co zrobić gdy zastępowy nie interesuje się zastępem

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Zucholek^^
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Zucholek^^ » 24 sie 2009, 14:47

Nie, ale gdyby nie to, że dalej w nim pomagam prawdopodobnie zostałby rozwiązany... Czy uważa Druh, że powinnam go 'olać' wiedząc o tym, że wychowywałam się w tym zastępie od początku - tylko zastępowi się zmieniali? Raczej nie :)
HO Dorota Klusaczyk
Drużynowa 1 Gromady Zuchowej "Strażnicy Gumisiowej Tajemnicy"
Nie tylko Zuchowym patrzę okiem!
===> 7 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Spartakus"
===> Hufiec ZHP im. Józefa Kreta w Jastrzębiu Zdroju
'Jeśli zobaczysz iskrę w oczach Zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła i stała się wędrowniczą watrą!'

stokrotka87
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: stokrotka87 » 16 lis 2009, 19:28

Mam w drużynie trochę podobny problem,jedna z zastępowych zniechęciła się do zastępu, jestem przyboczną, więc rozmawiałam z nią o tym problemie. Zastępowa twierdzi, że zastęp nie wykazuje zainteresowania, wydaje mi się też, że nie ma ducha zastępu...z
kolei po rozmowie z członkinią zastępu, dowiedziałam się, że zbiórki są nudne i monotonne. Postanowiłam popracować nad zastępową, żeby rozwinąć jej warsztat, proponuję nowe formy przekazywania wiedzy itp. ale boję się, że nie uratuję tego zastępu, prawie cały zastęp zastanawia się nad zmianą drużyny. Co jeszcze mogę zrobić?
przyboczna 13 GDDH "Bractwo Zielonego Liścia"
1 Środowiskowy Szczep Harcerzy w Golubiu-Dobrzyniu im. Fryderyka Chopina

agnes_rewis
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnes_rewis » 16 lis 2009, 23:13

stokrotka87 pisze:Postanowiłam popracować nad zastępową, żeby rozwinąć jej warsztat, proponuję nowe formy przekazywania wiedzy itp. ale boję się, że nie uratuję tego zastępu, prawie cały zastęp zastanawia się nad zmianą drużyny. Co jeszcze mogę zrobić?
Nie wiem, w jakim pionie metodycznym działacie. Skoro zastępowa zrezygnowała (bo inaczej nie potrafię nazwać takiej postawy), może w tym zastępie jest ktoś, kto przy Twojej pomocy zdoła poprowadzić ten zastęp? Ktoś choć trochę wyróżniający się w zastępie. W końcu najnowsza metodyka mówi, że zastępowy powinien być liderem zastępu, rówieśnikiem grupy ;)
'I dlatego jest wojownikiem światła. Bowiem doświadczył tego wszystkiego i nie utracił nadziei, że stanie się lepszym człowiekiem'

phm. Agnieszka Sadowska HO
z-ca komendanta ds. programowych Hufca "Rodło" ZHP
drużynowa 103 ODHiHS ''Salmatis''

stokrotka87
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: stokrotka87 » 17 lis 2009, 20:54

Jest to zastęp starszoharcerski, druhna ta prowadzi go od lat kiedy dziewczyny były w wieku harcerskim i zdaję sobie sprawę, że to błąd mój i druzynowej, że nie zainteresowałyśmy się wcześniej jak tam odbywają się zbiórki...

Właściwie zastępowa zaproponowała jednej z dziewczyn funkcję podzastępowej i to ona jest liderem tej grupy, czy powinnyśmy przekazać zastęp tej dziewczynie? Weronika bo tak ma na imię ma dużo pomysłów i chce działać. Chyba nie patrzyłam na nią nigdy pod tym kątem, chyba teraz zacznę...dzięki podzielę się tą sugestią z drużynową
przyboczna 13 GDDH "Bractwo Zielonego Liścia"
1 Środowiskowy Szczep Harcerzy w Golubiu-Dobrzyniu im. Fryderyka Chopina

