15 lipca 2010 r. Dniem Grunwaldzkim w ZHP

Zablokowany
azymut
Starszy użytkownik
Posty: 237
Rejestracja: 16 wrz 2004, 22:34
Lokalizacja: Chorągiew Wielkopolska ZHP
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 12 mar 2009, 18:42

Miło mi poinformować, że na VIII zebraniu Rady Naczelnej ZHP, które odbyło się w dniach 7-8 marca 2009 r. w Warszawie, prezentowałem projekt uchwały w sprawie ogłoszenia dnia 15 lipca 2010 r. Dniem Grunwaldzkim w ZHP. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

__________________________________

Uchwała nr 34/XXXV Rady Naczelnej ZHP
z dnia 7 marca 2009 r.
w sprawie ogłoszenia dnia 15 lipca 2010 r. Dniem Grunwaldzkim w ZHP

Na wniosek Ogólnopolskiego Ruchu Programowo-Metodycznego „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”, Rada Naczelna ZHP na podstawie § 67 ust. 4 pkt 1 Statutu ZHP ogłasza dzień 15 lipca 2010 r. Dniem Grunwaldzkim w ZHP.

W dniu 15 lipca 2010 r. przypada 600. rocznica bitwy pod Grunwaldem – jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy. Pamięć o zwycięskiej bitwie, a także pola grunwaldzkie, na których się toczyła, stanowią jeden z najważniejszych elementów polskiego dziedzictwa narodowego. „Grunwald” jest także jednym z najważniejszych symboli polskiego patriotyzmu.

Harcerstwo zaczerpnęło z tradycji rycerskich wiele elementów, jak symbolika, pozdrowienie, nazwy organizacyjne, Prawo i Przyrzeczenie. Imię znamienitego rycerza Zawiszy Czarnego z Garbowa – uczestnika bitwy pod Grunwaldem – przywołujemy w Prawie Harcerskim. Obchody 500. rocznicy bitwy w 1910 r. – Zlot „Sokoła” i odsłonięcie Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie – stanowią także ważny moment w tworzeniu się harcerstwa.

Rada Naczelna ZHP, wpisując Dzień Grunwaldzki w obchody 100-lecia harcerstwa, zobowiązuje harcerskie komendy oraz gromady, drużyny i kręgi do uroczystego upamiętnienie 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem – na harcerskich obozach oraz w środowiskach działania.

Rada Naczelna ZHP powierza „Wspólnocie Drużyn Grunwaldzkich” opracowanie stosowanych materiałów programowych oraz koordynowanie działań związanych z Dniem Grunwaldzkim w ZHP.

Przewodniczący
Związku Harcerstwa Polskiego
hm. Adam Massalski
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”