Pseudoharcerskie strony www drużyn obronnych :(

forum harcerskich drużyn obronnych
Zablokowany
Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 16 sty 2007, 09:11

mgr_scout pisze:http://hos.of.pl/
Jestem na NIE, takie rzeczy powinno się usuwać na starcie.

Ale jeżeli chodzi o program to mają ciekawy, mysle że za dużo w tym biegania z bronią:)

1. Rozpoznanie zagrożenia(prawie jak OC) i prewencyjne przeciwdziałanie przestępstwom(słuszna idea)
2. Działania zwiadowcze(czysty skauting) i rozpoznanie w terenie leśnym i zurbanizowanym(bez ganiania z bronią to bardzo ciekawy temat).
3. Taktyka działania w terenie leśnym i zurbanizowanym(zawsze to jakiś sposób pracy w grupie)
4. Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej(nic jak tylko inwestować w takich ludzi - robi to m.in WOŚP)
5. Szkolenia specjalistyczne(i dobrze bo w ZHP potrzebni są wyszkoleni instruktorzy).

Podsumowując

Całekiem dobra treść w bardzo złej formie.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2007, 09:25 przez Mysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

asiaras
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asiaras » 03 lut 2007, 10:15

phm Joanna Raś HO
szczep UNIA im Władysława Jagiełły
9 GZ Wielki Athapaskan
www.athapaskan.friko.pl, www.szczepunia.za.pl

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 03 lut 2007, 12:38

Obejrzałem ten film z zaciekawieniem spodziewajac się opowieści plutonu specjalnego. Trafiłem jednak na całkiem fajną reklamówkę drużyny. Z tego co widać na filmie mogę zaakceptować styl pracy tej drużyny jako PROOBRONNY. Jest różnorodność zagadnień związanych z obronnośćią, ratownictwem, ochroną porządku publicznego, tego typu szkolenia jakie są tam pokazane niewątpliwie przydadzą się w drużynie granicznej, a że przy okazji mam sentyment do pograniczników to mogę być nieobiektywny

(kiedyś służyłem w WOP-ie na straznicach J-26 i J-29) Powodzenia życzę 308-ej
Jarosław Dybowski pwd
Instruktor Szczepu - Były Szczep >>JęDRUSIE<< W Łodzi
KSHiS >>JęDRUSIE<< Administrator Harcerskiego Portalu >>JęDRUSIE<< www.jedrusie.org

A legendę "Jędrusiów" poniosą w świat,
Z ognisk dym i przyjaciel nasz wiatr.

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 03 lut 2007, 13:33

A propos filmiku to w całej rozciągłości zgadzam się z Portal_Jedrusie. :)
I jestem całkowicie obiektywny w tym temacie...

Pozdrawiam. :)
Ostatnio zmieniony 03 lut 2007, 16:50 przez KubaM, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 03 lut 2007, 21:00

Faktycznie imponująca prezentacja, robi wrażenie. Nie zmienia to jednak faktu, że nie przekonuje mnie wizerunek harcerza "dynamicznie wchodzącego do budynku".
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Zespół ds. Wsparcia Technicznego
Wydział Nowych Technologii GK

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 03 lut 2007, 21:13

Młody pisze:Faktycznie imponująca prezentacja, robi wrażenie. Nie zmienia to jednak faktu, że nie przekonuje mnie wizerunek harcerza "dynamicznie wchodzącego do budynku".
Nie, no jasne. Lepiej niech tylko pląsają, przeprowadzają staruszki przez jezdnię i dokarmiją ptactwo zimą.
A "Akcję pod Arsenałem" to wtedy niech się pozostawi SPAT-owi bo są do tego szkoleni.
Dziś takie umiejętności wydają się zbędne, ale nigdy nie wiadomo co nam kolejny rok przyniesie...
Więc ośmielę się złozyć dwa wnioski:
1. Nie róbcie z harcerstwa czeskich pionierów
2. Nie róbcie z harcerstwa pododdziału SPAT
jednym słowem ponownie sugeruję myślenie.
Jarosław Dybowski pwd
KSHiS >>JęDRUSIE<< Administrator Harcerskiego Portalu >>JęDRUSIE<< www.jedrusie.org

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 04 lut 2007, 00:24

Portal_Jedrusie pisze:Nie, no jasne. Lepiej niech tylko pląsają, przeprowadzają staruszki przez jezdnię i dokarmiją ptactwo zimą.
Czy mam rozumieć że harcerstwo - poza wymienionymi powyżej "zajęciami" - zajmuje się tylko bronią? I nie przekonuje mnie tłumaczenie ewentualnością konfliktu. Od przygotowania do takich sytuacji jest wojsko, nie harcerstwo.
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 04 lut 2007, 01:23

Załamałem się, dlaczego na tym forum ciągle trwa dyskusja na podstawie kwestii wyrwanych z kontekstu i będących pewnego rodzaju "licencia poetica"

Drogi druhu "Młody" coż mogę Ci powiedzieć na Twe pojęcie o sprawie, chyba tylko ponownie zarekomendować MYŚLENIE !!!.

