Server ZHP - co dalej?

forum poświęcone tematyce harcerskiego internetu
orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 22 lut 2006, 21:55

Ostatnio przeskoczyliśmy na nowy server. Zobserwowałem znacząca poprawę ale nadal nie jest tak jak powino być...

Jakie dalsze kroki planuje ZI w tym zakresie?
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 23 lut 2006, 08:29

Przez ostatnie kilka dni Łukasz szukał błędów konfiguracji, wykorzystując m.in. jeden z moich serwisów jako poletko testowe. Z tego co wiem, jeden z głownych problemów (błędów w konfiguracji) udało się wczoraj rozwiązać - od popołudnia czasy generowania stron zeszły ze 100 sekund do 1,5. To jeszcze nie jest to, co można wycisnąć z Nuke, ale przynajmniej spokojnie daje się już pracować.

Łukasz jest zawzięty i pewnie szuka dalej. Miejmy nadzieję, że niedługo wszystko zacznie śmigać. ;)
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 23 lut 2006, 12:37

Patrze na dane i rzeczywiscie, sredni czas generowania i przeslania do mnie forum spadl z ok 40s do 7s... ani razu nie dostalem wczoraj samych naglowkow HTTP co zdarzalo sie wczesniej w ok 10% przypadkow(juz po zmianie servera). Oby tak dalej! Powodzenia.
Pozdrawiam
orcus

qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 25 lut 2006, 00:15

witam
i zapraszam do lektury - w odpowiedzi na pytanie i co dalej?

http://zhp.pl/index.php?do=news&navi=0001,0011&id=1755

pozdrawiam serdecznie
phm. Jakub Bobrowski
Kierownik ZI GK ZHP

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 25 lut 2006, 20:40

Czy trzeci format poczty, to nie lekka przesada?
Było już hufiec.nazwa@zhp.org.pl, później nazwa@nazwa.zhp.pl teraz ma być nazwa@zhp.pl.
W końcu adresy e-mailowe krążą już w sieci, są znane różnym osobom i instytucjom.
Najlepiej jakby zostały typu obecnych pakietów: hufiec@nazwa.zhp.pl i każdy hufiec po przejściu na własny hosting powinien takie konto utrzymać.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

giqusek
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: giqusek » 25 lut 2006, 22:56

Czyli tak jak wyczytałeś w niusiku na zhp.pl

"Główna Kwatera postanowiła wprowadzić jednolite adresy e-mail do komunikacji wewnętrznej, które zostaną założone wszystkim działającym na terenie Polski hufcom i chorągwiom."
czyli każda jednostka dostanie skrzyneczke w formie np. torun@zhp.pl
a po oddelegowaniu domeny torun.zhp.pl na inny serwer, nadal bede mógł używać skrzynki np. hufiec@torun.zhp.pl albo komenda@torun.zhp.pl tak jak było to teraz.

Ja to tak zrozumiałem :)
Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 25 lut 2006, 23:30

giqusek napisał:
Ja to tak zrozumiałem :)
No ja też. Tylko skoro już mamy adres hufiec@legnica.zhp.pl na własnym serwerze, to czemu on nie może służyć również komunikacji wewnętrznej. Po co komendant ma się bawić dwoma adresami i przy wysyłaniu maili jeszcze wybierać, z jakiego konta pójdzie list?
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

giqusek
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: giqusek » 25 lut 2006, 23:55

Jak zauważyłeś nie każdy hufiec ma adres komendant@nazwa.zhp.pl albo hufiec@nazwa.zhp.pl - tu nastąpiła dowolność u Hufców, które wedle swoich potrzeb zakładała takie konta pocztowe, albo tez takie aliasy.
Podstawowym kontem zawsze było: nazwa@nazwa.zhp.pl - które jak sie okazuje nie zawsze służyło hufcowi, a służyło osobie administrującej pakietem, ze względu na te samo hasło. Tak więc sytuacja nie określa jednoznacznie jakie konto posiada hufiec i na które można wysyłać materiały przede wszystkim służbowe.
Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 26 lut 2006, 12:50

hm.. przeczytalem sobie tego newsa i powiem szczerze wiele rzeczy mi tam nie wspolgra. nie rozumiem co ma osobowosc prawna do zakonczenia przez GK hostingu? przeciez choragwie i hufce nie maja obowiazku korzystania z serwera zhp. wiec jesli podaje sie powod ze teraz choragwie beda mialy kompetencje w tym temacie to dla mnie jest to troszke smieszne bo tak naprawde to mozliwosc wyboru maja od samego poczatku, po drugie do tgo watku mozna dodac taki argument ze jakie to sa kompetencje skoro i tak trzeba stosowac sie do zasad ktore wymysla zi. chyba zamiast slowa kompetencje powinno sie uzyc konsekwencje.

jesli chodzi o ostatni argument to szczerze powiedziawszy przez te 1,5 roku nie odbylo sie zadne szkolenie, nie pojawily sie zadne opracowania, instrukcje obslugi firmowane przez zi. rozumiem ze obecny szef zi nie wpelni odpowiada za to wiec nie bede dalej drazyl tego watku.

