach (osobiście tak robię podczas kursów drużynowych). jednak daleki jestem od zastępowania harcerskich kształceniowców przez tychże specjalistów.

pozatym piszesz o różnych certyfikatach i dyplomach, ale tak naprawdę liczy się głównie doświadczenie. nawet na wielu uczelniach (np. technicznych) zaczyna wprowadzać się coraz więcej zajęć praktycznych, a w niektórych nawet są obowiązkowe wakacyjne praktyki w różnych instytucjach.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 12 sie 2008, 15:59

StaryWilk pisze:Do tego są nam potrzebni wspierający kształcenie eksperci. Po prostu warto, by szkoły instruktorskie tworzyły kręgi zainteresowanych współpracą konsultantów.
No własnie zewnętrzni eksperci, najlepiej zaprzyjaźnieni, tak by znali podstawy metody harcerskiej. Ale nie instruktorzy CSI. To znaczy jak jakiś Instruktor jest ekspertem to fajnie, ale przede wszystkim MA BYC INSTRUKTOREM HARCERSKIM.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 12 sie 2008, 20:50

Przez takie rozumowanie Sikor wiele tracimy, bo odtrącamy wiele osób.

Sigma ja nie chce całkowicie zastąpić naszych kształceniowców , chcę jedynie aby doszło do takiej sytuacji w której mamy wykwalifikowanych instruktorów a nie często osoby które po prostu uczą głupot. Tak praktyki i doświadczenie ale jakąś podstawę teoretyczną trzeba gdzieś zdobyć,aby potem można było praktykować.
Tak na uczelniach technicznych zaczyna się zatrudnianie fachowców bez dyplomów, ale ci ludzie z kolei bazują na certyfikatach komputerowych znanych na całym świece.
Przypadki ze zgodą kuratora są wyjątkami. Nawet wykładowcy wyższych uczelni muszą posiadać takie przygotowanie.

Stary Wilku oczywiście zgadzam się do metodyk itd. nie potrzebujemy specjalistów ale jest wiele dziedzin w których nam brakuje i nie ma ich przez to że odcinamy się od zewnętrznych ekspertów.
Tel- 602 632 216

Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 12 sie 2008, 22:15

Łukasz... wiele to my tracimy przez wprowadzanie na kursy jako wykładowców osób które nie maja wielkiego pojęcia czym jest harcerstwo. Widzisz to tak jakby na kurs prawa jazdy wprowadzić instruktora latania śmigłowcem. Najlepszego na świecie... Tym się poruszasz i tym. Prowadzisz jedno i drugie tylko jakby trochę warunki i możliwości inne.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Kadra i kształcenie”