Przeniesienie tytułów

Zablokowany
temelin
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: temelin » 09 sie 2005, 13:26

WItam. Mam pewne zapytanie do osób zorientowanych.

Moja drużyna "kończy" działalność w sensie 3 SGDH jako drużyna i chce przekształcić się w klub turystyczny (drużyna się jakby specjalizuje). Tworzyć go będzie prawie cały skład starej drużyny, razem z wszystkimi funkcyjnymi itp. Czy w związku z tym uznaje się zdobyte przez drużynę 10 Tytułów za niebyłe i klub musiałby od nowa zdobywac tytuł stałego członka? Czy istnieje możliwość uznania klubu jako przedłużenie działalności drużyny i "przeniesienie" tytułów na klub. Zaznaczam, że zmiana z drużyny na klub jest czysto formalna (tj. zostają ci sami ludzie i te same tradycje). Potrzebuję odpowiedzi dośc pilnie :) Z góry dziękuję za odzew...
pwd. Mikołaj Leszczyński HO
Drużynowy 3 Sierpeckiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej "Semper Magna" im. Bohaterów Grunwaldu

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 09 sie 2005, 14:48

temelin napisał:
Moja drużyna "kończy" działalność w sensie 3 SGDH jako drużyna i chce przekształcić się w klub turystyczny (drużyna się jakby specjalizuje). Tworzyć go będzie prawie cały skład starej drużyny, razem z wszystkimi funkcyjnymi itp. (....) Zaznaczam, że zmiana z drużyny na klub jest czysto formalna (tj. zostają ci sami ludzie i te same tradycje).
A gdzie "ci sami ludzie" będą mieli po "przekształceniu" podstawowy przydział służbowy ?
Pytam, bo podstawowy przydział słuzbowy do klubu mogą mieć jedynie:
"...instruktorzy, członkowie starszyzny harcerskiej i działacze..."
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

temelin
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: temelin » 09 sie 2005, 19:59

Ojej, nie doczytałem :(

Jeśli można uznać to rażące i niedpouszczalne naruszenie przepisów, to pozostaje nam tylko rozwiązać drużynę i większość z nas będzie musiała pożegnać się z ZHP (matura w tym roku lub wyjazd na studia).

W takim razie zadam podobne pytanie : czy jeśli drużyna zmieni numer i nazwę,a jej skład będzie stanowić prawie cała ekipa z drużyny grunwaldzkiej i członkowie drużyny nadal będą chcieli uczestniczyć we Wspólnocie, to czy istnieje możliwość przeniesienia tytułów?
Drużynowy 3 Sierpeckiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej "Semper Magna" im. Bohaterów Grunwaldu

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 09 sie 2005, 20:16

temelin napisał:
pozostaje nam tylko rozwiązać drużynę i większość z nas będzie musiała pożegnać się z ZHP (matura w tym roku lub wyjazd na studia).
Niekoniecznie. Można jeszcze rozważyć wariant z powołaniem kręgu starszyzny (osoby pełnoletnie) + klub.
temelin napisał:
W takim razie zadam podobne pytanie : czy jeśli drużyna zmieni numer i nazwę,a jej skład będzie stanowić prawie cała ekipa z drużyny grunwaldzkiej i członkowie drużyny nadal będą chcieli uczestniczyć we Wspólnocie, to czy istnieje możliwość przeniesienia tytułów?
To jest pytanie do szefostwa Wspólnoty ale "na zdrowy rozum" w przypadku "przekształcenia" powinno to być możliwe. Ale nie mam pewności bo nie miałem okazji "wczytywać się" w uregulowania wewnętrzne tego RPM.

hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

temelin
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: temelin » 09 sie 2005, 21:12

Ja też mam taką cichą nadzieję, na to przeniesienie :)

Napisałem na maila Wspólnoty, mam nadzieję, że ktoś mi odpisze, bo na forum szybkiej i konkretnej odpowiedzi chyba nie powinienem oczekiwać. Mam nadzieję, że szybko dostanę odpowiedź i sprawa się wyjaśni...

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 10 sie 2005, 09:18

Witaj Mikołaju!

Punkt 11 Regulaminu zdobywania Tytułu i "Odznaki Grunwaldzkiej" opisuje jedynie sytuację podziału jednostki:
"W przypadku podziału organizacyjnego jednostki na dwie lub więcej, prawo do zachowania Tytułu pozostaje jednostce, która nie zmieniła nazwy i numeru. Prawo używania Tytułu wygasa z chwilą rozwiązania jednostki przez odpowiednie władze ZHP."

W Twoim przypadku następuje jednak przekształcenie jednostki - zmiana nazwy jednostki oraz formy działania, z zachowaniem jej tradycji.
W takim wypadku zdobyty Tytuł i "Odznaka Grunwaldzka" pozostaje przy tej jednostce (na zasadzie ciągłości).

Inne przykłady zmian, które nie powodują "anulowania" Tytułu:
- 27 Drużyna Harcerska w X. otrzymuje imię i zmienia nazwę na 27 Drużyna Harcerska im. Jana Bytnara w X (ta sama jednostka, inna nazwa);
- 28 Drużyna Harcerska w Y. zmienia grupę metodyczną i nazwę na 28 Drużyna Wędrownicza w Y. (przekształcenie, inna nazwa);
- 29 Drużyna Harcerska w Z. z przyczyn organizacyjnych w Hufcu Z. zmienia nazwę na 9 Drużyna Harcerska w Z. (ta sama jednostka, inna nazwa).

Myślę, że warto abyś dopilnował, by w rozkazie właściwego komendanta ukazał się zapis " przekształcam 3 Sierpecką Grunwaldzką Drużynę Harcerską "Semper Magna" im. Bohaterów Grunwaldu w (np.) Harcerski Klub Turystyczny "Semper Magna" im. Bohaterów Grunwaldu w Sierpcu" lub "zmieniam nazwę 3 Sierpeckiej...".
Napisałem na maila Wspólnoty, mam nadzieję, że ktoś mi odpisze, bo na forum szybkiej i konkretnej odpowiedzi chyba nie powinienem oczekiwać. Mam nadzieję, że szybko dostanę odpowiedź i sprawa się wyjaśni...
Nie wiem skąd te watpliwości co do forum... Mam nadzieję, że odpowiedź udzielona na forum "Wspólnoty" w ciągu 4 godzin (nie licząc "ciszy nocnej" 22:00-6:00) jest szybka i w dodatku konkretna ;-)

Przy okazji witam w gronie harcerskich klubów turystycznych!
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

temelin
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: temelin » 10 sie 2005, 10:18

:D Aż mile zaskoczony jestem szybkością wypowiedzi :)

Dziękuję Druhowi za naświetlenie sprawy :) Do zobaczenia na zlocie za rok :)

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 10 sie 2005, 10:37

Życzę powodzenia przy "przekształceniach".
Do zobaczenia na harcerskich szlakach

Czuwaj! :)
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”