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 17 lis 2009, 21:40

stokrotka87 pisze:Mam w drużynie trochę podobny problem,jedna z zastępowych zniechęciła się do zastępu, jestem przyboczną, więc rozmawiałam z nią o tym problemie. Zastępowa twierdzi, że zastęp nie wykazuje zainteresowania, wydaje mi się też, że nie ma ducha zastępu...z
kolei po rozmowie z członkinią zastępu, dowiedziałam się, że zbiórki są nudne i monotonne. Postanowiłam popracować nad zastępową, żeby rozwinąć jej warsztat, proponuję nowe formy przekazywania wiedzy itp. ale boję się, że nie uratuję tego zastępu, prawie cały zastęp zastanawia się nad zmianą drużyny. Co jeszcze mogę zrobić?
Najlepiej pracować jak trzeba. To znaczy uruchomić w drużynie Zastęp Zastępowych który, jeśli działa na bierząco daje pomysły na zbiórki zastępowym, co z kolei zapobiega takim sytuacjom jak ta opisana przez Ciebie.

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

agnes_rewis
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnes_rewis » 17 lis 2009, 21:57

stokrotka87 pisze:Właściwie zastępowa zaproponowała jednej z dziewczyn funkcję podzastępowej i to ona jest liderem tej grupy, czy powinnyśmy przekazać zastęp tej dziewczynie? Weronika bo tak ma na imię ma dużo pomysłów i chce działać. Chyba nie patrzyłam na nią nigdy pod tym kątem, chyba teraz zacznę...dzięki podzielę się tą sugestią z drużynową
Teraz miałam podobną sytuację, że z dnia na dzień jeden z zastępów został u mnie bez zastępowej. Też w pionie starszoharcerskim. Miałyśmy już od dawna upatrzoną osóbkę z tego zastępu, którą i tak w przyszłości miałyśmy zamiar dołączyć do kadry, bo ma niewiarygodny zapał i zalążki talentu. Aż szkoda go nie wykorzystać! Dziewczyna też jest w wieku starszoharcerskim.

Zgadzam się z sikor. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie własnego lub wysłanie druhny na kurs zastępowych, a potem stworzenie zastępu zastępowych, gdzie na bieżąco będziecie pomagać jej w tworzeniu zbiórek. Przy okazji taki zastęp to też forma kontroli- wiecie, co jest na każdej zbiórce, a przede wszystkim macie pewność, że te zbiórki się odbywają.

Zresztą, to najlepszy sposób, by nauczyć Weronikę odpowiedzialności i samodzielności. Może tak bardzo jej się spodoba awans, że w niedługim czasie zasłuży swoją postawą na jeszcze wyższą funkcję? W końcu kiedyś będziecie musiały, Ty i wasza drużynowa, znaleźć swoje następczynie ;)
'I dlatego jest wojownikiem światła. Bowiem doświadczył tego wszystkiego i nie utracił nadziei, że stanie się lepszym człowiekiem'

phm. Agnieszka Sadowska HO
z-ca komendanta ds. programowych Hufca "Rodło" ZHP
drużynowa 103 ODHiHS ''Salmatis''

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 19 sty 2010, 17:52

Ooo trafiłam na fajny temat..;]
Mianowicie mam w drużynie taka sytuacje (ja jestem przyboczną) :
Po obozie do drużyny dołączył chłopak drużynowej i od obozu normalnie wkręcił się w drużynę, ale w ostatnich kilku tygodniach mamy tak ułożone zbiorki tak że jednej zastępowej (zastępu starszo harcerskiemu) nie pasują zbiórki i drużynowa nie wiedząc że jej termin zbiórek nie za bardzo odpowiada, zaproponowała na zbiórce rady drużyny, żeby ten jej chłopak został zastępowym zamiast tej dziewczyny… moim zdaniem to zły pomysł powiedziałam drużynowej o tym i postanowiła się wstrzymać z tą decyzją, ale co z tym jej chłopakiem jaka ma mieć funkcje w drużynie, mamy już dwie przyboczne, a jesteśmy za mało liczną drużyną żeby był trzecim… i moim zdaniem nie ma chłopak zbytnio pojęcia bycia przybocznym, chociaż jest kilka lat ode mnie starszy wiekiem i chociaż był już dawno wstecz harcerzem … i co z tym fantem zrobić…
pwd. Magdalena Majewska 'Lenka' HO ,
11 Samodzielna Drużyna Harcerska ½Szare Szeregi½

<<< ... PKO - Polska Krowa Odrzutowa 3-2-1-0 Muuuu....!!!

