Tytuł i "Odznaka Grunwaldzka"

Svensson
Stały bywalec
Posty: 387
Rejestracja: 03 maja 2007, 19:03
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 05 kwie 2010, 14:19

KRONIKI WYKONANIA ZADAń GRUNWALDZKICH 2009/2010
- zasady przygotowaniaI. TREŚć

Kronika powinna stanowić zapis działań drużyny w ramach realizacji zadania - odbytych zbiórek drużyny i zastępów, wycieczek, spotkań itp., a także rezultatów tych zadań (czego się dowiedzieliśmy, nauczyliśmy, co stworzyliśmy itp.). Opisy te powinny być dość dokładne.

Z kroniki powinno jasno wynikać, co dokładnie drużyna zrobiła w ramach realizacji zadania. Poszczególne działania drużyny opisywane w kronice powinny być udokumentowane fotografiami. Podobnie z rezultatami - stworzone przez drużynę teksty, grafiki, fotografie powinny się znaleźć w kronice, makiety i inne obiekty przestrzenne powinny zostać sfotografowane, a fotografie umieszczone w kronice. Wykonane przez drużynę nagrania powinny być załączone do kroniki.

Z kroniki powinno też wynikać, czy w opisywanych działaniach uczestniczyła cała drużyna, czy np. pojedyncze zastępy, czy udało się zaangażować w te działania osoby spoza drużyny. Kronika powinna też zawierać informacje o wykorzystaniu instrumentów metodycznych ZHP w ramach realizacji zadań grunwaldzkich - o zdobytych przy tej okazji sprawnościach, Znaku Zawiszy, zrealizowanych zadaniach na stopnie i znaki służb, zrealizowanych projektach starszoharcerskich itp.

Jeśli drużyna w ramach zdobywania Tytułu Grunwaldzkiego podejmowała jakieś działania na rzecz osób spoza ZHP, warto dołączyć potwierdzenia ich wykonania, podziękowania, wspólne zdjęcia.

W kronice drużyna powinna opisać zarówno trzy zadania "zwykłe" (pierwszoroczni "Grunwaldzki Zwiad", "Turniej Grunwaldzki, "Jak na Zawiszy"; pozostali - "Moje Harcerstwo", "Grunwaldzki Szlak", "W harcerskiej służbie"), jak i zadanie wykonane przez drużynę na rzecz Zlotu.

Jeżeli zadanie na rzecz Zlotu polega na wykonaniu przez drużynę elementów wystroju miasteczka zlotowego, należy przygotować te elementy do 5 maja, opisać je i sfotografować, opis i fotografie umieszczając w kronice.

Jeśli drużyna przygotowuje dla Zlotu zajęcia, należy do 5 maja przygotować konspekt tych zajęć oraz rekwizyty i pomoce, umieszczając konspekt oraz fotografie rekwizytów w kronice. Mile będą widziane również np. zdjęcia z próby generalnej zajęć itp.

Jeśli zadaniem drużyny na rzecz Zlotu jest udział w służbach zlotowych, należy wkleić do kroniki wiadomość e-mail z potwierdzeniem przyjęcia do służb, a także umieścić tam opis przygotowań drużyny do pełnienia służby (mile widziane również zdjęcia).II. FORMA I SPRAWY TECHNICZNE

Kroniki powinny być do 5 maja br. wysłane w formie elektronicznej na adres meldunek@grunwald.zhp.pl.

Bardzo dobrym pomysłem jest wykonanie kroniki w formie "papierowej" (albo na pergaminie, skórze, w drewnie itp.), sfotografowanie jej i przesłanie na wskazany powyżej adres fotografii. Samą kronikę należy wtedy zabrać ze sobą na Zlot i złożyć pierwszego dnia Zlotu w Izbie Tradycji Wspólnoty.

Najbardziej wskazane formy kroniki to dokument tekstowy z grafiką, film (format .avi bądź .mpeg) i nagranie dźwiękowe (format .mp3).

Dokumenty tekstowe z grafiką należy zapisywać w formacie .pdf. To samo dotyczy sytuacji, kiedy drużyna przygotowała kronikę w formie nieelektronicznej i sfotografowała ją - zdjęcia powinny stanowić kolejne strony dokumentu .pdf.

Pliki tworzone w formatach .doc i .docx (dokumenty MS Word) oraz .ppt i .pptx (prezentacje PowerPoint) powinno się również wyeksportować do formatu .pdf.

Wszystkie wykonane przez drużynę zadania powinny być opisane w jednym pliku (wyjątek kogą stanowić tylko te sytuacje, w których niektóre zadania są udokumentowane w formie pliku lub nagrania dźwiękowego). W szczególności nie należy przesyłać osobno tekstu, a osobno grafiki.

Kronikę należy przesłać w jednej wiadomości e-mail. Wiadomość ta nie powinna zajmować więcej, niż 20 MB. (Z reguły o wielkości pliku .pdf przesądza zawarta w nim grafika i zdjęcia - warto dostosować ich rozdzielczość, żeby nie zajmowały za dużo miejsca). Jeśli z ważnych powodów przygotowana przez drużynę kronika przekracza rozmiar 20 MB (np. jest to film) - należy ją umieścić na serwerze (własnym lub darmowym, np. Rapidshare lub Sendspace) i przesłać mailem sam odnośnik do tej kroniki.

