www.zhp.org a standardy

forum poświęcone tematyce harcerskiego internetu
Zablokowany
kociou
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kociou » 13 lis 2004, 17:42

polecam link : http://www.forum.zhp.pl/viewboard.php?BoardID=27
Według tego validatora strona zhp nie jest zgodna ze specyfikacją html 4.0

Drugi link: http://jigsaw.w3.org/css-validator/vali ... medium=all
Arkusz stylów strony zhp.pl także nie jest zgodny ze specyfikacją css

Czy jest sens tworzyć coś co już na starcie nie spełnia standardów??

PS.: uzywam firefoxa - przy próbie wstawienia emoty gdy pisze posta czyści mi wszystko co do tej pory wpisałem. :(

kojot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kojot » 13 lis 2004, 18:01

kociou napisał:
polecam link : http://www.forum.zhp.pl/viewboard.php?BoardID=27
Według tego validatora strona zhp nie jest zgodna ze specyfikacją html 4.0
I co z tego wynika? Żadna przeglądarka nie jest w pełni zgodna z tym standardem.
Drugi link: http://jigsaw.w3.org/css-validator/vali ... medium=all
Arkusz stylów strony zhp.pl także nie jest zgodny ze specyfikacją css
jw.
Czy jest sens tworzyć coś co już na starcie nie spełnia standardów??
Czy tworzyłeś kiedyś strony internetowe? Czy wiesz jak wygląda praktyka ich tworzenia? Czy widziałeś na stronie gdziekolwiek znaczek o pełnej zgodności z wymienionymi przez Ciebie standardami? Strony są tworzone z myślą o standardzie XHTMLa, najprawdopodobniej jednak nie będą z nim w pełni zgodne.
PS.: uzywam firefoxa - przy próbie wstawienia emoty gdy pisze posta czyści mi wszystko co do tej pory wpisałem. :(
Forum było pisane dość dawno - dlatego też funkcje JavaScriptu odpowiedzialne za m.in. emotikony nie są zgodne z przeglądarkami opartymi o silnik Gecko.
hm. Krzysztof Kujawski

kociou
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kociou » 13 lis 2004, 23:04

kojot napisał:
(...)strona zhp nie jest zgodna ze specyfikacją html 4.0(...)
Arkusz stylów strony zhp.pl także nie jest zgodny ze specyfikacją css(...)

I co z tego wynika? Żadna przeglądarka nie jest w pełni zgodna z tym standardem.
Zgodne sąchoćby wszystkie najnowsze dystrybucje mozilli, netscape, camino, galeon, K-meleon i kilkanaście innych :)
A wynika z tego to że np. po wyjściu nowego IE (wersje bete w sieci) możecie się zdziwić - microsoft zapowiada że będzie on bardziej restrykcyjnie podchodził od błędów w kodzie (choć nadal nie będzie w pełni zgodny z HTML 4.0)
kojot napisał:
Czy tworzyłeś kiedyś strony internetowe? Czy wiesz jak wygląda praktyka ich tworzenia?
Tak - tworzyłem strony internetowe - to jedno z głównych źródeł mojego utrzymania. Wiem jak wygląda praktyka ich tworzenia, stąd pytanie czy skoro tworzycie OD PODSTAW nowy cms zhp nie lepiej zrobić to zgodnie z przyjętymi standardami.
kojot napisał:
Czy widziałeś na stronie gdziekolwiek znaczek o pełnej zgodności z wymienionymi przez Ciebie standardami?
Widziałem taką stronę - nawet ja zrobiłem: http://www.lebork.zhp.org.pl/nowa/ (w fazie testów więc mogą być błędy :))
kojot napisał:
Strony są tworzone z myślą o standardzie XHTMLa, najprawdopodobniej jednak nie będą z nim w pełni zgodne.
Zdecydowanie nie będą zgodne - 302 niezgodności strony głównej ZHP z XHTML 1.0 najlepiej o tym świadczą.
kojot napisał:
Forum było pisane dość dawno - dlatego też funkcje JavaScriptu odpowiedzialne za m.in. emotikony nie są zgodne z przeglądarkami opartymi o silnik Gecko.
Polecam skrypt z http://www.lebork.zhp.org.pl/nowa/index ... 8&dopisz=1 - jest zgodny z Mozaic i Gecko :)