Jeśli należysz do nurtu który stanowczo dąży do zrobienia z harcerstwa scoutingu w wydaniu BiPi to poczytaj sobie o historii Polski i udziału w niej harcerzy , a moze wtedy zrozumiesz różnice między wychowaniem przez zabawę jaką miał być scouting, a przygotowaniem Obywatela Rzeczypospolitej do służby dla Polski, nawet za cenę własnego życia.
Napisałeś że nie warto się przygotowywac do konfliktu, optymista z Ciebie. Poczytaj gazety, internet, popatrz na newsy w telewizji i zastanów sie kiedy ktoś komu nie podoba się nasz Kraj zechce zrobić nam "kęsim" . Ja osobiście wolę by miał kto wziąć broń do ręki i bronić tego Kraju. Nawet jak to będą harcerze to będzie szansa, że zwyciężą i PRZEŻYJĄ. Wiec niech lepiej wiedzą gdzie AK-47 ma kolbę, a gdzie zamek.

Pamiętaj: Ignorancja zabija. Więc ucz sie pilnie... i poczytaj sobie moje wcześniejsze posty, bo wypowiadasz się cząstkowo i chaotycznie.
Jarosław Dybowski pwd

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 04 lut 2007, 02:49

Portal_Jedrusie pisze:Jeśli należysz do nurtu który stanowczo dąży do zrobienia z harcerstwa scoutingu w wydaniu BiPi to poczytaj sobie o historii Polski i udziału w niej harcerzy , a moze wtedy zrozumiesz różnice między wychowaniem przez zabawę jaką miał być scouting, a przygotowaniem Obywatela Rzeczypospolitej do służby dla Polski, nawet za cenę własnego życia.
Kwalifikowałbym się raczej do nurtu, który stanowczo NIE dąży do zrobienia z harcerstwa wojska. Tak się składa, że conieco czytałem, i nadal uważam, że Polsce można służyć na wiele sposobów, niekoniecznie wojując. A bardziej niż przyszłość, (której chyba nikt nie zna) martwi mnie np. fakt, że dzisiejsza młodzież nie chce śpiewać hymnu narodowego (co jest faktem).
Napisałeś że nie warto się przygotowywac do konfliktu, optymista z Ciebie.
NIGDZIE czegoś takiego nie napisałem.
Ja osobiście wolę by miał kto wziąć broń do ręki i bronić tego Kraju. Nawet jak to będą harcerze to będzie szansa, że zwyciężą i PRZEŻYJĄ. Wiec niech lepiej wiedzą gdzie AK-47 ma kolbę, a gdzie zamek.
Jak broń wygląda, można pokazać. Jak się z nią obchodzić - jak najbardziej. Ale "dynamiczne wchodzenie do budynków" i tym podobne działania chyba nie służą przedłużaniu życia, prawda? Jesteśmy organizacją wychowawczą, nie militarną. (elementy militaryzmu w ZHP nie mają tu nic do rzeczy)

Swoją drogą , Druhu, musisz mieć niezłe zdolności lub szerokie źródła informacji, skoro znasz moje "pojęcie o sprawie". Na pozostałe uwagi ad personam pozwolę sobie nie reagować.
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

SZERSZEń_9DW
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: SZERSZEń_9DW » 04 lut 2007, 11:26

Przysłuchuje się temu wątkowi i mam takie mieszane uczucia przecież poco BP stworzył skauting do czego mieli być ci chłopaki dostosowani do pomocy wojskowej w chwili zagrożenia. Kto walczył w Powstaniu 44 no chyba nie Grom czy SWAT. Wyciągnijmy wnioski z tych czasów że harcerze powinni być szkoleni pod względem wojskowym bo to jest organizacja paramilitarna.

