Spodnie a mundur...??

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Boodzioo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Boodzioo » 25 paź 2003, 20:04

Zmuszony przez niektórych użytkowników forum zakładam ten wątek!

Jakie spodnie można nosić do munduru?
Czy noszenie spodni moro to przestępstwo i nie powinno mieć miejsca?

Robal

Post autor: Robal » 26 paź 2003, 02:15

Regulamin wypowiada się na ten temat jednoznacznie. Zgodnie z nim noszenie spodni moro do munduru jest niedopuszczalne. Z drugiej strony sam regulamin jest bardzo ciekawym tworem i nie rozstrzyga wielu istotnych kwestii. Ponadto chcąc stosować się do regulaminu w 100% trzeba by paradować w krótkich spodenkach, getrach, wywijkach itp. Osobiście uważam, że noszenie moro do munduru jest nie tylko dozwolone, ale też wskazane ze względu na ich praktyczność. Harcerstwo to nie wojsko i mimo wszystko bardziej od regulaminów liczyć się w nim powinien zdrowy rozsądek.
.

Boodzioo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Boodzioo » 26 paź 2003, 08:39

Moja pierwsza drużyna miała charakter puszczański i nasze barwy to właśnie moro. Ta drużyna nadal istnieje i nadal ma chusty moro, pagony moro, i spodnie moro. To wynika z jej tradycji i z jej specjalności.

Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że jeśli jakaś drużyna ma tradycję, która ingeruje w zmianę regulaminowego noszenia munduru jak np. inny sposób noszenia chust, czy właśnie inne spodnie i komenda wyrazi na to zgodę to jest to legalne.

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 26 paź 2003, 12:29

Robal napisał:
Ponadto chcąc stosować się do regulaminu w 100% trzeba by paradować w krótkich spodenkach, getrach, wywijkach itp.
Ciekawe, ciekawe...
Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Bo jak dla mnie, w naszym regulaminie, nie jest nic takieog napisane, co by Ci nakazywało noszenie w/w. rzeczy przez cały rok...

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 26 paź 2003, 19:13

cadfael napisał:
Robal napisał:
Ponadto chcąc stosować się do regulaminu w 100% trzeba by paradować w krótkich spodenkach, getrach, wywijkach itp.
Ciekawe, ciekawe...
Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Bo jak dla mnie, w naszym regulaminie, nie jest nic takieog napisane, co by Ci nakazywało noszenie w/w. rzeczy przez cały rok...

Pozdrawiam!
Rzekłbym nawet więcej. Nie jest nawet napisane, że latem trzeba nosić krótkie. Można cały rok nosić długie. No z tym, że latem długie+getry ;)
Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że jeśli jakaś drużyna ma tradycję, która ingeruje w zmianę regulaminowego noszenia munduru jak np. inny sposób noszenia chust, czy właśnie inne spodnie i komenda wyrazi na to zgodę to jest to legalne.
Komenda (hufca?) nie ma prawa zatwierdzania odstępstw od regulaminu mundurowego. Ale przecież (prawie) nikt nie jest umundurowany regulaminowo.
Tomasz Rojek

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 26 paź 2003, 20:06

najpierw:
_ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _

a potem:
_ _ _ _ _ _
Harcerstwo to nie wojsko i mimo wszystko bardziej od regulaminów liczyć się w nim powinien zdrowy rozsądek.
_ _ _ _ _

No to jak zdrowy rozsadek, to po co wywijki? I getry?

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Boodzioo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Boodzioo » 26 paź 2003, 23:45

royas napisał:
Komenda (hufca?) nie ma prawa zatwierdzania odstępstw od regulaminu mundurowego. Ale przecież (prawie) nikt nie jest umundurowany regulaminowo.
Czyli jeśli jakaś drużyna nosi chusty przeciągane przez pagony lub bezpośrednio na szyi (widziałem takie przypadki) czy też spodnie moro do munduru. To łamie regulamin?