Moim zdaniem niezbyt dobrych argomentów użyłes - dzięki standardom jak kupię w jednym sklepie nakrętkę a w innym srubkę to one do siebie pasują. Tak samo z tworzeniem stron. Poprawnie napisana działa we wszystkich przeglądarkach.
To że strona zhpnie jest zgodna z tym co cały świat uważa obecnie za dobra praktykę nie jest w żadnym wypadku zarzutem pod adresem twórców. Strona ładnie wygląda i działa - to ważne.
Jednak nie świadczy to moim zdaniem najlepiej o hmmm... profesjonalizmie autorze kodu HTML.

Moim zdaniem skoro macie prężny i fachowy zespól (pozdra dla Mrówka :)) to nie powinno być żadnego problemu z doprowadzeniem do zgodności z wytycznymi w3.

kojot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kojot » 13 lis 2004, 23:32

kociou napisał:
Zgodne są choćby wszystkie najnowsze dystrybucje mozilli, netscape, camino, galeon, K-meleon i kilkanaście innych :)
W pełni?
Tak - tworzyłem strony internetowe - to jedno z głównych źródeł mojego utrzymania. Wiem jak wygląda praktyka ich tworzenia, stąd pytanie czy skoro tworzycie OD PODSTAW nowy cms zhp nie lepiej zrobić to zgodnie z przyjętymi standardami.
Owszem - tak jest robiony, tylko pierwszy plan zajmują sprawy związane z funkcjonowaniem systemu. Walidacją kodu HTML będę zajmował się później.
kojot napisał:
Czy widziałeś na stronie gdziekolwiek znaczek o pełnej zgodności z wymienionymi przez Ciebie standardami?
Widziałem taką stronę - nawet ja zrobiłem: http://www.lebork.zhp.org.pl/nowa/ (w fazie testów więc mogą być błędy :))
Cóż, mi nie było jej dane zobaczyć, pomimo prób. Moje pytanie dotyczyło strony głównej.
kojot napisał:
Strony są tworzone z myślą o standardzie XHTMLa, najprawdopodobniej jednak nie będą z nim w pełni zgodne.
Zdecydowanie nie będą zgodne - 302 niezgodności strony głównej ZHP z XHTML 1.0 najlepiej o tym świadczą.
Mylisz się. W tej chwili nie są zgodne - co nie oznacza - nie będą.
Polecam skrypt z http://www.lebork.zhp.org.pl/nowa/index ... 8&dopisz=1 - jest zgodny z Mozaic i Gecko :)
Jak już pisałem nie było mi dane zobaczyć owej strony.
Moim zdaniem niezbyt dobrych argomentów użyłes - dzięki standardom jak kupię w jednym sklepie nakrętkę a w innym srubkę to one do siebie pasują. Tak samo z tworzeniem stron. Poprawnie napisana działa we wszystkich przeglądarkach.
Cóż, nie do końca mogę się z Tobą zgodzić. Niestety napisana poprawnie strona nie będzie zupełnie poprawnie chodzić w najpopularniejszej w Polsce przeglądarce - IE, nie mówiąc już o marginesie, ale jednak korzystających z IE na Maca - tam są dopiero kwiatki. Ale dyskusja na ten temat nie ma sensu - zgadzam się z twierdzeniem, że standardy są potrzebne, mogę też zapewnić, że strony uruchomione na Centrum CMS będą zgodne z XHTMLem (terminu zgodności oczywiście nie podam, bo jest wiele ważneijszych w tej chwili rzeczy)..
Moim zdaniem skoro macie prężny i fachowy zespól (pozdra dla Mrówka :)) to nie powinno być żadnego problemu z doprowadzeniem do zgodności z wytycznymi w3.
Nic nie wspominałem o problemach z doprowadzeniem do zgodności. W ZI CMSem zajmuję się ja, co pozwala mi zagwarantować zgodność, jednak jak już pisałem - nie teraz.
hm. Krzysztof Kujawski

harry
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: harry » 14 lis 2004, 21:05

kociou napisał:
Niestety ja pod tym adresem również nic nie znalazłem (tzn. tak na pierwszy rzut oka). Ale jeżeli zaglądniemy w kod źródłowy owej strony, to znajdziemy coś niezwykłego:

<html><body></body></html>

Kociou przyznaje Ci rację - twoja strona jest w 100 % zgodna ze specyfikacją HTML :P

To może przy okazji dodam, że ja również używam FireFoxa i niestety muszę powiedzieć, że w dziale "aktualności" w niektórych miejscach miałem wielki problem z przeczytaniem informacji w nim zawartych (jeżli chcesz to daj znać - prześle zrzut ekranu).
Aha, dodam może na koniec że moja strona nie jest zgodna ze specyfikacją (to tak żebyś nie musiał sprawdzać :P ).
phm. Arkadiusz Kulewicz
Hufiec Braniewo

kojot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kojot » 15 lis 2004, 00:46

hm. Krzysztof Kujawski

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 15 lis 2004, 08:31

harry napisał:
To może przy okazji dodam, że ja również używam FireFoxa i niestety muszę powiedzieć, że w dziale "aktualności" w niektórych miejscach miałem wielki problem z przeczytaniem informacji w nim zawartych (jeżli chcesz to daj znać - prześle zrzut ekranu).
Ja też używam i nie miałem nigdy żadnych problemów.. może warto by było przerzucić się na najnowszą wersję?
harry napisał:
Aha, dodam może na koniec że moja strona nie jest zgodna ze specyfikacją (to tak żebyś nie musiał sprawdzać :P ).
Jeżeli chodzi o css to moje strony z tego co pamiętam były zgodne ze specyfikacją, czy tak jest teraz - nie wiem :D ważne, że widzę to co chciałem widzieć i widzę to samow w FF i IE.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

harry
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: harry » 15 lis 2004, 20:39

Fedajkin napisał:
]Ja też używam i nie miałem nigdy żadnych problemów.. może warto by było przerzucić się na najnowszą wersję?
Wersja FireFox której używam: Gecko/20041108 Firefox/1.0 (wklejone z helpu przeglądarki). Wydaje mi się, że jest to wersja w miarę nowa :P

A jeżeli chodzi o css, to ja np. miałem na początku z tym problem. O ile IE interpretował wszystko jak chciałem, to np. Mozzila, czy Netscape całkowicie nie. No ale na zasadzie prób i błędów dałem sobię z tym radę.
phm. Arkadiusz Kulewicz
Hufiec Braniewo

kociou
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kociou » 24 lis 2004, 19:56

harry napisał:
Niestety ja pod tym adresem również nic nie znalazłem (tzn. tak na pierwszy rzut oka). Ale jeżeli zaglądniemy w kod źródłowy owej strony, to znajdziemy coś niezwykłego:

<html><body></body></html>

Kociou przyznaje Ci rację - twoja strona jest w 100 % zgodna ze specyfikacją HTML :P
Macie rację - użytkownicy przeglądarek opartych o gecko (szczególnie ci używający linuksa) widzieli czystą stronę - testowałem kompresję kody za pomoca phpowych bibliotek gzip - założenie było takie że jak przeglądarka nie obsługuje kompresji to serwer wysyła normalna stronę, jak obsługuje - włącza kompresję.

Niestety coś skopałem przy pisaniu klasy (nie mam pojęcia co) i się krzaczyło. ASle dałem sobie spokój i myślę że teraz stronka powinna być dostępna. Jak nie to prosze o info na priva - mi się pokazuje :)

Inna sprawa:
harry napisał:
A jeżeli chodzi o css, to ja np. miałem na początku z tym problem. O ile IE interpretował wszystko jak chciałem, to np. Mozzila, czy Netscape całkowicie nie. No ale na zasadzie prób i błędów dałem sobię z tym radę.
Jak zmienisz w nagłówku dokumentu DOCTYPE z transitional na strict zniwelujesz wiele różnic w wyświetlaniu kody w różnych przeglądarkach.
Wyczytałem to na polskim forum mozilli (szczegółów nie pamiętam i nie testowałem tego jeszcze więc po więcej info odsyłam do forum)

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerski Internet”