1 sierpień...

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 01 sie 2007, 20:38

Dlaczego nie porównywać?? Dla mnie to dwie ważne rzeczy choć chyba przyznam, że rocznica Powstania jest w tym momencie dla mnie ważniejsza niż JŚJP - jako instruktorka odnawiam swoje przyrzeczenie z chwilą odbierania każdego nowego.. I uważam też, że to co obiecywałam kilka lat temu ciągle siedzi w mojej glowie i nie trzeba mi tego przypominać..W tym przypadku śmiem się zgodzić z magistrem_71... Tak to wstyd.. My się chcemy nazywać organizacją wychowującą młodzież skoro takie sprawy jak patriotyzm odkładamy na niższą półkę?? Żałosne.. Uznanie się należy Szczepowi 208 WDHiGZ... Choć jedna jednostka, mimo, że wieniec to nie wszystko..
Ostatnio zmieniony 01 sie 2007, 20:41 przez kowalska, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Gracja Bober HR
Hufiec Łagiewniki, Chorągiew Dolnośląska
Kierowniczka Wydziału Starszoharcerskiego GK
Zapraszamy na kursy http://4zywioly.zhp.net.pl/

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 01 sie 2007, 20:45

s00hy pisze:Aha. Współczesny patriotyzm, to także dbanie o czystość języka polskiego: 1 sierpnia.
Dziękuję za tą uwagę, zapamiętam.. Człowiek się uczy całe życie :)
phm. Gracja Bober HR
Hufiec Łagiewniki, Chorągiew Dolnośląska
Kierowniczka Wydziału Starszoharcerskiego GK
Zapraszamy na kursy http://4zywioly.zhp.net.pl/

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 01 sie 2007, 21:30

s00hy pisze:Jednak znów unikałbym stawiania rocznicy Powstania i "Jednego Świata, Jednego Przyrzeczenia" na szalach dwóch przeciwstawnych wag.
Nie chodziło mi o "albo jedno, albo drugie", ale w tym przypadku chyba właśnie nasze "góry" postawiły to właśnie na dwóch przeciwstawnych szalach, co było widoczne właśnie w braku upamiętnienia tego przez oficjalną delegację władz (bo oczywiście sami harcerze ZHP stawili się i to dość licznie).
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

OlgUcha
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: OlgUcha » 01 sie 2007, 23:47

W moim środowisku przedstawiony tu problem nie istnieje... W ubiegłym roku przeprowadziliśmy cykl akcji dotyczących Powstania Warszawskiego, choć mieszkamy spory kawałek od stolicy, w tym roku jest podobnie! Dzisiaj opisy gg harcerzy z mojego szczepu mówiły zarówno o powstaniu, jak i 100-leciu... Wstąpiliśmy już w kolejny harcerski wiek i aż do 2 października będziemy "walczyć o pamięć" (wiem, że to brzmi przesadnie patetycznie, ale daje niesamowita satysfakcje:P)

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 02 sie 2007, 08:15

A propo refleksji na temat Powstania: http://histmag.org/?id=1367 Ilu z nas zdobywa się na podobne refleksje? Z iloma wędrownikami zdobywamy się na wyniesienie poza samo uczestnictwo w hurrapatriotycznych obchodach?
phm Rafał 's00hy'Suchocki HO
www.natropie.zhp.pl
Szczep 206 WDHiGZ "WołodyjowscY"
-=[ www.citygames.pl ]=- I love this Game

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 02 sie 2007, 08:22

magister_71 pisze:W ramach centralnych obchodów 63 rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego na Cm. Powązkowskim NIE ZOSTAŁY ZŁOŻONE ŻADNE KWIATY ANI WIENIEC OD ZHP. Był ZHR, FSE, ZAWISZA, byli kibice Legii i Polonii, był IPN, a nawet Stowarzyszenie Miłośników Księdza Popiełuszki czy jakoś tak, a nie było ZHP (jedynie wieniec od Szczepu 208 WDHiGZ z Mokotowa).

Stojąc tam w poczcie sztandarowym, poczułem się tak, jakby ktoś dał mi w mordę!

KTO ZA TO ODPOWIADA?

Czy myśli o nadchodzącym Zjeździe Nadzwyczajnym, albo "Jeden Świat Jedno Przyrzeczenie" zasłoniły całkowicie to wydarzenie "oficjelom" naszej wspaniałej organizacji?