O komendzie hufca napisałem, bo coś kiedyś mi się obiło o uszy, że małe odstępstwa od regulaminu są dopuszczane za zgoda… no, ale jeśli nie – to nie!!
Pozdrawiam:)

zamga

Post autor: zamga » 27 paź 2003, 00:43

A ja nadal ma takie zdanie
Ja uważam iż moro powinno być zabronione do munduru. Wcale to nie wygląda fajnie A poza tym jak już było powiedziano moro jest świetne ale do zajęć w terenie a do munduru należy mieć inne Zabranie na biwak drugiej pary spodni nie jest tragedią a szacunkiem do mundury (bo spodnie po zajecich w terenie niekoniecznie nadaja sie juz do mundury)Jeżeli komuś jest obojętne co jest jego umundurowaniem (a spodnie sa jegi czascię )to jest mi bardzo przykro. Spodnie są taką samą czascia jak bluza wiec skora do bkuzy mozna nosic obijetnie jakie spodnie to rownie dobrze moga byc to dresy.

Boodzioo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Boodzioo » 27 paź 2003, 18:46

zamga napisał:
Ja uważam iż moro powinno być zabronione do munduru. Wcale to nie wygląda fajnie A poza tym jak już było powiedziano moro jest świetne ale do zajęć w terenie a do munduru należy mieć inne Zabranie na biwak drugiej pary spodni nie jest tragedią a szacunkiem do mundury (bo spodnie po zajecich w terenie niekoniecznie nadaja sie juz do mundury)Jeżeli komuś jest obojętne co jest jego umundurowaniem (a spodnie sa jegi czascię )to jest mi bardzo przykro. Spodnie są taką samą czascia jak bluza wiec skora do bkuzy mozna nosic obijetnie jakie spodnie to rownie dobrze moga byc to dresy.
To, że moro nie wygląda fajnie jest opinią strasznie subiektywną!!
Mi osobiście się moro podoba!!
Tak samo jak popularne oliwki.

Moim subiektywnym zdaniem dużo lepiej wyglądają oliwki czy moro niż czarne dżinsy!! (W sumie głównie chodzi tu o krój spodni)

Jeśli chodzi o problem, że spodnie moro są brudne po biwaku to też jest strasznie niesprawiedliwa opinia!!
Ta sprawa zależy od estetyczności każdego z nas, bo to, że nosimy moro do munduru nie znaczy, że nie mamy mieć dwóch par – jednej do lasu a drugiej do munduru!!

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 28 paź 2003, 08:56

Ojejej !
_ _ _ _ _
A poza tym jak już było powiedziano moro jest świetne ale do zajęć w terenie a do munduru należy mieć inne.
_ _ _ _ _

A do czego jet mundur? Nie do zajęć? To jakas galówka?

Rafał

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 28 paź 2003, 11:38

Sam osobiście noszę spodnie moro do munduru i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. Może i łamię regulamin, ale pokażcie mi kogoś kto ich nie łamie... (chociażby w tak błachej sprawie).
Co do czystości spodni i biwaków to nie uwierzę, że ktoś bierze na biwak jedną parę spodni. Ja zawsze biorę dwie lub trzy pary moraczy i nie mam problemów.
A oto przykład z życia wzięty.
Na jakiejś imprezie harcerskiej pewna druhna z Kręgu Seniora raczyła mi głośno przy mojej drużynie zwrócić mi uwage, że mam nieregulaminowe umundurowanie bo mam spodnie moro do munduru i nie powinienem dawać takiego przykładu... Taki już jestem, że nie cierpię jak ktoś mi zwraca uwage przy dzieciakach bo to jest podważanie autorutetu opiekuna, ale mniejsza o to. Najważniejszą rzeczą jest to, że CAŁA DRUŻYNA (wtedy jakieś 30 osób) miała równe spodnie moro do mundurów i wyglądali super. Dodam, że spodnie te otrzymaliśmy za darmo a dzieci pochodziły w 80% z bardzo biednych rodzin, gdzie kupno spodni do munduru (innych niż do szkoły, czy do biegania na podwórku) graniczy z cudem, bo najważniejsze jest wyżywienie gromady dzieci, które pozostały w domach. Tak więc reasumując - wszystko zależy od sytuacji i tego co jest w danym momencie bardziej potrzebne. Tu przykład właśnie ze spodniami i wydatkiem pieniędzy na ich zakup.
Sam osobiście jestem za noszeniem moro do munduru.
phm. Wojciech Cabaj
Komendant Hufca ZHP Chełmża
Drużynowy 49 Drużyny Harcerskiej im. K. Wielkiego z Chełmna,

Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 29 paź 2003, 14:10

Często się zastanawiam skąd taki właśnie zapis w regulaminie mundurów? Dlaczego wyraźnie określony jest tylko kolor, a krój już nie. W ten sposób możemy nosić dresy byle w kolorze granatowym lub spodnia a'la Sindbad żeglarz - czarne lub khaki.
Chyba nie o to chodziło osobom odpowiedzialnym za regulamin.
Taki zapis powoduje mnóstwo nieporozumień.
Wraz ze swoją drużyną pracowałem w patrolach Białej Służby podczas trzech ostatnich pielgrzymek Ojca Świętego do Ojczyzny. Tak się składa, że chłopcy z mojej drużyny noszą do munduru polskie spodnie moro. (Drużyna o specjalności rat-med z militaryzmem nie mamy absolutnie nic wspólnego). Wyobraźcie sobie scenkę, w której druh ubrany w czarny komplecik rodem z policji wydziera się na moich chłopaków, czyniąc im wyrzuty o militarny wygląd. On i jego ekipa wyglądali jakby uciekli z AT tylko im kominiarek brakowało, ale kolor ich spodni był regulaminowy. Prawda, że paradoks?
Większość drużyn preferuje teraz tzw. "oliwki" czyli spodnie wzorowane na amerykańskich "Emkach". I tu rodzi się pytanie czym różnią się te spodnie od "łaciatych"? Czy oliwki są mniej militarne? Jeśli ktoś tak uważa to polecam kilka filmów o wyczynach amerykańskich chłopców w Wietnamie i okolicach. Szybko zmieni zdanie.

Tu znowu przytoczę pewną historyjkę. Pięknie umundurowana drużyna maszeruje w stronę kościoła na uroczystości 3-go maja. Druhny w spódniczkach, druhowie w "oliwkach". I co? Druhny weszły do kościoła, a druhów pewien starszy instruktor wysłał do domu, żeby się przebrali bo "...nie przyszli na manewry w dżungli tylko do kościoła..."

Oj ten kolor i krój... :)

Wydaje mi się, że póki zapis w regulaminie mundurów będzie w takim właśnie brzmieniu
- to co dla jednych jest wygodne i estetyczne - dla innych będzie nie do przyjęcia.
Wniosek: Zmienić zapis.

Pozdrawiam.
Łukasz Gocek
Łukasz Gocek

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 29 paź 2003, 17:18

Lukas napisał:
Wydaje mi się, że póki zapis w regulaminie mundurów będzie w takim właśnie brzmieniu
- to co dla jednych jest wygodne i estetyczne - dla innych będzie nie do przyjęcia.
Wniosek: Zmienić zapis.
Albo pójść w dokładnie inną stronę - nie określać kroju, ani koloru. Dać pełną dowolność.
Zmienić mundury i zostawić tylko niezbędne elementy. Dopuścić noszenie chust bez bluz - do cywila. Zrobić taki krój bluzy, żeby pasowała i do spodni długich i krótkich.

Co o tym myślicie? Krótko mówiąc dać bardzo dużą wolność poszczególnym środowiskom - czyli de facto nie tworzyć czegoś, co i tak nie będzie przestrzegane (żaden regulamin dokładnie precyzujący wygląd nie wejdzie w życie).

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

Martyna
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Martyna » 04 lis 2003, 15:59

zamga napisał:
Ja uważam iż moro powinno być zabronione do munduru.

spodnie do munduru...
a jeśli są dtużyny które mundury mają wojskowe??

[Edytowany przez Martyna dnia 04.11.2003 o 16:00 ]
58. ŁWDH "Rzeka"
Szczep 58. ŁWDH

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 04 lis 2003, 19:15

spodnie do munduru...
a jeśli są dtużyny które mundury mają wojskowe??
- - - - - - -

To te druzyny nie przestrzegają regulaminu mundurowego ZHP.

Rafał

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”