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 04 lut 2007, 12:21

Drogi druhu "Młody", Twoje pojecie o sprawie znam tylko z Twych wypowiedzi, o to czy napisałeś czy nie trudno się spierać , ja tak odebrałem twe słowa "I nie przekonuje mnie tłumaczenie ewentualnością konfliktu.". Jednak w tej dyskusji wybrałeś sobie niewłaściwego adwersarza. Nie jestem zwolennikiem robienia z harcerstwa wojska, podobnie jak Ty, jednak uważam, że elementy militarne, nie militarystyczne winny się znajdować w pracy harcerskiej. Już pisałem na podobnym tu forum na ten temat, ale powtórzę, dlaczego tak wiele drużyn nosi imiona polskich żołnierzy, oddziałów czy akcji bojowych? Właśnie dlatego, bo są to wzory do naśladowania, niekoniecznie. Raczej dlatego, by poznawać historię, ludzkie postawy, również te harcerskie. Gdybyś poczytał me teksty zrozumiałbyś, że jesteśmy bliżej siebie w stanowisku niż Ci się wydaje.
Ale jeśli uważasz, że harcerstwo nie jest choć w części podobne do wojska, przepraszam spojrzyj w lustro, a zobaczysz zielony mundur i oznakę wzorowaną na Virtuti Militari (Cnocie Rycerskiej). Oj przepraszam zapomniałemżeś waść z drużyny wodnej, Więc pewnie wiesz od czego na kołnierzu wywodzą się trzy paski. Ale na jedno wychodzi. Wątek ten rozwija sie w tej chwili na temat tego filmu 308-ej, ja uważam że tkie przedstawienie jak pokazano w tym filmiku drużyny proobronnej, w tym wypadku granicznej jest jak najbardziej właściwe. Nie widziałem tam zespołów w wyposażeniu AT, tlko normalnie w jakichś polówkach , którzy sie trochę bawią w wojsko, nie odbijajaą zakładników, nie wysadzają drzwi itp. bzdury. A że robili to nieco "filmowo" - naoglądali się różnych telewizyjnych bzdetów o akcjach AT i małpują je niewłaściwie. Tak jak oni wchodzą do budynku, to tylko na filmach pokazują i nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Ale zauważyłem na tym filmie jedną pozytywną sytuację. W scenie jak kilku druhów szybko wchodzi do wąskiego korytarza z pistoletami, to trzynają je właściwie (lufa do góry, palec na kabłąku, a nie na spuscie) więc istnieje szansa że drugiemu w plecy nie srzelą. I choćby dla takich zachowań warto w to się bawić. O sposobie unikania zagrożeń na terenie "blokowiska" o godzinie 23 z minutami nie wspomnę.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2007, 12:25 przez Portal_Jedrusie, łącznie zmieniany 1 raz.
Jarosław Dybowski pwd

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 04 lut 2007, 12:24

SZERSZEń_9DW pisze:Przysłuchuje się temu wątkowi i mam takie mieszane uczucia przecież poco BP stworzył skauting do czego mieli być ci chłopaki dostosowani do pomocy wojskowej w chwili zagrożenia. Kto walczył w Powstaniu 44 no chyba nie Grom czy SWAT. Wyciągnijmy wnioski z tych czasów że harcerze powinni być szkoleni pod względem wojskowym bo to jest organizacja paramilitarna.
Drogi Szerszeniu, jesteś w zupełnym błędzie. Harcerstwo to NIE jest organizacja paramilitarna. Paramilitarny jest STRZELEC. Nie nleży jednak pomijać wojskowej historii i tradycji harcerstwa. Ani również robic z nas "czeskich pionierów" Czekam na Twoje dyskusję z druhem "Mlodym" Oj, iskry polecą.
Jarosław Dybowski pwd

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 04 lut 2007, 13:56

Powtórzę, żeby było jasne - nie jestem za kompletnym "zdemilitaryzowaniem" ZHP. Symboliki obu mundurów nauczyłem się nosząc i jeden i drugi. Sam byłem w drużynie o charakterze survivalowo-paramilitarnym. Mieliśmy zajęcia ze strzelectwa, maskowania, podkradania się, samoobrony, 3-dniowe biegi, na których patrole same dbały o siebie, etc. za to bieganie z jakąkolwiek bronią (czy imitacją broni) było surowo zakazane. I nie zaliczam tamtych lat do straconych.
Jedyne, czego się czepiłem w filmiku, to harcerze bawiący się w AT. Nie znam drużyny, więc oceniam film, i zabawa w AT jest JEDYNYM elementem, który mi się nie podoba. Przypominam jednocześnie, że wątek dotyczy właśnie wizerunku drużyn w internecie, a nie ich samych.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2007, 14:14 przez Czytacz, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Sławek308
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Sławek308 » 04 lut 2007, 14:03

Czuwaj!