WSTYD, ŻENADA, to wszystko co można na ten temat powiedzieć.
http://www.zhp.pl/index.php?do=news&nav ... 11&id=4898
01.08.2007
1 VIII 1944

W uroczystościach uczestniczą również przedstawiciele władz ZHP, m.in. dziś o godz. 12.00 wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli przewodniczący ZHP hm. Andrzej Borodzik i naczelnik ZHP hm. Teresa Hernik.
Pewnie uznano że jeden wieniec wystarczy.
Ostatnio zmieniony 02 sie 2007, 08:24 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 02 sie 2007, 09:47

Dh soochy dziękuję za ten link, warto przeczytać. Nie wiem jak Was, ale mnie zawsze uczono, że MB- Myślenie Boli, a pomimo to wciąż zdobywam się na nie. Artykuł porusza pewne ważne kwestie, o których trochę już wspomniałam. Jeszcze raz dziękuję.:)
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

Garbol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Garbol » 02 sie 2007, 11:39

s00hy pisze:A propo refleksji na temat Powstania: http://histmag.org/?id=1367 Ilu z nas zdobywa się na podobne refleksje? Z iloma wędrownikami zdobywamy się na wyniesienie poza samo uczestnictwo w hurrapatriotycznych obchodach?
Pewnie jest kilka osób, które tak czynią.

Ale przyznać musisz sam, że postawa władz ZHP spycha te uroczystości na dalszy plan i w takim wypadku refleksje i wszelkie próby pracy z wędrownikami w tym temacie także.

Skoro w środowiskach można było połączyć w jednym dniu zorganizowanie i odbycie obydwu imprez to chyba władze mogły się pokusić o to samo - brak wieńca/kwiatów i delegacji ZHP do ich złożenia na Powązkach to jakby chciał ktoś zapytać : " to harcerzy z ZHP na Powązkach nie było ???"

A przecież byli ....
Ostatnio zmieniony 02 sie 2007, 11:42 przez Garbol, łącznie zmieniany 1 raz.
hm Jacek Garboliński HR
62 WDHy im. Ks. Bp. Władysława Bandurskiego
Mazowiecka Choragiew Harcerzy

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 02 sie 2007, 11:46

19kldh pisze:
01.08.2007
1 VIII 1944

W uroczystościach uczestniczą również przedstawiciele władz ZHP, m.in. dziś o godz. 12.00 wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli przewodniczący ZHP hm. Andrzej Borodzik i naczelnik ZHP hm. Teresa Hernik.
Pewnie uznano że jeden wieniec wystarczy.
Mnie i zapewne wielu innych to nie satysfakcjonuje. Cieszę się że na skutek świadomego wyboru nie odnawiałem Przyrzeczenia w takiej organizacji.

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 02 sie 2007, 12:03

Z ciekawości: od harcerzy też nie odbierasz? Przyrzeczenie to domena organizacji?
phm Rafał 's00hy'Suchocki HO
www.natropie.zhp.pl
Szczep 206 WDHiGZ "WołodyjowscY"
-=[ www.citygames.pl ]=- I love this Game

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 02 sie 2007, 12:08

Od harcerzy odbieram. Ale coraz bardziej doskwiera mi hipokryzja i obłuda, bylejakość, zacofanie, interesowność naszej organizacji i wielu z jej instruktorów, dlatego dla siebie nie widzę sensu w odnawianiu Przyrzeczenia.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 02 sie 2007, 12:48

A co ma wspólnego odnowienie przyrzeczenia wraz z 28 mln skautów z organizacja ? Prawo jest w Tobie i odnawiasz przyrzeczenie dla siebie. ZHP nie ma nic do tego.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

aim1
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: aim1 » 02 sie 2007, 13:07

Pomysł z odnowieniem Przyrzeczenia uważam za bardzo dobry i łezka w oku mi się kręciła z niektórych relacji z tego wydarzenia wczoraj.
Niestety dziś rano dastałem maila od jednego z instruktorów zaproszonego na następujące uroczystości i zrobiło mi się smutno.

Cytat z cenzurą nazw i nazwisk:

No i byłem na imprezie pt. Jeden Świat Jedno Przyrzeczenie, która odbyła się z okazji 90 lecia harcerstwa w X..i przy okazji 100 lecia scautingu. Bylo ok. 50 osob, troche seniorów drużyn przedwojennych i zaraz po a cała reszta to dawny Hufiec X... (dziś nie istniejący) paru lebkow z ... (pobliskiej miejscowości) - czyli wiadomo o co chodzi. Wszyscy powyciągali z szaf to co zostalo im z ich starych mundurów galowych i poubierali to do spodni dresowych itp. - makabra. Palilo sie oczywiście ognisko bo jakby inaczej, ale dodatkowo chodził agregat przywieziony przez OSP i ustawione bylo kilka wielkich reflektorów, także widoczność wyśmienita. Harcerskie piosenki lecialy z taśmy, to jeszcze pół biedy ale aranżacja tych piosenek w stylu Shazza i i Kombi razem wzieci sprawiła że uszy więdły...hitem byla Modlitwa Harcerska... Jakieś młode pseudo harcerki roznosiły placek i bigosik, do tego kiszone ogórasy, smalczyk i wódeczka coby sie rozgrzac troche - chociaż przyznam ze niewielu było na gazie - przyznac trzeba ludzie wyczuli powagę zbliżającej się sytuacji. Nadeszla godzina 4 rano, wyciągnieto !! wszystkie !! X...owe sztandary, czyli: 2 stare męski i żeński, czerwony Hufca i czerwony drużyny im. T Kosciuszki. Pozapalali jakieś świeczki przed jeziorem ludzie zgromadzili się w półokręgu i na te wszystkie sztandary łacznie z tymi czerwonymi złożyli Przyrzeczenie, które odbierał
hm.PL (bialo-czerwona podkladka - nie wiem czy to jeszcze funkcjonuje w ZHP) YXZ (jakiś kolo z ... innej miejscowości - nie znam szczerze mowiąc, ale jako jedyny miał pełen mundur galowy z kapeluszem skautowym i wywieszonymi wszystkimi odznakami, medalami i wogóle generalnie odwalil sie jak mrówka na swieto lasu). Jako jedyny stałem z boku, atmosfery harcerskiej nie odnalazlem a chcialem, bo tęskno za obozem w tym roku. Acha byłbym zapomnial: wszystko dzialo sie nad jez. Y... (pierwsze obozy drużyn z X... tam byŁy) w X.... W zeszłym tygodniu przyciągneli ogromnego głaza, na którym zostanie wyryte "Jeden Świat, jedno Przyrzeczenie, na pamiątke 90 rocznicy harcerstwa w X..." - czy coś takiego. W mowie pożegnalnej przewodniczacy komitetu honorowego obchodów (hm. XYZ) stwierdził że harcerstwo w X... skończylo sie ostatecznie 15 lat temu...przykro mi sie szczerze mowiac zrobilo na sercu...no nic trudno widocznie ZHR to już nie harcerze. Wnioski: W sumie fajnie ze to sie odbyło, że spotkali sie ludzie, którzy kiedyś gdzieś tam na jakieś obozy jeździli. Już nawet nie chodzi o to żeby to bylo bardziej harcerskie, w końcu starych drzew sie nie przesadza-choć forma naprawde byla fatalna, albo to tylko dla mnie harcerstwo znaczy zupełnie co innego, ale gdyby to choć trochę przekładało sie na wsparcie dla istniejacych jeszcze choć ledwo drużyn, które potrzebowaly od początku i ciagle potrzebuja pomocy, to coś może by jednak z tej ich idei zostalo...tyle.
Ostatnio zmieniony 02 sie 2007, 13:10 przez aim1, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd.Jarosław Kowalski
Wielkopolska Chorągiew Harcerzy
Zespół Historyczny Okręgu Wlkp. ZHR

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 22 sie 2007, 11:34

Ja nie odnawiałem Przyrzeczenia, bo nie byłem w stanie pójść pod Syrenkę. Za to pilnowałem ze swoimi harcerzami namiotów ludzi, którzy tam poszli.

Ze swej strony piszę kolejną polemikę odnośnie tego, czy Powstanie miało sens (miało, ale zostało źle przeprowadzone).

I jeszcze jedno, to całkowity fałsz, że wszystkie nasze zrywy narodowe zakończyły się klęską. W rzeczywistości większość zakończyła się sukcesem. Takie zdania jak druhny, to wpływ fałszywej martyrologii powojennej.

Z faktu, że wielu weteranów nie ma na podstawowe potrzeby, nie wynika jeszcze, żeby ich całkowicie olać i nie spotykać się z nimi. Dodam, że ludzie, którzy tych weteranów po wojnie torturowali i skazywali na więzienie, zsyłkę lub śmierć dziś mają emerytury większe, niż pensja niejednego z nas.
Wyrównanie tego, uhonorowanie trudu bohaterów, to też wymiar patriotyzmu, rzeczywiście większy, niż okolicznościowe imprezy stanowiące plaster na sumienie.

Józef Piłsudski po 1918 roku przyznając powstańcom styczniowym uprawnienia kombatanckie dał im również dość znaczne renty pozwalające godnie żyć. Ale to była ta "zła" II Rzeczpospolita.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2007, 11:42 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

ju87
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ju87 » 22 sie 2007, 12:59

Maciek P pisze:I jeszcze jedno, to całkowity fałsz, że wszystkie nasze zrywy narodowe zakończyły się klęską. W rzeczywistości większość zakończyła się sukcesem. Takie zdania jak druhny, to wpływ fałszywej martyrologii powojennej.
Nie bardzo rozumiem to twierdzenie.
Rozwiń proszę na przykładach, bo ja poza Powstaniem Wielkopolskim (l.1918- 1919) oraz Powstaniem Wielkopolskim1806 r. (wielkie Powstanie to to jednak nie było) nie znam innych zrywów zakończonych militarnym sukcesem.
Czuwajcie!
hm. Jarosław Urbański
Hufiec ZHP Łowicz

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”