Yanek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Yanek » 20 sty 2010, 18:23

Ja dobrze zrozumiałem, że chłopak miałby się zająć żeńskim zastępem?

A po drugie, powiedz swojej drużynowej że nigdy nie łączy się życia prywatnego ze służbowym, choćby ten chłopak były harcerskim TurboDymoMenem i robił wszystko na 150 %. Bo czasem łatwiej zmienić chłopaka, niż zostawić zastęp. A poza tym większość pracy zastęp wykonuje samodzielnie, i zastępowa nie musi mieć stuprocentowej frekwencji.

No, to tyle

Janek :)
43 Drużyna Starszoharcerska "Matecznik" Im. Klimka Bachledy
VI Szczep im. Zdobywców Wału Pomorskiego
Hufiec Piła

---------------------
Samotny pasażer, samotna pasażerka...

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 21 sty 2010, 15:46

Yanek pisze:Ja dobrze zrozumiałem, że chłopak miałby się zająć żeńskim zastępem?
Zastęp starszoharcerski jest koedukacyjny ze względu na niewystarczająca iliść osob w takim wieku...
Yanek pisze:choćby ten chłopak były harcerskim TurboDymoMenem i robił wszystko na 150 %.
Ten tekst mnie rozwalił ;D <hahaha>

no i z tego co po nim widzę nie jest tak owym...

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 21 sty 2010, 16:57

MajewsQa pisze:
Yanek pisze:Ja dobrze zrozumiałem, że chłopak miałby się zająć żeńskim zastępem?
Zastęp starszoharcerski jest koedukacyjny ze względu na niewystarczająca iliść osob w takim wieku...
Tzn. że nie jest to zastęp.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 21 sty 2010, 19:09

to jak inaczej to nazwać partol starszoharcerski;/??

Yanek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Yanek » 21 sty 2010, 19:45

A ma przynajmniej jakieś doświadczenie w prowadzeniu "zastępu"?
I jak na moje, to właśnie dlatego że jest chłopakiem drużynowej nie powinien się do Was ładować. Mieszanie życia prywatnego ze służbowym zawsze kończy się źle.

Poza tym TurboDymoMena już nie ma :) Teraz jest Super Es

A z usług kominowo-wentylacyjnych jest druhna zadowolona? :)
Hufiec Piła

---------------------

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 27 sty 2010, 20:55

Yanek pisze:A ma przynajmniej jakieś doświadczenie w prowadzeniu "zastępu"?
I jak na moje, to właśnie dlatego że jest chłopakiem drużynowej nie powinien się do Was ładować. Mieszanie życia prywatnego ze służbowym zawsze kończy się źle.
no wiesz... kiedyś przez rok był w harcerstwie ... z około 8 lat wstecz... jak ja byłam zuchem to go nie pamiętam;/ może i ma podejście do ludzi żeby im przegadać swoje racje ma cechy lidera, ale czasami jego gadka nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty...

----------------------------------------------------------------------------------------------
Yanek pisze:A z usług kominowo-wentylacyjnych jest druhna zadowolona? :)
...??

druh_scout
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: druh_scout » 29 sty 2010, 10:34

Życie pisze przedziwne scenariusze. Uważam, że zainteresowani chcący uzyskać konkretną poradę muszą poszukać innego źródła.
Jak w życiu większość problemów jest bagatelizowane i sprowadzane do jedności...
Jak chcesz porozmawiać służę pomocą druh_scout@o2.pl.
Pozdrawiam.

Yanek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Yanek » 31 sty 2010, 09:32

A drużynowa dalej nalega żeby został zastępowym?

To z reklamy plusa pt" Wielka Oszcz"
Hufiec Piła

---------------------

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”