zgadzam sie wpelni z ArakdyT. jesli chodzi o maile jest to kolejna zmiana i kolejne mieszanie. znam niestety komendantow hufcow ktorzy jeszcze sobie z poprzednia zmiana nie poradzili. ponadto moj hufiec uzywal adres w formie hufiec@dzierzoniow.zhp.pl i bynajmniej nie bylo to spowodowane tym ze mielismy takie widzi misie ale z takiego powodu ze przy ktorejs z kolei zmian na serwerze w nazewnictwie kont z nazwy dzierzoniow zrobiono dzierzon i takiz tez byl glowny adres hufca. wiec zakladanie kolejnego konta o nazwie dzierzoniow@dzierzoniow.zhp.pl po to tylko zeby byly tych adresow wiecej nie mialo sensu.

zastanawia mnie teraz taka rzecz, ze skoro moj hufiec musi znalesc sobie jakis inny serwer i tam sobie juz rozporzadzac swoja domena oczywisice z opraciu o zasady ktore wymysli zi (zreszta co ma osobowosc prawna choragwi do hufcow?) to maile z adresow typu hufiec@dzierzoniow.zhp.pl w korespondencji wewnetrzenj beda ignorowane? bo rozumiem ze do tego bedzie slyzyl adres w tym przypadku dzierzoniow@zhp.pl.

i na koniec porusze sprawe terminarza. jako hufiec nie dostalismy jeszcze zadnej informacji o tym ze gk zaprzestaje hostingu dla hufcow. zadnego maila, telefonu, listu etc. za 3 dni mamy juz marzec. i od dnia 1 marca mamy rowno 2 miesiace na zmiane serwera. czy to troszke nie za malo czasu? bo rozumiem ze za 2 miesiace jak jakas jednostka nie zdarzy to mowi sie trudno i dane beda skasowane. ponadto dobrze byloby umiescic gdzies informacje o tych osobach odpowiedzialnych w choragwiach za ta cala akcje.

puentujac to napisze ze mam wrazanie robienia tego wszystkiego na szybko i jak najszybciej pomijajac chocby bezposrednie poinformowanie najbardziej zainteresowanych. przy calym szacunku do pracy zi to moim zdaniem to jest przesada.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 26 lut 2006, 13:53

druhowie, czacznijmy od lektury informacji odnoścnie hostingu jeszcze raz
a potem porównanjmy to z faktami:
- na 300 pakietów założonych jest 100 "martwych" , stąd wniosek, że zakłądanie pakietów z urzędu było pomyłką
- komunikacja wewnętrzna ma służyć wszystkim, nawet tym którzy nie potrzebują kont www - w "minimach działania hufca" jest zapis o adresie w domenie zhp.pl - to gwarantujemy
- co do hostingu i informowania: 18.02 odbyło się spotkanie w którym brał także udział człowiek z chorągwi dolnośląskiej...
- no i temat osobowości prawnej: jak GKa ma hostować jednostki podległe w stosunku od niezależnych decyzyjnie chorągwiom - to się nie trzyma kupy...

na wszelkie pytania o ile zostaną postawione zapraszam na internet@zhp.pl lub zmiana@zhp.pl
tyle ode mnie

pozdrawiam serdecznie
phm. Jakub Bobrowski
Kierownik ZI GK ZHP

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 26 lut 2006, 14:35

dzieki za odpowiedz :)

pozwole sobie nie zgodzic sie z Toba w gestii osobowoci prawnej i jej powiazania z rezygnacja przez GK z hostingu hufcow :). pozdrawiam
hm. Krzysiek Wojtas HR

qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 27 lut 2006, 10:16

sigma: masz prawo się nie zgadzać ;)

pozdrawiam

Speedy
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Speedy » 27 lut 2006, 23:26

przy okazji mam pytanie:
Czy teraz można nie umieszczać na stronie hufca logo SISCO, czy też dalej ma ono tam widnieć wedle wcześniej ustalonych zasad dotyczących standardów hufcowych stron www?
pwd. Piotr Wittchen
Wydział Systemów Informatycznych GK ZHP

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 28 lut 2006, 16:14

http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?T ... ge=0#26468

pytanei trzecie a bylo to juz troche czasu temu. Juz dawno tylko GK'a musiala zamieszczac to info.
Pozdrawiam
orcus

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 10 mar 2006, 20:59

hm.. myślałem że teraz już będzie tylko dobrze ze zmianami. niestety kolejny raz się zdziwiłem jak zadzwonił do mnie komendant hufca i mówi mi że poczta nie działa i że wyczytał na stronach ZHP że ZI pozakładała nowe skrzynki i że stara poczta nie działa już (oczywiście w domenie nazwa.zhp.pl). na szczęście okazało się że ZI zmieniło tylko adresy serwerów POP3 i SMTP. szkoda że o tym nie poinformowała w newsie na stronie głownej ZHP. :/ no o mailu już nie mówie...
piszę to tutaj bo sądzę że warto się zastanowić czy tak to powinno wyglądać.

ps. a co ze stroną www.adresy.zhp.pl ?

ps2: no i fajnie że dostaliśmy choć jeden dzień na wniesienie ewentualnych zastrzeżeń do nazw nowych skrzynek pocztowych;)
hm. Krzysiek Wojtas HR

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerski Internet”