Nazywam się Sławek Pańszczyk i jestem drużynowym 308 Krakowskiej Drużyny Starszoharcerskiej "Legion". Filmik który oglądnęliście był przez nas stosowany jako filmik naborowy do szkół gimnazjalnych. Filmik ten zostal pokazany m.in. w Publicznym Gimnazjum Salezjańskim ( w tym dyrekcji szkoly ) która nie doszukała się w nim scen egzekucji,zabijania itd.
Prowadząc drużyne specjalnościową pamiętamy o tym że specjalnośc to droga do osiągnięcia celów wychowawczych a nie cel, sam w sobie. Zawsze staraliśmy umieszczać harcerstwo na pierwszym miejscu i myśle że robimy to nadal. Dla przykładu: zdobycie w drużynie czerwonego beretu to świadectwo wyszkolenia przede wszystkim HARCERSKIEGO a dopiero potem specjalnościowego.
Co do filmiku: Wszystkie elementy które tam pokazujemy mają jakiś wpływ na naszą pracę harcerską i tak: wspinamy się, ponieważ: 1) mamy ku temu stosowne uprawnienia i sprzęt (to ważne!) 2)wspinaczka wpływa pozytywnie na człowieka i uczy pokonywania pewnych granic. Mamy szkolenia ratownicze, ponieważ: 1) Każdy człowiek,nie tylko harcerz powinien umieć udzielić I pomocy - nawet gimnazjalista 2) szkolenia te prowadzą fachowcy z PCK, Pogotowia. Drużyna czasami pełni funkcje Harcerskiej Służby Porządkowej na różnych imprezach, ponieważ: 1) jesteśmy tam potrzebni i nasza praca daje efekty 2) jesteśmy do tego dobrze przygotowani, tj.: Każdy harcerz z mojej drużyny pełniący obowiązki funkcyjnego HSP jest po kursie Harcerskiej Służby Porządkowej który odbył sie pod patronatem Wydziału Specjalności ZHP ( odpowiedzialny za to phm. Maciej Pietraszczyk, bądź co bądź por. Straży Granicznej ) 3) szkolenia prowadzą fachowcy ze Straży Granicznej,bądź osoby mające uprawnienia do zabezpieczania imprez masowych na podstawie danej ustawy ( również takie osoby są członkami naszej drużyny ). Bawimy się, bo nie nazywam tego szkoleniem w strzelectwo i taktyke, ponieważ: 1) uczy to działać w zespole, rozwija odpowiedzialność za siebie i kolegów,zgrywa drużyne 2) mamy ku temu potrzebny sprzęt,który jest jedynie zabawkami ( Air Soft Gun ) z plastiku i metalu 3) Jesli już pokazujemy harcerzom pewne rzeczy,to na profesjnalnym poziomie ( tu odwołanie do postu,gdzie ktoś napisał ze naoglądaliśmy się filmów itd. ). Wiedza z elementów taktyki które na filmiku ćwiczą harcerze została przekazana im przeze mnie,a ja odbyłem stosowne szkolenia wraz z innymi harcerzami w warszawie z instruktorem plutonów realizacji SG - pokazywali nam te umiejętności w formie ciekawostek i my również przekazujemy je w takiej formie 3) na zajęciach zawsze zaznaczamy że jest to jedynie zabawa i traktuje to jako ćwiczenie sprawności fizycznej, a nie powiedzmy umiejętnosci zabijania,bo nie jest to już harcerstwo. 4) Prowadząc zajęcia z ASG, każdy harcerz odgrywa role pozytywną ( nikomu nie mówimy - "a Ty teraz będziesz terrorystą" ). jak również celem naszych zajęć jest nie wystrzelenie kulki w strone przeciwnika, a doprowadzenie do poddania się bez strzelenia 5) wszystko to traktujemy jako zabawe i na kazdym kroku zaznaczamy harcerzom, że takie ćwiczenia moga odbywac jedynie pod naszym okiem i do pewnych granic. 6) elementy filmiku o których niektórzy mówią że jest to imitacja egzekucji, ktoś komuś przykłada broń do głowy, itd. itd. - dla wszystkich tych którzy tak mówili już wyjaśniam, że było to pozowanie do zdjęcia i ludzie stojący w drugim szeregu trzymali broń w ręce,zaś ludzie w pierwszym szeregu zniżyli się, aby wszyscy byli widoczni - zapewniam że nikt umyślnie nie chciał skierowac swojej lufy broni-atrapy w kierunku ciała któregoś z uczestnikow zabawy.

Cóż moge wiecej powiedzieć? Chyba tylko tyle, że zakładając ta drużyne miałem nadzieje wychować paru młodych chłopców i dziewczyn na dobrych ludzi, którzy oprócz wiedzy harceskiej wyniosa z drużyny zalążek wiedzy specjalnościowej - może przydatnej w przyszłej pracy ( SG,Policja,Wojsko,PSP,Pogotowie itd. )?
Będę to robić nadal,bo uważam iż specjalnosc to dobry pomysł na prace drużyny harcerskiej,a do przekroczenia granic troche nam jeszcze pozostało i nigdy ich nie przekroczymy. Na straży tego stoi grono instruktorów ZHP i ja również.

Czuwaj!
drużynowy
308 KDSH "Legion"

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 04 lut 2007, 14:20

Takiego właśnie komentarza do filmu mi brakowało :) Gratuluję szerokiego wachlarza zainteresowań drużyny jak i zaplecza kadrowego.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2007, 14:24 przez Czytacz, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”