specjalności poza drużynami z pionu wędrowniczego

forum Wydziału Specjalności GK ZHP
marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 25 paź 2004, 10:10

JAk wiadomo specjalności to typowa działka dla wędrewników...Mam więc pytanie czy praca ze specjalnościami w innych pionach jest sensowna, a czy przypadkiem troche nie mija się z celem,choć przecież istnieją nawet i gromady specjalnościowe.
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl
Hufiec Ziemi Koszalińskiej

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 paź 2004, 11:29

Polecam wątki:
- ZPS - Miejsce specjalności w harcerstwie
http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?TopicID=1839

oraz:
- Specjalności - materiały do dyskusji
http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?TopicID=1829

hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

hubcio
Starszy użytkownik
imię i nazwisko: Hubert Piotr Mika
Hufiec: Warszawa-Centrum
Chorągiew: Stołeczna
Kontakt:

Post autor: hubcio » 26 paź 2004, 16:20

dodam jeszcze, że gromady specjalnościowe w myśl nowych zasad pracy ze specjalnościami w ZHP nie powinny już istnieć:D
hm. Hubert Mika HR
-----------------------------------
"I am working on my ticket if I can"

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 26 paź 2004, 17:36

hubcio napisał:
dodam jeszcze, że gromady specjalnościowe w myśl nowych zasad pracy ze specjalnościami w ZHP nie powinny już istnieć:D
Radzę sie podszkolić w "dodawaniu".
Albo w czytaniu. :D
Poszukaj uważnie.
Nadal mogą. A właściwie to nadal nie jest to zabronione.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

mgr_scout
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mgr_scout » 05 lis 2004, 11:28

Praca ze specjalnością jest wskazana MSZ w każdym pionie, byle z głową (co by zuchów nie wysyłać na kurs spadochronowy ;D ) a i polecam się zapoznać z: http://www.wba.zhp.org.pl/spis_2004/specjalnosci.pdf
Wydział Badań i Analiz GK ZHP .. a niedługo będą zmiany ;)

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 05 lis 2004, 13:01

Czytałam...podobała mi się ta specjalność marketingowa:DAle jak kotś to lubi to czemu nie...i jeszcze co mi się nasuwa...drużynowy drużyny specjsalnościowej-uczeń-jakoś mi tutaj nie pasuje...
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl
Hufiec Ziemi Koszalińskiej

tomekzhp
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tomekzhp » 05 lis 2004, 18:10

Mogę się z czystym sumieniem przyznać, że aplikuje moim zuchom od czasu do czsu trochę wiedzy z ratownictwa (absolutne podstawy), a zabawa jest przednia.
Co ciekawsze, dzieciaki to pamiętają i im się to podoba.

Wogóle. Rezerwowanie specjalności tylko dla wędrowników, jest moim zdaniem złym pomysłem.

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 06 lis 2004, 03:06

"Podstawa prawna:
Decyzja GK ZHP z 12.01.1995r. - Wydawnictwo HBW,
zmieniona dokumentem: Uchwała GK ZHP nr 36/2002 z 29.10.2002r.
Kryteria harcerskiej drużyny specjalnosciowej
Wykaz grup specjalności w ZHP
Kryteria harcerskiego klubu specjalnosciowego

KRYTERIA HARCERSKIEJ DRUŻYNY SPECJALNOŚCIOWEJ
(...)
1. Prawo do ubiegania się o miano drużyny specjalnościowej uzyskuje drużyna harcerska lub starszoharcerska (wielopoziomowa), która działa co najmniej przez jeden rok zgodnie z “Instrukcją GK ZHP w sprawie organizacji i zasad działania drużyny harcerskiej lub starszoharcerskiej” i uzyskała pozytywną ocenę swojej działalności przez komendanta hufca ZHP. "

I koniec pieśni - wg przepisów wewnątrzzwiązkowych NIE MA czegoś takiego jak gromada specjalnościowa.
To że patologie istnieją, nie oznacza, że tak być powinno. Spis nie jest argumentem.

Natomiast specjalności nie są zarezerwowane dla wędrowników.

Od razu informuję, że nie podejmuję tu dyskusji o specjalnościach - piszę jedynie w celu informacyjnym.
Dla mnie EOT.
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

mgr_scout
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mgr_scout » 06 lis 2004, 08:38

wioora napisała
"Podstawa prawna:
Decyzja GK ZHP z 12.01.1995r. - Wydawnictwo HBW,
zmieniona dokumentem: Uchwała GK ZHP nr 36/2002 z 29.10.2002r.
Kryteria harcerskiej drużyny specjalnosciowej
Wykaz grup specjalności w ZHP
Kryteria harcerskiego klubu specjalnosciowego

KRYTERIA HARCERSKIEJ DRUŻYNY SPECJALNOŚCIOWEJ
(...)
1. Prawo do ubiegania się o miano drużyny specjalnościowej uzyskuje drużyna harcerska lub starszoharcerska (wielopoziomowa), która działa co najmniej przez jeden rok zgodnie z “Instrukcją GK ZHP w sprawie organizacji i zasad działania drużyny harcerskiej lub starszoharcerskiej” i uzyskała pozytywną ocenę swojej działalności przez komendanta hufca ZHP. "
To według przytoczonego cytatu druzyny wędrownicze nie mogą być specjalnościowymi :D

I koniec pieśni - wg przepisów wewnątrzzwiązkowych NIE MA czegoś takiego jak gromada specjalnościowa
To że patologie istnieją, nie oznacza, że tak być powinno
A czy to takie patologiczne, że jakaś gromada jest specjalnościowa?? W moim hufcu działa gromada o specjalności wodnej i uważam, że jest to bardzo dobry pomysł
Przytocozny przez mnie fragment spisu nie miałbyć argumentem, że gromady zuchowe moga istnieć, jeno przedstawieniem jak sytuacja specjalności w ZHP wygląda.
Wnioskuję z tego wątku, iż trzeba by zweryfikować Kryteria Harcerskiej Drużyny Specjalnościowej
PZDR