W razie problemów ze zmianą formatu pliku lub z wysłaniem pliku na serwer powinno się skorzystać z pomocy szkolnych informatyków lub innych osób biegłych w sprawach komputerowych. Dlatego tworzenia kroniki nie powinno się pozostawiać na sam długi weekend majowy :)

Wszelkie pytania w sprawie kronik można przesyłać na adres mlynarczyk@grunwald.zhp.pl.
"Nieważne, skąd przychodzisz. Ważne, co chcesz wspólnie z nami zrobić".

http://www.grunwald.zhp.pl

azymut
Starszy użytkownik
Posty: 237
Rejestracja: 16 wrz 2004, 22:34
Lokalizacja: Chorągiew Wielkopolska ZHP
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 05 paź 2010, 21:18

Do końca października 2010 r. aktywny będzie elektroniczny formularz meldunku o przystąpieniu do współzawodnictwa grunwaldzkiego w roku harcerskim 2010/2011. Aby zgłosić jednostkę harcerską należy przejść na stronę www.odznaka.grunwald.zhp.pl, skąd można pobrać "Poradnik Drużynowego Drużyny Grunwaldzkiej" do programu "Patriotyzm Jutra - Różnorodna Jedność". Poradnik zawiera regulamin oraz zasady zdobywania "Odznaki Grunwaldzkiej", a także obudowę programowo-metodyczną programu. Następnie należy przejść do formularza zgłoszenia i szczegółowo go wypełnić (link bezpośredni: www.meldunek.grunwald.zhp.pl). Zapraszamy!
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

Piszu
Użytkownik
Posty: 120
Rejestracja: 19 sty 2008, 16:27
Lokalizacja: 8 GDW "SZWADRON"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Piszu » 11 lis 2010, 08:41

Lista Drużyn przyjętych do Współzawodnictwa Grunwaldzkiego
w roku harcerskim 2010/2011 do wglądu:
http://meldunek.grunwald.zhp.pl/lista.pdf


Z harcerskim pozdrowieniem!
Czuwaj!
Zespół ds. Meldunku Elektronicznego

madzika31
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 26 cze 2010, 10:13
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: madzika31 » 03 lut 2011, 00:36

Uwazam ze pierwszoroczni nie powinni wykonywac nowego czwartego zadania.
Moim zdaniem jest to bardzo zly pomysl. Pierwszoroczni przyjezdzaja na zlot po raz pierwszy wiec nie powinni przygotowywac jakis zadnych blokow aktywnosci ani zajec, moim zdaniem to tylko odstraszy ludzi. A np gromady zuchowe , ktore po raz pierwszy zdobywaja odznake druzyny grunwaldzkiej , ZUCHY maja przeprowadzac zajecia?!!!!!
NIe tylko ja jestem takiego zdania ze ten pomysl jest nie dokonca przemyslany.

MF
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 03 lut 2011, 16:54
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: MF » 03 lut 2011, 17:18

Droga Druhno,
może najpierw się przedstawię. Nazywam się phm. Mariusz Fabiszewski i od ostatniego Sejmiku Grunwaldzkiego w nowej Radzie Wspólnoty odpowiadam za współzawodnictwo o tytuł i odznakę drużyny grunwaldzkiej.

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że przejmując nowe obowiązku NIE postawiłem sobie za cel utrudnianie drużynom życia we Wspólnocie, czy zdobywania tytułu i odznaki drużyny grunwaldzkiej.

W odpowiedzi na post, chciałbym powiedzieć, że zgadzam się, iż drużyny pierwszy raz przystępujące do Współzawodnictwa nie mogą zostać zmuszone do prowadzenia zajęć, punktów aktywności itp. Popieram argument, że jest to ich pierwszy raz i, że najpierw muszą zobaczyć, na czym to wszystko polega.

Chciałbym zwrócić jednocześnie uwagę na fakt, że wymaganie polegające na wykonaniu czegoś na rzecz Zlotu nie jest równoznaczne z obowiązkiem przeprowadzenia zajęć dla kilku,kilkudziesięciu, kilkuset osób. Innym, dużo łatwiejszym zadaniem, jakie może wykonać drużyna na rzecz Zlotu to np. włączenie się w wystrój gniazda, pomoc w przygotowaniu pionierki gniazda lub inne zadania, o które można zapytać Przedstawiciela lub inną osobę kompetentną.

Chciałbym jeszcze dodać, że ten zapis przy pierwszorocznych o wykonaniu zadania na rzecz Zlotu ma na celu zachęcić do tego, aby każdy już od pierwszych chwil starania się o członkostwo we Wspólnocie czuł, że Zlot jest czymś wspólnym, naszym.

Być może mało jasno jest to napisane w zasadach zdobywania tytułu i odznaki grunwaldzkiej, ale to właśnie autor miał na myśli.

Jeżeli istnieję jeszcze jakieś wątpliwości, sugestie, wnioski, zażalenia to gorąco zachęcam do pisania na adres: kronika@grunwald.zhp.pl
Z wielką chęcią i radością zespół ds. współzawodnictwa odpowie na każde pytanie i podejmie zawsze taką decyzję, aby nikogo nie urazić, nie skrzywdzić i żebyśmy wszyscy byli zadowoleni i szczęśliwi, że tworzymy Wspólnotę Drużyn Grunwaldzkich.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”