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 lis 2004, 22:20

wioora napisał:
"Podstawa prawna:
Decyzja GK ZHP z 12.01.1995r.
(.................)
Od razu informuję, że nie podejmuję tu dyskusji o specjalnościach - piszę jedynie w celu informacyjnym. Dla mnie EOT.
Ja też w celu informacyjnym piszę iż
GK ZHP uchwaliła już nowy dokument dot. specjalności,
który zostanie opublikowany i wejdzie w życie po 01.12.2004r.
Nieoficjalną wersję części ogólnej można przeczytać
w serwisie:
http://www.wodniacy.zhp.org.pl
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 07 lis 2004, 00:54

Tak mgr - jest patologią niezgodną z psychologią rozwojową i dokumentami wewnątrzzwiązkowymi.

19 - do grudnia podany przezemnie przepis jednak obowiązuje, a o ile dobrze czytam, to i po tej dacie NIE BęDZIE MOŻLIWOŚCI UTWORZENIA (zgodnie z przepisami oczywiście - nie mówię o partyzantce różnego typu) GROMADY SPECJALNOŚCIOWEJ, bo:

"Specjalności harcerskie są realizowane przez drużyny, kręgi, zastępy i kluby specjalnościowe - określane w niniejszym dokumencie jako środowiska specjalnościowe - skupiające harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów i działaczy.

...
.
Jeżeli w niniejszym dokumencie mowa o drużynie, należy przez to rozumieć drużynę harcerską, starszoharcerską, wędrowniczą lub wielopoziomową. W drużynie wielopoziomowej działają małe grupy (np. szóstki, zastępy, patrole) z co najmniej dwóch grup metodycznych. "

Tak, tak - widzę, że ktoś wpisał "szóstki" - to jakaś niespójność metodyczna, ale ponieważ konkretne typy jednostek powtórzone są kilkakrotnie i w żadnym fragmencie nie ma mowy o "gromadzie zuchowej" zakładam, że to przeoczenie.

i dalej:

"Kryteria drużyny specjalnościowej
Prawo do ubiegania się o miano Drużyny Specjalnościowej uzyskuje drużyna, która działa, co najmniej przez jeden rok zgodnie z Instrukcją drużyny harcerskiej, starszoharcerskiej, wędrowniczej i wielopoziomowej"

wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 07 lis 2004, 17:26

wioora napisał:
W drużynie wielopoziomowej działają małe grupy (np. szóstki, zastępy, patrole) z co najmniej dwóch grup metodycznych. "

Tak, tak - widzę, że ktoś wpisał "szóstki" - to jakaś niespójność metodyczna, ale ponieważ konkretne typy jednostek powtórzone są kilkakrotnie i w żadnym fragmencie nie ma mowy o "gromadzie zuchowej" zakładam, że to przeoczenie.

Moim zdaniem wcale to nie jest niespojnosc. Co jesli np w druzynie harcerskiej jest kilkoro zuchow? ale za malo zeby utworzyc gromade? wtedy skupiaja sie w szostce. Jest to wiec druzyna wielopoziomowa i nie ma w tym nic dziwnego. Ale gromada jako cala gromada nie moze byc specjalnosciowa.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 07 lis 2004, 20:01

wioora napisał:
jest patologią niezgodną z psychologią rozwojową
Z ciekawości. Jakie konkretne elementy działalności wodnych gromad zuchowych są niezgodne z "psychologią rozwojową" ?
Wybieram się "w gości" na ogólnopolski harcerski sejmik wodny i ciekaw jestem ich zdania w temacie "patologii".
wioora napisał:
o ile dobrze czytam, to i po tej dacie NIE BęDZIE MOŻLIWOŚCI UTWORZENIA (zgodnie z przepisami oczywiście - nie mówię o partyzantce różnego typu) GROMADY SPECJALNOŚCIOWEJ
Z tym "czytaniem" o tyle jest ciekawie że to co "czytasz" jest tzw. częścia ogólną do której jest cześć "szczegółowa" która jest jeszcze "w proszku" (dopiero będzie zatwierdzana przez GK) i której zapisy mogą Cię jeszcze zdziwić ;)
Tak że nadal nie będzie "jasności" co jest a co nie jest w "zgodzie z przepisami" . :p

hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

mgr_scout
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mgr_scout » 08 lis 2004, 09:31

Mam nadzieję, że niedługo wszystkie dokumenty zostaną uporządkowane. Choć MSZ powinno to byc zrobione przed wprowadzeniem zmian metodycznych ;)
Dołączę się również do pytania 19kldh co według Ciebie Wioora powoduje, że specjalność w gormadzie zuchowej jest niezgodna z psychologią rozwojową??

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 lis 2004, 11:04

mgr_scout napisał:
Mam nadzieję, że niedługo wszystkie dokumenty zostaną uporządkowane. Choć MSZ powinno to byc zrobione przed wprowadzeniem zmian metodycznych ;)
"Uporządkować" dokumenty to żadem problem. Problem w tym aby to "przadkowanie" nie spowodowało większych szkód niż obecnie.
mgr_scout napisał:
Dołączę się również do pytania 19kldh co według Ciebie Wioora powoduje, że specjalność w gormadzie zuchowej jest niezgodna z psychologią rozwojową??
Moje pytanie jest bardziej konkretne:
Jakie konkretne "specjalnosciowe" elementy działalności
wodnych gromad zuchowych
są niezgodne z "psychologią rozwojową" ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie specjalności”